חיפוש

dsdsdsd
שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת

מהי שלבקת חוגרת? מה גורם למחלה? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

שם האבחנה בעברית: שלבקת חוגרת
שם האבחנה באנגלית: Herpes Zoster‏ ,Shingles
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופאים (קליקס):
Herpes Zoster‏

שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) היא זיהום נגיפי ממשפחת ההרפס הגורם למחלה המתבטאת בשלפוחיות על פני העור ובכאבים עזים. השלפוחיות ממוקמות בצד אחד של הגוף בצורה רוחבית, בתמונה המזכירה חגורה - ומכאן השם שלבקת חוגרת.

הנגיף שגורם לשלבקת חוגרת נקרא וריצלה זוסטר - אותו הנגיף שגורם לאבעבועות רוח בילדים. אנשים שחלו בילדותם באבעבועות רוח נושאים את הנגיף בצורה רדומה. בשלב מסוים - לעיתים אפילו עשרות שנים אחרי אבעבועות רוח - הנגיף מתעורר מתרדמתו, הופך לפעיל וגורם לשלבקת חוגרת.

במרבית האנשים לא ניתן לזהות את הסיבה להתעוררות הנגיף. עם זאת, בכל אדם שחולה בשלבקת חוגרת יש לברר האם המחלה מעידה על מחלה פנימית הגורמת להיחלשות של מערכת החיסון, ולכן נדרשת בדיקה של רופא.

שלפוחיות בצורה של חגורה על הפנים, על החזה, על הגב, על הבטן ועל הגפיים - תלוי במיקום העצבים הנגועים - לרוב בצד אחד של הגוף. למחלה נלווים כאבים חזקים מאוד שיכולים לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בתחושות של דקירות, של שריפה ושל לחץ. 

כן, אבל רק במגע ישיר עם האדם החולה.

רופא עור און־ליין של כללית בווידאו מהסמארטפון

רוב המקרים של שלבקת חוגרת מופיעים בגיל מבוגר, אם כי המחלה עלולה להופיע גם בילדים ובאנשים צעירים. באנשים עם דיכוי של מערכת החיסון (למשל עקב מחלת הסרטן) קיימת שכיחות מוגברת של שלבקת חוגרת.

השלפוחיות חולפות בתוך כמה שבועות, אך הכאב עלול להימשך כמה חודשים.

את האבחנה קובע הרופא בבדיקה קלינית. אין צורך בבדיקות מעבדה.

הטיפול באנשים עם שלבקת חוגרת הוא באמצעות תרופות אנטי נגיפיות. אם תרופות אלו ניתנות בזמן, הן עשויות לסייע בהחשת הריפוי של הנגעים בעור.

התרופה המומלצת לטיפול בשלבקת חוגרת היא אציקלוביר (Acyclovir). אציקלוביר ניתנת במינון של 800 מיליגרם חמש פעמים ביום במשך שבוע.

טיפול אנטי נגיפי מומלץ לכל החולים בשלבקת חוגרת מעל גיל 50. לא ברורה יעילות הטיפול בחולים שמערכת החיסון שלהם תקינה ושמתחילים בטיפול 72 שעות לאחר תחילת המחלה. עם זאת, יש לשקול התחלת טיפול באציקלוביר בכל מקרה שבו החולה מדווח על הופעת שלפוחיות חדשות (דבר המעיד על מחלה פעילה). קרוב לוודאי שתועלת הטיפול באציקלוביר היא מינימלית בחולים בהם כל השלפוחיות שהופיעו התייבשו והפכו לגלדים.

יש לציין שמעל ל־10% מהחולים המטופלים באציקלוביר מדווחים על הרגשה רעה. במקרים נדירים אציקלוביר עלולה לפגוע בכליות - בייחוד כאשר החולה נמצא במצב של התייבשות קלה, או אם קיימת מחלת כליה קודמת ו/או בזמן שימוש בתרופות נוספות. לכן יש להקפיד על שתייה מרובה במהלך הטיפול.

במקרים נדירים מופיעות בזמן הטיפול באציקלוביר תופעות לוואי כמו פריחה, בחילה, כאבי בטן, שלשולים או הפרעה זמנית בתפקודי הכבד. אבל כל אלה חולפים מיד עם הפסקת הטיפול. יש תופעות לוואי נוספות - נדירות מאוד - שעלולות להופיע בעת השימוש בתרופה.

מעקב במהלך הטיפול באציקלוביר, לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל, עשוי לכלול בדיקת שתן, בדיקת תפקודי כליות, בדיקה של אנזימי הכבד וספירת דם. בייחוד נדרש מעקב אחר תפקודי הכליות.

משרד הבריאות ממליץ על חיסון בבני 60 ומעלה וגם למי שחלה בעבר בשלבקת חוגרת, כיוון שהמחלה עלולה לחזור. החיסון יעיל לתקופה של 5 שנים לפחות.

אירוע חוזר של שלבקת חוגרת הוא דבר נדיר. אם המחלה חוזרת נדרש טיפול בתרופות אנטי נגיפיות בדומה לטיפול בשלבקת חוגרת ראשונית.

שלבקת חוגרת על כף היד

שלבקת חוגרת בכף היד. עלולים להופיע דקירות, שריפה ולחץ

כן.

שלבקת חוגרת המופיעה בעיניים היא מחלה המסכנת את הראייה. אבחנה וטיפול מוקדמים קריטיים למניעת פגיעה בקרנית. פגיעה כזאת עלולה לגרום לאובדן הראייה.

זיהום חיידקי משני. יש לשים לב לתופעות כמו אודם, חום מקומי או מוגלה מסביב לשלפוחיות האופייניות של שלבקת חוגרת. הסיבה: התופעות האלה מעידות על זיהום חיידקי משני. אם מבחינים בכך, צריך לקבל טיפול באנטיביוטיקה נגד זיהום בסטפילוקוק או בסטרפטוקוק.

נויראלגיה פוסט־הרפטית מתבטאת בהמשך הכאבים הנלווים לשלבקת חוגרת. הכאבים האלה עלולים להימשך גם חודש ימים - ויותר - אחרי ריפוי הנגעים האופייניים למחלה. הסיכון לנויראלגיה פוסט־הרפטית עולה ככל שמתבגרים: אצל חולים בשלבקת חוגרת מתחת לגיל 60 השכיחות היא פחות מ־2%, ואילו בחולים מעל גיל 70 היא עלולה לקפוץ ל־20%.

הופעה חריפה של שלפוחיות בצורה של חגורה על פני חצי גוף, מלוּוה בכאבים.

הפריחה עוברת בתוך שבוע עד חודש (קבלת טיפול בזמן מחישה את ההחלמה), אך הכאבים עלולים להימשך חודשים לאחר מכן.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש