פורסם בראשונה: 21.05.2006
עדכון אחרון: 05.05.2010
  • ד"ר מיקי שטיין ד"ר מיקי שטיין

אבעבועות רוח - כל מה שחשוב לדעת

לקריאה נוחה
אבעבועות רוח היא מחלת ילדים מידבקת. הסימנים להופעתה מאוד כלליים, אך כשהיא מתפרצת הם מאוד ברורים: נגעים שטוחים ואדומים, המבשילים לשלפוחיות מלאות נוזל שקוף. המלצה למניעה: חיסון
אבעבועות רוח

אבעבועות רוח היא אחת ממחלות הילדים השכיחות ביותר. מחולל המחלה הוא נגיף  ממשפחת ההרפס. 90 עד 95 אחוז מהחולים הם ילדים ומרבית ההתפרצויות הן בעונת האביב.

האם המחלה מידבקת?

מאוד. הנגיף עובר מילד לילד במגע ישיר או דרך האוויר שכולנו נושמים. תקופת הדגירה של המחלה נמשכת בין 10 ל־21 ימים. רק ביומיים האחרונים של תקופת הדגירה החולה מתחיל להדביק את סביבתו, ואחר־כך כל זמן שבו המחלה הפעילה. לכן, ילדים בריאים לכאורה מדביקים את חבריהם לגן או לכיתה וכמובן את אחיהם ואחיותיהם, עוד בטרם התפרצה המחלה. בדרך זו, הם גורמים למיני מגיפה מקומית. בני הבית אשר יידבקו באבעבועות, יחלו במחלה באופן קשה יותר מאשר החולה הראשון, וזאת בניגוד למה שחשבו בעבר.

יש סימני אזהרה להופעת המחלה?

אצל ילדים גדולים, יום יומים לפני המחלה מופיעים סימפטומים לא ייחודיים, כמו חום, הרגשה כללית גרועה, תיאבון ירוד, כאבי ראש ולעתים גם כאבי בטן, הנמשכים גם לאחר הופעת הפריחה.

מהם מאפייני המחלה?

סימן ההיכר הבולט של אבעבועות הרוח הוא נגעים שטוחים ואדומים, המבשילים לשלפוחיות מלאות נוזל שקוף. התפרחת הזאת מופיעה תחילה בקרקפת ומשם מתפשטת מטה, לפנים ולגוף. התפרחת הזאת מאוד מגרדת. בהמשך הימים, הנגעים הראשונים מחלימים בהדרגה, אך במקומם מופיעים נגעים חדשים על פני הידיים, הגוף והרגליים.

לעתים מופיעים כיבים בפה, בפות ואף בלחמיות העיניים וגורמים סבל  נוסף עקב גירוי מקומי. ילדים עם מחלות עור כגון דרמטיטיס (אסתמה של העור) או כוויות שמש  טריות, עלולים לסבול מהמחלה באופן קשה יותר.

אבעבועות רוח עלולה לגרום סיבוכים?

אבעבועות רוח נחשבת למחלת ילדים קלה וללא סיבוכים, אך הדבר פשוט לא נכון. בנוסף לטרדה שבהשארת הילד בבית למשך שבוע והפסד ימי לימודים ועבודה, קיימים סיבוכים מקומיים וסיסטמיים רבים. זיהום משני של הנגעים (אימפטיגו) עלול לגרום להצטלקויות מכוערות. הזיהום עלול להתפשט ולגרום להופעת זיהומים קשים מאוד, שעלולים להצריך אישפוז וטיפול אינטנסיבי, כולל ניתוחים. הנגיפים עלולים לחדור גם למחזור הדם ולגרום להופעתן של דלקת פרקים, דלקת ריאות ואף דלקת במוח. במקרים נדירים, סיבוכי המחלה אף גרמו למוות.

נשמע מפחיד. האם ניתן לזהות מי עלול להסתבך?

כל אדם עם ליקוי במערכת החיסון. חולים המקבלים טיפולים כימותרפיים או סטרואידים במינון גבוה, הם בסיכון ללקות באבעבועות רוח בדרגת חומרה גבוהה. כמו כן יש סכנת פגיעה בעוברים של נשים הרות שלא חלו בעבר. לכן מומלץ לחסן גם את בני הבית, אשר לא חלו באבעבועות רוח.

סיבוך נדיר בילדים אך שכיח מאוד במבוגרים, הינו הרפס זוסטר. כלומר, התעוררות של הנגיף המתבטאת בהופעת צבר של שלפוחיות, כאב מקומי עז ורגישות לאורך מסלולי העצבים. זה גם מקור שמה של המחלה שלבקת חוגרת. המחלה שכיחה בעיקר בקרב מבוגרים, אך נגרמת עקב הופעת המחלה בילדות. החיסון מפחית מאוד את הסיכון להתפתחות הרפס זוסטר.

יש חיסון נגד אבעבועות רוח?

אפשר לקנות חיסון נגד אבעבועות רוח בקופות החולים והוא יכול יכול למנוע את הזיהום והסיבוכים הנלווים. ילדים מגיל שנה ועד גיל 12 שנים יקבלו רק זריקה אחת וילדים מגיל 13 יקבלו שתי זריקות בהפרש של חודש עד חודשיים. החיסון  יעיל ככל הנראה לכל החיים ותופעות הלואי של החיסון נדירות מאוד וקלות.

איך מטפלים במחלה עצמה?

אם הילד חלה, אפשר להקל על העיקצוץ בעזרת תרופות אנטיהיסטמיניות כגון פניסטיל. עדיף להשתמש בטיפות לשתייה (המינון: טיפה לכל ק"ג ממשקל הילד, שלוש פעמים ביום). אם ישנם רק נגעים בודדים, אפשר למרוח אותם בפניסטיל ג'ל, בפאנטן וכדומה. אפשר ורצוי לרחוץ את הילד, רחצה אינה גורמת להאצת התפשטות הנגעים או זיהומם.

ד"ר מיקי שטיין הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

כללית מושלם מציגה

הנחה בבדיקה לאבחון הפרעות קשב וריכוז

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל