חיפוש

dsdsdsd
שלט של תא שירותים עם איורים של גבר ושל אישה

בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה: מומלצת החל מגיל 50

בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה היא אמצעי נוח לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. בישראל זהו הסרטן השני בשכיחותו והשני בקטלניותו. כיוון שגילוי מוקדם מבטיח ריפוי במקרים רבים, יש חשיבות רבה לבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר עזמי שחברי

הנחיות לביצוע בדיקת דם סמוי בצואה

מהי בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה?

הבדיקה מיועדת לגלות את הימצאותם במעי הגס של תאים סרטניים או של פוליפים שעלולים להפוך בשלב מאוחר יותר לסרטניים. מחקרים רבים הוכיחו שהבדיקה הזאת מפחיתה את התמותה מסרטן המעי הגס. היא קלה ופשוטה לביצוע, ואין לה תופעות לוואי.

הבדיקה מזהה דימום סמוי שאינו נראה לעין ושעלול להצביע על פוליפים או על סרטן, שכן סרטן ופוליפים במערכת העיכול נוטים לדמם.

אם עולה מהבדיקה שיש דם סמוי בצואה, מומלץ לעבור בדיקת קולונוסקופיה. זו מאפשרת לגלות פוליפים ולהסיר אותם.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה?

החל מגיל 50 ועד גיל 74 - פעם בשנה. הבדיקה כלולה בסל הבריאות.

כיצד עושים את הבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה?

הבדיקה נעשית בשטיה אימונולוגית שנקראת FIT (ראשי תיבות של Fecal Immunochemical Test). זוהי טכנולוגיה משופרת שמאפשרת להסתפק בבדיקה חד־פעמית שלקראתה לא צריך לשנות את הרגלי האכילה וגם לא צריך להפסיק את הנטילה של תרופות או של תוספי מזון. את ערכת הבדיקה ניתן לקבל מהרופא המטפל או מהאחיות במרפאות של כללית.

הערכה מכילה שאלון ומבחנה אחת בעלת מכסה בצבע ירוק. כדי לקבל תוצאות מדויקות ככל האפשר יש לקרוא - עוד לפני שעושים את הבדיקה - את העלון המצורף לערכת הבדיקה. לאחר מכן ממלאים את השאלון המצורף ורושמים על מבחנת הבדיקה את השם או את מספר תעודת הזהות.

בתוך השירותים שמים נייר מיוחד שמצוי בערכה, ועליו עושים את הצרכים. לאחר מכן פותחים את המכסה הירוק של המבחנה. בצידו הפנימי של המכסה מצוי מקלון קטן שבקצהו יש חריצים. טובלים קלות את קצה המקלון בעל החריצים במקומות שונים בצואה. יש להקפיד שרק מעט מהצואה יידבק לחלק המחורץ שכן הדגימה חייבת להיות קטנה מאוד. דגימה גדולה פוסלת את הבדיקה. לאחר מכן יש לסגור את המבחנה.

רצוי למסור את המבחנה לאחות במרפאה עוד ביום שבו ניטלה הדגימה או לכל המאוחר למחרת. יש להימנע מלשלוח את הדגימה בדואר.

מומלץ לא לעשות את הבדיקה בזמן המחזור החודשי או כאשר יש דם בשתן או דימום גלוי מפי הטבעת (במקרים האלה יש לפנות לרופא המטפל לייעוץ).

מהי המשמעות של הימצאות דם סמוי בצואה?

הימצאות דם סמוי בצואה (תוצאה חיובית) אין משמעותה בהכרח שמדובר בסרטן המעי הגס, שכן מקור הדימום יכול להיות מחוץ למעי הגס - החל מהחניכיים ועד לפי הטבעת. 

אולם גם אם מקור הדימום הוא אכן מהמעי הגס ונובע מהימצאותם של פוליפים - עשויות לחלוף שנים רבות עד שפוליפ יתפתח לסרטן (וזו אחת הסיבות שהבדיקה הזאת כל כך מומלצת: מאחר שחולף זמן רב מהיווצרות הפוליפ ועד שהוא הופך לסרטן, יש חלון הזדמנויות ממושך שמאפשר את הגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס).

לחלופין ייתכנו מצבים נדירים שבהם תוצאת הבדיקה שלילית למרות הימצאותו של גידול במעי. כאמור, בכל מקרה שבו מתגלה דם סמוי בצואה יש לעשות בדיקת קולונוסקופיה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח תקווה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש