חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון מחזיקה נייר טואלט בדרך לשירותים

טחורים בהריון: תוצאה כואבת למטען חורג

כל אישה חמישית תסבול מטחורים בהריון, ואם לא בהריון אז כנראה שאחרי הלידה. מה הסיבות למפגע הבולט והמציק, איך רואים (או מרגישים) שיש בעיה ומה אפשר לעשות כדי להתגבר? כל התשובות במדריך

ד"ר דניאל בן דב, קטי קמחי

בקיצור

01

טחורים הם ורידים המתנפחים באזור פי הטבעת ויכולים לבוא לידי ביטוי בכאב, בדימום, בעצירות, בעקצוץ, בגירוד ובנפיחות מקומית.

02

אצל רבות מהיולדות בלידה רגילה מופיעים טחורים אחרי הלידה בגלל הלחץ הגדול המופעל על כל שרירי רצפת האגן.

03

פני זמן איכות בשירותים והקפידי שהעניינים ייעשו בצורה נוחה ורגועה, רצוי בשעה יומית קבועה המתאימה לסדר היום שלך.

​אם את לא סובלת מהם בזמן הריון את בת־מזל, אבל זה לא אומר שלא שתחמקי מהם גם אחרי הלידה, לכן חשוב להכיר טוב־טוב את האויב ולדעת איך להתמודד איתו.

נשים בהריון נמצאות בקבוצת סיכון לסבול מטחורים. למעשה, הסטטיסטיקה מספרת שכל אישה חמישית תפתח טחורים בהריון, כאשר הסיבה העיקרית היא העומס על הגוף בשליש האחרון של ההריון.

ויש עוד דברים שעלולים "לתרום" לתופעה הלא נעימה: עלייה בנפח הדם, עלייה ברמות הפרוגסטרון - שגורם בעקיפין להחלשת שרירי הגוף בכלל ולשרירי פי הטבעת בפרט - והרבה מאוד לחץ: לחץ על הוורידים בפלג הגוף התחתון; לחץ העובר היושב על קרקעית האגן; לחץ הנוצר על הרחם ופי הטבעת בשל המשקל העודף ולחץ־דם גבוה.

בקיצור, את את לחוצה באופן כללי ולא אוכלת נכון - רוב הסיכויים שתרצי לקרוא את המשך הכתבה הזו.

מה זה טחורים?

טחורים הם ורידים המתנפחים באזור פי הטבעת ויכולים לבוא לידי ביטוי בכאב, בדימום, בעצירות, בעקצוץ, בגירוד ובנפיחות מקומית. בשלבים מתקדמים הטחורים הבולטים עלולים לגרום לכאבים בזמן ישיבה ו/או בזמן עמידה, להתנפחות ולדימום הנוצר בשל חיכוך תמידי עם הבגדים.

לטחורים יש כמה דרגות חומרה והן יכולות להופיע ולעבור במהלך ההריון, אבל אצל רבות מהיולדות בלידה וגינלית (רגילה) מופיעים טחורים אחרי הלידה בגלל הלחץ הגדול המופעל על כל שרירי רצפת האגן בזמן הלידה. אל דאגה, גם הם, כמו לאסי, לרוב ישובו הביתה.

חשוב להדגיש: אסור בתכלית האיסור לנסות ולדחוף את הטחורים לתוך פי הטבעת.

איך אני יכולה לדעת שיש לי טחורים?

בדרך־כלל תגלי דימום טרי על נייר הטואלט או באסלה. לעתים הדימום מלווה בתחושת אי־נוחות, גרד או כאבים בפי הטבעת, בעיקר במהלך מתן צואה. לעתים פשוט ממששים בליטה לא מוכרת מפי הטבעת.

טיפים לטיפול בטחורים

מים - טיפ נפלא באופן כללי גם בהריון וגם אחרי לידה. במקרה של טחורים חשוב במיוחד שהצואה תהיה רכה וספוגית. הגורם החשוב ביותר הוא מניעת עצירות, שבמקרים רבים נגרמת מתכשירי ברזל בהריון. אסור להשתמש בתכשירים משלשלים בהריון היכולים לגרום ללידה מוקדמת

סיבים - בהמשך לטיפ הקודם, כיוון שאיכות הצואה שלך משפיעה באופן ישיר על מצב הטחורים, חשוב לאכול מזון עשיר בסיבים המרככים את הצואה. המומלצים הם ירקות, פירות (מלבד בננה), דגנים מלאים וקטניות.

מומלץ גם לשלב שמנים בריאים, בעיקר שמן זית, שמומלץ לשתות אותם בבוקר על בטן ריקה (בערך כף אחת). כמו כן מומלץ השימוש בסובין קלוי כתוסף מזון.

מגבונים - נכון, זה פחות אקולוגי אבל הימנעי משימוש בנייר טואלט השורט את האיזור הפגוע, והעדיפי במקומו מגבונים לחים (ניתן להשיג בבתי המרקחת מגבונים לחים מיוחדים לטחורים המכילים תמציות צמחים מרגיעות ומכווצות). הפעולה הטובה ביותר היא לרחוץ את המקום במים לאחר היציאה.

אמבטיות - קני לעצמך גיגית שבה תוכלי לשבת בנוחיות, והקפידי מדי יום על אמבטיית ישיבה במים קרירים. הקור מכווץ את כלי הדם ויוצר אלחוש מקומי מרגיע. ניתן להוסיף מלח שולחן למים (כף אחת לאמבט מספיקה) -הדבר מסייע לשמירה, לניקיון ולכיווץ הטחורים. 

ישיבה - פני לעצמך זמן איכות בשירותים והקפידי שהעניינים ייעשו בצורה הנוחה והרגועה ביותר שאפשר, רצוי בשעה יומית קבועה המתאימה לסדר היום שלך.

במקום ללחוץ את הצואה החוצה, הרפי את האגן ופי הטבעת ללא מאמץ־יתר. מאמץ לרוקן את המעיים מחמיר את מצב הטחורים ואם אכן התחלת לאכול ולשתות נכון - אין סיבה להתאמץ. לוקח לך יותר זמן? זה בסדר. אל תמהרי ותני למעיים לעשות את מה שהם יודעים לעשות.

משחות ונרות - משחות לטחורים חיצוניים ופתילות לטחורים פנימיים מביאים להקלה. הקפידי להשתמש בתכשירים ללא סטרואידים או כאלה המכילים שמן זית. ניתן להשתמש במאלחשים מקומיים, בקרם או בג'ל. 

גלגל ים - אם קשה לך לשבת, גלגל ים קטן ומנופח היטב החוצץ בינך ובין המושב יכול לעזור.

שטיפה - המים מקלים על הכאב ועוזרים לשמור על אזור פי הטבעת נקי כך שלא יתפתחו זיהומים ודלקות באזור. לכן, למרות השימוש במגבונים וישראל שמתייבשת, שטפי את האזור כמה פעמים ביום.

רפואה משלימה - נטורופטיה או משחות טבעיות הנמכרות בבתי טבע יכולים לסייע משמעותית בתהליך ההחלמה רק אחרי הלידה (חשוב לוודא שהן מותרות בזמן הריון).

פרוקטולוג - אם ניסית את כל הטיפים הקודמים ועדיין אין הקלה במצב, גשי לרופא ובקשי הפניה לפרוקטולוג.

מומלץ כחודשיים לאחר הלידה לפנות לפרוקטולוג ולבדוק אם יש צורך בטיפול משלים לטחורים על־מנת שלא ישובו בעתיד. כ־10% מהנשים מפתחות פצע בפי הטבעת המכונה פיסורה (סדק) וזה מצריך טיפול נוסף.

ד"ר דניאל בן דב הוא מומחה בכירורגיה וברפואה דחופה וברפואה אלטרנטיבית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש