חיפוש

dsdsdsd
עצירות, נער עם עשן שיוצא לו מהאוזניים

עצירות

מה גורם לעצירות? כמה זמן היא נמשכת? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? איך חיים עם עצירות כרונית? ואיך כדאי לשבת בשירותים? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר עזמי שחברי

שם האבחנה בעברית: עצירות
שם האבחנה באנגלית: Constipation
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Constipation

משמעות המושג עצירות היא שינוי לרעה בהרגלי היציאות. השינוי הזה עלול לכלול צואה קשה יותר או בכמות קטנה יותר מהרגיל ותדירות יציאות של פחות משלוש פעמים בשבוע. יש לציין שתדירות תקינה של יציאות היא בין שתיים לשלוש יציאות ביום ליציאה אחת פעם ביומיים. במילים אחרות: לא כל מי שאין לו פעולת מעיים בכל יום נחשב לסובל מעצירות. עצירות מוגדרת "כרונית" כאשר היא מופיע לפחות ב־25% מהזמן במשך שלושה חודשים.

ישנם שני סוגים של עצירות:

1. עצירות תפקודית שנובעת מהפרעה בתפקוד של המעי הגס.

2. עצירות משנית שנובעת ממחלות אחרות, מתרופות ומסגנון חיים.

הסיבות לעצירות תפקודית ומשנית יכולות להיות רבות ומגוונות: 

• תרופות שונות ובהן משככי כאבים מסוימים, תרופות נגד לחץ דם גבוה, תרופות פסיכיאטריות, תרופות כימותרפיות, תרופות המכילות ברזל ואלומיניום.

כלכלה דלת סיבים, צריכה מועטה של נוזלים, דיאטה חריפה, היעדר פעילות גופנית.

• מחלות שגורמות לפגיעה במערכת העצבים ההיקפית כמו סוכרת, נוירופתיה (פגיעה בעצבים ההיקפיים).

מחלות נוירולוגיות שפוגעות בתפקוד של מערכת העצבים המרכזית כמו מחלת פרקינסון, טרשת נפוצהאירוע מוחידמנציה, גידולים במוח, חבלות במוח ופגיעות בעמוד השדרה.

• הפרעות הורמונליות כמו תת־פעילות של בלוטת התריס או פעילות־יתר של בלוטת יותרת התריס.

• הפרעות שונות במאזן המלחים כמו עלייה ברמת הסידן וירידה ברמת האשלגן בדם.

• הריון.

• גיל מבוגר.

• הפרעות בכושר התנועה של מערכת העיכול, למשל בעקבות מחלת הירשפרונג, שבה חסרים תאי עצב בחלק מהמעי, ולכן הוא אינו מתכווץ.

• הפרעות בתפקוד של שרירי רצפת האגן, למשל מצב שבו השרירים מתכווצים במקום להיות רפויים בעת שהמעיים פועלים.

• מחלות של המעי הגס: גידולים שחוסמים את המעי מבפנים או לוחצים עליו מבחוץ, דלקות, היצרויות, התרחבויות וחסימות במעי, סדק בפי הטבעת

תסמונת המעי הרגיש שבה סובלים לסירוגין מתקופות של שלשולים ומתקופות של עצירות. לחלופין ישנה אפשרות שתסמונת המעי הרגיש תהיה מלוּוה רק בשלשולים או רק בעצירות.

עצירות עלולה להיות מלוּוה בתחושות הבאות: נפיחות בבטן, כאבי בטן, אי־נוחות בבטן, צורך במאמץ מוגבר להפעלת המעיים, דימום או כאב בזמן פעולת המעיים, תחושה של התרוקנות לא מלאה לאחר מתן צואה.

יש ליידע את הרופא מתי החלה העצירות, אם ישנה עלייה או ירידה במשקל, האם היו דימום או כאבים בזמן היציאות, האם לעיתים יש גם שלשולים, האם יש קרובי משפחה שסובלים או שסבלו מגידולים במערכת העיכול וממחלות מעי דלקתיות כמו מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית. אם עברת בדיקות כמו קולונוסקופיה ו־CT בטן, יש לוודא שגם הרופא המטפל קיבל את תוצאותיהן. 

כל מה שצריך לדעת על בדיקת קולונוסקופיה - צפו עכשיו

כ־90 אלף לקוחות של כללית מתוך כ־4 מיליון (2.3%) ביקשו ב־2015 סיוע רפואי בגלל עצירות. עם זאת יש לציין שמדובר בתופעה נרחבת הרבה יותר, אלא שלא כל הסובלים ממנה הולכים לרופא. ההערכה היא שכ־20% מהאוכלוסייה סובלים מעצירות (על פי ההגדרות הרפואיות המקובלות של התופעה).

שיעור הנשים הסובלות מעצירות גדול פי שניים עד פי שלושה משיעור הגברים שסובלים מכך. הסיבה לפער הגדול הזה אינה ידועה, אך מעריכים שהוא נובע מסיבות הורמונליות. 

עצירות יכולה להיות כרונית או חד־פעמית. אם העצירות מופיעה בגלל סיבה ברורה, כמו שימוש בתרופות מסוימות, היא צפויה לחלוף עם היעלמות אותה הסיבה, למשל עם הפסקת השימוש באותן התרופות.

עם זאת אנשים רבים סובלים מעצירות כרונית שלרוב הולכת ומחמירה בהדרגה עם הגיל.

יש לפנות לרופא בכל מקרה של עצירות חדשה. יש לפנות לרופא באופן דחוף אם ישנם תסמינים שהעצירות הופכת לחסימת מעיים: כאבי בטן, אי־מעבר של גזים ושל צואה, בחילות והקאות. נוסף על כך יש לפנות לרופא בדחיפות אם יש חוסר שליטה על הצואה, ירידה במשקל, אנמיה חדשה או דימום משמעותי מפי הטבעת.

הרופא מאבחן עצירות אצל המטופל כאשר מתקיימים שניים או יותר משש התופעות הבאות במשך שלושה חודשים ברציפות במהלך חצי השנה שקדמה לבדיקה:

• פחות משלוש יציאות בשבוע.

• לפחות ברבע מהיציאות יש צורך להפעיל מאמץ.

• לפחות ברבע מהיציאות הצואה היא קשה או גושית.

• לפחות ברבע מהיציאות יש תחושה של התרוקנות לא מלאה.

• קיימת תחושה של חסימה או של סתימה.

• יש צורך בעזרה ידנית להשגת התרוקנות.

למעשה נעשית האבחנה על סמך תלונתו של הנבדק (אבחנה קלינית). אחרי שהרופא מתרשם מהרקע הרפואי ומתלונות הנבדק ולאחר שהוא עושה בדיקה גופנית מלאה, כולל בדיקה רקטלית, עליו להחליט אם יש צורך בבירור נוסף ואילו בדיקות יש לעשות.

אם מהתלונות עולה החשד לקיום גידול במערכת העיכול, יש להפנות את הנבדק לבירור - לרוב קולונוסקופיה. יש לשקול לעשות קולונוסקופיה לכל מבוגר שמתלונן על עצירות חדשה או על דימום מפי הטבעת או אם הוא ירד במשקל באופן משמעותי. נוסף על כך יש לשקול את האפשרות לשלוח אותו לעשות בדיקות מעבדה שונות כמו ספירת דם, בדיקת תפקוד של בלוטת התריס ובדיקה של רמות הסידן והאשלגן.

אם הבירור אינו מעלה ממצאים של ממש, והנבדק ממשיך לסבול מעצירות קשה שאינה מגיבה באופן משביע רצון לטיפולים השונים, ניתן לשקול עריכת בדיקות מיוחדות להערכת התנועתיות של המעי והתפקוד של רצפת האגן. מדובר בבדיקות כמו EMG (בדיקת הפעילות החשמלית של השרירים שאחראים למנגנון היציאה), דפקוגרפיה (בדיקת התרוקנות הרקטום), בליעה של חומר מסומן ומעקב אחריו בעת שהוא עובר במעי ומדידת לחץ בפי הטבעת ובמעי הגס. הבדיקות נעשות כדי לגלות בעיות כמו תפקוד לקוי של רצפת האגן וכדי להפנות את מי שסובל מכך לטיפולים שונים כמו ביופידבק.

במקרים מיוחדים ניתן לעשות בדיקות כמו קולונוסקופיה וירטואלית, TRUS (אולטרסאונד דרך פי הטבעת) ובדיקת MRI.

לפני התחלת הטיפול יש לשלול סימני אזהרה כמו שינוי פתאומי בהרגלי היציאות, דמם רקטלי, ירידה במשקל, אנמיה חדשה, וסיפור משפחתי של סרטן המעי הגס מתחת לגיל 50.

שלב 1: שינויים באורח החיים ובהרגלי האכילה 
מקובל לטפל בעצירות בהדרגה. השלב הראשון כולל:

1. שינויים בהרגלי האכילה - למשל, הקפדה על שתייה מספקת, צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים ושל מאכלים שיש להם השפעה מיטיבה כמו שזיפים מיובשים ופירות הדר.

שינויים באורח החיים - ניסיונות להעביר את פעולת המעיים לאחר ארוחות, בעיקר לאחר ארוחת הבוקר, שכן אז התנועתיות של המעי עולה באופן טבעי. נוסף על כך מומלצת פעילות גופנית אירובית.

שלב 2: תכשירים להגדלת נפח הצואה
אם אין תגובה חיובית לטיפולים האלה, עוברים לטיפול בתכשירים שמגדילים את נפח הצואה באמצעות ספיחה של נוזלים, למשל בנפייבר ופסיליום. יש להעלות את המינון של התרופות האלה בהדרגה כדי למנוע תופעות לוואי. כמו כן יש להקפיד על שתיית מים בכמות גדולה.

שלב 3: תכשירים אוסמוטיים
אם הטיפול הזה אינו מביא לתוצאות המקוות, או שהוא גורם לתופעות לוואי כמו נפיחות של הבטן, ניתן לעבור לטיפול בתכשירים אוסמוטיים. גם התכשירים האוסמוטיים גורמים לעלייה בשיעור הנוזלים בצואה באמצעות משיכת מולקולות המים לתוך חלל המעי. התכשירים האוסמוטיים שנמכרים בארץ מכילים לקטולוז (אבילק, לבולק)  ופוליאתילן גליקול (פגלקס, נורמלקס). 

שלב 4: משלשלים ממריצים
אם אין תגובה יש להוסיף על הטיפול הקודם משלשל ממריץ כמו ביסקודיל כל 3-2 ימים, לפי הצורך או בקביעות.

שלב 5: תרופות חדשות
אם עדיין אין תגובה, מומלץ להפסיק את הטיפול הקודם ולנסות טיפול בתרופות חדשות לעצירות כמו רזולור או אמיטיזה המסייעות להגביר את תנועתיות המעי. אם גם לאחר נטילת התרופות האלה המצב אינו משתפר, יש לפנות לייעוץ ולבירור גסטרואנטרולוגי.

עוד דברים שעשויים לעזור
במצבים שבהם קיימת הצטברות של גושי צואה נוקשים (אבני צואה), יש צורך להוציאם - פעולה שעושים אחות או רופא. לאחר מכן מתחילים בטיפול קבוע במשלשלים כדי למנוע את היווצרותם החוזרת של הגושים.

במקרה של פגיעה בתפקוד של שרירי רצפת האגן ניתן להציע טיפולים בביופידבק (שיטה שמאפשרת ללמוד כיצד להפעיל את השרירים בצורה נכונה) או באמצעות הזרקות מקומיות של בוטוקס (כדי לגרום להרפיית השרירים).

במקרים נדירים שבהם קיים שינוי ניכר במבנה של המעי ניתן לשקול טיפול בניתוח. ההחלטה על הניתוח תתקבל רק לאחר הערכה מקיפה של תפקוד המעי, של מבנהו ושל תפקוד רצפת האגן.

תרופות שצריך להיזהר מהן
קיימות לא מעט תרופות טבעיות ו"תרופות סבתא" נגד עצירות. כדאי להימנע מהטיפולים האלה היות שהם לא נבדקו באופן מבוקר. כמה "תרופות סבתא" ותיקות, כמו חוקנים באמצעות סבון או מי חמצן, עלולות לגרות את המעי ואף להזיק לו.

כאשר קיימת בעיה של התרוקנות או שישנה הפרעה בתפקוד רצפת האגן, ניתן להיעזר בנרות שמוחדרים דרך פי הטבעת, למשל נרות גליצרין.

במצבים חמורים ניתן להיעזר בחוקנים שמכילים תמיסות שונות או שמן מינרלי. חוקנים שמכילים תמיסת פוספט (למשל, חוקן פליט) עלולים לגרום להפרעות במאזן הנוזלים והמלחים אצל קשישים שסובלים ממחלות רקע, ולכן מומלץ שלא לטפל בהם באמצעותם.

בהחלט. למטה תמצאו את ההמלצות המקובלות בקרב פיזיותרפיסטים העוסקים ברצפת האגן. אנשים רבים הסובלים מעצירות שפעלו לפי ההוראות האלו, סיפרו כי איכות החיים שלהם השתפרה.

1. הניחו את הרגליים על השרפרף. הברכיים גבוהות מהירכיים.
2. בצעו תנועתיות של פלג הגוף העליון – לכיוונים שונים, במעגלים, וכן קדימה ואחורה.

3. הניחו את כפות הרגליים בפיסוק קל, ואז קרבו את הברכיים זו לזו
תוך הרחקה קלה וסגירה מחדש ("נשיקות" בין הברכיים), כדי לפתוח את פי הטבעת.

4. אם חייבים ללחוץ - רק תוך כדי או בסוף נשיפה ובהזדקפות.

המדריך שאתם חייבים לקרוא
לחץ גם גבוה

לרוב מדובר בבעיה כרונית.

צואה קשה ומאמץ מוגבר בזמן פעולת מעיים עלולים לגרום לכמה סיבוכים:

• היווצרות של פיסורה - קרע כואב בפי הטבעת.

• דימום מפי הטבעת לאחר יציאות נוקשות.

• היווצרות של בקעים בדופן הבטן כתוצאה מהמאמץ.

• דימומים בלחמית בתוצאה מהמאמץ.

• חוסר שליטה על השתן במצב שבו הרקטום מלא בצואה. המצב לרוב משתפר לאחר התרוקנות החלחולת.

שינויים באורח החיים ותרופות משלשלות שניתנות דרך הפה משפיעים בתוך שעות ולכל היותר בתוך כמה ימים. השפעתם של חוקנים או של נרות היא לרוב מיידית. השפעתם של טיפולי ביופידבק היא הדרגתית. יש להמתין בסבלנות ו"לתת צ'אנס" לכל טיפול שמנסים.

יש מגוון של טיפולים יעילים נגד עצירות. לרוב מדובר בטיפולים ממושכים או קבועים שמאפשרים איכות חיים משביעת רצון.

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק בעפולה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש