חיפוש

dsdsdsd
ילד יושב במכונית ומכסה את פיו בידו כי הוא עומד להקיא

הקאות אצל ילדים: הסיבות והטיפול

רוב ההקאות אצל ילדים נגרמות בגלל וירוסים. מה עוד עלול לגרום להקאות אצל תינוקות ואצל ילדים? מה ההבדל בין הקאה לבין פליטה? איך מטפלים בהקאות? כל מה שצריך לדעת כאשר הילד או התינוק מקיאים

ד"ר אמיר קליביצקי

בקיצור

01

הסיבות להקאות אצל ילדים ואצל תינוקות כוללות, בין היתר, נגיפים, הרעלת מזון ומחלות זיהומיות נוספות.

02

ברוב המקרים ההקאות מידבקות ולכן לא כדאי לשלוח לגן או לבית הספר ילד שמקיא.

03

כשמטפלים בהקאות חשוב להקפיד על שתייה מספקת (בלגימות קטנות) ועל צריכת מינרלים.

הקאה (Vomiting, Emesis) היא פליטה של תוכן קיבה אל הפה והחוצה. הקאות הן תופעה שכיחה למדי בתינוקות ובילדים - במיוחד בילדים הנמצאים בגנים או בפעוטונים - וברוב המקרים הן מלוּות בשלשולים או בחום.

צריכים תור לרופא/ת ילדים? קבעו באתר

זה פשוט מאוד!

1. נכנסים לשירות זימון תורים ללא סיסמה (מזינים את תעודת הזהות ושנת הלידה של הילד/ה).
2. בוחרים "רופאי משפחה ורופאי ילדים".
3. בוחרים מועד וקובעים תור.

מה ההבדל בין פליטות להקאות?

בתינוקות קטנים יש להבדיל בין פליטות לבין הקאות: פליטה היא יציאה של כמות קטנה של חלב מהפה לאחר הארוחה, והיא טבעית לגמרי בשבועות הראשונים לחיי התינוק, משום שמערכת העיכול שלו עדיין אינה מספיק מפותחת.

הקאה, לעומת זאת, היא יציאה של כמות גדולה של אוכל באופן פתאומי (הכוונה היא ליותר מכמה כפיות), ולאו דווקא לאחר הארוחה. לרוב, בשל הפתאומיות והכמות, פריצת המזון תישלח ב"קשת" החוצה. תינוקות רבים נבהלים לאחר שהם מקיאים ופורצים בבכי.

ממה נגרמות הקאות?

הגורמים הבאים עלולים לגרום להקאות אצל תינוקות ואצל ילדים:

• נגיפים (וירוסים). הסיבה השכיחה ביותר להקאות היא נגיפים שונים שגורמים לדלקות במערכת העיכול. במקרים רבים מתלווים להקאה גם שלשולים ולעיתים גם חום.

• הרעלת מזון ("קלקול קיבה"). הקאות עלולות להופיע גם בשל בליעת מזהמים או תוצרים של מזהמים בתוך מזון נגוע ומזוהם. 

• מחלות זיהומיות נוספות. כל מקרה של חום בתינוקות עלול לעורר את רפלקס ההקאה, במיוחד דלקת בדרכי השתן ודלקת אוזניים. גם מחלות זיהומיות נוספות שאינן שכיחות עלולות לגרום להקאות.

• הקאות חוזרות ונשנות בצורת קשת לאחר האוכל אצל תינוקות בני כמה שבועות יכולות להעיד על היצרות של שסתום הקיבה (שריר השוער התחתון). זוהי בעיה שאפשר לפתור באמצעות ניתוח פשוט.

• בכי ממושך.

שיעול ממושך.

• נסיעה ממושכת בקרב ילדים שסובלים מבחילות בנסיעות.

• גורמים נדירים להקאות כמו מצבים של לחץ תוך־גולגולתי מוגבר (שיכול להיגרם מסיבות שונות). במקרים כאלה ההקאות הן לרוב חמורות ונמשכות זמן רב.

• חבלות ראש חמורות.

• במקרים נדירים, בילדים הנוטים לכך מלכתחילה, הקאות עלולות להיגרם בגלל לחץ נפשי, בדומה לכאבי בטן ולשלשולים - במסגרת תסמונת המעי הרגיז

• בקיעת שיניים אצל תינוקות אינה גורמת לרוב להקאות.

האם זה מידבק?

אם הסיבה להקאות היא זיהום - אז התשובה היא חיובית. ומאחר שברוב המקרים הסיבה להקאות היא זיהום כלשהו, הרי שברוב המקרים הקאות מידבקות. לכן מומלץ לא לשלוח לגן או לבית הספר ילד שמקיא.

כשיש בבית ילד מקיא, חובה להקפיד שבעתיים על היגיינה, כולל שטיפה תכופה של הידיים במים ובסבון והקפדה על כך שלילד המקיא יהיו מגבות ידיים נפרדות. חיתול שהוסר מפעוט מקיא יש לסגור היטב בשקית ניילון לפני שמשליכים אותו לפח האשפה.

מהו זמן ההחלמה מהקאות?

משך ההקאות תלוי בסיבה שגרמה להן.

הקאות נגרמות בדרך כלל מזיהום נגיפי במערכת העיכול (גסטרואנטריטיס) וחולפות מעצמן - לרוב בתוך כמה ימים. הן עלולות לחזור אם יש הדבקה חוזרת בנגיף שמחולל את הזיהום.

אם הסיבה היא היצרות של שסתום הקיבה, יחלפו ההקאות רק לאחר ניתוח להרחבת השסתום.

אם ההקאה נגרמת ממחלה קשה יותר, היא תחלוף רק לאחר טיפול באותה המחלה.

מה עוזר להקאות? איך לעצור הקאות?

טיפול בהקאות מתבסס בעיקר על שתייה מספקת של נוזלים (בלגימות קטנות) ועל צריכת מינרלים. במקביל יש לעקוב אחר הילד ולהשגיח עליו.

מתן נוזלים ומינרלים

ראשית יש לוודא שהתינוק או הילד מקבלים כמות מספקת של נוזלים כדי שלא יגיעו למצב של התייבשות בעקבות ההקאות (ובעקבות השלשולים שלעיתים מתלווים להקאות). תינוקות יונקים או תינוקות שניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) לרוב אינם זקוקים לתוספת נוזלים, מאחר שחלב האם או התמ"ל נספגים היטב ומכילים את כל המינרלים הנחוצים.

לילדים גדולים יותר, שכבר אינם יונקים או ניזונים מתמ"ל, מומלץ לתת לשתות תוספת של נוזלים - רצוי של תמיסת ORS (ראשי תיבות של Oral Rehydration Solution). מדובר בתמיסת נוזלים המכילה גם מלחים וגם סוכר ונספגת במעיים בצורה טובה יותר ממים או ממיץ וגם משפרת את מאזן המלחים והמינרלים בגוף. יש כמה תכשירים שנמכרים בבתי המרקחת גם ללא מרשם רופא כמו הידראן, מינרלי ואלקטרורייס.

אם התכשירים האלה אינם זמינים, מומלץ לתת לילדים תמיסות שמכילות סוכר ומלחים ושאינן מוגזות כמו מיץ, תה ומרק. 

הקפדה על לגימות קטנות

כשנותנים נוזלים לתינוקות ולילדים כדאי לתת להם לשתות בלגימות קטנות ולוודא שהם עושים הפסקה (אפילו של כמה דקות) בין לגימה ללגימה. השתייה בדרך הזאת מיועדת למנוע גירוי של רפלקס ההקאה. נוסף על כך היא מבטיחה שהנוזלים ייספגו בצורה מיטבית. אפשר לתת לילד לשתות בלגימות באמצעות כפית, מזרק או קשית.

טיפול תרופתי

בילדים נמנעים בדרך כלל ממתן תרופות שמדכאות הקאות, שכן עלולות להיות להן תופעות לוואי שאינן רצויות. תרופות כאלה (כמו זופרן או פרמין) נותנים לילדים רק במקרים של הקאות חמורות מאוד, ובעת נטילתן עליהם להיות בהשגחה רפואית.

מעקב

יש לזכור: אם ילד סובל מהקאות, חשוב לעקוב אחר מצב ערנותו ואחר התנהגותו. כמו כן יש לבדוק אם הוא נותן שתן.

גם כשהמרפאות סגורות: רופאי ילדים און־ליין
ככה פוגשים היום רופאים
אם ובת משוחחות עם רופאה בשיחת וידאו בלאפטופ

מה לאכול אחרי הקאות?

אשר לתזונה - לילדים שסובלים מהקאות מומלץ להימנע ממאכלים שומניים (כמו אוכל מטוגן, טחינה ואבוקדו) שמכבידים על מערכת העיכול.

מומלץ לתת להם מזון יבש ומלוח (כמו במבה ובייגלה) שמחזיר את הנתרן שאבד בהקאות. נוסף על כך מדובר במזון מצמיא שיגרום לילד לשתות ולהחזיר לעצמו את הנוזלים שאיבד בהקאות.

כמו כן מומלץ להימנע ממתן משקאות תוססים, שכן הגזים שהם מכילים עלולים להחריף את ההקאות. גם מיצי הדרים אינם מומלצים כי הם חומציים - מה שעלול גם כן להחמיר הקאות ושלשולים.

לאחר ההקאה יש לתת כמויות קטנות בלבד של מזון כדי לא לעורר הקאות נוספות.

עלולים להיות סיבוכים?

התייבשות

הסיבוך השכיח ביותר של הקאות הוא התייבשות, שכן בכל הקאה מאבדים נוזלים. התייבשות עלולה להיות מסוכנת, ויש למנוע אותה באמצעות שתייה מרובה.

עם זאת, יש להימנע משתיית כמות גדולה של מים בבת אחת ובמקום זאת לשתות כמות קטנה (כשליש כוס) פעמים רבות ביום. אם הילד מתקשה לשתות בגלל ההקאות, יש לפנות לבדיקת הרופא המטפל, והוא ישקול את האפשרות לתת נוזלים דרך הווריד.

פגיעה במאזן המלחים בדם

נוסף על הנוזלים מאבדים בהקאה גם מלחים, ולכן הקאות מרובות עלולות לפגוע במאזן המלחים בדם (ובעיקר במאזן הנתרן והאשלגן).

הסיבוך הזה אינו שכיח, אך עלולות להיות לו תופעות לוואי שונות כמו כאב ראש, בלבול ועייפות. אפשר למנוע אותו אם דואגים שהילד שמקיא יקבל מספיק נוזלים ומלחים.

סיבוכים נדירים

להקאה עלולים להיות סיבוכים נדירים עוד יותר כמו שאיפת תוכן קיבתי לדרכי הנשימה והתפתחות של דלקת ריאות, קרע של הוושט וכן תת־תזונה בעקבות ההקאות החוזרות.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

• חשד להתייבשות. הסכנה העיקרית בהקאות היא ההתייבשות עקב איבוד הנוזלים. הסימנים שמעידים על התייבשות בתינוקות ובפעוטות כוללים חיתול יבש במשך 6 שעות, יובש בפה ובריריות, בכי ללא דמעות, ישנוניות ואפתיה, מרפס שקוע בגולגולת התינוק וטורגור עור ירוד (כלומר עור יבש וצנוח).

• חום שגבוה מ־39 מעלות - במיוחד אם יש גם שלשולים - עלול להעיד על מחלה זיהומית חיידקית שמצריכה טיפול אנטיביוטי.

• אם להקאות מתלווים גם חום גבוה, כאב ראש חזק או צוואר נוקשה, עלול הדבר להצביע על דלקת קרום המוח. זוהי מחלה שמחייבת טיפול רפואי דחוף.

• אם החום הוא בתינוק שעדיין לא מלאו לו 3 חודשים, יש צורך לקחת אותו לבירור רפואי דחוף. הסיבה: בגיל הזה מערכת החיסון עדיין אינה מפותחת במידה מספקת, ולכן כל חשד לזיהום מעורר דאגה.

קוצר נשימה עלול להצביע על דלקת ריאות או על מחלת ריאות אחרת. אלה מחייבות טיפול רפואי דחוף.

• אם התינוק מקיא במשך זמן רב ויורד במשקל - יש לפנות בהקדם לרופא לצורך בירור מקיף.

• כמו כן יש לפנות בהקדם לרופא אם מדובר בילד שמקיא במשך זמן רב - לרוב בשעות הבוקר - וההקאות מלוות בכאבי ראש או בהפרעות ראייה.

• אם ההקאות החלו לאחר חבלת ראש. 

• אם מופיעים אפתיה, ישנוניות או אי־שקט, גם בהעדר סימני התייבשות אחרים.

• אם ההקאה מכילה בתוכה דם טרי (אדום) או מעוכל (שחור) או שהתוכן שלה בצבע ירקרק.

ד"ר אמיר קליביצקי הוא מומחה לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות בכללית ומנהל המרכז לבריאות הילד בת־ים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש