חיפוש

dsdsdsd
ערמונית מוגדלת

ערמונית מוגדלת (פרוסטטה מוגדלת)

מהי הגדלה שפירה של הערמונית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זו תופעה חד־פעמית? היא עלולה לחזור? עלולים להיות לה סיבוכים? מדריך

תוכן העניינים:
מה זה?
ממה נגרמת ההגדלה השפירה של הערמונית?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים הגדלה שפירה של הערמונית?
איך מטפלים בערמונית מוגדלת​?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם הגדלה כרונית של בלוטת הערמונית?

מה זה?

ערמונית מוגדלת (הגדלה שפירה של הערמונית, באנגלית: Benign Hypertrophy Prostate) היא מצב שבו בלוטת הערמונית (פרוסטטה) צומחת לתוך חלל השופכה (הצינור שמוביל את השתן משלפוחית השתן). לאחר זמן מה עלולה הערמונית המוגדלת לגרום לחסימה במוצא של שלפוחית השתן. עם זאת - כפי שעולה מהשם של האבחנה - מדובר בגידול לא סרטני.

הערמונית נמצאת באזור של צוואר שלפוחית השתן והיא חובקת את השופכה. תפקידה הוא לייצר נוזל שמגן על תאי הזרע. במילים אחרות: הערמונית מייצרת חלק מנוזל הזרע שהוא חיוני לפוריות הגבר.

ממה נגרמת ערמונית מוגדלת?

בסביבות גיל 35 מתחילה הערמונית לגדול בהדרגה. קצב צמיחתה משתנה מגבר לגבר ומושפע מתנאים סביבתיים והורמונליים.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים של ערמונית מוגדלת?

ניתן לחלק את התסמינים לשתי קבוצות עיקריות:

תלונות שקשורות לחסימת המוצא של שלפוחית השתן: קושי לתת שתן, זרם שתן חלש ומקוטע עד כדי עצירת שתן מוחלטת, תחושה של אי־התרוקנות, עיכוב בתחילת מתן השתן (חולף זמן בין הניסיון הראשון להטיל שתן לבין יציאתו בפועל) והתרוקנות לא מלאה (לאחר סיום ההשתנה נשארות עוד כמה טיפות בשלפוחית השתן שאותן לא מצליחים להוציא).

תלונות איריטטיביות - תלונות על הצורך לתת שתן לעיתים תכופות ובדחיפות רבה (בגלל חוסר היכולת להתאפק אפילו למשך זמן קצר) ותלונות על נוקטוריה (הצורך לקום בלילה כדי להשתין - לעיתים אפילו כמה פעמים בלילה אחד). המקור לתלונות האלה הוא שינויים בשריר של שלפוחית השתן. השינויים האלה הם במקרים רבים תופעות משניות לחסימת המוצא של שלפוחית השתן בגלל הערמונית המוגדלת.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

כל גבר יסבול בשלב כלשהו של חייו מתסמינים הקשורים לערמונית. בגיל 50 כ־30% מהגברים יסבלו מהגדלה שפירה של הערמונית, בגיל 70 - כ־60% ובגיל 90 - כמעט כל הגברים יסבלו מערמונית מוגדלת.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

ערמונית מוגדלת היא בעיה שאינה חולפת ללא טיפול.

איך מאבחנים שמדובר בערמונית מוגדלת?

ברגע שמטופל מגיע לרופא, ובפיו תלונות על תסמינים שאופייניים לערמונית מוגדלת, ישלח אותו הרופא לבדיקה גופנית שכוללת בדיקה רקטלית להערכת גודל הערמונית ולגילוי מוקדם של סרטן הערמונית.

נוסף על כך יישלח המטופל לבדיקת שתן ולבדיקת PSA וכן יתבקש להשיב על שאלון כדי להעריך את חומרת התסמינים.

במקרים מסוימים מומלץ למלא יומן השתנה במשך יומיים־שלושה. ביומן הזה מדווח המטופל על מספר הפעמים שבהם הטיל את מימיו ביממה, על נפח השתן במשך 24 שעות ועל נפח השתן בלילה.

לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות כמו בדיקת אולטרסאונד של דרכי השתן, מדידת העוצמה שבה זורם השתן (uroflow), מדידת שאריות השתן (כמויות השתן שנשארות בשלפוחית השתן לאחר השתנה) עריכת בדיקה אורודינמית (למדידת הלחצים בשלפוחית השתן, לרישום נפח השלפוחית ולמדידת היציבות של שריר שלפוחית השתן).

כל הנתונים האלה מצביעים על מידת החסימה של מוצא שלפוחית השתן.
בחזרה למעלה

איך מטפלים בערמונית מוגדלת​?

ברוב המקרים מתבסס הטיפול על מתן תרופות. אלה נחלקות לכמה סוגים:

• תרופות מקבוצת חוסמי אלפא. התרופות האלה גורמות לרפיון שריר הערמונית ובכך הן מביאות להרחבת השופכה. למשפחה הזאת שייכות, בין היתר, התרופות קסטרל, אומניק, קרדורל.

• תרופות מקבוצת חוסמי אלפא רדוקטאז. התרופות האלה מעכבות פעולה של אנזים מסוים שקשור למנגנון הפעילות של ההורמון  טסטוסטרון. הטיפול הזה יכול להביא להקטנת נפח הערמונית בשיעור של עד 30% לאחר טיפול שנמשך שלושה עד שישה חודשים. בקבוצה הזאת נכללת, בין היתר, התרופה אבודרט.

• תרופות מקבוצת האנטי־כולינרגים: גם התרופות האלה גורמות להרפיה של שריר השלפוחית, וכתוצאה מכך יש הפחתה בתסמינים האיריטטיביים (הצורך לתת שתן לעיתים תכופות ובדחיפות רבה). לקבוצה הזאת שייכות, בין היתר, התרופות הבאות: נוביטרופן, דטרוזיטול, טוביאס, ספזמקס וויזיקייר.

• תרופות המבוססות על צמחים ועל תרופות טבעיות. כך, למשל, נוהגים נטורופתים לטפל בהגדלה שפירה של הערמונית - בין היתר - באמצעות כמוסות המכילות מיצוי של פרי הדקל הננסי ובאמצעות תוספי מזון שמכילים אבץ.

• תרופות המיועדות לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני, ונמצא כי בטיפול קבוע מביאות לשיפור בהפרעות הנגרמות מהערמונית המוגדלת. בקבוצת התרופות הזאת ניתן לציין את הסיאליס.

לעיתים רחוקות הטיפול התרופתי אינו עוזר, ואז יש צורך בניתוח לכריתת הערמונית. הניתוח המקובל להסרת ערמונית הוא כריתה אנדוסקופית. בשנים האחרות פותחו כמה אפשרויות נוספות ובהן: כריתת הערמונית בלייזר ואידוי הערמונית באנרגיה של גלי קול. במקרים שבהם הערמונית מוגדלת מאוד, יש מקום לעשות כריתת ערמונית פתוחה לקבלת תוצאות טובות לטווח הקצר והארוך.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

בדרך כלל, כל עוד לוקחים את התרופות, התסמינים בשליטה, ואיכות החיים נשמרת. אם מפסיקים לקחת את התרופות, עלולים לחזור התסמינים הנגרמים כתוצאה מהגדלה שפירה של הערמונית. לפעמים קיימת החמרה במצב (הערמונית ממשיכה לגדול), ואז יש צורך להעלות את מינון התרופות או לשקול טיפול כירורגי.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

בתחילה מופיעים התסמינים האופייניים שתוארו קודם לכן. עם הזמן יכולים להופיע סיבוכים המצריכים לעיתים התערבות דחופה. כמה מהסיבוכים יכולים לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בתפקוד הכליה ושלפוחית השתן. הסיבוכים הם:

• אצירת שתן חריפה או כרונית - מה שמחייב ניקוז של שלפוחית השתן באמצעות קתטר.

אי־ספיקת כליות - מה שמחייב ניקוז של שלפוחית השתן.

• זיהומים חוזרים בדרכי השתן.

• הופעת דם בשתן (המטוריה).

• היווצרות אבנים בדרכי השתן.

• אי־שליטה במתן שתן ודליפת שתן.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

סימני האזהרה כוללים עליית חום פתאומית, כאבי מותניים חזקים ופתאומיים ואצירת שתן.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

הטיפולים כיום מאפשרים איכות חיים טובה ותפקוד רגיל בחיי היום ־יום. התרופות משפיעות לטובה כבר ביום הראשון לנטילתן.

איך לומדים לחיות עם הגדלה כרונית של בלוטת הערמונית?

ניתן לחיות חיים רגילים לחלוטין בזכות הטיפולים המוצעים כיום.
בחזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר יורם דקל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש