חיפוש

dsdsdsd
עגבת

הכול על העגבת

העגבת (סיפיליס) עדיין לא נכחדה, ורק בישראל חולים במחלה מדי שנה לפחות 200 איש. אם לא מטפלים בעגבת, הנזקים קשים ובלתי הפיכים. טיפולי אנטיביוטי פשוט מחסל את החיידק בקלות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

אומנם היא פחות נפוצה מכפי שהייתה במאה ה־19, אבל העגבת עדיין כאן וגם אצלנו בישראל: בשנים האחרונות מתגלים בארץ בכל שנה כ־200 מקרים חדשים. מעריכים שיש עוד מאות חולי עגבת שלא אובחנו ולכן לא מופיעים בסטטיסטיקות של משרד הבריאות.

הגורם למחלה הוא החיידק טרפונמה פלידום. המחלה מדבקת ועוברת במגע מיני.

איך מזהים את המחלה?

באמצעות בדיקת Treponema או בדיקת VDRL. שתי הבדיקות האלה מגלות נוגדנים לעגבת. עם זאת, תשובה חיובית בבדיקת VDRL אינה מעידה בהכרח על הימצאות חיידקי עגבת ומחייבת בדיקה נוספת. הסיבה: היא מגיבה לעיתים על נוגדנים לחיידקים אחרים כאילו היו חיידקי עגבת.

איך נראית עגבת?

בשלב הראשון, כשבועיים לאחר המגע המיני שבו נדבקת, מופיע כיב (מין פצע או כתם אדום גדול) על איבר המין. הפצע הזה אינו גורם לכאבים. השלב הזה מכונה "עגבת ראשונית", והנגע מכונה "נגע עגבתי" או "כיב עגבתי" (ובאנגלית: Chancre).

השלב השני מופיע כמה שבועות לאחר שהפצע הראשוני נעלם ובא לידי ביטוי בחום ובפריחה בהירה על הגוף (שמופיעה גם על כפות הידיים והרגליים) ובנפיחות בבלוטות הלימפה.

לפעמים מגלים את המחלה רק בשלב השלישי, שבו מופיעים גידולי עגבת שנראים כמו מצבורים תת־עוריים של רקמה רכה. בשלב השלישי חיידקי המחלה כבר חדרו למוח וקרוב לוודאי שגרמו - או שהם עומדים לגרום - נזקים בלתי הפיכים ללב ולמערכת העצבים (כמו עיוורון, שיתוק ועוד כל מיני תופעות נוירולוגיות קשות).

מה מרגישים?

הנגע הראשוני לא כואב. אם מתעלמים ממנו, הוא חולף לאחר כמה שבועות גם ללא טיפול. אם זה מה שקרה, מגיעים בעצם לשלב השני של המחלה, ואז מופיעים חום, הרגשה כללית רעה, כאבי מפרקים ופריחה. הפריחה הזו אופיינית, והיא מופיעה על הגוף ועל כפות הידיים והרגליים.

אם גם השלב השני של המחלה לא טופל, הוא עובר, ובשלב השלישי, לאחר שנים, עלולים להופיע סימנים הנובעים מנזקי המחלה, כמו: חולשה בגפיים, בעיות בשיווי משקל, בעיות תחושתיות, כאבים בגוף בגלל גידולים תת־עוריים, חולשה כללית ופגיעה במסתמי הלב. אחר כך יכולים להגיע גם השיתוק והעיוורון.

איך יודעים שמדובר בעגבת?

לפצע של עגבת בשלב הראשון ולפריחה של עגבת בשלב השני יש מראה אופייני. לכן רופא המתמחה בנושא יכול לאבחן את המחלה (או לפחות לחשוד שמדובר בה) כבר על סמך בדיקה גופנית. לרוב יילקחו גם בדיקות דם כדי לוודא את הימצאותם של נוגדנים לחיידק הגורם למחלה.

יש כמה בדיקות שמאפשרות גם לעשות אבחנה מדויקת וגם לבדוק את התגובה לטיפול. בעגבת בשלב הראשון אפשר גם לקחת דגימה מהפצע ולזהות את החיידקים תחת מיקרוסקופ.

יש ללכת לרופא כדי לקבל אבחנה וטיפול, ויש לספר על המחלה לבן/בת הזוג. אם קיימתם יחסי מין, קרוב לוודאי שהדבקתם. אם גיליתם את המחלה בשלב שבו יש כיב על איבר המין - זה אומר שאתם עדיין בשלב הראשון, וזה טוב, כי בשלב הזה המחלה עדיין לא התפשטה בגוף, הטיפול קל ופשוט ולא ייוותרו סיבוכים.

אם גיליתם את המחלה כמה חודשים לאחר שהכיב נעלם, ואתם בשלב שבו הופיעה פריחה, אתם בשלב השני של המחלה. אם עוד לא נבדקתם על ידי רופא, זה הזמן לעשות את זה - אבל ממש ממש בריצה. כי בשלב הזה ייתכן שהחיידקים כבר נכנסו לזרם הדם, ייתכן שהגיעו למוח, ואתם חייבים טיפול יעיל כדי למנוע נזקים עתידיים. לאחר חודשים (ואפילו שנים) נכנסת המחלה נכנסת לשלב שלישי, היכול להתבטא בכל הנזקים האיומים שתוארו כבר. בשלב הזה אי־אפשר לטפל בסיבוכים שכבר נגרמו, אבל אפשר למנוע החמרה נוספת.

איך מטפלים בעגבת?

אנטיביוטיקה מרפאת את המחלה. אם לוקחים אותה בזמן (כמה שיותר מוקדם והכי טוב בשלב הראשון של המחלה) נרפאים ונמנעים מסיבוכים.

הפצע הראשוני חולף כעבור שלושה עד שישה שבועות גם ללא טיפול, אולם החיידק ממשיך להתרבות בגוף. למעשה, ללא טיפול החיידק ימשיך לעשות נזקים. הטיפול מאוד יעיל, ואם מקבלים אותו לפני שנגרמו נזקים בלתי הפיכים, המחלה תחלוף בתוך ימים ספורים.

אם מקבלים את הטיפול רק בשלב השני, בדרך כלל הנזקים שנגרמו אינם חמורים כמו בשלב השלישי, ואפשר עדיין להכחיד את החיידק ולהיפטר מהמחלה. אם מקבלים טיפול רק בשלב השלישי, לאחר שנגרמו נזקים לאיברי גוף, אי אפשר לתקן את הנזק שנגרם.

האם צריך מרשם לקניית התרופה?

כן, ואפשר לקבל מרשם מרופא המשפחה. התרופה היא אנטיביוטיקה מסוג פניצילין שמופיעה בשמות מסחריים שונים. התרופה יעילה מאוד בהכחדת החיידק. לרוב היא ניתנת בזריקות.

קונדומים עוזרים?

קונדומים מורידים באופן משמעותי את הסיכון להידבק במחלה (אבל! אם יש פצע באיזור שאינו מכוסה על ידי הקונדום, למשל על שק האשכים,  הקונדום לא יגן). מובן שאפשר להידבק במחלה ביחסי מין אוראליים לא מוגנים.

10 דברים שלא ידעתם על העגבת

1. העגבת היא אחת המחלות המתועדות העתיקות ביותר בתולדות המין האנושי. עדויות לקיומה מופיעות כבר אצל אבי הרופאים, היפוקרטס היווני, שכתב על המחלה כבר במאה החמישית לפני הספירה.

2. במשך מאות השנים שבהן לא היה למחלה כל טיפול גם היה קשה מאוד לאבחן אותה, כיוון שהתסמינים שלה בשלביה השונים דומים כל כך לתסמיני מחלות רבות אחרות. זו הסיבה שבעגבת דבק הכינוי "החקיינית הגדולה".

3. בשנות ה־40, עם גילוי הפניצילין, החלה לרדת השכיחות של העגבת במדינות המתפתחות, אם כי עד היום מתגלים בארצות הברית 36 אלף מקרים חדשים בכל שנה.

4. עד להופעת הפניצילין לא היה לעגבת טיפול כלל, והרופאים ניסו דברים שונים ומשונים - כולל מתן כספית לחולים.

5. החיידק נכנס לזרם הדם כבר כמה שעות לאחר ההדבקה.

6. סיבוכים מאוחרים של המחלה (כגון שיתוק, עיוורון, פגיעה בלב, גידולי עור) נוטים להופיע יותר בגברים שלא קיבלו טיפול מאשר בנשים שלא קיבלו טיפול.

7. אם נדבקים ממין אוראלי, הפצע האופייני של השלב הראשון של המחלה (הכיב העגבתי) עשוי להופיע בתוך הפה.

8. הסטטיסטיקה במדינות המערב מעלה כי 14% מהחולים בעגבת נדבקו ביחסי מין אוראליים.

9. בניגוד למה שגברים רבים חושבים, השתנה לאחר קיום יחסים אינה מגינה בפני הדבקה. גם לא השתנה חזקה במיוחד. הכול מיתוסים.

10. עגבת שכיחה יותר אצל גברים שלא עברו ברית מילה.


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש