חיפוש

dsdsdsd
תולעים

תולעים במעיים

כיצד נדבקים בתולעים? מהם התסמינים? איך מטפלים? בתוך כמה זמן ניתן להיפטר מהן? עלולים להיות סיבוכים? איך מתמודדים עם הדבקות חוזרות? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר עזמי שחברי

שם האבחנה בעברית: תולעים במעיים

שם האבחנה באנגלית: Intestine worm infection, Oxyuriasis

שם האבחנה או קיצורה במערכת קליקס: Oxyuriasis, Pinworms, Worms

תולעים הן טפילים במערכת העיכול. זיהום של מערכת העיכול בתולעים שכיח מאוד בילדים, אך עלול להופיע גם אצל מבוגרים ואינו מעיד בהכרח על רמת היגיינה נמוכה או על כל בעיה אחרת.

ההדבקה היא מאדם לאדם - בדרך כלל מילד לילד בגיל הגן. היא מתרחשת לרוב בשלב הביצה. ביצי התולעים נמצאות על משטחים שונים: מצעים, מגבות, אך גם על הידיים ומתחת לציפורניים של אצבעות כפות הידיים.

התולעים חיות במעי הגס, וכאשר הן בנות כחודש, הן נודדות לאזור פי הטבעת (הטוסיק, בלשון העם), ושם הן מטילות ביצים זעירות (ניתן לראות את הביצים במיקרוסקופ בלבד). כל תולעת יכולה להטיל אלפי ביצים. כאשר התולעים מגיעות לפי הטבעת, מרגיש הילד דגדוג, גרד או גירוי באזור. לעיתים ניתן להבחין בתולעים כאשר הן נודדות לאזור הזה.

ישנם כמה סוגים של תולעי מעי. השכיחות ביותר הן תולעי המחט: Oxyuria או Pinworms. אלה הן תולעים קטנות - אורכן 2 עד 10 מילימטר, והן דקות כמחט.

מאחר שהתולעים מתפשטות באמצעות בני אדם שבולעים את הביצים שלהן, הרי גורמי הסיכון להידבקות הם מקומות צפופים שבהם התולעים משגשגות: גני ילדים, בתי ספר יסודיים, בתי חולים ובתי כלא. בסיכון גבוה במיוחד מצויים אנשי צוות רפואיים שבאים במגע עם מי שנדבקו בתולעים.

כאב בטן, אי־נוחות בבטן, דגדוג או גרד באזור פי הטבעת. אצל ילדות עלולות התולעים לנדוד לאזור הפות ולגרום שם לצריבה. כמו כן עלולות התולעים - בעת שהן נודדות אל פי הטבעת בשעות הלילה - לגרום לילדים לנדודי שינה ולנקישת שיניים בשינה.

מתי צריך ללכת לבדיקה ומתי מספיקה השגחה בבית?
חבלות ראש בילדים

אצל יותר מ־57 אלף לקוחות של כללית מתוך כ־4.4 מיליון (1.3%) אובחנו תולעים ב־2017.

הזיהום נמשך בדרך כלל עד לקבלת הטיפול המתאים.

יש כמה דרכים לאבחן תולעים:

1. לעיתים ניתן לאבחן על סמך הסיפור שמספר הנבדק: תחושת גרד או דגדוג באזור של פי הטבעת או דיווח שבן משפחה או חברים סובלים מתולעים.

2. בדיקת פי הטבעת: כאשר הילד מתלונן על גרד בפי הטבעת, יכול ההורה לבדוק את האזור בעזרת פנס ולנסות להבחין בתולעים.

3. לעיתים ניתן להבחין בתולעים בצואה.

4. ניתן להדביק נייר דבק ולבדוק אותו תחת מיקרוסקופ. בבדיקה הזאת ניתן להבחין בביצי התולעים.

5. ניתן לזהות בבדיקת צואה בעיקר את ביצי התולעים.

הטיפול הוא בכדור או בסירופ וורמוקס (מבנדזול). זו התרופה השכיחה ביותר נגד תולעים. יש ליטול מנה חד־פעמית לפי המלצת הרופא המטפל. מאחר שהביצים והתולעים הצעירות פחות רגישות לתרופה הזאת, מומלץ לעיתים לחזור על הטיפול שבוע לאחר נטילת המנה הראשונה. בדרך הזאת מטפלים גם בתולעים שחמקו מהטיפול הראשון.

נוסף על כך מומלץ לכבס את הפיג'מה, את המצעים ואת המגבות בטמפרטורה של 60 מעלות לפחות. ביצי התולעים עלולות להימצא עליהם ולגרום להדבקה חוזרת.

לעיתים ימליץ הרופא לטפל בכל בני הבית, משום שגם הם עלולים לסבול מתולעים (בעיקר אחים ואחיות, אולם רצוי לטפל גם בהורים כי גם הם בסיכון להידבק).

אף שהטיפול בוורמוקס הוא יעיל מאוד, ותופעות הלוואי שלו הן נדירות ומועטות יחסית, (כאבי בטן ושלשולים), הרי רבים מעדיפים לטפל בתולעים בדרכים טבעיות.

אנשי הרפואה הטבעית ממליצים קודם כול לנקוט רפואה מונעת: לצרוך מזונות שימנעו מלכתחילה מהתולעים להתנחל במערכת העיכול. מדובר במזונות כמו שום, גזר, בצל וזנגביל. כמו כן הם ממליצים לצרוך אוכל טרי שעשיר בסיבים תזונתיים, להרבות באכילת ירקות ופירות עשירים בנוגדי חמצון, להימנע מצריכת פחמימות פשוטות, כמו סוכר ולחם לבן, ולהמעיט ככל האפשר בצריכת מזונות מעודדי דלקת וקשים לעיכול כמו שומנים רוויים, חלבון מן החי (בשר, חלב ומוצריו) ומזון תעשייתי.

אם נדבקים בתולעים, ממליצים אנשי הרפואה הטבעית לצרוך מזונות שיסלקו אותם ממערכת העיכול כמו שום טרי או זרעי דלעת לא קלויים. מומלץ לצרוך כ־40 זרעי דלעת ביום. לשיפור הטעם ניתן לטחון ולערבב אותם בטחינה או במעט סילאן.

קיימים גם תוספי תזונה יעילים כמו שמן אורגנו או תמצית זרעי אשכוליות שיכולים לסייע בסילוק התולעים.

כמו כן יש צמחי מרפא ממריצי חיסון ונוגדי זיהום שיעילים גם לסילוק תולעים כמו קיפודנית (Echinacea spp.), מיני אגוז (Juglans nigra/cinera), לענה (Artemisia vulgaris), שום (Allium sativum), ברברית מצויה (Berberis vulgaris) ופלודנדרון סיני (Phellodendron chinense). את הצמחים נוטלים בפורמולה שאותה מרכיב בעל מקצוע בתמצית נוזלית או בכמוסות. לילדים קטנים ניתן גם להכין סירופ מהצמחים האלה.

יש רופא ילדים און־ליין
רופא ילדים און־ליין

אם הטיפול נכשל או שהתרחשה הדבקה חוזרת (תופעה שכיחה מאוד) עלולות התולעים לחזור. במקרה כזה דרוש טיפול חוזר.

תולעי מחט, שהן התולעים השכיחות ביותר בישראל, עלולות לגרום לעיתים רחוקות ביותר לסיבוכים.

בזיהום של תולעי מחט אין כמעט סיבוכים. אולם אם עולה חשד לזיהום כזה מומלץ לפנות לבדיקה ולקבל טיפול כדי למנוע סבל מיותר.

הבעיה נפתרת בתוך יום־יומיים מקבלת הטיפול.

בעיקר בגיל הגן חשוף הילד כל הזמן לאפשרות של הדבקות חוזרות בתולעים. ככל שהצפיפות בגן גדולה יותר, הסיכוי להדבקות חוזרות גדול יותר. ניתן להפחית את הסיכון באמצעות שמירה על היגיינה - בעיקר רחיצת ידיים במים ובסבון לאחר כל שימוש בשירותים וכן גזירת ציפורניים באופן תכוף ומסודר (ביצי התולעים יכולות להימצא מתחת לציפורניים לאחר שהילד מגרד את אזור פי הטבעת).

אולם יש לדעת שלא ניתן למנוע באופן מוחלט הדבקות, ולעיתים יהיו תולעים. הדבר אינו מעיד על היגיינה ירודה או על כל בעיה אחרת, אלא זהו פשוט חלק בלתי נפרד מהילדות של כל ילד וילדה בארץ.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז צפון בכללית. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש