חיפוש

dsdsdsd
זיבה

זיבה: כואבת, מטפטפת ובאמת מעצבנת

צורב לך כשאתה משתין? יש לך הפרשה מוגלתית מאיבר המין? זה כואב? בינגו. אבל לפחות אתה יודע שכנראה יש לך זיבה. הבעיה העיקרית היא דווקא אצל נשים, שהרבה פעמים בכלל לא יודעות שנדבקו. איכס? בואו לא ניסחף. לא מדובר בכריתת רגל. ניתן לריפוי מהיר? בהחלט

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

הצילו - יש לי זיבה! נא להירגע, מדובר במחלה מאוד נפוצה ומידבקת, גם לגברים וגם לנשים.

02

היא הופכת למסוכנת אם מזניחים ולא מטפלים.

03

מטפלים בעזרת מרשם רופא לאנטיביוטיקה, לרוב בזריקה, ובטיפול נגד כלמידיה שבאה לא פעם יחד איתה.

זיבה זו מחלה נפוצה?

כ-60 מיליון גברים ונשים נדבקים בזיבה כל שנה ברחבי העולם. בארצות הברית לבדה נדבקים במחלה בכל שנה כשלושה מיליון בני אדם, למרות טיפול יעיל העומד לרשותנו.

בשנים האחרונות נצפתה בישראל עלייה חדה במספר הנדבקים במחלות מין ובעיקר בזיבה. ב-2002 דווח על יותר מ-1000 חולים חדשים לעומת 50 חולים חדשים ב-1995. עלייה של פי 20! באזורי תלאביב וחיפה העלייה אף חדה יותר. המחלה שכיחה בעיקר בגברים בגילאי 20-24 ובנשים בגילאים 18-24.

מהם התסמינים של זיבה?

התסמינים כוללים הפרשה מוגלתית סמיכה, צהובה או דמית, מאיבר המין.

מה אני מרגיש/ה?

תקופת הדגירה של הזיבה קצרה ונמשכת יומיים עד שבוע. רוב הגברים מרגישים בתסמיני המחלה, אך רק מיעוט מהנשים (עשרה עד עשרים אחוזים) ערות לכך שהמחלה מקננת בגופן.

תסמינים נוספים אצל נשים: דימום בזמן מגע מיני, צריבה בזמן מתן שתן והפרשה מהנרתיק. סימנים מתקדמים יותר שמצביעים על האפשרות של קיום זיהום תוך-אגני כוללים כאבי בטן, חום, הקאות ודימומים בין המחזורים.

תסמיני זיבה בגברים כוללים גם צריבה בזמן ההשתנה (שיכולה להיות מאוד כואבת), ונפיחות באשכים. סימנים של זיהום רקטאלי (או בעברית: בתחת) כוללים הפרשה וגירוד, ולעתים יציאות דמיות וכואבות.

איך אני יודע/ת שזה זיבה?

אפשר לקחת דגימה מההפרשות לשלוח למעבדה לתרבית ולגדל את החיידק, ואפשר גם להשתמש בשיטות בדיקה מתקדמות יותר כמו
PCR (Polymerase chain reaction) שבהן מזהים חלקי DNA של החיידק בהפרשות.

מה זה אומר?

קודם כל זה אומר שצריך לטפל ולחסל את חיידקי הזיבה כדי למנוע את המשך ההתרבות שלהם (במקרים יותר נדירים, החיידקים מגיע לזרם הדם וגורמים לזיהום בפרקים). חוץ מזה, זה אומר שיש צורך לטפל גם בפרטנר למגע המיני.

ממה זה נגרם?

זיבה נגרמת מחיידק שנקרא "ניסריה גונוריאה", שיכול לזהם את מערכת המין, הפה והרקטום של גברים ונשים.

כמה זמן זה נמשך?

עד שמטפלים. הטיפול פשוט ויעיל מאוד.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לכם טוב.

נניח שאני מחליט/ה להתעלם מהתסמינים, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד... 

לא כדאי. במקרים שבהם לא מטפלים, החיידקים ממשיכים להתרבות לאורך מערכת אברי המין וההולדה ולגרום לזיהומים יותר גדולים. זה אומנם נדיר, אך לפעמים חיידקי הזיבה יכולים לחדור לזרם הדם, לגרום לזיהום בפרקים, או להתיישב במסתמי הלב או במוח ולגרום שם לזיהומים קשים.

הזיהום יכול אמנם לפעמים לעבור לבד, אולם זה ייקח שבועות רבים, וישאיר הרבה פעמים חצוצרות סתומות או הרוסות. נו באמת, תגידו אתם - זה כדאי?

זיבה והחבר/ה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו/ה?

המחלה מדבקת במגע מיני. הסיכוי של אשה בריאה להידבק מגבר חולה בקיום יחסי מין חד-פעמיים הוא 50%. הסיכוי של גבר בריא להידבק מאשה חולה בקיום יחסי מין חד-פעמיים הוא 25%.

איך זיבה עוברת מאחד לשני?

במגע ישיר בזמן יחסי מין. החיידק נמצא בהפרשות הנרתיק ובנוזל הזרע.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד זיבה בבית מרקחת ולסגור עניין?

הטיפול אנטיביוטי, ולכן דורש מרשם רופא.

ונניח שאני צריך ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק, אבל אם רוצים - אפשר גם לפנות ישירות לרופא עור (זימון תורים).

ומה אני עושה אם אני בחו"ל באמצע שומקום ותסמיני הזיבה מופיעים?

משיגים את התרופה, או פונים לרופא מקומי.

לידע כללי, מהן התרופות שקיימות נגד זיבה?

החיידק רגיש לסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה. כיוון שבהרבה מקרים יש גם זיהום נלווה בכלמידיה, הטיפול הניתן מכסה בדרך כלל גם כלמידיה.

בעבר אחת מאפשרויות הטיפול נגד החיידק גונוקוק – מחולל הזיבה – היתה אנטיביוטיקה מקבוצת הקווינולונים (לדוגמה ציפרוקסין (Ciproxin, Ciprofloxacin), טאריויד (Tarivid, Ofloxacin) ואופלודקס (Oflodex, Ofloxacin).

מנתונים שנאספו על־ידי המרכזים הפדרליים האמריקניים לבקרה על מחלות ומניעתן (CDC) במהלך 2006 עולה, כי קיימת עמידות של חיידק הגונוקוק כנגד משפחת תרופות אלה. לפיכך, מאז אפריל 2007, המרכזים אינם ממליצים עוד להשתמש בתרופות ממשפחת הקווינולונים כטיפול בזיבה, אלא בתרופות אנטיביוטיות ממשפחת הצפלוספורינים במקומן. המלצה זו נסקרה וחודשה באפריל 2008.

אז איזה טיפול כן מומלץ?

זריקה חד-פעמית של רוצפין (Rocephine, Ceftriaxone) במינון של 125 מיליגרם, ובנוסף גם טיפול אנטיביוטי נגד כלמידיה, לאור העובדה שהרבה פעמים קיים זיהום מקביל של שני המחוללים. הטיפול נגד כלמידיה הוא בדוקסילין (Doxylin, Doxycyline Hydrochloride) 100 מיליגרם, פעמיים ביום למשך שבוע.

קונדומים עוזרים?

כן, קונדומים מורידים את הסיכון להידבק באופן משמעותי.

זה יחזור?

אם תיקח/י את הטיפול במלואו סביר להניח שזה יעבור לגמרי. במקרים נדירים החיידק עמיד לטיפול, ואז יש להחליף טיפול. אם בן/בת הזוג לא יטופלו,  תוכל/י להידבק שוב בזיבה (ולהדביק זה את זה ברוטציה).

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש