חיפוש

dsdsdsd
שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר)

שלבקת חוגרת היא מחלה ויראלית שנגרמת על ידי נגיף וריצלה זוסטר. היא מתבטאת לרוב בשלפוחיות על העור ובכאבים עזים. זה מדבק? יש טיפול? המדריך המלא

ד"ר בת־שבע גוטסמן, פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

הנגיף שגורם לשלבקת חוגרת נקרא וריצלה זוסטר (VZV). זהו נגיף ממשפחת נגיפי ההרפס שאצל ילדים גורם לאבעבועות רוח.

02

מי שחלו באבעבועות רוח והחלימו נושאים את הנגיף כשהוא רדום. בשלב מסוים הוא "מתעורר", הופך לפעיל וגורם לשלבקת חוגרת.

03

משרד הבריאות ממליץ לכל בני ה־60 ויותר להתחסן נגד שלבקת חוגרת. בהמלצה נכללים גם מי שחלו בעבר, שכן תיתכן מחלה חוזרת.

מה זה שלבקת חוגרת?

שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר, באנגלית: Herpes Zoster‏ ,Shingles) היא מחלה הנגרמת מזיהום נגיפי (ויראלי) ומתבטאת לרוב בשלפוחיות על פני העור ובכאבים עזים.

מה גורם לשלבקת חוגרת?

הנגיף שגורם לשלבקת חוגרת נקרא וריצלה זוסטר (VZV). זהו אותו הנגיף שגורם לאבעבועות רוח בילדים.

הנגיף הזה משתייך למשפחת נגיפי ההרפס, וככל הנגיפים שמשתייכים למשפחה הזאת גם הוא אינו נעלם מהגוף לאחר שהזיהום חולף, אלא נותר בגוף בצורה "רדומה". במקרה של נגיף הווריצלה זוסטר, הוא נותר בעצבי הגולגולת או בעצבים שלאורך הגב והגפיים.

במילים אחרות: אנשים שחלו בילדותם באבעבועות רוח נושאים אחרי ההחלמה את הנגיף בצורה רדומה. בשלב מסוים - לעיתים אפילו עשרות שנים אחרי ההחלמה מאבעבועות הרוח - הנגיף "מתעורר" אצל חלק מהאנשים מתרדמתו, הופך לפעיל וגורם לשלבקת חוגרת.

מדוע הנגיף מתעורר מהתרדמה וגורם למחלה?

באופן כללי ניתן לומר שעם הזדקנותה והיחלשותה של המערכת החיסונית שלנו קל יותר לנגיף להתלקח, וזו הסיבה שהמחלה נצפית באופן מובהק יותר באוכלוסייה המבוגרת (כ־40% מהחולים הם בני 60 שנים ויותר).

גורם סיכון שני בשכיחותו הוא מצב של כשל חיסוני עקב מחלה או טיפול כימותרפי. עם זאת, המחלה מופיעה גם באנשים צעירים ובריאים וגם בילדים.

ההערכה היא שכ־30% מהאוכלוסייה יחוו אפיזודה של זוסטר בשלב כלשהו בחייהם. יש לציין שבכל העולם יש בשנים האחרונות עלייה משמעותית בהיארעות של מקרי זוסטר, והסיבה לכך אינה ברורה.

מכל מקום, בניגוד למה שחשבו בעבר, הופעת המחלה אינה מצריכה בירור לאיתור מחלה נסתרת מעבר לבדיקות הסקר השגרתיות המקובלות באוכלוסייה.

מהם התסמינים של שלבקת חוגרת?

תסמיני המחלה הם צברי שלפוחיות קטנות על העור בפיזור אופייני: מכיוון שהנגיף רדום לאורך העצבים בגוף, פיזור הנגעים הוא לאורכם של העצבים בפנים או על פני הגב או בגפיים  - בצורת חגורה. מכאן שם המחלה: שלבקת חוגרת.

המיקום המדויק של השלפוחיות תלוי במיקום של העצבים הנגועים - לרוב בצד אחד של הגוף, ובדרך כלל באזור החזה או המותן.

הפריחה לרוב מלוּוה בכאבים או בתחושת עקצוץ וגרד. ברוב הפעמים הכאבים מקדימים את הופעת הפריחה. בהמשך מופיע אודם באזור ורק אחר כך מופיע המראה האופייני של צברי השלפוחיות על רקע האודם.

אצל מיעוט מהחולים יופיעו גם סימנים כלליים כמו חום, חולשה ותחושה כללית רעה.

האם יש תקופת דגירה?

ההגדרה של תקופת דגירה היא משך הזמן שחולף מהחשיפה למזהם (חיידק או נגיף) ועד להופעת הסימן הקליני הראשון. כיוון שבשלבקת חוגרת לא מדובר בחשיפה למזהם חיצוני, אלא בהתלקחות של נגיף שקיים בגוף במצב רדום - הרי המונח הזה אינו רלוונטי למחלה הזאת.

בתוך כמה זמן מחלימים?

 לרוב, בתוך כ־7 עד 10 ימים מהופעת הפריחה יתחילו הנגעים להגליד ולהתייבש, וכבר לא יופיעו נגעים חדשים. עם זאת, תחושות הכאב והגרד עלולות להימשך בחלק מהחולים שבועות ואף חודשים אחרי שהפריחה חולפת.

האם זה מידבק?

כשמדובר באנשים בעלי מערכת חיסון תקינה עלולים נגעי השלבקת בעור לגרום להדבקה עד לשלב שבו הם מגלידים ומתייבשים.

מגע עם נגעי שלבקת שטרם התייבשו עלול לגרום לאבעבועות רוח אצל מי שלא חלו באבעבועות רוח או לא חוסנו נגדה. מומלץ לכסות את הנגעים כדי להקטין את הסיכון להדביק אחרים.

זאת מחלה מסוכנת? האם יש סיבוכים לשלבקת חוגרת?

כן, ובעיקר באוכלוסייה הבוגרת. הסיבוך הנפוץ ביותר של שלבקת חוגרת הוא כאב עצבי שלאחר הזיהום (Postherpetic neuralgia ובקיצור: PHN). מדובר בכאב באזור שבו הייתה הפריחה. הכאב הזה עלול להימשך שבועות ואף חודשים - הרבה לאחר שהפריחה חלפה.

הכאב עלול להיות קשה ולפגוע מאוד באיכות החיים, מכיוון שבמקרים רבים הוא אינו מגיב למשככי כאבים רגילים. הסיכון ללקות בתופעה הזאת עולה עם הגיל: כ־20% מחולי השלבקת בני ה־80 ויותר סובלים מהתופעה הזאת.

סיבוכים אחרים הם זיהום חיידקי ש"מתלבש" על הנגעים ומחלה מפושטת מעבר למיקום של העצבים הנגועים (קורה בעיקר למדוכאי חיסון).

נוסף על כך ייתכנו זיהומים קשים ומסוכנים כמו פגיעה בעצב הראייה ובקרנית העין, תסמונות כמו באירוע מוחי, דלקת קרום המוח ודלקת של רקמת המוח.

רוצה לראות רופא עור הערב מהבית?

רופא עור און־ליין של כללית בווידאו מהסמארטפון

האם ניתן לחלות בשלבקת חוגרת יותר מפעם אחת?

כן, אם כי זה נדיר. בין 1% ל־6% מהחולים בשלבקת חוגרת עלולים לסבול ממחלה חוזרת, ומעטים מתוכם - בעיקר חולים שסובלים מדיכוי חיסוני - עלולים לחלות גם יותר מפעמיים.

איך מאבחנים שלבקת?

מי שסובלים מתסמיני המחלה צריכים לפנות לבדיקת רופא/ה לאבחנה ולטיפול. האבחנה היא קלינית, על פי מראה הפריחה, ולרוב אין צורך בבדיקות מעבדה.

מהו הטיפול בשלבקת חוגרת?

אומנם שלבקת חוגרת חולפת ספונטנית, אבל מומלץ לתת טיפול תרופתי אנטי וירלי, כיוון שטיפול כזה מקצר את משך הזמן הנדרש להחלמה של הנגעים העוריים ומקצר את משך הכאב בזמן המחלה. הדעות חלוקות בנוגע ליכולתו של הטיפול למנוע את הכאב המאוחר.

הטיפול בשלבקת חוגרת יעיל במיוחד אם הוא ניתן בתוך 72 שעות מהופעת הפריחה, אך ניתן לטפל גם מאוחר יותר, כל זמן שמופיעים נגעים (שלפוחיות) חדשים. חשיבותו של הטיפול רבה במיוחד במבוגרים בני 50 ויותר (שכן הם מועדים יותר לסיבוכים).

הטיפול הוא בכדורי אציקלוביר (השם המסחרי: זובירקס) במינון גבוה או בכדורי ולטרקס. במחלה קשה (מפושטת, במדוכאי חיסון, עם פגיעה בעיניים או במוח) יש לרוב צורך באשפוז ובקבלת טיפול תוך־ורידי.

שהות בים המלח עשויה לעזור?

אין מידע שלפיו רחצה בים או בים המלח יכולה לסייע בריפוי של שלבקת חוגרת. יתר על כן, יש לזכור שחשיפת פצעים פתוחים למי מלח עלולה לגרום לצריבה ולכאב (לא במקרה נאמר ש"אין לזרות מלח על פצעים"...)

מה בנוגע למניעה? יש חיסון?

בארץ קיים כיום חיסון אחד בלבד למניעת שלבקת חוגרת - זוסטווקס. ממחקרים עולה שהחיסון יעיל הן במניעת המחלה והן בהקטנה של שיעור הסובלים מהכאב העצבי שלאחר הזיהום (PHN). מדובר בחיסון חי־מוחלש, ולכן אסור לתת אותו למי שסובלים ממערכת חיסון מוחלשת או לנשים הרות.

חיסון זוסטווקס מכיל את אותו נגיף חי־מוחלש שמצוי בחיסון נגד אבעבועות רוח ושניתן לילדים במסגרת חיסוני השגרה. עם זאת, כמות הנגיפים בחיסון הזוסטווקס גבוהה הרבה יותר. החיסון מאושר לשימוש בישראל לבני 50 שנים ויותר.

למי מומלץ להתחסן?

משרד הבריאות ממליץ לכל בני ה־60 ויותר להתחסן בזוסטווקס (אם אין להם התוויות־נגד, דהיינו אם אין הם סובלים ממגבלה כלשהי, כמו מערכת חיסון מדוכאת, שמונעת מהם להתחסן). בהמלצה של משרד הבריאות נכללים גם מי שחלו בעבר, שכן, כאמור, תיתכן מחלה חוזרת.

נכון להיום ההמלצה היא לחסן במנה אחת בלבד. תופעות הלוואי העיקריות של החיסון הן תופעות מקומיות של כאבים ושל אודם במקום ההזרקה.

בעולם קיים כיום גם חיסון שאינו חי - שינגריץ - שאפשר לתת אותו גם למי שסובלים ממערכת חיסון מדוכאת. החיסון הזה ניתן בשתי מנות. בשלב הזה הוא אינו רשום בישראל.

למשך כמה זמן מספק החיסון הגנה?

עדיין לא ידוע מהו משך הזמן שבו נשמרת יעילות החיסון נגד שלבקת חוגרת.

בכל מקרה, בשלב הזה אין המלצה לתת מנה שנייה של חיסון זוסטווקס.

האם עלולים לחלות בשלבקת בעקבות החיסון? או להדביק מישהו מהסביבה?

החיסון שבשימוש בישראל (זוסטווקס) אינו עלול לגרום למחלת השלבקת, למרות שמדובר בחיסון של וירוס חי מוחלש. לעתים רחוקות (פחות מ־1%) עלולה להופיע בעקבות החיסון פריחה קלה דמויית אבעבועות רוח על פני הגוף או באזור ההזרקה.

קיים סיכון תיאורטי להעברת הנגיף המוחלש שבחיסון לאדם אחר, בעיקר אם מי שחוסן פיתח פריחה.  בפועל, גם אחרי עשרות מיליוני מנות חיסון שניתנו במדינות המערב, לא דווח על מקרים שבהם הועבר הנגיף מאדם שקיבל את החיסון לאנשים אחרים. 


שלבקת חוגרת על כף היד

שלבקת חוגרת בכף יד. החולים עלולים לחוש כאבים קשים כמו של דקירות, של שריפה ושל לחץ

האם ילדים עלולים לחלות בשלבקת?

כן. ילדים שחלו באבעבועות רוח יכולים לחלות בשלבקת חוגרת, אך המחלה בקרב ילדים נדירה הרבה יותר מאשר בקרב מבוגרים, וגם שכיחות הסיבוכים אצלם קטנה יותר. עם זאת, ילדים שסובלים מדיכוי חיסוני עלולים לחלות במחלה קשה יותר.

מאז שהחיסון לאבעבועות רוח נכנס לשגרת החיסונים בילדים פחתו מקרי הזוסטר בילדים, כיוון שהנגיף שניתן בחיסון נוטה פחות להתלקחויות לעומת הנגיף הטבעי.

מה בנוגע לנשים הרות?

מטבע הדברים, נשים הרות הן נשים צעירות, והסיכון שלהן לחלות בשלבקת חוגרת אינו גבוה. מכל מקום, ככל הידוע שלבקת חוגרת בהיריון קרוב לוודאי שאינה מסוכנת לעובר או לאם (בניגוד לאבעבועות רוח). 

האם מותר לעסוק בספורט ולעבוד בזמן שחולים בשלבקת חוגרת?

כאמור, יש לכסות נגעים עוריים כדי למנוע הדבקה. 

מעבר לזה יש לנהוג לפי כלל האצבע: אם מרגישים טוב, ללא שינוי מהרגיל, ניתן לעסוק בפעילות רגילה, אם כי כמו בכל מחלה נגיפית, עדיף להימנע מפעילות ספורט תחרותית או מאומצת. כמו כן יש להימנע מפעילות הכרוכה במגע (כמו היאבקות או כדורסל) כדי למנוע הדבקה.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש