חיפוש

dsdsdsd
הקאות בילדים, ילדה עם אצבע בתוך הפה

הקאות בילדים

מדוע ילדים מקיאים? מהו ההבדל בין פליטות לבין הקאות? איך מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? המדריך המלא

שם האבחנה בעברית: הקאה
שם האבחנה באנגלית: Vomiting
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Vomiting, Emesis

 
/תוכן העניינים:
מה זה?
ממה נגרמות הקאות?
האם זה מידבק?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

מה זה?

הקאה היא פליטה של תוכן קיבה אל הפה. בתינוקות קטנים יש להבדיל בין פליטות לבין הקאות: פליטה היא יציאה של כמות קטנה של חלב מהפה לאחר הארוחה, והיא טבעית לגמרי בשבועות הראשונים לחיי התינוק, משום שמערכת העיכול שלו עדיין אינה מספיק מפותחת.

הקאה, לעומת זאת, היא יציאה של כמות גדולה של אוכל באופן פתאומי (הכוונה היא ליותר מכמה כפיות), ולאו דווקא לאחר הארוחה. תינוקות רבים נבהלים לאחר שהם מקיאים ופורצים בבכי.

ממה נגרמות הקאות?

נגיפים (וירוסים): הסיבה השכיחה ביותר להקאות היא נגיפים שונים שגורמים לדלקות במערכת העיכול. במקרים רבים מתלווים להקאה גם שלשולים ולעיתים גם חום.

מחלות זיהומיות נוספות: כל חום בתינוקות יכול לעורר את רפלקס ההקאה. במיוחד דלקת בדרכי השתן ודלקת אוזניים עלולות לעורר הקאות. עם זאת יש מחלות זיהומיות לא שכיחות נוספות שיכולות לגרום להקאות.

הקאות חוזרות ונשנות בצורת קשת לאחר האוכל אצל תינוקות בני כמה שבועות עלולות להעיד על היצרות של שסתום הקיבה. זוהי בעיה שיכולה להיפתר באמצעות ניתוח פשוט.

יש סיבות נוספות שמעוררות את רפלקס ההקאה כמו בכי ממושך, שיעול ממושך או נסיעה ממושכת - בקרב ילדים שסובלים מבחילות בנסיעות.

לבסוף יש לזכור שיש גם גורמים נדירים להקאות, כמו מצבים של לחץ תוך־גולגולתי מוגבר (שיכול להיגרם מסיבות שונות). במקרים כאלה ההקאות הן לרוב חמורות ונמשכות זמן רב.
בחזרה למעלה

האם זה מידבק?

אם הסיבה להקאות היא זיהום - אז התשובה היא חיובית. ומאחר שברוב המקרים הסיבה להקאות היא זיהום כלשהו, הרי שברוב המקרים הקאות מידבקות. לכן מומלץ לא לשלוח לגן או לבית הספר ילד שמקיא.

כשיש בבית ילד שמקיא, חובה להקפיד שבעתיים על היגיינה, כולל שטיפה תכופה של הידיים במים ובסבון והקפדה על כך שלילד המקיא יהיו מגבות ידיים נפרדות. חיתול שהוסר מפעוט מקיא יש לסגור היטב בשקית ניילון לפני שמשליכים אותו לפח האשפה.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

הקאות הן תופעה שכיחה למדיי בתינוקות ובילדים - במיוחד בילדים הנמצאים בגנים או בפעוטונים - וברוב המקרים הן מלוות בשלשולים או בחום.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

משך ההקאות תלוי בסיבה שגרמה להן. אם הסיבה להקאות היא זיהום, הן יחלפו עם היעלמותו - לרוב בתוך כמה ימים. אם הסיבה היא היצרות של שסתום הקיבה (שריר השוער), יחלפו ההקאות לאחר ניתוח להרחבת השסתום.
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

ראשית יש לוודא שהתינוק או הילד מקבלים כמות מספקת של נוזלים כדי שלא יגיעו למצב של התייבשות בעקבות ההקאות (ובעקבות השלשולים שלעיתים מתלווים להקאות). תינוקות יונקים או תינוקות שניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) לרוב אינם זקוקים לתוספת נוזלים, מאחר שחלב האם או התמ"ל נספגים היטב ומכילים את כל המינרלים הנחוצים.

לילדים גדולים יותר, שכבר אינם יונקים או ניזונים מתמ"ל, מומלץ לתת תוספת נוזלים בשתייה - רצוי של תמיסת ORS (ראשי תיבות של Oral Rehydration Solution). מדובר בתמיסת נוזלים המכילה גם מלחים וגם סוכר ונספגת במעיים בצורה טובה יותר ממים או מיץ וגם משפרת את מאזן המלחים והמינרלים בגוף. יש כמה תכשירים שנמכרים בבתי המרקחת גם ללא מרשם רופא כמו הידראן, מינראלי ואלקטרו־רייס).

כשנותנים נוזלים לתינוקות ולילדים כדאי לתת להם לשתות בלגימות קטנות ולוודא שהם עושים הפסקה בין לגימה ללגימה. השתייה בדרך הזאת מיועדת למנוע גירוי של רפלקס ההקאה. נוסף על כך היא מבטיחה שהנוזלים ייספגו בצורה מיטבית. אפשר לתת לילד לשתות בלגימות באמצעות כפית או בעזרת קש.

אשר לתזונה - לילדים שסובלים מהקאות מומלץ להימנע ממאכלים שומניים שמכבידים על מערכת העיכול. מומלץ לתת להם מזון יבש ומלוח (כמו במבה ובייגלה) שמחזיר את הנתרן שאבד בהקאות. נוסף על כך זהו מזון מצמיא שיגרום לילד לשתות ולהחזיר לעצמו את הנוזלים שאיבד בהקאות. כמו כן מומלץ להימנע ממתן משקאות תוססים, שכן הגזים שהם מכילים עלולים להחריף את ההקאות. גם מיצי פירות אינם מומלצים כי הם חומציים - מה שעלול גם כן להחמיר הקאות ושלשולים.

בילדים נמנעים בדרך כלל ממתן תרופות שמדכאות הקאות (כמו פרמין), שכן עלולות להיות להן תופעות לוואי לא רצויות. תרופות כאלה נותנים לילדים רק במקרים של הקאות מאוד חמורות, ובעת נטילתן עליהם להיות בהשגחה רפואית.

יש לזכור: אם ילד סובל מהקאות, חשוב לעקוב אחר מצב ערנותו ואחר התנהגותו. כמו כן יש לבדוק אם הוא נותן שתן.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

הקאות נגרמות בדרך כלל מזיהום נגיפי במערכת העיכול (גסטרואנטריטיס) וחולפות מעצמן. הן עלולות לחזור אם יש הדבקה חוזרת בנגיף שמחולל את הזיהום.

אם ההקאה נגרמת ממחלה קשה יותר, היא תחלוף רק לאחר טיפול באותה המחלה.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

הסיבוך השכיח ביותר של הקאות הוא התייבשות, שכן בכל הקאה מאבדים נוזלים. התייבשות עלולה להיות מסוכנת, ויש למנוע אותה באמצעות שתייה מרובה. עם זאת יש להימנע משתיית כמות גדולה של מים בבת אחת ובמקום זאת לשתות כמות קטנה (כשליש כוס) פעמים רבות ביום. אם הילד מתקשה לשתות בגלל ההקאות, יש לפנות לבדיקת הרופא המטפל, והוא ישקול את האפשרות לתת נוזלים דרך הווריד.

נוסף על הנוזלים מאבדים בהקאה גם מלחים, ולכן הקאות מרובות עלולות לפגוע במאזן המלחים בדם (ובעיקר במאזן הנתרן והאשלגן). הסיבוך הזה אינו שכיח, אך עלולות להיות לו תופעות לוואי שונות כמו כאב ראש, בלבול ועייפות. אפשר למנוע את הסיבוך הזה אם דואגים שהילד שסובל מהקאות יקבל די נוזלים ומלחים.

להקאה עלולים להיות סיבוכים נדירים עוד יותר כמו שאיפת תוכן קיבתי לדרכי הנשימה והתפתחות דלקת ריאות, קרע של הוושט וכן תת־תזונה בעקבות ההקאות החוזרות.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

• חשד להתייבשות - הסכנה העיקרית בהקאות היא ההתייבשות, שכן הן גורמות לאיבוד נוזלים. הסימנים שמעידים על התייבשות כוללים חיתול יבש במשך 6 שעות, יובש בפה ובריריות, בכי ללא דמעות, ישנוניות ואפתיה, מרפס שקוע בתינוקות וטורגור עור ירוד - כלומר עור יבש וצנוח.

• חום מעל 39 מעלות - עלול להעיד על מחלה זיהומית חיידקית שמצריכה טיפול אנטיביוטי.

• אם לחום הגבוה מתלווים גם הקאות, כאב ראש חזק או צוואר נוקשה, עלול הדבר להצביע על דלקת קרום המוח. זוהי מחלה שמחייבת טיפול רפואי דחוף.

• אם החום הוא בתינוק שעדיין לא מלאו לו 3 חודשים, יש צורך לקחת אותו לבירור רפואי דחוף. הסיבה: בגיל הזה מערכת החיסון עדיין אינה מפותחת במידה מספקת, ולכן כל חשד לזיהום מעורר דאגה.

קוצר נשימה עלול להצביע על דלקת ריאות או על מחלת ריאות אחרת. אלה מחייבות טיפול רפואי דחוף.

• אם התינוק מקיא במשך זמן רב ויורד במשקל - יש לפנות בהקדם לרופא לצורך בירור מקיף.

• כמו כן יש לפנות בהקדם לרופא אם מדובר בילד שמקיא במשך זמן רב - לרוב בשעות הבוקר - וההקאות מלוות בכאבי ראש או בהפרעות ראייה.
בחזרה למעלה


ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש