פורסם בראשונה: 28.07.2010
עדכון אחרון: 29.01.2017

בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה - החל מגיל 50

לקריאה נוחה
בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה היא אמצעי נוח לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. בישראל זהו הסרטן השני בשכיחותו והשני בקטלניותו. כיוון שגילוי מוקדם מבטיח ריפוי במקרים רבים, יש חשיבות רבה לבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה
בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה

הנחיות לביצוע בדיקת דם סמוי בצואה

מהי בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה?

הבדיקה מיועדת לגלות את הימצאותם במעי הגס של תאים סרטניים או של פוליפים שעלולים להפוך בשלב מאוחר יותר לסרטניים. מחקרים רבים הוכיחו שהבדיקה הזאת מפחיתה את התמותה מסרטן המעי הגס. היא קלה ופשוטה לביצוע, ואין לה תופעות לוואי.

הבדיקה מזהה דימום סמוי שאינו נראה לעין ושעלול להצביע על פוליפים או על סרטן, שכן סרטן ופוליפים במערכת העיכול נוטים לדמם.

אם עולה מהבדיקה שיש דם סמוי בצואה, מומלץ לעבור בדיקת קולונוסקופיה. זו מאפשרת לגלות פוליפים ולהסיר אותם.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה?

החל מגיל 50 ועד גיל 74 - פעם בשנה. הבדיקה כלולה בסל הבריאות.

כיצד עושים את הבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה?

באחרונה נכנסה לשימוש בכללית בדיקה חדשנית ומדויקת לגילוי דם סמוי בצואה. זוהי בדיקה חד־פעמית שלקראתה לא צריך לשנות את הרגלי אכילה וגם לא צריך להפסיק את הנטילה של תרופות או של תוספי מזון. את ערכת הבדיקה ניתן לקבל מהרופא המטפל או מהאחיות במרפאות של כללית.

הערכה מכילה שאלון ומבחנה אחת בעלת מכסה בצבע ירוק. כדי לקבל תוצאות מדויקות ככל האפשר יש לקרוא - עוד לפני שעושים את הבדיקה - את העלון המצורף לערכת הבדיקה. לאחר מכן ממלאים את השאלון המצורף ורושמים על מבחנת הבדיקה את השם או את מספר תעודת הזהות.

בתוך השירותים שמים נייר מיוחד שמצוי בערכה, ועליו עושים את הצרכים. לאחר מכן פותחים את המכסה הירוק של המבחנה. בצידו הפנימי של המכסה מצוי מקלון קטן שבקצהו יש חריצים. טובלים קלות את קצה המקלון בעל החריצים במקומות שונים בצואה. יש להקפיד שרק מעט מהצואה ידבק לחלק המחורץ שכן הדגימה חייבת להיות קטנה מאוד. דגימה גדולה פוסלת את הבדיקה. לאחר מכן יש לסגור את המבחנה.

רצוי למסור את המבחנה לאחות במרפאה עוד ביום שבו ניטלה הדגימה או לכל המאוחר למחרת. יש להימנע מלשלוח את הדגימה בדואר.

מומלץ לא לעשות את הבדיקה בזמן המחזור החודשי או כאשר יש דם בשתן או דימום גלוי מפי הטבעת (במקרים האלה יש לפנות לרופא המטפל לייעוץ).

מהי המשמעות של הימצאות דם סמוי בצואה?

הימצאות דם סמוי בצואה אין משמעותה שחליתם בסרטן המעי הגס, שכן מקור הדימום יכול להיות מחוץ למעי הגס - החל מהחניכיים ועד לפי הטבעת. אולם גם אם מקור הדימום הוא אכן מהמעי הגס ונובע מהימצאותם של פוליפים - עשויות לחלוף שנים רבות עד שפוליפ יתפתח לסרטן (וזו אחת הסיבות שהבדיקה הזאת כל כך מומלצת: מאחר שחולף זמן רב מהיווצרות הפוליפ ועד שהוא הופך לסרטן, יש חלון הזדמנויות ממושך שמאפשר את הגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס).

לחלופין ייתכנו מצבים שבהם תוצאת הבדיקה שלילית למרות הימצאותו של גידול במעי. כאמור, בכל מקרה שבו מתגלה דם סמוי בצואה יש לעשות בדיקת קולונוסקופיה.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק בעפולה מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לקוחות כללית מושלם?

​קבלו הנחה עבור ביצוע בדיקות סקר תקופתיות

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל