חיפוש

dsdsdsd
שתי ילדות עושות סלפי

מה הקשר בין סלפי לכינים?

פעם היו הכינים ידידותיהם הטובות ביותר של הילדים. היום, הודות לטרנד הסלפי (הצילום העצמי) הן מבקרות יותר ויותר גם בראש של בני נוער. איך זה קורה, ומה עושים כשהכינה נחמה קופצת לביקור?

ד"ר אורה פוניה־זלינגר

ד"ר אורה פוניה זלינגר

בקיצור

01

מה הקשר בין סלפי לכינים? פשוט מאוד: מחייכים, מצמידים ראשים, והופ - הכינים עוברות מראש לראש ואנחנו מנציחים את הרגע במצלמה.

02

איך מזהים כינים? פורשים מגבת על הכתפיים ומתחילים לסרק במסרק צפוף. בודקים את המסרק ורואים אם יש עליו כינים חיות.

03

איך מטפלים? יש כמה קבוצות של תכשירים שהוכחו כיעילים: חומרי הדברה, צמחי מרפא, תכשירים מבוססי סיליקון ושימוש במסרק צפוף.

הראש של הילד מלא כינים? אתם ממש לא לבד - כ-75% מילדי ישראל נגועים בכינמת, לפחות פעם אחת בחייהם. עכשיו הסכנה עוברת גם לבני הנוער, בגלל הסלפי (תמונה עצמית באמצעות הטלפון הסלולרי).

סלפי זה כיף. עם רקע מגניב וחברים מדליקים, כמה שיותר. פשוט מסובבים את הטלפון, מצמידים ראשים מחייכים ומקבלים שפע של לייקים ברשתות החברתיות. תשאלו את אלן דג'נרס שתפסה סלפי עם מיטב כוכבי הוליווד וצייצה אותו בטוויטר שלה.

אבל, לא הכל כיף. סלפי גם יכול להיות קצת מבאס. אחת ההשלכות הפחות נעימות שלו היא כינים. מארסי מקווילן, מומחית לכינים מקליפורניה, מעידה שחלה עלייה ענקית במספר בני הנוער שנדבקו בכינים. כל הורה לילדים בגן יודע שזו בדרך כלל בעיה של ילדים קטנים, כי הם יוצרים יותר מגע של ראש בראש. אבל עכשיו גם בני הנוער מאחדים ראשים על בסיס יומי.

כינה, נא להכיר

כינת הראש היא חרק טפיל הנמצא על בני אדם בלבד. הכינה חיה על ראש האדם במשך כל מחזור חייה וניזונה מדם שאותו היא מוצצת על ידי ניקוב עור הראש 5-4 פעמים ביום.

אורך הכינה תלוי בהתפתחותה, ונע בין 1 ל-3 מ"מ. צבעה משתנה בהתאם למשך הזמן שעבר מאז ארוחתה האחרונה, ויכול להיות אפור, חום או אדום. ביצת הכינה מבריקה, צורתה סגלגלה וצבעה חום צהוב. בדרך כלל מטילה נקבת הכינה את ביציה בבסיס השיער במרחק של כ-3 מ"מ מעור הראש.

כינה צעירה בוקעת לאחר 9-7 ימים ומשאירה מאחור את הקליפה הריקה דבוקה לשיער. הקליפה הריקה נשארת דבוקה כ-6 חודשים.
ככל שהשיער צומח מתרחקת הכינה מעור הראש. לאחר 3-2 חודשים רחוקה הקליפה מעור הראש וניתן לראותה בקלות, בעיקר על שיער כהה.

כיצד נפוצות כיני הראש?

בדרך כלל עוברות הכינים מאדם לאדם רק על ידי מגע של ראש בראש. לעיתים רחוקות תיתכן הדבקה באמצעות מסרקים, מברשות שיניים, מגבות, כובעים, בגדים או כלי מיטה משותפים. אין הדבקה באמצעות מים בברכות שחייה או באמצעות חיות בית.

מהם הסימפטומים?

הסימן האופייני הוא גירוד הראש המתחיל כ-8 שבועות לאחר ההדבקה הראשונית. בעת העקיצה הכינה מזרימה לפצע רוק המכיל חומר מונע קרישת דם. חומר זה גורם לגירוי חזק ולתגובה הנראית לעיתים על עור הראש. לעיתים רחוקות יגרום הגירוד להתפתחות פצעים.

איך יודעים שזה באמת כינים?

פורשים על כתפי הילד מגבת בהירה ומסרקים אותו במסרק או במברשת רגילה, ואחר כך מסרקים עם מסרק צפוף נגד כינים כחמש דקות. אחרי כל סירוק בודקים את המסרק ורואים אם יש עליו כינים חיות (ניתן להיעזר בצמר גפן או בממחטת נייר רטובים וכן בזכוכית מגדלת כדי לזהות אם זו כינה, ביצה או קשקש. הרטבת השיער במים לפני הבדיקה תקל על הסירוק.

כאשר לילד יש שיער ארוך, מסולסל או מקורזל קשה לבדוק אותו באמצעות המסרק. במקרה זה מומלץ לבדוק אותו באופן ידני על ידי הפרדת קבוצות שיער במרחקים של כשני ס"מ זו מזו ויש להקפיד לבדוק עשר דקות לפחות.

כיצד מטפלים בכינמת?

השתמשו רק בתכשירים נגד כינים שקבלו אישור ממשרד הבריאות. יש לקרוא בתשומת לב את הוראות השימוש הנלוות לתכשיר ולהקפיד לנהוג לפיהן.

בעת הטיפול מומלץ לחבוש לילד מצחייה להגנה על העיניים ודרכי הנשימה בעת החפיפה או הטיפול. את הטיפול בצעו מעל לכיור כשהילד נשען עליו כך שיימנע מגע חלקי גוף נוספים עם חומר הטיפול. אסור למרוח מרכך שיער לפני מריחת החומר, כי המרכך יוצר שכבת הגנה על הכינים/ביצים מפני חדירת החומר הפעיל. יש למרוח את החומר על גבי כל שטח הקרקפת והשיער.

כאשר משתמשים בתמיסה, חשוב להרטיב את כל השיער. כאשר משתמשים בתרסיס, חשוב לרסס את בסיסי השיער סמוך לעור הראש. 

יש לסרק את ראש הילד עשרה ימים לאחר הטיפול. אם נמצאו כינים חיות, המשיכו בטיפול בתכשיר שונה בעל חומר פעיל אחר. בבדיקת ראש הילד אחרי הטיפול ייתכן שרואים ביצים על השיער גם חודשיים־שלושה אחרי ההדבקה הראשונית. כדי להיפטר מקליפות הביצים ניתן לשטוף את השיער במרכך שיער, ולהרחיקם על ידי מסרק צפוף שיניים. ניתן להרחיק את הקליפות גם בעזרת הציפורניים ו/או לקצץ את השיער שעליו נמצאות הקליפות.

מסרק יכול לשמש טיפול בלעדי בילדים בעלי שיער חלק באורך קצר/בינוני, אם מסרקים את הילד מדי יום במשך עשרה ימים.

הכינים מסוגלות לחיות מחוץ לגוף האדם לכל היותר יום או יומיים. לכן, רצוי לחטא בגדים, מגבות, כלי מיטה שבהם משתמש הילד. מסרקים ומברשות אפשר לנקות בעזרת מברשת שיניים ישנה ולהשאירם בחוץ למשך 3-2 ימים, או להשרותם בתמיסת תכשיר קוטל כינים למשך 30 דקות.
יש לטפל בילד רק אם נמצאו בראשו כינים חיות ו/או ביצי כינים. תכשירים להדברת כינים יש לאחסן הרחק מהישג ידם של ילדים.

מהן סיבות אפשריות לכשלון טיפולי?

חוסר היענות
אי־הקפדה/ חוסר הבנה של  הוראות הטיפול
טיפול בכמות בלתי מספקת של פדיקוליציד (חומר קוטל כינים)
הדבקה חוזרת
עמידות לטיפול

אילו תכשירים משמשים לטיפול בכינים?

חומרי הדברה

התכשירים הוותיקים ביותר הרשומים  כתרופות בארץ הם חומרי הדברה, קוטלי חרקים, פרמטרין ותכשיר משולב המכיל פרמטרין, מלטיון ופיפרוניל בוטוקסיד. בעבר היה מספר גדול יותר של תרופות אשר הכילו חמרי הדברה כמו פירטרין, קרבריל ומלטיון, אך כיום מספרן הצטמצם מאוד, כיוון שמשרד הבריאות דורש מיצרנים של תכשירים נגד כינמת להוכיח יעילות עקב התפתחות עמידות לטיפולים.

Permethrin - פרמטרין (שמות מסחריים: MITE-X CREAM, LYCLEAR DERMAL CREAM)
פרמטרין קוטל כינים וביצים על ידי גרימת שיתוק נשימתי לכינה.הטיפול בפרמטרין 1% הוא טיפול הבחירה כיום בכינמת הראש עקב יעילותו והעדר רעילות. עם זאת, דווח על מקרי עמידות לטיפול.

למי זה לא מתאים? מותר לשימוש בזמן הריון והנקה, תוך שמירת אמצעי זהירות. אין להשתמש בתינוקות מתחת לגיל 6 חודשים.

הוראות שימוש: מרחו קרם פרמטרין על הקרקפת למשך 10 דקות ואחר כך - שטפו. לאחר השימוש נשארות על הקרקפת שאריות של החומר, אשר ממשיך לפעול  למשך שבועיים. רוב המומחים ממליצים על טיפול נוסף אחרי 10-7 ימים על מנת לוודא ריפוי מלא. במקביל, יש לסרק את השיער במסרק סמיך.

תופעות לוואי: גרד, אודם ועקצוץ באזור המרוח. נדיר: פריחה והתנפחות האזור.

PARA-PLUS
ספריי המכיל שלושה מרכיבים פעילים - ALATHION, PERMETHRIN, PIPERONYL BUTOXIDE

הוראות שימוש: התיזו את התרסיס על שיער יבש כשהפיה במרחק של 3 ס"מ מהקרקפת על ידי לחיצות קלות של כשנייה. הקפידו על החדרת התרסיס לשיער, כך שכל השיער והקרקפת יהיו מכוסים בחומר. החומר צריך להישאר על הראש למשך 10 דקות, בלי לכסות את הראש. אחר כך חופפים את השיער בשמפו, שוטפים במים ומייבשים במגבת. לאחר 10 ימים חוזרים על הטיפול.

למי זה לא מתאים? התכשיר אסור לשימוש לנשים בהריון ומיניקות. אין להשתמש בילדים מתחת לגיל שנתיים וחצי. אין להשתמש בחולי אסתמה או בחולים ובילדים שסבלו מקשיי נשימה עם צפצופים בחזה ובילדים שסבלו בעבר ממחלות נשימתיות כגון ברונכיטיס (על צורותיה השונות). איסור זה מתייחס הן לגבי המטופל והן לגבי המטפל.

כמו כן, הימנעו משאיפת התרסיס. מומלץ לכסות את האף והפה במהלך הטיפול. השתמשו בתכשיר רק במקומות מאווררים והרחק ממקור אש.
תופעות לוואי: בזמן השימוש בתרופה עלול להופיע גירוי מתמשך, דלקת או פריחה במקום הטיפול, אדמומיות וצריבה על העורף ומאחורי האוזניים. במקרה כזה יש לדווח מיידית לרופא המטפל.

צמחי מרפא

בשנים האחרונות נוספו תכשירים מקומיים לטיפול בכינמת שאינם מבוססים על חומרי הדברה, ולכן אינם גורמים לתופעות הלוואי הכרוכות בקוטלי הכינים הוותיקים. תכשירים  המבוססים על צמחי מרפא , כמו דימטיקון ואיזופרופיל מיריסטאט, יעילים גם במקרים עמידים לקוטלי כינים ואינם מלווים בהתפתחות עמידות.

צ'יק צ'אק
תכשיר המכיל תערובת המבוססת על שמן אניס, שמן קוקוס וילנג ילנג. התכשיר חונק את הכינים, ובעל ריח חזק של אניס.

הוראות שימוש: רססו את השיער עד שיהיה רטוב לחלוטין (הפרידו את השיער תוך כדי הריסוס כדי לוודא שהחומר מגיע לשיער עד סמוך לעור הקרקפת). המתינו  15 דקות, חפפו את השיער עם שמפו רגיל ואחר כך שטפו היטב עם מים. יש לחזור על הטיפול אחרי 5 ימים ושוב אחרי 10 ימים.

Resultz
שמן סינתטי המשמש רכיב של תכשירי לחות וקוסמטיקה. תכשיר זה משווק גם כתכשיר משולב עם Dimeticone,  בשם RidLice. ריזאלטס פועל כמנגנון פיזיקלי המייבש את הכינים ובכך משמיד אותן. המרכיב הפעיל, Isopropyl Myristate, ממיס את שכבת השעווה המגנה על הכינה, מנקב אותה וגורם להתייבשותה המיידית עד להשמדתה. במחקר השוואתי נמצא Isopropyl Myrisate יעיל יותר מ-Pyrethrine .

הוראות שימוש: מרחו את התכשיר על הקרקפת ל-10 דקות, ולאחר מכן חפפו במים חמים וסרקו את השיער. יש לחזור על הטיפול לאחר 10-7 ימים.
למי זה לא מתאים? ניתן להשתמש בתכשיר מגיל שנתיים.

מבוססי סיליקון

Dimeticone - הדרין ONCE
דימטיקון, המבוסס על סיליקון, משמיד את כיני הראש באופן פיסיקלי (חוסם את קנה הנשימה של הכינה ובכך מונע ממנה לנשום ולבצע חילוף חומרים). פנטרול, מולקולה אורגנית טבעית הנמצאת בשמנים אתריים, מאפשרת את חדירת הדימטיקון אל תוך ביצי הכינים ואת השמדתן.

התכשיר משווק לאחרונה בישראל בשם  Hedrin, וכתכשיר משולב עם Isopropyl Myrisate  בשם RidLice. במחקרים השוואתיים נמצא תכשיר זה יעיל יותר ממלטיון ומפרמטרין.

הוראות שימוש: מרחו את התכשיר על הקרקפת ל-15 דקות, ולאחר מכן חפפו וסרקו את השיער. בחלק מהמקרים מספיק טיפול אחד, אך רצוי לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים. 

למי זה לא מתאים? התכשיר מאושר לטיפול מגיל 6 חודשים ומעלה.

סבון Cetaphil

הוכח כטיפול יעיל. מריחה של התכשיר על גבי כל השיער ועיסויו לשיער גורמים לדיכוי נשימה לכינה. 

הוראות שימוש: מרחו  כמות נדיבה של צטפיל על שיער יבש ויבשו עם מייבש שיער. כסו את השיער למשך 8 שעות לפחות או ללילה. למחרת שטפו את הראש. מומלץ לבצע 3 טיפולים בהפרש של שבוע זה מזה.

הסרה מכנית

כיוון שאף טיפול אינו קוטל ב-100% את הביצים, מומלץ לסרק את השיער במסרק סמיך. הסירוק בלבד אינו יעיל בדרך כלל, אך הוא הטיפול הבלבדי המומלץ בילדים מתחת לגיל שנתיים, או כאשר ההורה אינו מעוניין בטיפול תרופתי.

ראוי לציין כי בשוק קיימים עוד תכשירים קוסמטיים שונים אשר לא נבדקו במחקרים קליניים ולכן לא הוכח כי הם מטפלים ביעילות בכינמת.

במה מסוכן ולא יעיל להשתמש?

נפט - מסוכן. עלול לגרום לכוויות ולבעיות נשימה.
ויטמין B  - אינו יעיל.
 גילוח השיער - אינו יעיל וגורם לטראומה מיותרת.
גז קרוסן - מסוכן. עלול לגרום להרעלה/כוויות קשות.
קוטלי עשבים/ תכשירים וטרינריים/ מדבירים תעשיתיים - מסוכן. בעלי רעילות רבה וסכנה למוות.
מוצרים המכילים שמן עץ תה - מסוכן. עלול להיות אלרגני ורעיל לכבד.
שמן פטרולטום, מיונז - לא יעילים וקשה לשטוף אותם.

ועוד כמה מילים על כינים מסוג אחר:

כינת מבושים - Pubic Lice

כינת המבושים נפוצה בקרב נשים/גברים צעירים הפעילים מינית ונמצאים במקומות צפופים כמו בתי כלא. הדבקה יכולה להתבצע לעיתים רחוקות גם על ידי מגע עם מצעים, מגבות משותפות,  בגדים או ישיבה על גבי אסלה. כיני המבושים חיות גם בשיער של הידיים, בית השחי, הרגליים, הריסים והגבות.

טיפול מומלץ: פרמטרין (ליקליאר).

כינת הגוף – BODY LICE

נפוצה בעיקר באנשים עם הגיינה נמוכה, שאינם מתקלחים או אינם מחליפים בגדים לעיתים תכופות. הכינים מטילות ביצים בתוך קפלי הבגדים. גודלן כפול מזה של כינת הראש.

טיפול מומלץ: שמירה על הגיינה נאותה, רחיצת כל הגוף, הרתחה ב-60 מעלות לפחות של הבגדים והמצעים וייבוש במייבש, טיפול בפרמטרין. 

 

ניתן להתמודד עם בעיית כינים באמצעות רפואה משלימה.

לפרטים נוספים לחצי כאן >>

ד"ר אורה פוניה-זלינגר אחראית לשירותי הרוקחות הקלינית במרחב חיפה והגליל המערבי של כללית ועורכת מדריך התרופות באתר 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש