חיפוש

dsdsdsd
בחור מחזיק שפם לציון חודש המודעות לסרטן הערמונית

סרטן הערמונית

סרטן הערמונית, שמתפתח בבלוטת הערמונית (פרוסטטה), הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים. ממה הוא נגרם? מהם התסמינים? כמה זמן הוא נמשך? איך מאבחנים? איך מטפלים? איך חיים עם סרטן הערמונית? מדריך

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר יורם דקל

שם האבחנה בעברית: סרטן ערמונית
שם האבחנה באנגלית: Prostate Cancer
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופאים (קליקס): Malignant Neoplasm Prostate

רגע, מה עושה בחור צעיר עם שפם ביד בכתבה על סרטן הערמונית? הוא כאן כדי להזכיר שלכולם, ללא הבדלי גיל או שיער פנים, כדאי להיות מודעים לגורמים ולסימנים של המחלה הזאת.

וכדי להעלות את המודעות הוא, ועוד גברים רבים אחרים, גידלו שפם מפואר במשך כל חודש נובמבר, שמכונה לכבוד המאורע מובמבר (חיבור של מוסטש - שפם - ושל נובמבר). היכנסו לכתבת מובמבר שלנו כדי להבין על מה המהומה.

מה זה סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית הוא סרטן שמתפתח בבלוטת הערמונית (פרוסטטה). בלוטת הערמונית ממוקמת בבסיס שלפוחית השתן ומקיפה את צינור השופכה - הצינור שמוביל את השתן משלפוחית השתן החוצה. צורתה וגודלה מזכירים את פרי הערמון, ומכאן שמה. משקלה בגבר צעיר הוא כ־18 גרם. בלוטת הערמונית היא אחת מבלוטות המין של הגבר, ותפקידה הוא לייצר חלק מנוזל הזרע. הנוזל שהיא מייצרת מגן על תאי הזרע ומזין אותם ולכן חיוני לפוריות.

סרטן מתפתח כאשר אחד התאים ברקמה אינו מפסיק להתרבות. התאים הסרטניים מתחלקים שוב ושוב ויוצרים גוש של תאים סרטניים באזור אחד. הגוש הסרטני שנוצר גדל אף הוא ללא הרף והורס את הרקמות הנורמליות הגובלות בו. בהמשך עלולים התאים הסרטניים להתפשט אל מחוץ לאיבר שבו החלו להתפתח. הראשונות להיפגע הן בלוטות הלימפה, שאינן אלא מסננים אזוריים של חיידקים וגם של תאים ממאירים, ולאחר מכן עלולים התאים הסרטניים להתפשט לריאות, לעצמות ולאיברים נוספים. "מושבות" כאלה של תאים סרטניים ש"מתנחלים" באיברים שונים בגוף נקראות "גרורות".

סרטן בלוטת הערמונית (פרוסטטה) שונה בהתנהגותו מסוגי סרטן אחרים כמו סרטן השד או סרטן המעי הגס, כיוון שלרוב קצב ההתחלקות של התאים הסרטניים בערמונית הוא איטי. לכן במקרים רבים מי שלקה בסרטן הזה אינו מת בגללו אלא מסיבות אחרות לחלוטין. אף על פי כן אסור לזלזל במחלה שכן במערב זהו הסרטן השני בשכיחותו לאחר סרטן הריאות, והוא קוטל שם מדי שנה עשרות אלפי אנשים.

ממה נגרם סרטן ערמונית?

איננו יודעים מהי הסיבה הספציפית שבגללה נגרם סרטן הערמונית, אך עם זאת ידועים כמה גורמים שמעלים את שכיחות המחלה:

1. גיל מבוגר. לכ־50% מבני ה־70 ולכמעט 100% מבני ה־90 ומעלה יש סרטן הערמונית. אבל, כאמור, רוב הסיכויים שבן 90 לא ימות מסרטן הערמונית.

2. מוצא אתני. המחלה שכיחה יחסית בקרב אפרו־אמריקאים ונדירה בקרב יוצאי אסיה. שכיחותה בקרב גברים לבנים היא בין זו של יוצאי אסיה לזו של האפרו־אמריקאים.

3. תורשה. מי שקרוב משפחה שלו מדרגה ראשונה (אב, אחים) חלה בסרטן הערמונית נמצא בסיכון גבוה פי שניים עד פי שלושה לחלות בסרטן הערמונית. עם זאת, אף שנמצאו כמה גנים שקשורים כנראה להיווצרות סרטן הערמונית, עדיין לא בודד גן ספציפי שאחראי להתפתחות המחלה.

4. תזונה. ממחקרים עולה כי גברים האוכלים מזון שעשיר בשומנים מן החי ובשומני טרנס מגדילים את הסיכון שלהם לחלות בסרטן הערמונית. לעומת זאת אנשים שאוכלים יותר פירות וירקות - ובמיוחד כאלה שעשירים בוויטמין E, בוויטמין D, בסלניום, בליקופן ובאומגה 3 - מקטינים את הסיכון שלהם לחלות בסרטן הערמונית. כמו כן התברר ממחקרים ששתייה קבועה של תה ירוק מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

5. תרופות וּויטמינים. נמצא קשר בין צריכה קבועה של תרופות כמו נוגדי דלקת לא סטרואידיים (כמו אספירין ואיבופרופן) וסטטינים (להחתת לחץ דם גבוה) לבין הפחתה בסיכון ללקות בסרטן הערמונית.

ממחקרים עולה כי נטילת כמויות גדולות של ויטמינים בכדורים - ובמיוחד כמויות מופרזות של ויטמין E, של בטא־קרוטן ושל ויטמין A - מגדילה את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית. זאת אחת הסיבות לכך שאת הוויטמינים רצוי מאוד לצרוך באמצעות אכילת פירות וירקות ולא באמצעות נטילת כדורים.

6. יחסי מין. גברים שמרבים לקיים יחסי מין (או לאונן) מקטינים את הסיכון שלהם ללקות בסרטן הערמונית. ההערכה היא שבזרע מצטברים חומרים גורמי סרטן, ולכן שפיכתו לעיתים קרובות מקטינה את הסיכון ללקות במחלה הזאת.

מהם התסמינים?

בשלבים מוקדמים של סרטן הערמונית אין בדרך כלל תסמינים. אלה מופיעים רק כאשר הגידול גדל ומפעיל לחץ על צינור השופכה. כתוצאה מכך ייתכנו הסימנים הבאים: קושי במתן שתן, עלייה בתדירות מתן השתן (בעיקר בשעות הלילה), כאב בעת מתן שתן או פליטת זרע ונוכחות דם בשתן. עם זאת יש להדגיש שהתסמינים האלה מופיעים גם במקרה של הגדלה שפירה של הערמונית.

אם הסרטן כבר שלח גרורות לעצמות,ייתכנו כאבים בעצמות, בגב התחתון, באגן או בירכיים.

איך אני לעומת האחרים?

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים, וכאמור, שכיחותו עולה עם הגיל, עד כי מגיעים לשיעור של קרוב ל־100% בקרב גברים בני 90 ומעלה. אך למרות השכיחות הגבוהה של סרטן הערמונית, הסיכון למות ממנו נמוך הרבה יותר ועומד על כ־3%.

כמה זמן זה נמשך?

סרטן ערמונית נמשך כל עוד לא מקבלים טיפול. הוא אינו עובר מעצמו. עם זאת, במרבית המקרים ניתן לחיות עימו בשלום, ואין צורך בטיפול אלא במעקב בלבד.

איך מאבחנים?

החשד שמדובר בסרטן הערמונית עולה כאשר הרופא חש בגוש בעת שהוא ממשש את הבלוטה (דרך פי הטבעת) או כאשר ישנה עלייה ברמת ה־PSA בדם. ה־PSA הוא חלבון שמפרישה הערמונית, ורמה מוגברת שלו יכולה להצביע על מחלות שונות בבלוטה כמו דלקת, הגדלה שפירה של הערמונית וכן גידול. אם עולה החשד שמדובר בסרטן של בלוטת הערמונית, עושים ביופסיה לאישוש האבחנה.

איך מטפלים?

אפשרויות הטיפול בסרטן הערמונית הן רבות מאוד: החל ממעקב בלבד וכלה במגוון רחב של טיפולים אקטיביים ובהם כריתה של בלוטת הערמונית, טיפול הורמונלי, טיפול כימותרפי וטיפול בקרינה - עם כל תופעות הלוואי שכרוכות בכך. סוג הטיפול נקבע בהתאם למצבם של המחלה ושל המטופל.

זה חד פעמי? זה יחזור?

סרטן עמונית עלול לחזור, ולכן לאחר קבלת טיפול נהוג לעשות מעקב באמצעות בדיקת PSA.

עלולים להיות סיבוכים?

כפי שכבר הודגש, סרטן הערמונית מתפתח לרוב מאוד לאט, וניתן לחיות חיים שלמים בלי להיות מודעים לקיומו. עם זאת, לעיתים עלולים להתלוות לסרטן הערמונית סיבוכים שונים הן כתוצאה מהסרטן עצמו והן כתוצאה מהטיפולים בו.

הסיבוכים מהסרטן עצמו כוללים בעיקר אצירת שתן וגרורות לעצמות ולחלקי גוף אחרים. גם לטיפולים הכימותרפיים או להקרנות עלולות להיות תופעות לוואי.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

קושי במתן שתן, עלייה בתדירות מתן השתן (בעיקר בשעות הלילה), כאב בעת מתן שתן או בעת פליטת זרע ונוכחות דם בשתן.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

גם במהלך הטיפולים עצמם ניתן לקיים שגרת חיים רגילה. לאחר סיום הטיפולים צפוי המטופל לחזור לעצמו ולהתאושש בתוך כמה שבועות.

איך לומדים לחיות עם סרטן ערמונית?

אחת הדילמות הקשות ביותר של חולים בסרטן הערמונית ושל רופאיהם היא באיזו אסטרטגיה לבחור. במקרים רבים ניתן לחיות חיים טובים וארוכים עם סרטן הערמונית ולמות בשיבה טובה מגורמים שאין להם שום קשר לסרטן הערמונית, ובמקרים אחרים - נדירים למדי - עלולה המחלה לשלוח גרורות ולהפוך לקטלנית. טיפול בסרטן ערמונית לא אלים עלול לפגוע קשות באיכות החיים (פגיעות בתפקוד המיני, במערכת השתן ובמעיים) ולגרום נזק במקום להביא תועלת. לעומת זאת, אי־טיפול בזמן בסרטן ערמונית אלים עלול לקצר מאוד את תוחלת החיים. נראה אפוא שבמקרה של סרטן הערמונית מילת המפתח היא מעקב צמוד וקפדני.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקוה

ד"ר יורם דקל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש