חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה מחזיקה את הראש

קונדילומה: תסמינים, אבחון וטיפול

קונדילומה היא יבלת המופיעה באיברי המין של נשים ושל גברים שמועברת ביחסי מין ומידבקת מאוד. מהם התסמינים שלה, איך מאבחנים ואיך מטפלים? האם היא מסוכנת? איזה חיסון יכול למנוע הידבקות בקונדילומה? מהי המשמעות של קונדילומה במהלך הריון או לידה?

ד"ר פינחס אהרוני

בקיצור

01

קונדילומה נגרמת מזנים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV) המועברים ביחסי מין. הנגיף הזה נפוץ מאוד.

02

מקרים רבים של קונדילומה חולפים מעצמם ללא טיפול בתוך פרק זמן שנע בין כמה שבועות לכמה חודשים.

03

מי שיש להם קונדילומה עלולים - בסבירות גבוהה - להיות נשאים של זני פפילומה מסרטנים.

מהי קונדילומה?

קונדילומה היא יבלת המופיעה באיברי המין של נשים ושל גברים. לעיתים מדובר ביבלת בודדה שמופיעה על איבר המין, אך לעיתים קרובות יותר מדובר במקבץ של יבלות באיבר המין.

בגברים יכולות הקונדילומות להופיע באזור הפין או האשכים, ובנשים הן יכולות להופיע באזור השפתיים. נוסף על כך הן יכולות להופיע הן אצל גברים והן אצל נשים באזור המפשעה וסביב פי הטבעת.

קונדילומות הן לרוב מבנים בשרניים, רכים למגע, בגודל של מילימטרים בודדים בצבע העור. במרבית המקרים הן אינן גורמות לכאבים או לאי־נוחות. 

הקונדילומה נגרמת עקב הדבקה (ביחסי מין) בזנים שונים (לרוב זנים 6 ו־11) של נגיף הפפילומה האנושי (HPV). זהו אותו הנגיף שגורם לסרטן צוואר הרחם, אולם הזנים הגורמים לסרטן צוואר הרחם הם לרוב אחרים (למשל הזנים 16 ו־18 הנחשבים למסוכנים ביותר).

מהם התסמינים של קונדילומה?

ברוב המקרים מדובר בבעיה קוסמטית בלבד וכן בקושי שהוא רגשי בעיקרו בשל העובדה שמדובר במחלה המועברת ביחסי מין.

הידבקות במחלת מין עלולה לגרום לקשיים נפשיים שכן היא מעוררת תחושות קשות רבות כמו בושה, אשמה, פחד (להדביק בני זוג), חשש מהידבקות במחלות מין אחרות, כולל זני HPV אחרים העלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם.

לעיתים עלולות היבלות לגרום לכאבים או לגירוי.

האם קונדילומה מידבקת?

בהחלט. קונדילומה נגרמת מזנים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV) המועברים ביחסי מין. הנגיף הזה נפוץ מאוד: שיעור הנשאים שלו באוכלוסייה מגיע עד ל־20% בקרב מי שלא חוסנו.

יש לציין שרוב האנשים הנדבקים בנגיף אינם מפתחים יבלות, אך עדיין יכולים להדביק אחרים, כך שלמעשה קשה לדעת מי נושא את הנגיף ומי לא. זו בהחלט בעיה שאין לה פתרון ברור. עם זאת נראה כי אם יש יבלות נראות לעין הסיכון להדבקה גבוה יותר.

היבלות מופיעות לרוב בין כמה שבועות לכמה חודשים לאחר ההדבקה.

איך נדבקים בקונדילומה?

ההדבקה מתרחשת באמצעות יחסי מין. שימוש בקונדום יכול להקטין את הסיכון להידבק, אך מכיוון שיבלות הקונדילומה נמצאות לרוב באזורים שהקונדום אינו מכסה, הרי השימוש בקונדום אינו מקנה הגנה מוחלטת ואינו מונע הדבקה באופן ודאי.

כיצד ניתן למנוע הדבקה בקונדילומה?

הדרך היעילה ביותר להימנע מהדבקה היא קבלת חיסון נגד פפילומה. החיסון יעיל ביותר ומונע סרטן צוואר הרחם וכן מונע היווצרות קונדילומות.

האם קונדילומה עלולה לגרום לסרטן?

נדיר ביותר שקונדילומה הופכת לנגע סרטני, אך מי שיש להם קונדילומות עלולים - בסבירות גבוהה - להיות נשאים של זני פפילומה אחרים שעלולים להיות מסרטנים.

איך מאבחנים?

האבחנה נעשית לרוב בבדיקה של רופא נשים או של אורולוג (בגברים) או של רופא משפחה. אם יש ספק באבחנה, ניתן לשלוח ביופסיה.

כאשר מאבחנים אצל מטופל נגעי קונדילומה, מקובל לעשות לו בדיקות נוספות כדי לברר אם הוא נדבק במחלות נוספות שמועברות במגע מיני. הבירור הזה נעשה באמצעות בדיקות דם ובדיקות שתן או באמצעות בדיקה של הפרשות הנרתיק.

האם קונדילומה יכולה לעבור לבד?

כן, בהחלט. מקרים רבים של קונדילומה (עד כשליש מהמקרים) חולפים מעצמם ללא טיפול בתוך פרק זמן שנע בין כמה שבועות לכמה חודשים. אולם לעיתים נדרש טיפול.

כיצד מטפלים בקונדילומה?

קיימים כמה טיפולים לקונדילומה: 

• הטיפול הראשון הוא בעצם לא לעשות כלום, אלא להמתין להחלמה ספונטנית. כפי שצוין קודם לכן, במקרים רבים הקונדילומה עוברת לבד, ללא טיפול כלשהו, בתוך כמה שבועות.

• אם הנגעים אינם חולפים מעצמם, ניתן לטפל בהם באמצעות תכשירים למריחה או באמצעות הסרתם. אם מדובר בכמה נגעים קטנים, מקובל לטפל בהם בעזרת תכשירים למריחה. התכשירים האלה, שניתנים במשך כמה מחזורי טיפול, מחולקים לשתי קבוצות:

א. תכשירים הפוגעים ישירות בתאי הנגע ומביאים להיעלמותם. דוגמאות לתכשירים כאלה: קונדילוקס, ורומל (אסור להשתמש בהם בהריון), חומצה טריכלורואצטית.

ב. תכשירים המעודדים תגובה חיסונית של הגוף נגד הנגעים כמו אלדרה (אימיקוימוד). יש לציין כי אין די מידע בנוגע לבטיחות התרופה הזאת בהריון.

• אם יש נגעים מרובים או מפושטים או אם נכשל הטיפול באמצעות התכשירים שצוינו לעיל, ניתן להסיר את הנגעים בחנקן נוזלי ובמקרים קשים יותר - בלייזר.

את הסרת הנגעים בחנקן נוזלי עושה לרוב רופא עור. הסרת הנגעים בלייזר נעשית בהרדמה בחדר ניתוח בבית חולים. הסרת נגעים בחנקן נוזלי או בלייזר ניתן לעשות בבטחה גם בהריון.

לכל שיטות הטיפול בקונדילומה יש תופעות לוואי מקומיות כמו גירוי מקומי ותחושות של שריפה ושל צריבה וכאבים.

יש לזכור שגם לאחר הסרת הנגעים נשאר לעיתים הנגיף בגוף המטופל, והנגעים עלולים לחזור. משמעות הדבר: האדם עלול להעביר את הנגיף גם לאחר הסרת הנגעים.

מהי המשמעות של הופעת קונדילומות במהלך ההריון או הלידה?

נגעי הקונדילומה הם לרוב רק בעיה אסתטית שאין לה משמעות מיוחדת במהלך ההריון או הלידה. ניתן להסיר אותם במהלך ההריון, אך אין צורך רפואי בכך. השיקולים בעד ונגד הסרת הנגעים זהים בין אם האישה בהריון או אינה בהריון.

הטיפול המועדף בהריון הוא באמצעות חומצה טריכלורואצטית או חנקן נוזלי. במקרים קשים יותר משתמשים בלייזר. 

אמנם תוארו מקרים נדירים יחסית של העברת הנגיף מהאם ליילוד במהלך הלידה, אך לא נמצא יתרון בנקיטת פעולות למניעת העברה כזאת באמצעות טיפול בקונדילומות במהלך ההריון או באמצעות לידה בניתוח קיסרי (בגלל נגעים בתעלת הלידה). יש לשקול ניתוח קיסרי רק במקרים חריגים שבהם יש נגעים גדולים העלולים להקשות על הלידה או לגרום לדימומים בלידה.

מה מיוחד בקונדילומה אצל גברים?

קונדילומה מופיעה אצל גברים כמו אצל נשים ובאה לידי ביטוי בנגעים על הפין, על שק האשכים, באזור העריה, במפשעות וסביב פי הטבעת.

הנגעים נגרמים מאותם הזנים של נגיף הפפילומה האנושי (HPV) כמו אצל נשים ומועברים ביחסי מין.

כמו אצל נשים, הנגעים חולפים לעיתים מעצמם, אך אם הם אינם חולפים מעצמם, ניתן לטפל באותם האמצעים שמוצעים לנשים ושנסקרו לעיל.

ד"ר פינחס אהרוני עומד בראש מרפאת העריה במרכז לבריאות האישה של כללית בלב תל־אביב.

המרפאה, שנמצאת ברחוב נירים 3 בתל־אביב, מטפלת בבעיות הקשורות לפות ולנרתיק כמו הפרשות, גרד, צריבות, מחלות עור של אזור הפות, כאבים (ביחסי מין ובכלל), נגעים שונים באזור הפות, כולל קונדילומות.

שימי לב: מרפאת העריה פעילה רק בימי ראשון ורביעי. תורים ניתן לקבוע רק דרך משרד המרפאה בטלפון 03-7503140.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש