חיפוש

dsdsdsd
בדיקת ציסטוסקופיה (אנדוסקופיה של דרכי השתן)

ציסטוסקופיה

מהי בדיקת ציסטוסקופיה ומתי יש צורך לעשות אותה? איך היא נעשית? ירדימו אותי? זה כואב? איך ארגיש אחרי הבדיקה? יש לה תופעות לוואי או סיכונים? מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה? איך מפרשים את תוצאות הבדיקה שקיבלתי? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב

ד"ר מאשה קרופניקוב

שמות נוספים של הבדיקה: ציסטואורתרוסקופיה, אנדוסקופיה של דרכי השתן, Cystoscopy

מהי בדיקת ציסטוסקופיה?

בדיקת ציסטוסקופיה מאפשרת לאבחן מגוון רחב של תלונות ושל בעיות הקשורות לדרכי השתן ובה בעת לטפל באותן הבעיות.

במהלך הבדיקה מוכנס מכשיר רפואי דמוי טלסקופ - הציסטוסקופ - לתוך דרכי השתן התחתונות. המכשיר מכיל סיב אופטי ותעלה שמאפשרת הזרמה של נוזל אל תוך שלפוחית השתן. הרופא מסתכל ישירות על הדפנות של שלפוחית השתן ושל השופכה ובודק אם המראה שלהן תקין. נוסף על כך מאפשר המכשיר לעשות ביופסיות וטיפולים שונים, למשל, לטפל בהיצרויות של השופכה, לצרוב אזורים מדממים בשלפוחית השתן ולהוציא אבנים מדרכי השתן.

קיימים שני סוגים עיקריים של ציסטוסקופ: גמיש וקשיח. המכשיר הגמיש הוא דק יותר, ולכן גורם לפחות אי־נוחות למטופל. מהסיבה הזאת ניתן לעבור בדיקה במכשיר הגמיש ללא הרדמה ואף ללא מתן טשטוש. עם זאת המכשיר הגמיש אינו מאפשר לעשות פעולות כמו צריבה וביופסיה. לכן לעיתים יבחר הרופא להשתמש במכשיר הקשיח - שהוא גדול יותר ומשוכלל יותר.

ציסטוסקופיה היא בדיקה חשובה שאין לה חלופה לא פולשנית כמו בדיקת בדיקת CT או בדיקת אולטרסאונד. הערך שלה גבוה במיוחד בעת שרוצים לאבחן סרטן בשלפוחית השתן ולטפל בו.

בגלל האופן שבו נעשית הבדיקה נרתעים מטופלים רבים מלעבור אותה, אך חשוב להתגבר על הרתיעה הזאת שכן מדובר בבדיקה שעשויה להיות מצילת חיים.

מתי עושים את הבדיקה?

את הבדיקה עושים, בין היתר, המקרים הבאים:

• כדי לאבחן גידולים בשלפוחית השתן ולעקוב אחריהם.

• כדי לברר את הסיבות לדימום מדרכי השתן וכדי לטפל בכך.

• כדי לברר את הסיבות לתלונות של מטופלים כמו צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן.

• כדי לברר את הסיבות לזיהומים חוזרים בדרכי השתן.

• כדי לאבחן מקרים של היצרויות השופכה וכדי לטפל בהם.

• כדי לאבחן אבנים בדרכי השתן ולטפל בכך.

• כדי לעשות פעולות אנדוסקופיות בשופכנים - למשל להוציא אבנים.

• כדי לעשות הערכות מצב לקראת ניתוחים בשלפוחית השתן או בשופכה ולאחר הניתוחים האלה.

צריך הכנה מוקדמת?

במקרים שבהם נעשית הבדיקה באמצעות טשטוש או בהרדמה כללית, יש להגיע אליה לאחר צום של כמה שעות. את ההנחיות המדויקות ייתנו האורולוג או המרדים. אם הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית, אין צורך בצום.

יש לעשות בדיקת שתן כללית ותרבית עד שבוע לפני הבדיקה כדי לוודא שאין זיהום פעיל בדרכי השתן. אם מתגלה זיהום, לא עושים את הבדיקה. במקרים מסוימים עשוי האורולוג להמליץ על טיפול אנטיביוטי מונע זמן מה לפני הבדיקה.

אם נוטלים תרופות מדללות דם (כמו אספירין או קומדין) יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לאפשרות להפסיק את נטילת התרופות האלה באופן זמני בסמוך לביצוע הציסטוסקופיה או לעבור למדללי דם חלופיים.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.

 

איך נעשית הבדיקה?

את הבדיקה עושה רופא אורולוג בתנאים סטריליים. לרוב נעזר הרופא באחות ולעיתים גם באנשי צוות נוספים.

מטופל שמגיע לבדיקה מתבקש להוריד את בגדיו וללבוש בגד מיוחד. הבדיקה נעשית בשכיבה, ברגליים מפוסקות ומוגבהות. האזור של איברי המין עובר ניקוי וחיטוי, ולאחר מכן מתחיל הרופא בבדיקה.

ניתן לעשות את הבדיקה בשילוב עם סוגי הרדמה שונים. הרדמה מקומית נעשית באמצעות מריחה של ג'ל המכיל חומר הרדמה בפתח השופכה ובאמצעות הזרקה של הג'ל פנימה, לרוב באמצעות מזרק ללא מחט. נוסף על כך ניתן לעשות את הבדיקה בטשטוש, בהרדמה ספינלית, או בהרדמה כללית. ההחלטה בנוגע לסוג ההרדמה מתקבלת בהתאם לסוג הציסטוסקופ שבו משתמשים וכן לפי הפעולות שרוצים לעשות במהלך הבדיקה ועל סמך ההעדפות האישיות של המטופל.

אם מחליטים לעשות את הבדיקה בטשטוש, מחדירים הרופא או האחות צינורית לווריד ביד למתן חומר הטשטוש. בהרדמה ספינלית משתתף רופא מרדים ומזריק תרופות הרדמה לעמוד השדרה. הרדמה כללית נעשית בחדר ניתוח בניטור צמוד של רופא מרדים.

לאחר ההרדמה או הטשטוש מחדיר הרופא את המכשיר - תחילה לשופכה ולאחר מכן לשלפוחית השתן. הפעולה נעשית תוך כדי הזרמה של מים או של מי מלח סטריליים כדי לאפשר ראות טובה יותר. ניתן לראות את פנים השלפוחית והשופכה דרך העינית של המכשיר או לחלופין על צג הטלוויזיה. הרופא סוקר את השלפוחית ואת השופכה ומחפש ממצאים לא תקינים כמו גידולים, מומים אנטומיים, אבנים או סימנים לדלקת.

ציסטוסקופיה שנעשית באמצעות מכשיר קשיח מאפשרת לא רק לאבחן מצבים שונים אלא גם לעשות טיפולים שונים כמו לקיחת ביופסיה, לכידה של קרישי דם ואבנים קטנות וצריבה של אזורים מדממים.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

כ־20 דקות בממוצע. ייתכן שהבדיקה תימשך זמן רב יותר - בייחוד אם היא כוללת פעולות כמו נטילת ביופסיה או טיפול בדימום.

ירדימו אותי?

בדיקת ציסטוסקופיה באמצעות מכשיר גמיש נהוג לעשות בהרדמה מקומית בלבד. אם הבדיקה צפויה להיות באמצעות המכשיר הקשיח, או שמעריכים שהיא תהיה ממושכת מהרגיל או מורכבת מהרגיל, ניתן לשקול את האפשרות לעשות אותה בטשטוש, בהרדמה ספינלית או בהרדמה כללית.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

מדובר בבדיקה פולשנית באזור רגיש שעלולה לגרום לאי־נוחות, לתחושת לחץ או צריבה. מומלץ לדון עם הרופא המטפל לפני הבדיקה על סוג ההרדמה המומלץ. בדיקות אבחנה באמצעות ציסטוסקופ גמיש הן קלות יותר ומהירות יותר ולכן גורמות לפחות אי־נוחות למטופל.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

תיתכן הרגשה של אי־נוחות ושל גירוי בשלפוחית ובשופכה אשר תבוא לידי ביטוי בתחושה שיש צורך לתת שתן לעיתים קרובות ובתחושת לחץ בבטן התחתונה. התחושות האלה יחלפו בהדרגה בימים שלאחר הבדיקה. כמו כן ייתכן דימום קל מדרכי השתן, אך גם הוא חולף בדרך כלל לאחר יממה אחת.

לאחר הרדמה ספינלית ייתכנו הרגשת עייפות, רגישות באזור ההזרקה בגב וחולשה זמנית של שרירי הרגליים, אך אלה חולפות לאחר כמה שעות.

בעת ההתאוששות מהרדמה כללית ייתכנו הרגשת ישנוניות, כאבי שרירים, בחילה או סחרחורת. גם התופעות האלה צפויות לחלוף בתוך שעות ספורות.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

ציסטוסקופיה היא בדיקה בטוחה ששיעור הסיבוכים במהלכה הוא נמוך מאוד. עם זאת, כמו בכל פעולה פולשנית, ייתכנו סיבוכים גם בציסטוסקופיה - בעיקר דימום או זיהום בדרכי השתן. כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים כאלה נהוג להורות לנבדקים להפסיק ליטול תרופות מדללות דם כמה ימים לפני הבדיקה ולתת טיפול אנטיביוטי מונע לנבדקים בסיכון. את הטיפול המונע נותנים הן לפני הבדיקה והן אחריה.

נוסף על כך, לעיתים רחוקות מתפתחת בעקבות הבדיקה בצקת בדרכי השתן או נוצרים קרישי דם אשר גורמים לקושי בהטלת השתן, עד כדי אצירת שתן מוחלטת. סיכון נוסף, נדיר ביותר, הוא פגיעה בדרכי השתן שתיקונה מצריך ניתוח.

מותר לי לנהוג אחרי הבדיקה?

אם הבדיקה נעשתה בהרדמה מקומית - מותר לך לנהוג לאחריה.

אם הבדיקה נעשתה בעזרת טשטוש או הרדמה ספינלית או הרדמה כללית - אסור לנהוג לאחריה במשך שש שעות לפחות.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

לרוב ניתן לקבל דיווח בעל פה וסיכום בכתב מיד לאחר סיום הבדיקה. אם נלקח חומר לביופסיה - צפויה התוצאה להגיע לאחר כעשרה ימים.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

• חום מעל 38 מעלות.

• שתן דמי 24 שעות ויותר לאחר הבדיקה.

• חוסר יכולת לתת שתן למשך יותר מחמש שעות.

• צריבה במתן שתן אשר לא חולפת בימים הראשונים לאחר הבדיקה.

איך מפרשים את תוצאות הבדיקה?

התשובה מכילה תיאור של מראה הרירית בכיס השתן ובשופכה וכן את הממצאים החריגים כמו דלקת, אבן או גידול. תשובה לביופסיה כוללת תיאור של הממצאים - למשל דלקת או גידול - ברמה המיקרוסקופית.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

אם הממצאים מלמדים שמדובר בדלקת לא זיהומית של כיס השתן, ניתן להציע טיפולים שונים, כולל שטיפות של כיס השתן בתמיסות מיוחדות.

אם הממצאים מלמדים על הימצאות אבנים בדרכי השתן, ייתכן שיומלץ על טיפול תרופתי ועל שינוי באורח החיים כדי למנוע היווצרות של אבנים נוספות. תיתכן גם המלצה על טיפולים נוספים לסילוק האבנים כמו ריסוקן באמצעות על ידי גלי הדף או הוצאתן בגישה מלעורית (דרך העור) באמצעות אנדוסקופ שמוחדר לרוב במותן.

אם מאובחן גידול ממאיר בכיס השתן, מופנה המטופל לניתוח לכריתת הגידול. אם מדובר בגידול קטן יחסית שלא חדר לעומק הדופן של כיס השתן, ניתן להסתפק בכריתתו בעזרת ציסטוסקופיה.

כדי למנוע הופעה של גידולים חדשים במטופלים שיש להם גורמי סיכון נהוג לעשות שטיפות של כיס השתן בתרופות כימותרפיות או בחיידקי BCG (מדובר בחיידק שחפת מוחלש הגורם לתגובה חיסונית מקומית בשלפוחית השתן. על פי מחקרים שונים, הטיפול הזה מפחית את שיעור ההישנות של סרטן שלפוחית השתן מ־70% ל־40%).

מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה במרפאת אהרונוב של כללית בתל־אביב. היא בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש