חיפוש

dsdsdsd
אישה בהיריון קוראת עלון תרופות

תרופות בהיריון: מה מותר, מה אסור ומה חשוב לדעת

בתקופת ההיריון הגוף שלך מפנה מקום לדייר חדש והוא או היא מגיעים עם חוברת הוראות. נטלת תרופות קבועות עד עכשיו? יש לך מיגרנות שטופלו על ידי כדורים? את רגילה לשימוש בצמחי מרפא? ההיריון משנה את הכללים. אז אילו תרופות מותר לקחת בהיריון ואילו אסור? כל התשובות

ד"ר קובי כהן, ד"ר אורה פוניה זלינגר

בקיצור

01

ההמלצות להיריון בריא כוללות תזונה אופטימלית בשילוב עם חומצה פולית ורכיבי תזונה מומלצים.

02

תרופות שנטלת לפני ההיריון יכולות להשפיע על ההיריון באופנים שונים.

03

ישנן תרופות שאסורות באופן גורף לשימוש בהיריון, כמו רואקוטן או אסיטרטין.

אמא בריאה – ילד בריא. המשוואה הזאת מתקיימת כבר מתחילת הקשר שלכם, שמתחיל בבטן: היריון בריא הוא חיוני להתפתחות הבריאה של העובר שלך.

ישנן המלצות כלליות להיריון בריא שעברו את מבחן מיליוני ההריונות ברחבי העולם: תזונה אופטימלית, פעילות גופנית מותאמת היריון, נטילת חומצה פולית לפני ובמהלך שלושת החודשים הראשונים של ההיריון והימנעות מעישון ומאלכוהול בתקופת ההיריון.  

למה חשוב ליטול חומצה פולית ותוספי תזונה נוספים במהלך ההיריון?

חומצה פולית היא ויטמין מקבוצת ויטמיני B החיונית להתפתחות תקינה של תאים ויש לה תפקיד חשוב בהתפתחות תקינה של העובר, במניעת מומים מולדים בתעלה העצבית ובמניעת אנמיה באם ובתינוק.

משרד הבריאות ממליץ לכל אישה בגיל הפוריות ליטול חומצה פולית מדי יום, עוד לפני תכנון ההיריון, לפחות חודש אחד לפני ההיריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים להיריון. המינון המומלץ הוא כדור אחד של 400 מיקרוגרם ליום. 

לנשים המשתייכות לקבוצות סיכון למומים מולדים בתעלה העצבית משרד הבריאות ממליץ על מינון של 5 מיליגרם חומצה פולית ביום. (בדרך כלל הן צריכות ליטול מינון של 400 מיקרוגרם חומצה פולית ליום לפני ההיריון ומינון של 5 מיליגרם במהלך שלושת החודשים הראשונים להיריון).

בקבוצה הזאת נכללות נשים שסובלות מסוכרת טרום הריונית, נשים שנוטלות תרופות לטיפול באפילפסיה ותרופות אחרות כמו ליתיום או מתוטרקסט, נשים עם השמנת יתר, נשים עם רקע של לידה או היריון עם תינוק/עובר עם מום פתוח בתעלה העצבית, אם לאחד מבני הזוג מום פתוח בתעלה העצבית, נשים עם מחלות במעיים כמו מחלת קרוהן וצליאק ונשים עם רקע של שימוש לרעה באלכוהול. 

רכיבים חיוניים נוספים

יוד וויטמין D: רכיבי תזונה שנחשבים לחיוניים להתפתחות תקינה של ההיריון ושל העובר ושמומלץ ליטול אותם במהלך כל ההיריון. לרוב רכיבים אלה נכללים בתוספי תזונה ייעודיים לנשים, כמו פרנטל ופרי־ג'נטלי.

ברזל: מינרל חיוני הנחוץ למניעת אנמיה אצל האם ואצל העובר. מקובל ליטול תכשיר ברזל או תכשיר מולטי־ויטמין לנשים הרות שמכיל ברזל החל מהחודש השלישי ועד לשישה שבועות לאחר הלידה. 

מה לגבי תרופות?

ישנן נשים שנוטלות תרופות באופן קבוע מסיבות רפואיות (אסתמה, אפילפסיה, סוכרת, מיגרנה, יתר לחץ דם או מחלות מעי דלקתיות).

יותר מכך, בתקופת ההיריון חלק מהבעיות הבריאותיות משתפר או מחמיר, ולעיתים ההיריון מביא עמו תופעות חדשות ולא תמיד רצויות – כמו בחילות, הקאות, צרבות או סוכרת היריון.

האם ניתן להמשיך לקחת את אותן התרופות בהיריון? האם יש תרופות חלופיות? התשובה היא, ובכן, כמו בכל כך הרבה מקרים אחרים, מורכבת ומשתנה בהתאם לתרופה ולמצב. כל אישה שלוקחת תרופה כרונית צריכה להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך הטיפול במהלך ההיריון. 

האם תרופות שאני נוטלת יכולות להשפיע על ההיריון שלי? 

כן, תרופות יכולות להשפיע על ההיריון באופנים שונים. אורך היריון ממוצע הוא כ־40 שבועות והוא מחולק לשלושה חלקים, טרימסטרים, של בין 13 ל־14 שבועות. 

כל טרימסטר מתאפיין בהתפתחות פיזיולוגית אחרת של העובר. הטרימסטר הראשון הוא החיוני מכולם שכן בו נוצרים כל האיברים של התינוק. חשיפה לתרופה בתקופה הזאת נחשבת לקריטית ביותר, אבל גם בטרימסטר השני והשלישי קיימת שאלה לגבי השפעת התרופות על התפתחות ההיריון ועל המשך שלו.

האם יש תרופות שיש להימנע משימוש בהן באופן גורף במהלך ההיריון?

כן, יש להימנע משימוש בתרופות מסוימות במהלך ההיריון ולהימנע מלהרות במהלך הטיפול בהן, משום שהן עלולות לגרום למומים קשים בעובר.

לדוגמה,

• איזוטרטינואין (קוראטן או רואקוטן, תרופה לטיפול באקנה).

• אסיטרטין (שם מסחרי: נאוטיגסון, לטיפול בפסוריאזיס).

• קומדין - תרופה נוגדת קרישה הניתנת לעיתים לנשים שסובלות מתסמונת APLA או שיש להן מסתם מכני בלב.

• תרופה בשם תלידומיד (בשנות ה־60 של המאה הקודמת היא שווקה כתרופה לטיפול בהקאות בהיריון עד שהתגלה שהיא גורמת למומים מולדים).

• תרופות מסוימות לטיפול באפילפסיה (כמו ולפרואט Valproate).

•תרופות ממשפחת הסטטינים לטיפול בכולסטרול. 

•תרופות שונות לטיפול בסרטן וכימותרפיה. 

האם יש תרופות שיש להימנע מהן בחלק מההיריון?

קיימות תרופות שיש להימנע מהן בתקופה מסוימת של ההיריון וייתכן שניתן ליטול אותן בטרימסטר אחר של ההיריון, כמו: 

• תרופות מסוימות לטיפול בלחץ דם גבוה - ממשפחת מעכבי ACE כמו אנלפריל, או ממשפחת ARB כמו לוסרטן.

• תרופות ממשפחת ה־NSAID לטיפול בכאבים (חלקן ניתנות לרכישה ללא מרשם מרופא). מדובר בתרופות כמו אדוויל, נורופן, וולטרן ונרוסין. יש להימנע מהשימוש בהן החל משבוע 28 להיריון ולהתייעץ עם רופא בשבועות 20 עד 28 להיריון. 

קיימות תרופות שניתן להשתמש בהן בהיריון, אך השימוש בהן ילווה בפיקוח רפואי, ויכלול סקירות מקיפות של העובר או מעקב בדיקות נוספות אצל האם והתינוק, כמו תרופות נוגדות דיכאון מסוימות. 

קיימות תרופות כמו פראצטמול (שם מסחרי: אקמול, דקסמול) שניתן ליטול אותן במהלך כל ההיריון. 

לראות את התינוק מתי שבא לך
מכשיר קטן, מהפכה גדולה: לעשות אולטרסאונד בהיריון מהספה בבית
shutterstock_1751290781.jpg

תכנון היריון עם מחלות רקע

לנשים בגיל הפוריות שסובלות ממחלות או ממצבים רפואיים שונים מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לתכנון ההיריון. 

ישנן מחלות רקע רבות שדורשות ייעוץ מקדים, לרבות אפילפסיה, סוכרת, אסתמה, מחלות בבלוטת התריס (תת פעילות או יתר פעילות של בלוטת התריס), יתר לחץ דם, מחלות נפשיות (כמו דיכאון, סכיזופרניה, דיכאון דו קוטבי), מחלות חיסון עצמי (כמו לופוס, APLA, פסוריאזיס או דלקות מפרקים) וכן גם מחלות מעי דלקתיות (כמו מחלת קרוהן ומחלת קוליטיס) ועוד.

במרבית המצבים האלו האישה נוטלת תרופות כך שמלבד ההשפעה של המחלה או של המצב הרפואי על ההיריון, חשוב לבחון גם מהי השפעת התרופות על ההיריון.

נשים שנמצאות בקבוצות סיכון שונות להשפעות טרטולוגיות של תרופות או מחלות הבסיס שלהן, צריכות להיות במעקב קבוע אצל רופא נשים ובמרפאות היריון בסיכון גבוה, לפני ההיריון ובמהלכו. 

האם מותר ליטול תרופות ללא מרשם?

תרופות ללא מרשם אמנם לא דורשות אישור רופא לפני רכישה בבית המרקחת, אך גם הן תרופות לכל דבר ולא בכולן אפשר להשתמש בהיריון, כך שחשוב להתייעץ עם רופא או רוקח בנוגע לבטיחות השימוש בהן.

מה עם צמחי מרפא?

נכון, צמחי מרפא מגיעים ממקור טבעי – אבל אין זה בהכרח אומר שהם בטוחים לשימוש. קיימים צמחי מרפא שיכולים להשפיע לרעה על התפתחות תקינה של היריון או אף לגרום להפלות. לכן מומלץ להימנע משימוש בצמחי מרפא במהלך ההיריון או להיוועץ לגבי הבטיחות שלהם במרכז הטרטולוגי. 

ומה לגבי תוספי תזונה?

במקרים שבהם יש צורך בנטילת ויטמינים או מינרלים במהלך ההיריון, קיימים תוספי תזונה ייעודיים כמו מולטי־ויטמין פרנטל, אומגה 3 ותכשירי ברזל שונים. לפני השימוש בתוספי תזונה התייעצי עם רופא או רוקח.  

טיפול במצבים שמופיעים במהלך ההיריון

מי לא שמעה על בחילות בהיריון והקאות בהיריון? ומה לגבי צרבת, גזים, טחורים, כאבי ראש או מיגרנות, כאבי גב או גרד בעור? כולן תופעות מוכרות שמלוות לעיתים את השינויים הפיזיולוגיים והאנטומיים בגוף האישה בתקופה זאת.

אם את הרה וסובלת מאחד או מהמצבים האלה, התייעצי עם הרופא המטפל. בחלק מהמקרים הרופא יכול להמליץ על מעקב אחר התסמינים, אמצעים להפחתתם או טיפול תרופתי מתאים בהיריון. 

איפה מוצאים עוד מידע?

יש תרופות ותיקות ומוכרות ותרופות חדשות שרק יצאו לשוק והמידע לגבי בטיחות התרופות משתנה בהתאמה. עלון התרופות לא תמיד יספק לך את כל המידע הדרוש לגבי השימוש בתרופה בהיריון. 

בישראל קיימים מספר מרכזים טרטולוגיים עבור נשים בהיריון או בסיכון שמספקים מידע ושירות – חלקו בחינם וחלקו בתשלום. 

משרד הבריאות מנהל מרכז ארצי לייעוץ טרטולוגי, הנותן מענה לנשים הרות, מתכננות היריון או מניקות וכן לצוות רפואי על בטיחות או סיכון בתרופות, זיהומים, קרינה, כימיקלים, מחלות אצל האם וגורמים סביבתיים נוספים בתקופת ההיריון וההנקה. הייעוץ במרכז הארצי ניתן בחינם לכלל הציבור ואיננו כרוך בתשלום. 

מלבד זאת, במהלך כל ההיריון יש להיות במעקב קבוע אצל רופא נשים ולערוך בדיקות דם בהתאם להמלצות הרופא. הרופא ימליץ על בדיקות דם שגרתיות ועל בדיקות סקירה ובדיקות נוספות למעקב. 

נשים שנמצאות בקבוצות סיכון שונות להשפעות טרטולוגיות של תרופות או מחלות הבסיס שלהן, צריכות להיות במעקב קבוע של רופא נשים והמרפאות היריון בסיכון גבוה, לפני ההיריון ובמהלכו.

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

ד"ר אורה פוניה־זלינגר אחראית לשירותי הרוקחות הקלינית במרחב חיפה והגליל המערבי של כללית, וכמו כן היא עורכת בכירה של מדריך התרופות באתר

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש