חיפוש

dsdsdsd
בחור מטיל שתן בשירותים ציבוריים

המטוריה (דם בשתן)

מהי המטוריה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר יורם דקל

תוכן העניינים:
מה זה המטוריה?
ממה נגרמת המטוריה?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?


מה זה המטוריה?

המטוריה (באנגלית: Hematuria) היא הופעה של דם בשתן. הדימום יכול להיראות בעין, ואז השתן הוא אדום או חום או צהוב עם קרישי דם, או שהוא יכול להיות בלתי נראה לעין (מיקרוסקופי). אם הדימום הוא מיקרוסקופי, נראה השתן תקין, ורק במיקרוסקופ ניתן לראות כדוריות דם אדומות.
בחזרה למעלה

ממה נגרמת המטוריה?

ניתן לחלק את הסיבות לדימום מדרכי השתן לשתי קבוצות: מחלות של הכליות (שבהן מטפל רופא נפרולוג) ומחלות של דרכי השתן (שבהן מטפל רופא אורולוג).

המחלות הנפרולוגיות כוללות פגיעות שונות במנגנון יצירת השתן, וכדוריות הדם אשר מופרשות בשתן מגיעות ממערכת הסינון של הכליה. הרבה פעמים יהיו נוסף על השתן הדמי - שהוא בדרך כלל בעל גוון חום - גם ממצאים נוספים כמו הפרשה מוגברת של חלבון ושינויים בתפקודי הכליה.

במחלות האורולוגיות יש בדרך כלל אזור מסוים בדרכי השתן שמדמם בגלל סיבות שונות כמו דלקת, חבלה, גידול ופגיעה של אבנים שנוצרו בכליה. במחלות האלה הדם שמופרש הוא לעיתים טרי יותר, ולכן צבעו יכול להיות אדום. במקרים האלה גם תיתכן הפרשה של קרישי דם בשתן.

נוסף על כך ישנם מצבים - כמו הופעה של שתן דמי לאחר מאמץ גופני משמעותי או הפרשה של כדוריות דם אדומות בודדות בזמן שהחום עולה - שבהם המנגנון של היווצרות הדימום אינו ידוע. גילוי דם בשתן מחייב בירור דחוף שכן לעיתים נובע הדימום ממצבים שמחייבים טיפול מהיר. עם זאת במקרים לא מעטים הבירור המלא תקין ואינו מעלה סיבה ברורה להופעה של דם בשתן.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים?

שתן בצבע אדום או בצבע חום, קרישי דם בשתן, ממצא של כדוריות דם אדומות בבדיקת שתן.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

המטוריה מיקרוסקופית היא שכיחה למדי, ושיעורה באוכלוסייה המבוגרת עומד על כ־6.5% בממוצע. עם זאת שיעורי התופעה משתנים באופן חד בהתאם למאפייני האוכלוסייה: גיל, מין וגורמי סיכון  (כמו עישון).
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

תלוי מהי הסיבה לדימום בשתן. ישנם אנשים שאצלם הפרשה של כמות מזערית של דם בשתן נמשכת שנים רבות ואינה מחייבת נקיטת צעדים כלשהם מעבר למעקב תקופתי. אצל אחרים עלול השתן הדמי להעיד על בעיה חדשה - כמו דלקת, גידול או הימצאות אבנים. טיפול בגורם לדימום (ריפוי הדלקת, הוצאת האבנים, הסרת הגידול) יביא לפתרון הבעיה - לעיתים בתוך ימים מעטים.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

קודם כול חשוב לוודא שאכן מדובר בדימום מדרכי השתן - בעיקר אצל נשים. עקב המבנה האנטומי קשה לעיתים לאישה להבחין בין דימום וגינלי, דימום רקטלי ודימום מדרכי שתן. כדי לשלול אפשרות של דימום וגינלי נהוג להפנות את האישה שמתלוננת על דם בשתן לרופא נשים.

נוסף על כך לעיתים השתן משנה את צבעו לאדום, אך לא בגלל דימום, אלא בעקבות אכילת סלק או כתוצאה משימוש בתרופות כמו סדורל או ריפמפין.

לפני שנוקטים פעולה כלשהי יש לחזור על בדיקת השתן פעם או פעמיים - כולל בדיקת תרבית. אם מתברר שהתוצאות של שתי הבדיקות החוזרות הן תקינות, אין צורך בבירורים נוספים.

אם עולה מבדיקת התרבית שיש זיהום בדרכי השתן - חוזרים על הבדיקה לאחר סיום הטיפול בזיהום.

הפעולות לאבחון הסיבות להמטוריה נקבעות בהתאם לפרמטרים שונים כמו גילו של האדם שסובל מדימום בשתן, המידה שבה הוא חשוף לגורמי סיכון שמגבירים את הסבירות שמדובר בגידול ותלונות נלוות.

בדרך כלל יכלול הבירור האורולוגי בדיקת הדמיה כמו אולטרסאונד או CT של הכליות ושל דרכי השתן (CT־אורוגרפיה). אם יש חשד שהדימום נובע מגידול, עושים בדיקה ציטולוגית, שמטרתה לגלות נוכחות של תאים ממאירים בשתן, וכן ציסטוסקופיה. יש לחשוד שמקור הדימום הוא בגידול כאשר המתלונן או המתלוננת על הדימום הם מבוגרים או מעשנים או מעשנים לשעבר.

אם מתגלים ממצאים שמעלים את החשד שמדובר במחלת כליות, יש צורך בבירור אצל רופא נפרולוג וכן בבדיקות מעבדה נוספות כמו איסוף שתן (לרוב במשך 24 שעות) ובדיקות דם לגילוי נוכחות נוגדנים אוטואימוניים. לעיתים יש גם צורך בנטילת ביופסיה מהכליה.

תאי דם מיקרוסקופיים בשתן (המטוריה מיקרוסקופית) מגלים בבדיקת שתן שגרתית.
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

• צעירים שמתלוננים על הופעה חד־פעמית של שתן בדם לאחר מאמץ גופני ניכר אינם זקוקים לטיפול כלשהו ויכולים להסתפק במעקב בלבד.

• מי שסובלים מדימום כתוצאה מזיהום בדרכי שתן יקבלו טיפול אנטיביוטי מתאים.

• אם ישנו דימום משמעותי שאינו נפסק ניתן לצרוב ולאטום את האזור המדמם במהלך ציסטוסקופיה או פעולה פולשנית אחרת.

• אם ישנה הפרשה של קרישי דם, הם עלולים לגרום לחסימה בדרכי השתן. זהו מצב חירום שמחייב פעולה פולשנית כמו הכנסת צנתר וביצוע שטיפות של השלפוחית.

• אם הסיבה לדימום היא הימצאות אבנים בכליות או בדרכי השתן, ניתן לטפל בכך באמצעות ריסוק האבנים ובאמצעות מתן תרופות שמונעות היווצרות של אבנים חדשות. נוסף על כך ניתן להיעזר בדיאטות ספציפיות שמסייעות להיפטר מהאבנים. מאחר שיש סוגים שונים של אבנים, יש להתאים לכל סוג אבן דיאטה ספציפית.

• מי שסובלים מגידולים בדרכי השתן זקוקים בדרך כלל לכריתה של הגידול - באמצעות ציסטוסקופיה או בניתוח. אם מדובר בסרטן שלפוחית השתן, ניתן להוסיף גם טיפול תרופתי אשר ניתן ישירות לתוך שלפוחית השתן. הטיפול הזה מפחית את הסיכון לחזרת הגידול.

• מי שסובלים ממחלת כליות יטופלו בהתאם לאבחנה המדויקת יחד עם דיאטה דלת מלח ושמירה קפדנית על לחץ דם תקין.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

תלוי מהי הסיבה לדימום.

תופעות כמו המטוריה לאחר מאמץ או בעקבות זיהום בדרכי השתן יכולות להיות חד־פעמיות, אם כי יש אנשים שסובלים מזיהומים חוזרים בדרכי השתן. אם מדובר בהימצאות אבנים או בגידול ייתכנו אירועים חוזרים של דימום.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

ישנם סיבוכים ייחודיים לכל אותם המצבים הרפואיים שיכולים לגרום לדימומים מדרכי השתן. הדימום כשלעצמו עלול לגרום לחסימה של דרכי השתן באמצעות קרישים. החסימה יכולה להיות בשופכן או בכיס השתן עצמו, והתסמינים כוללים כאב וחוסר יכולת לתת שתן.

לעיתים רחוקות ייתכן דימום בכמות גדולה שגורם לחוסר דם ואפילו לצורך בקבלת מנות דם.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

יש לפנות לרופא בכל מקרה שבו מופיע שתן דמי - גם אם מדובר במופע חד־פעמי. יש לעשות זאת באופן דחוף במיוחד כאשר יחד עם הדימום מופיעים חום, צמרמורת, חוסר יכולת לתת שתן או כאשר מדובר בדימום בכמות משמעותית אשר אינו פוסק.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

בדרך כלל בתוך ימים ספורים לאחר התחלת הטיפול בבעיה הראשונית שגרמה להמטוריה.
בחזרה למעלה

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים


ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר יורם דקל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש