חיפוש

dsdsdsd
אמא מודדת חום ומניחה את המצח על המצח של ילדה חולה

חום בילדים

מהי ההגדרה של חום? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים שנלווים לו? איך מטפלים? מתי צריך ללכת לרופא? מה לעשות אם לילד אין תיאבון בזמן החום? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

בקיצור

01

ההגדרה המקובלת לחום היא טמפרטורת גוף מעל ל־38 מעלות הנמדדת רקטלית (בפי הטבעת).

02

החום אינו מחלה אלא מנגנון הגנה של הגוף מפני מחוללי מחלות שונים כמו חיידקים ונגיפים.

03

עד גיל 3 חודשים מתייחסים בחומרה לחום אצל תינוק - בגלל החשש להימצאות חיידק בדם.

שם האבחנה בעברית: חום
שם האבחנה באנגלית: Fever
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Fever

תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרם חום?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מודדים חום?
איך מאבחנים את הסיבה לחום?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

ההגדרה המקובלת לחום היא טמפרטורת גוף מעל ל־38 מעלות הנמדדת רקטלית (בפי הטבעת). חום מעל ל־38.5 מעלות (ויש הטוענים מעל ל־38.8 מעלות) נחשב לגבוה - במיוחד אצל תינוקות, אך גם אצל ילדים גדולים יותר.

החום כשלעצמו אינו מחלה אלא אחד מביטויי המחלה, שמשמש מנגנון הגנה של הגוף מפני מחוללי מחלות שונים כמו חיידקים ונגיפים.

החום נועד לסייע למערכת החיסון להילחם באופן מיטבי במחוללי המחלות ולהשמיד אותם. עם זאת, זהו נשק בעייתי מאוד: חום גבוה מחליש גם את הגוף, וכשהחום גבוה מאוד, הוא אף עלול להיות מסוכן בשל פגיעתו בחלבוני הגוף.

לעלייה בחום אחראי ההיפותלמוס (בעברית: תת־הרמה). זהו אזור במוח שאחראי, בין היתר, לוויסות הטמפרטורה של הגוף. ההיפותלמוס מעלה את חום הגוף בתגובה לפירוגנים - חומרים שמערכת החיסון מפרישה לזרם הדם במצבי דחק שונים כמו זיהום נגיפי וחיידקי, תהליכים דלקתיים לא זיהומיים, התייבשות או פגיעה ברקמות מסוימות.

קיימות סיבות רבות לעליית חום הגוף, ובהן זיהום, טראומה, תהליך דלקתי או ממאירות, אך הגורם השכיח ביותר לעליית חום הגוף בילדים הוא מחלה זיהומית.

לילדים יש לא פעם חום גבוה מאוד, ואף שברוב המקרים מדובר בתופעה שכיחה וטבעית, הרי טמפרטורת גוף מעל 41 מעלות צלזיוס (היפרתרמיה) היא מצב נדיר ומסוכן, שבו מתחילות להתרחש תופעות פיזיולוגיות לא רצויות.

אף שהחום הוא סימפטום למחלה ולא המחלה עצמה, ואף שהוא מביא תועלת במלחמה נגד הנגיפים והחיידקים, נהוג לתת טיפול להורדת החום - במיוחד במקרים שבהם עליית חום הגוף מלוּוה בתסמינים כמו כאבי ראש, צמרמורות, כאבי שרירים, חוסר מנוחה ועצבנות. במקרים כאלה רצוי לטפל בילד כדי להפחית את התחושה הרעה ואת מידת אי־הנוחות.

יש להדגיש כי הטיפול בחום אינו מרפא את המחלה היסודית אלא נועד בעיקר כדי לשפר את ההרגשה הכללית של הילד.

בנוסף, השפעת התרופה להורדת החום היא זמינית (6-4 שעות), ולכן יש צורך שמתן של מספר מנות במהלך היממה.
בחזרה למעלה

לחום יש סדרה ארוכה של תסמינים, אם כי לא כולם מופיעים בהכרח אצל כל ילד שלוקה בחום:

• הילד מתלונן שקר לו, והוא אפילו יכול לרעוד ולהצטמרר גם בעיצומו של יום חם.

• הילד חסר תיאבון.

• מצב רוחו רע.

• הוא הופך לרגיש במיוחד לכאבים.

• הוא ישנוני.

• קשה לו להתרכז.

• הוא מזיע.

• במצבים מסוימים ייתכנו גם פרכוסי חום (בעיקר בילדים בני 6 חודשים עד 5 שנים).

אצל תינוקות יכולים להיות תסמינים נוספים כמו:
• פריחה - מחלות ויראליות רבות באות לידי ביטוי בחום ובפריחה המופיעה בשלבים שונים של המחלה.

• הקאות.

• ירידה בעוצמת היניקה.

• שינוי באופי הבכי ובעוצמתו.

• בעיות בנשימה עד כדי עצירת נשימה קצרה.

כל אחד מהסימנים האלה אצל תינוק הוא סיבה ראויה לחשוד שמדובר בזיהום חיידקי משמעותי. את החשש יש לאמת או לשלול בעזרת בדיקות מעבדה. המצבים שסכנתם רבה עד כדי סיכון חייו של היילוד הם אלח דם (Sepsis), זיהום בדרכי השתן ודלקת קרום המוח.

עד גיל 3 חודשים, ובמיוחד בחודש הראשון לחיים, מתייחסים בחומרה  רבה לחום אצל תינוק - בגלל החשש להימצאות "בקטריה סמויה" (חיידק) בזרם הדם. במקרים כאלה יש לרוב צורך בבדיקות מעבדה מקיפות ולעיתים גם במתן טיפול אנטיביוטי תוך־ורידי עד לקבלת התשובות מתרביות הדם.

תסמינים חמורים נוספים שיכולים להתלוות לחום - כמו אי־שקט, פרכוסים, מצוקה נשימתית, צהבת או פריחה שלפוחיתית - יכולים לרמוז על אפשרות של זיהום בנגיף ההרפס. זיהום כזה מחייב מתן טיפול מתאים באמצעות תרופה מיוחדת.

מהו חום בראי הרפואה המשלימה?
בחזרה למעלה

חום הוא סימפטום נפוץ אצל ילדים ועלול להופיע פעמים רבות במהלך השנה, במיוחד בילדים השוהים בפעוטונים, במעונות יום, בגני ילדים ובבתי ספר.
בחזרה למעלה

משך החום תלוי במחלת היסוד שהחום הוא אחד הביטויים שלה. כך, למשל, בדלקת של דרכי הנשימה העליונות, שהיא אחת הסיבות הנפוצות לחום בילדים, עלול החום להימשך כ־4-3 ימים.
בחזרה למעלה

את החום ניתן לחוש במגע עם עורו של הילד, וניתן למדוד אותו במדויק באמצעות מדחום. ייתכנו הבדלים במדידת הטמפרטורה המתקבלת ממדידה בפה, באוזן, מתחת לבית השחי או ברקטום. בתינוקות נהוג למדוד את החום בפי הטבעת. זוהי הצורה המדויקת והאמינה ביותר.
בחזרה למעלה

לפני שמודדים את החום חשוב מאד לחטא את מד החום. שוטפים אותו במים זורמים ובסבון ולאחר מכן מנקים אותו באמצעות צמר גפן ספוג באלכוהול 70%. ממתינים מספר דקות עד להתנדפות מוחלטת של האלכוהול. יש מספר דרכים שבהן ניתן למדוד חום:

מדידת חום בפי הטבעת - בטוסיק:
כאשר מודדים חום בפי הטבעת מומלץ לשמן את קצה מד החום עם משחה שומנית, כמו למשל "ואזלין" או קרם שומני אחר שמתאים לתינוקות. לא משתמשים בקרם גוף, כיוון שקרם גוף הוא לשימוש חיצוני בלבד ואסור להכניסו לגוף. מחדירים את מד החום לעומק של 1 - 2 ס"מ בלבד בפי הטבעת ובעדינות רבה.

אם מד החום אינו דיגיטלי, מד חום כספית למשל, יש למדוד את החום במשך 3 דקות. מדידת חום זו נחשבת למדידה המדויקת ביותר. במד חום דיגיטלי תשמעו צפצוף שמודיע מתי הסתיימה המדידה וניתן להוציא את מד החום. אחרי המדידה שוטפים את מד החום במים ובסבון. חשוב לא להשתמש באותו מד חום לפי הטבעת ולמדידה בפה או בבית השחי.

מדידת חום בפה:
אין הנחיה חד משמעית לגבי הגיל שבו אפשר למדוד בשיטה זו. ובכל מקרה, חשוב שיתוף הפעולה של הילד או הילדה.

אם מד החום אינו דיגיטלי, מד חום כספית למשל, יש למדוד את החום במשך 3 דקות. מקפידים שמד החום יונח מתחת ללשון, והפה יישאר סגור במשך כל זמן המדידה.

מדידה בבית השחי:
אם מד החום אינו דיגיטלי, מדחום כספית, יש למדוד את החום במשך 5 דקות. מקפידים שהיד תוצמד לגוף במשך כל זמן המדידה, כך שמד החום יהיה תמיד במגע עם העור.

מדידת חום באוזן או במצח באמצעות מכשיר דיגיטלי:
זוהי המדידה הנוחה ביותר לילד, אך החיסרון הוא, שהיא לא תמיד מדויקת. בדרך כלל המדידה נקבעת גם לפי המצב של הילד: אם הילד חיוני, משחק, משתף פעולה, שותה - מספיק למדוד 3 פעמים ביום.

בדרך כלל אם הילד קצת מרגיש רדום, ישנוני, לא משתף פעולה - מומלץ למדוד חום לפחות חצי שעה - שעה לאחר מתן תרופה להורדת חום.

אם לאחר מדידת החום החלטתם לתת לילד או לילדה תרופה להורדת חום, חשוב לדעת שהתרופה מתחילה לפעול רק כחצי שעה-שעה לאחר שנותנים אותה.

איריס אזיאל היא אחות מוסמכת בכללית

כאמור, ביילודים עד גיל חודש ההתייחסות לחום היא תמיד לחומרה. במקרה כזה לא מסתפקים בהורדת החום אלא יש לעשות בירור מקיף שמטרתו לברר מהי הסיבה לחום ולטפל בה מוקדם ככל האפשר.

הבירור המעבדתי כולל ספירת דם, תרבית דם ובדיקות דם אחרות נוספות לפי הצורך, בדיקת שתן ותרבית שתן (בתינוקות נלקח השתן באמצעות החדרת קתטר לשלפוחית השתן או בדקירה דרך דופן הבטן להשגת דיוק מרבי בתוצאות). לעיתים גם צריך לעשות ניקור מותני ובדיקה של נוזל השדרה לשלילת נוכחות חיידקים או רמזים לזיהום בנגיף ההרפס (שבעבורו יש טיפול ספציפי יעיל). לעיתים נוהגים לעשות גם בדיקות הדמיה כמו צילום חזה.

לאחר השלמת הבירור מקובל לאשפז כל יילוד (עד גיל חודש) שסובל מחום ולהתחיל בטיפול אנטיביוטי מורכב דרך הווריד עד לקבלת תשובות בנוגע לתרביות הדם, נוזל השדרה והשתן. אם כל התרביות המתקבלות הן שליליות, ואם מצבו הכללי של התינוק השתפר, הוא ישוחרר להמשך מעקב אצל רופא הילדים המטפל.

בתינוקות גדולים יותר (מעל גיל 3 חודשים) תלוי הבירור במצבו הכללי של התינוק, בתסמינים הנוספים המתלווים לחום ובצורך בבדיקות נוספות לצורך אבחון הגורם למחלה. ילדים כאלה יכולים להיות מאובחנים גם אצל רופא הילדים במרפאה. הוא יתרשם ממצב הילד, יאבחן מהי הסיבה לחום וייתן טיפול מתאים. במידת הצורך ייעשו בדיקות נוספות במרפאה או שהתינוק יישלח להמשך בירור בבית חולים.

אם התגלה זיהום בדרכי שתן - שהוא סיבה שכיחה לחום בתינוקות (במיוחד בבנות) - נהוג לרוב להמשיך את הבירור במסגרת אמבולטורית (ללא אשפוז), בעיקר באמצעות בדיקת אולטרסאונד של מערכת דרכי השתן.
בחזרה למעלה

טיפול לא תרופתי
• להלביש את הילד בלבוש קל.

• להקפיד על חדר מאוּורר, להיעזר לצורך כך במאוורר או במזגן בימים החמים.

• אמבטיה פושרת בטמפרטורה של 37-36 מעלות. לא מומלץ לעשות אמבטיות קרות שיגרמו לילד לסבול סבל מיותר. לא מומלץ לשים קומפרסים של אלכוהול שכן נזקם עלול להיות רב מתועלתם.

טיפול תרופתי
התרופות המקובלות להורדת חום בילדים - כאשר הטמפרטורה היא מעל ל־38.5 מעלות - הן ממשפחת הנורופן (או אדוויל) ותרופות ממשפחת האקמול (כולל נובימול וכד').

המינון המומלץ למנה של נורופן או של אדוויל הוא 10-5 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף כל 8 שעות.

המינון המומלץ של אקמול הוא 15-10 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף כל 4 שעות. לא מומלץ לתת לילדים תרופות כמו אספירין או אופטלגין (דיפירון).

השיטה המועדפת לתת את התרופות לילדים היא בסירופ (דרך הפה). לתינוקות נותנים את התרופות בנרות (באופן רקטלי).

חשוב מאוד לא לעבור את המינון המותר, וחשוב לא פחות לשמור על מרווח הזמן המומלץ בין מנה למנה. מינון יתר עלול לסכן את הילד, בין היתר באמצעות פגיעה בכבד שלו.

טיפול להורדת חום יעיל הן לחולים בסיכון גבוה - כמו חולי לב־ריאה כרוניים וחולים במחלות מטבוליות ונוירולוגיות שונות - והן לילדים שנמצאים בסיכון ללקות בפרכוסים.

ילדים בני 6 חודשים ועד 5 שנים נמצאים בסיכון גבוה לפתח פרכוסי חום שפירים, וילדים שסובלים מאפילפסיה עלולים לסבול מעלייה בתדירות ההתקפים הקשורים למחלות חום.

היפרפירקסיה (טמפרטורה הגבוהה מ־41 מעלות צלזיוס) צריכה להיות מטופלת תמיד בתרופות להורדת חום כדי להימנע מהגעה לטמפרטורות הגורמות נזק לרקמה.

למרות כל האמור לעיל, אם החום אינו גבוה (עד 38.5 מעלות), אין פרכוסי חום, והילד מרגיש טוב, לא חייבים לתת לו תרופה להורדת חום. ברוב המקרים גם אין חובה להעיר את הילד כדי לתת לו תרופה להורדת חום.

מה לעשות אם החום לא ירד לגמרי גם אחרי מתן תרופה?
ברוב המקרים החום אינו יורד לרמה תקינה לחלוטין, אך בדרך כלל די בירידה של מעלה אחת כדי להקל על הילד.

אם למרות כל הטיפולים החום עדיין נותר גבוה, או אם הילד סובל מפרכוסי חום, ניתן לעשות גם אמבטיה במים פושרים או לתת תרופה ממשפחה אחרת - אם עדיין לא חלף פרק הזמן הדרוש ממתן מנת התרופה הקודמת (למשל, אם ניתן קודם אקמול, ניתן לתת כעת נורופן, אך רצוי לקבל הסבר מפורט מהרופא המטפל כדי לוודא שמבינים היטב כיצד לנהוג ולמנוע טעויות).

מתי לפנות לרופא?
אם לא מדובר בחום גבוה במיוחד, ואם הילד מעל גיל 3 חודשים, והוא ערני וחיוני, אוכל כרגיל, ואין שינוי בהתנהגותו, אפשר לעקוב אחריו בבית יממה אחת לפני שמחליטים אם לקחת אותו לרופא. לעומת זאת, במקרים הבאים מומלץ לפנות לרופא:

• כאשר מדובר בתינוק שטרם מלאו לו 3 חודשים. בגיל הזה יש להביא לרופא בהקדם כל תינוק שסובל מחום שגבוה מ־38 מעלות. בתינוקות כה קטנים המערכת החיסונית אינה מפותחת במידה מספקת, וייתכן שהתינוק סובל מזיהום חיידקי שללא טיפול מתאים עלול להיות מסוכן. במקרים רבים תינוקות בגיל הזה שסובלים מחום יישלחו לבדיקה בבית החולים כדי לשלול זיהום המחייב מתן מיידי של אנטיביוטיקה דרך הווריד.

• תינוקות גדולים יותר יש לקחת לרופא אם החום הגבוה (מעל 38.5 מעלות) נמשך יותר מיומיים ברציפות.

• כאשר הילד נראה ישנוני, והתיאבון שלו ירוד.

• כאשר מופיעים פרכוסי חום.

• כשהילד סובל מקוצר נשימה.

• כאשר יש על העור פריחות בצורת דימומים או שטפי דם שאינם נעלמים בעת שלוחצים על העור או מותחים אותו.

• כאשר הילד ממעט לשתות או במקרים שבהם הוא סובל גם מהקאות או משלשולים. במקרים כאלה הילד ממעט לתת שתן, והחיתול נותר יבש. חיתול יבש לאורך זמן צריך תמיד לעורר חשד שמדובר בהתייבשות.

מה לעשות כאשר לילד אין תיאבון בזמן המחלה?
ילדים חולים בדרך כלל מאבדים את התיאבון ולא רוצים לאכול. אין טעם להכריח אותם לאכול. התיאבון יחזור, והם ישלימו את כל המזון שחסר להם. לעומת זאת על שתייה אסור לוותר, מאחר שהחום גורם לאובדן נוזלים מוגבר, והילד חשוף לסכנת התייבשות. יש להקפיד שהילד שותה הרבה (כל משקה שירצה - העיקר שישתה) ולוודא שהוא נותן שתן.
בחזרה למעלה

סביר מאוד להניח שהחום יחזור על עצמו. מחלות חום מלוות אותנו במשך כל חיינו, מהלידה ועד המוות.
בחזרה למעלה

כאמור, חום גבוה מאוד עלול להיות מסוכן, ולכן יש להורידו במהירות.

סיבוך אפשרי נוסף הוא פרכוסי חום. אלה מופיעים אצל 2%-1% מהילדים בני חצי שנה עד 5 שנים שיש להם חום. פרכוסי חום נגרמים לרוב מעלייה מהירה ופתאומית בחומו של הילד בשלבים הראשונים של מחלת החום ונמשכים בדרך כלל זמן קצר - לא יותר מחמש דקות.

אף שפרכוס חום נראה ממש מפחיד, לרוב אין סיבה להיבהל, ויש לזכור שלא ייגרם לילד נזק מוחי. עם זאת רצוי שרופא יבדוק ילד שעבר התקף של פרכוס חום. יש לזכור שילד שפירכס פעם אחת עלול לפרכס שוב, אם כי עם העלייה בגיל התופעה חולפת מאליה. ניתן להקטין את הסיכון לפרכוס חום בילד שכבר פירכס בעבר באמצעות הורדת החום.

מעבר לכך יש לזכור שבדרך כלל הסכנה העיקרית אינה טמונה בחום אלא במחלה שגורמת לו. הסכנה הזאת חמורה במיוחד אצל תינוקות בני פחות מחודשיים, שאצלם מחלות קשות כמעט שאינן באות לידי ביטוי בתסמינים חיצוניים - חוץ מאשר חום. מנתונים שנאספו עולה שבין 12% ל־28% מהיילודים שהגיעו למיון ילדים בגלל חום היו חולים במחלות מסוכנות כמו אלח דם, דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, דלקת בעצמות או במפרקים.

עם זאת יש לזכור שחום יכול לעיתים להיות סימן למחלות שאינן זיהומיות כמו דלקות מפרקים שאינן זיהומיות, אלרגיות ומחלות משמעותיות אחרות. בכל מקרה, חום ממושך מחייב בירור רפואי.
בחזרה למעלה

ילדים חוזרים לעצמם בדרך כלל כבר כשהחום מתחיל לרדת ועוד לפני שהוא מגיע לרמתו הנורמלית. יש לזכור כי ירידת החום אינה מבטאת בהכרח את היעלמות המחלה, ולכן ייתכנו מקרים שבהם החום חלף, אך הילד עדיין חלש, חסר תיאבון, סובל מפריחה ומשלשולים וכד'.
בחזרה למעלה

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש