אבחנות
פורסם בראשונה: 01.07.2014
עדכון אחרון: 09.05.2016
  • פרופ' ארנון כהן פרופ' ארנון כהן

שלבקת חוגרת

לקריאה נוחה
מהי שלבקת חוגרת? מה גורם למחלה? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך
שלבקת חוגרת

שם האבחנה בעברית: שלבקת חוגרת
שם האבחנה באנגלית: Herpes Zoster‏ ,Shingles
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופאים (קליקס):
Herpes Zoster‏

 

מה זה?

שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) היא זיהום נגיפי ממשפחת ההרפס שתוקף את סיבי העצבים ואת העור שמסביבם וגורם לפריחה חריפה.

מה גורם לשלבקת חוגרת?

הנגיף וריצלה זוסטר - אותו הנגיף שגורם לאבעבועות רוח בילדים. כל מי שחלה בילדותו באבעבועות רוח נושא את הנגיף, ובשלב מסוים - לעיתים אפילו עשרות שנים אחרי ההחלמה - הוא עלול להתעורר מתרדמתו, להפוך לפעיל ולגרום לשלבקת חוגרת.

לא ידועות בוודאות הסיבות להתעוררות הנגיף מחדש, אבל ההנחה היא כי יש לכך קשר להיחלשות המערכת החיסונית. לכן רוב מקרי התחלואה הם בגיל מבוגר.

מהם התסמינים?

שלפוחיות בצורה של חגורה על הפנים, על החזה, על הגב, על הבטן ועל הגפיים - תלוי במיקום העצבים הנגועים - לרוב בצד אחד של הגוף. למחלה נלווים כאבים חזקים מאוד שיכולים לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בתחושות של דקירות, של שריפה ושל לחץ. 

האם זה מידבק?

כן, אבל רק במגע ישיר עם האדם החולה.

איך אני לעומת האחרים?

אצל 24 אלף לקוחות של כללית מתוך 4.2 מיליון (0.6%) אובחנה ב־2014 שלבקת חוגרת. המחלה אופיינית לאנשים מבוגרים, ושכיחותה עולה ככל שהגיל מתקדם יותר.

במקרים נדירים ביותר שלבקת חוגרת היא ביטוי למערכת חיסונית מדוכאת או למחלה הפוגעת בכל הגוף (סיסטמית), ולכן בכל מקרה של הידבקות יש להיבדק על ידי הרופא המטפל. במקרה הצורך עשוי הרופא לשלוח את החולה לבירור לקיומה של מחלה פנימית הסמויה מן העין.

כמה זמן זה נמשך?

הפריחה חולפת בתוך כמה שבועות, אך הכאב עלול להימשך כמה חודשים.

איך מאבחנים?

את האבחנה קובע הרופא בבדיקה קלינית. אין צורך בבדיקות מעבדה.

איך מטפלים?

חיסון זוסטבקס (zostavax), שמכיל נגיפי וריצלה מוחלשים, מיועד למניעת הרפס זוסטר. במדינות רבות בעולם מומלץ החיסון לבני 50 ומעלה, אך בישראל ממליץ משרד הבריאות לחסן החל מגיל 60.

יש לציין שהחיסון חיוני במיוחד לבני 60 ויותר שחולים בדלקת מפרקים שגרוניתבזאבת (לופוס) ובמחלות דלקתיות של המעי כמו קוליטיס וקרוהן. הסיבה: החולים במחלות האלה נוטים יותר מאחרים לחלות בשלבקת חוגרת.

הטיפול במי שחלה במחלה הוא באמצעות תרופות אנטי־נגיפיות. אם אלה ניתנות בזמן, הן עשויות לסייע בהחשת הריפוי של הנגעים בעור. כמו כן הן מפחיתות את עוצמת הכאב ואת משכו. התרופה המומלצת היא אציקלוויר (Acyclovir) במינון של 800 מיליגרם חמש פעמים ביום במשך שבוע.

טיפול אנטי־נגיפי מומלץ לכל החולים בשלבקת חוגרת מעל גיל 50, אבל לא ברורה היעילות שלו לחולים שמערכת החיסון שלהם תקינה ושמתחילים לקבל את הטיפול 72 שעות לאחר תחילת המחלה. עם זאת, יש לשקול התחלת טיפול באציקלוויר בכל מקרה שבו החולה מדווח על הופעת שלפוחיות חדשות - מה שמעיד על מחלה פעילה. קרוב לוודאי שתועלת הטיפול באציקלוויר היא מינימלית בחולים שהשלפוחיות שלהם כבר הפכו לגלדים.

יש לציין שיותר מ־10% מהחולים המטופלים באציקלוויר מדווחים על תחושה רעה. התרופה עלולה לפגוע בכליות - בייחוד כאשר החולה נמצא במצב של התייבשות קלה, אם קיימת מחלת כליה קודמת ו/או בזמן שימוש בתרופות נוספות. לכן יש להקפיד על שתייה מרובה במהלך הטיפול.

במקרים נדירים מופיעות בזמן הטיפול תופעות לוואי כמו פריחה, בחילה, כאבי בטן, שלשולים או הפרעה זמנית בתפקודי הכבד. אבל כל אלה חולפים מיד עם הפסקת הטיפול. יש תופעות לוואי נוספות - נדירות מאוד - שעלולות להופיע בעת השימוש בתרופה.

מעקב במהלך הטיפול באציקלוויר כולל בדיקת שתן, בדיקת תפקודי כליות, בדיקה של אנזימי הכבד וספירת דם. בייחוד נדרש מעקב אחר תפקודי הכליות.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

אירועים חוזרים של שלבקת חוגרת הם נדירים וצריכים להיות מטופלים בתרופות אנטי־נגיפיות בדומה לטיפול בשלבקת חוגרת ראשונית.

עלולים להיות סיבוכים?

כן.

שלבקת חוגרת עינית היא מחלה המסכנת את הראייה. אבחנה וטיפול מוקדמים קריטיים למניעת פגיעה בקרנית. פגיעה כזאת עלולה לגרום לאובדן הראייה.

זיהום חיידקי משני. יש לשים לב לתופעות כמו אודם, חום מקומי או מוגלה מסביב לשלפוחיות האופייניות של שלבקת חוגרת. הסיבה: התופעות האלה מעידות על זיהום חיידקי משני. אם מבחינים בכך, צריך לקבל טיפול באנטיביוטיקה נגד זיהום בסטפילוקוק או בסטרפטוקוק.

נוירלגיה פוסט־הרפטית מתבטאת בהמשך הכאבים הנלווים לשלבקת חוגרת. הכאבים האלה עלולים להימשך גם חודש ימים - ויותר - אחרי ריפוי הנגעים האופייניים למחלה. הסיכון לנוירלגיה פוסט־הרפטית עולה ככל שמתבגרים: אצל חולים בשלבקת חוגרת מתחת לגיל 60 השכיחות היא פחות מ־2%, ואילו בחולים מעל גיל 70 היא עלולה לקפוץ ל־20%.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

הופעה חריפה של שלפוחיות בצורה של חגורה על פני חצי גוף, מלוּוה בכאבים.

בתוך כמה זמן ''אחזור לעצמי''?

הפריחה עוברת בתוך שבוע עד חודש (קבלת טיפול בזמן מחישה את ההחלמה), אך הכאבים עלולים להימשך חודשים לאחר מכן.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור ומין בהנהלה הראשית של כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל