חיפוש

dsdsdsd
בחורה בחצאית עומדת בתוך תא שירותים

דיזוריה (צריבה בשתן)

מהי דיזוריה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר יורם דקל

שם האבחנה בעברית: דיזוריה, צריבה במתן שתן, כאבים בהטלת שתן
שם האבחנה באנגלית: Dysuria, Painful Urination
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Burning Urination

מה זה?

דיזוריה (באנגלית: Dysuria, בלטינית: שתן רע) היא השם שניתן לכאבים או לתחושת צריבה בזמן מתן שתן. בדרך כלל מורגשים הכאבים באזור השופכה - הצינורית שמנקזת את השתן מהשלפוחית החוצה - בבטן התחתונה או באזור של אברי המין.

ממה נגרמת דיזוריה?

הגורם לדיזוריה הוא בדרך כלל גירוי של רירית השלפוחית, של רירית השופכה או של האיברים הסמוכים. הגירוי יכול לנבוע מזיהום, מאלרגיהמאבנים בדרכי שתן ולעיתים מגידולים במערכת השתן. אולם לפעמים מקור הגירוי אינו ברור.

דיזוריה אצל נשים

אצל נשים הסיבה הכי שכיחה לתחושת צריבה בעת מתן שתן היא זיהום בדרכי השתן. הגורם לזיהום הוא לרוב חיידקים שמצויים במערכת העיכול התחתונה - בעיקר חיידקי E.coli.

לעיתים מוגבל הזיהום למערכת השתן התחתונה בלבד, ואז הוא נקרא ציסטיטיס, ולעיתים הזיהום נרחב יותר וכולל גם את הכליות. במקרה כזה הוא נקרא פיילונפריטיס.

מצב נוסף שעלול לגרום לנשים לתחושות של צריבה בעת מתן שתן הוא זיהום בנרתיק. לזיהום כזה עלולים לגרום פטרייה כמו קנדידה או חיידקים שונים, בעיקר אלה המועברים ביחסי מין, כמו כלמידיה וגונוריאה (שגורם לזיבה). סיבה אפשרית נוספת לתחושת צריבה בעת מתן שתן היא זיהום שיוצר נגיף הרפס שמתמקם באיברי המין.

דיזוריה בגברים

צריבה בעת מתן שתן פחות שכיחה אצל גברים מאשר אצל נשים, אך כאשר הם סובלים מכך, עלול הדבר להעיד גם אצלם על זיהום.

הזיהום עלול להיות - כמו אצל נשים - בשלפוחית השתן ובכליות, אך אצל גברים יותר שכיח זיהום של השופכה בלבד (אורטריטיס) מחיידקים שמועברים ביחסי מין כמו כלמידיה וגונוריאה. מצב כזה מלוּוה לרוב בהפרשה מהפין.

אצל גברים מבוגרים יותר עלול הזיהום מחולל הדיזוריה להיות בערמונית המוגדלת (אצל רוב הגברים המבוגרים מוצאים ערמונית מוגדלת). סיבה אפשרית נוספת לדיזוריה היא היצרות של השופכה בגלל הערמונית המוגדלת - מה שגורם לשתן לצאת בלחץ רב ולגרום לאי־נוחות. כמו כן גורמת היצרות השופכה לצורך להטיל שתן לעיתים קרובות.

עוד סיבות לדיזוריה

• תחושת הצריבה היא לעיתים סיבוך שמתפתח לאחר הידבקות במחלת מין או לאחר זיהום בדרכי העיכול, אך בשופכה עצמה לא מוצאים נוכחות של חיידקים. במצב כזה מופיעים לעיתים תסמינים נוספים כמו דלקת מפרקים, דלקת עיניים ופריחה.

• תחושת צריבה בעת מתן שתן עלולה להיגרם גם כתוצאה מגירוי שיוצרים מוצרי היגיינה שונים כמו סבונים וקרמים או תחתוניות ותחבושות היגייניות. במקרים נדירים מאוד עלולה הצריבה להיות תוצאה של רגישות לאבקת כביסה או למרכך כביסה מסוימים.

• גם אצל גברים וגם אצל נשים עלולה תחושת הצריבה בעת מתן שתן להיות תוצאה של פליטת אבנים מהכליות.

תרופות. תחושת צריבה בעת מתן שתן עלולה להיות תופעת לוואי של שימוש בתרופות מסוימות - בעיקר תרופה בשם ציקלופוספמיד שמשמשת לטיפול במחלות דלקתיות שונות ובגידולים ממאירים.

מהם התסמינים שעלולים להתלוות לדיזוריה?

אם זיהום בדרכי השתן הוא הסיבה לדיזוריה, עלולים להתלוות לצריבה בעת מתן השתן תסמינים נוספים כמו חום, כאבי בטן, כאבים במותניים, כאבי גב וכן התחושה שיש להטיל שתן לעיתים תכופות ובדחיפות רבה.

כאשר הסיבה לצריבה היא מחלת מין, תיתכן גם הפרשה מאיבר המין (גם אצל גברים וגם אצל נשים). כמו כן ייתכנו כיבים או שלפוחיות באיברי המין, ונשים עלולות לסבול גם מכאבים בעת שהן מקיימות יחסי מין.

מי שסובלים מאבנים בדרכי השתן יש במקרים רבים קרובי משפחה שסובלים מהתופעה הזאת.

בכל מקרה של דיזוריה יש למסור לרופא את הפרטים הבאים: שימוש בתרופות או במשחות מקומיות, קיומם של פרטנרים חדשים ליחסי מין, קיומן של מחלות רקע כמו סוכרת או קיומן של בעיות קודמות בדרכי השתן כמו ריפלוקס (מצב שבו השתן חוזר משלפוחית השתן לכליות) או ערמונית מוגדלת.

איך מאבחנים דיזוריה?

האבחנה נעשית על סמך שילוב אופייני של תלונות, של ממצאים בבדיקה גופנית ושל בדיקות מעבדה - בעיקר בדיקות שתן. כאשר התמונה הקלינית היא ברורה וחד־משמעית, ניתן להתחיל בטיפול האנטיביוטי מיד לאחר נטילת הבדיקות.

קיימים כמה סוגים של בדיקות שתן. הבדיקה המהירה ביותר נקראת "סטיק שתן": לתוך כוסית שבה מצוי שתן של הנבדק מכניסים סטיק - מקל מדידה - שמציג, בין היתר, אם יש חשד לזיהום בשתן. אומנם קל לעשות את הבדיקה, ותוצאותיה מתקבלות מיד, אך לעיתים האבחנה אינה חד־משמעית.

נוסף על כך ניתן לבצע בדיקת שתן כללית ותרבית במעבדה.

האבחנה הסופית של הזיהום נעשית באמצעות בדיקת תרבית: דגימה של השתן מצורפת למצע גידול (שהוא למעשה מזון של חיידקים) ולאחר זמן מה בודקים אילו חיידקים צמחו על המצע.

אם מתברר שעל המצע צמחו חיידקים מסוימים - שקרוב לוודאי אחראים לזיהום - בודקים לאילו סוגים של אנטיביוטיקה הם רגישים כדי להתאים לנבדק את הטיפול היעיל ביותר נגד אותם החיידקים.

אם חושדים שהצריבה נובעת ממחלת מין - ניתן לעשות בדיקת שתן לגילוי החיידקים שגורמים למחלות מין. תוצאות הבדיקה מגיעות לאחר זמן רב, יחסית, אך הדיוק שלה גבוה. כאשר ישנה הפרשה מאיבר המין, ניתן לשלוח ממנה דגימה לתרבית.

כאשר חושדים בקיומה של מחלת אבנים ניתן לאשר זאת באמצעות בדיקות הדמיה כמו אולטרסאונד או CT.

איך מטפלים?

בזיהומים שנגרמים מחיידקיים - כולל דלקות רגילות ודלקות שמועברות ביחסי מין - מטפלים בעזרת תרופות אנטיביוטיות. אם רוצים לעשות בדיקת שתן, חשוב לעשות אותה לפני שמתחילים בטיפול האנטיביוטי. משך הטיפול תלוי במיקום הזיהום ובחומרתו.

אם הנבדק סובל מזיהומים חוזרים, נהוג לעשות בדיקת הדמיה של מערכת השתן כדי לשלול את האפשרות שיש בה בעיה מבנית או תפקודית.

אם הסיבה לצריבה היא היווצרות אבנים בכליות או בדרכי השתן, ניתן לטפל בכך באמצעות ריסוק האבנים ובאמצעות מתן תרופות שמונעות היווצרות של אבנים חדשות.

נוסף על כך ניתן להיעזר בדיאטות ספציפיות שמסייעות למנוע היווצרות של אבנים. מאחר שיש סוגים שונים של אבנים, יש להתאים לכל סוג אבן דיאטה ספציפית.

כמה זמן זה נמשך?

אם ניתן טיפול אנטיביוטי מתאים - צפוי להופיע שיפור לאחר כיומיים־שלושה. את ההחלמה המלאה משיגים לאחר ימים מעטים או לאחר שבועות ארוכים - בהתאם לאופי הזיהום.

הצריבה צפויה לחלוף בתוך כמה ימים גם אם היא נגרמה ממחלת אבנים. לרוע המזל, המחלה שגורמת להיווצרות אבנים היא במקרים רבים כרונית. משמעות הדבר היא שהכליות מייצרות כל הזמן אבנים חדשות - כך שהצריבות עלולות לחזור על עצמן שוב ושוב.

מצב של אורטריטיס ריאקטיבי (דלקת בשופכה שמתפתחת לאחר זיהום) עלול להימשך כמה חודשים. במילים אחרות, בעוד שהזיהום חולף במהירות, הדלקת עלולה להימשך זמן רב.

זו ההזדמנות להזכיר שדלקת וזיהום אינם תופעה זהה. זיהום הוא תוצאה של פעילות חיידקים; דלקת היא תגובה של הגוף - לעיתים נגד חיידקים, אך לעיתים גם נגד גורמים אחרים. למשל, לעיתים מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו וגורמת לדלקת.

עלולים להיות סיבוכים?

דלקות פשוטות של דרכי השתן התחתונות חולפות לרוב ללא סיבוכים. הסיבוכים שכיחים יותר במקרה של זיהומים חוזרים, בקרב קשישים, בקרב מי שסובלים ממחלות רקע משמעותיות וכאשר הזיהומים מתפשטים אל מערכת השתן העליונה.

אלה הם הסיבוכים העיקריים של דלקות בדרכי השתן:

• התפשטות הזיהום לזרם הדם - מצב שמכונה ספסיס.

• היווצרות של אבצס (כיס של מוגלה) בכליה.

• היווצרות של אבני סטרוביט בכליות או בכיס שתן. האבנים האלה הן תוצאה של זיהום.

• הצטלקות של הכליות שמלוּוה בירידה בתפקוד שלהן.

• לזיהומים המועברים ביחסי מין יש סיבוכים ייחודיים - בעיקר התפשטות הזיהום לאורך מערכת המין. התוצאה הסופית עלולה להיות בעיות פוריות אצל נשים.

• זיהומים בדרכי השתן בזמן הריון - גם אם אינם מורגשים - עלולים לגרום לסיבוכים. וזו אחת הסיבות לכך שנוהגים לעשות בדיקות שתן לנשים הרות. על אחת כמה וכמה שיש לעשות בדיקות שתן לנשים הרות אם מופיעים אצלן תסמינים של זיהום בדרכי השתן.

• הסיבוכים של מחלת אבנים כוללים אי־ספיקת כליות, חסימות בדרכי שתן וכאבים בזמן יציאת האבן.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

זיהומים חוזרים בדרכי השתן שכיחים למדי, במיוחד בנשים ובעיקר בנשים שלהן קרובות משפחה מדרגה ראשונה שסובלות מזיהומים חוזרים בדרכי השתן.

כמו כן שכיחים הזיהומים החוזרים בקרב מי שמחוברים באופן קבוע לקתטר שתן, בקרב חולי סוכרת או בקרב מי שסובלים מריפלוקס. עם זאת לעיתים קרובות אין גורם סיכון מובהק אשר ניתן "לשים עליו את האצבע" ולומר שהוא האחראי לזיהום החוזר בדרכי השתן.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

בכל מקרה של צריבה קבועה במתן שתן יש לפנות לרופא. לנשים שאצלן מלוּוה הצריבה בהפרשה מהנרתיק או בכאבים בזמן מגע מיני כדאי לפנות לרופא נשים לצורך בדיקה גינקולוגית.

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר יורם דקל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש