חיפוש

dsdsdsd
ילד עם מסכה של מכשיר אינהלציה

דלקת ריאות אצל ילדים

דלקת ריאות היא הזיהום המשמעותי השכיח ביותר בגיל הילדות. ברוב המקרים מדובר במחלה שהטיפול בה קל יחסית ואינו דורש אשפוז אלא מתן אנטיביוטיקה ומעקב של רופא ילדים

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

דלקת ריאות נפוצה מאוד בגיל הילדות ורוב הילדים אשר יחלו במחלה יחלימו ממנה תוך זמן קצר וללא סיבוכים משמעותיים, לעתים לאחר שיקבלו טיפול אנטיביוטי קצר (חלק מהדלקות הן נגיפיות ולא מצריכות אנטיביוטיקה).

האם דלקת ריאות היא מחלה מסוכנת?

דלקת ריאות אצל ילדים אינה שונה משמעותית ממחלות חום אחרות, אך הופעתה מלווה לעתים בצל כבד של חששות של ההורים, כיוון שבעבר, עדיין בעידן שקדם לאנטיביוטיקה, דלקת ריאות היתה אחת הסיבות השכיחות ביותר למוות בקרב ילדים. עם זאת, יש מקרים נדירים יחסית שבהם מדובר במחלה קשה, הגורמת למצוקה נשימתית שמצריכה אשפוז ומעקב צמוד.  

מהן הסיבות להווצרותה של דלקת ריאות?

דלקת ריאות נגרמת לרוב עקב גורם זיהומי כלשהו, אבל גם מזהמים כימיים ואחרים יכולים לגרום להווצרותה של דלקת.  הגורם המזהם - חיידק, נגיף (וירוס) או טפיל -  יוצר באזור הפגוע תגובה דלקתית, שנגרמת כתוצאה מפלישה של כדוריות דם לבנות מסוגים שונים, שתפקידן להשמיד את הגורם המזהם. הכדוריות האלה מפרישות חומרים שונים, שמטרתם להשמיד את הפולש אך בד בבד גורמים גם נזק לרקמה, שמתבטא בכאב, בנפיחות מקומית, באודם ובחום מקומי. 

האם יש סוגים שונים של דלקות ריאה אצל ילדים?

אנו נוטים להבדיל בין דלקות ריאה שמתרחשות בקהילה, לבין דלקות ריאה שמתפתחות במהלך אשפוז בבתי חולים ומוסדות שונים. הסיבה להבדל הזה נעוצה בשוני בין הגורמים המזהמים השכיחים בקהילה, לעומת הגורמים המזהמים השכיחים בבתי החולים, שרבים מהם עמידים לסוגים שונים של לאנטיביוטיקה.

שני מונחים נוספים בהם נוטים להגדיר דלקות ריאה הם דלקות ריאה רגילות לעומת דלקות לא טיפוסיות, או בלעז: דלקות ריאה אטיפיות (atypical pneumonia), שנגרמות לרוב על ידי מזהמים שונים מאלה שגורמים לדלקת הריאה ה"רגילה".    

האם דלקת ריאות היא מחלה נפוצה?

מאוד. דלקות ריאה מסוגים שונים שכיחות מאוד בגילאים שונים וזו המחלה הזיהומית המשמעותית השכיחה ביותר בעולם המתועש. ארגון רופאי המשפחה האמריקני מעריך שכארבעה אחוזים מהילדים יחלו במהלך שנות ילדותם דלקת ריאות. ככלל, דלקות ריאה שכיחות יותר בקרב ילדים צעירים ונדירות יחסית בקרב בני נוער.

איך מטפלים בדלקת ריאות?

הטיפול יכול להסתכם בהשגחה בלבד או בשילוב עם טיפול אנטיביוטי הניתן דרך הפה. 10 עד 20 אחוזים מהחולים זקוקים לאשפוז עקב מחלתם. בעולם המתועש נדיר שנגרמת פגיעה משמעותית מדלקת ריאות ומקרי המוות נדירים עוד יותר. בעולם העני, דלקת ריאות היא אחת הסיבות המובילות למוות מזיהום.

האם גם תינוקות רכים יכולים לחלות בדלקת ריאות?

אצל תינוקות מתחת לגיל חודש, דלקות הריאה נגרמות עקב מזהמים הנרכשים מהאם בזמן מעבר בתעלת הלידה. החיידקים השכיחים הם מסוג אי. קולי, סטרפטוקוק מקבוצה B וליסטריה. קיימים עוד חיידקים רבים אחרים, שעלולים לגרום לדלקת ריאות בשכבת גיל צעירה זו.

מגיל חודש ועד גיל שלושה חודשים, חיידקי הסטרפטוקוק פנוימוניה והכלמידיה טרכומטיס הם השכיחים יותר ובנוסף להם קיימים מגוון של נגיפים שיכולים גם הם לגרום לדלקת ריאות.

מה גורם למחלה אצל פעוטות?

בבדיקות שנערכות בילדים מגיל שלושה חודשים עד חמש שנים החולים בדלקות ריאה, מאתרים רק ב־80 אחוז מהמקרים את המזהם הגורם. בין המזהמים שזוהו ב־60 אחוז מהילדים ניתן למצוא חיידק, לרוב מהסוג סטרפטוקוק פנוימוניה או מהסוג מיקופלזמה פנימוניה. חיידק הכלמידיה פנוימוניה שכיח יחסית אף הוא, אך פחות מחיידקים הקודמים.

אצל כמחצית מהילדים ניתן לזהות נגיף כזה או אחר. בכרבע מהילדים ניתן לזהות גם חיידק וגם נגיף בעת ובעונה אחת. ילדים אלה סובלים לעתים ממחלה קשה יותר בהשוואה לילדים שמחלתם נגרמה מגורם מזהם אחד, חיידק או נגיף.  

הדלקות המכונות "לא טיפוסיות" (אטיפיות), הידועות גם בשם הציורי יותר Walking pneumonia (כיוון שהמחלה לא משמעותית מספיק על מנת להשכיב את החולה במיטה), נגרמות לרוב ממחוללים זיהומיים שאינם גורמים לתחלואה קשה.

למה חשוב לזהות את מחולל המחלה?

ברוב המקרים אין צורך חיוני לזהות את מחולל המחלה. זיהוי החיידק או הנגיף הספציפי אינו חשוב כשלעצמו וחשוב רק לקבוע את הקטגוריה הכללית אליה משתייכת דלקת הריאות. לעתים זו מטלה לא קלה, אך לרוב מדובר בדלקת ריאות רגילה שאינה מהווה אתגר אבחנתי לרופא. 

מהם הסימנים שזו אכן דלקת ריאות לא טיפוסית?

לרוב הסימנים הם שיעול יבש וחום נמוך, המחלה היא דמוית שפעת ומצבם הכללי של הלוקים בסוג זה של דלקת ריאות טוב. המחולל הקלאסי הינו מיקופלסמה פנימוניה, אך מלבדו קיימים מזהמים רבים אחרים וחלקם נגיפיים. 

האם דלקת ריאות היא מחלת חורף?

דלקות ריאה נגיפיות נוטות להתרחש בזמנים בהם הנגיפים המחוללים נפוצים יותר, בעיקר בסתיו ובתקופת החורף. דלקות ריאה חיידקיות יכולות להתרחש בכל זמן שהוא.

האם שימוש במזגן עלול לגרום להופעת דלקת ריאות?

המזגן שלעצמו לא גורם להופעת דלקת ריאות. עם זאת, יש לזכור את מחלת הליגיונרים, שפרצה בכנס של ותיקי הליגיון בארה"ב וקטלה כמה מהנוכחים. בירור יסודי זיהה חיידק, שלא היה מוכר עד אז, במערכת המיזוג של המלון, והמחלה קיבלה את השם מחלת הליגיונרים כתוצאה מכך. מזגנים רגילים לא צוברים חיידקים במערכות שלהם ואינם גורמים לדלקת ריאות.

איך זיהום קל עלול לגרום ליצירת דלקת ריאות?

בחלק גדול מהמקרים, המחלה מתחילה בזיהום נגיפי קל של דרכי הנשימה. הזיהום מחליש את התנגודת הבסיסית של הריאה למזהמים, כמו פגיעה במנגנון המייצר כיח ומפנה אותו מדרכי האוויר ומונע התיישבות של גורמים מזהמים בריאה. מזהמים שונים הנשאפים עם האוויר לריאות מאתרים את אותם האזורים בהם מנגנוני ההגנה פגועים ומתרבים בתוכם, וזו למעשה תחילת הדלקת. מרגע התחלת המחלה, ישנם למעשה ארבעה שלבים אופייניים להתפתחותה של דלקת ריאות אצל ילדים:

• בשלב הראשון (היום הראשון לדלקת), רקמת הריאה הופכת גדושה בדם באזור המודלק וחלה בצקת רקמתית. ניתן לזהות חיידקים רבים ברקמה אבל רק מעט תאי דם לבנים.

• ביומיים שלאחר מכן מתקדם הנזק הרקמתי ויש הפרשה של חומר בשם פיברין לחלל בועיות הריאה. רקמת הריאה מכילה בשלב הזה כמויות גדולות של כדוריות לבנות ואדומות ויש גם הפרשה מוגלתית רבה, עקב התהליך הזיהומי.

• השלב האחרון הינו שיקום רקמת הריאה מהנזק שנוצר ובנייה מחדש של רקמת ריאה בריאה. יש מספר צורות של דלקות ריאה, המוגדרות לפי תבנית האזורים האנטומיים הניזוקים בריאה. דלקות אילו נוצרות מסיבות שונות, אך כולן מתנהלות לפי אותה תבנית ואותם שלבים.  

איך מזהים דלקת ריאות אצל תינוקות?

בילודים מתחת לגיל שלושה חודשים ובעיקר מתחת לגיל חודש, דלקת ריאות היא לרוב חלק מתהליך זיהומי כללי המתרחש בגוף והיא יכולה להיות מוקד התחלואה הראשוני או משנית לתחלואה נוספת. בגיל הזה, שיעול אופייני לדלקת הריאות אינו שכיח והדלקת גורמת לרוב לירידה כללית במצבו של הילד, המלווה באי שקט, בחוסר רצון לאכול, בנשימות מהירות רתיעות באזור שבין הצלעות ובאנחות.

חום הגוף יכול להיות גבוה, אך גם היעדר חום או חום נמוך יחסית אינם נדירים במהלך זיהום חריף בגיל הזה. במקרים קשים יכולים לראות כיחלון של התינוק (ציאנוזיס). הכיחלון ייראה גם בשפתיים ובלשון.  

בילדים קטנים מעל גיל חודש, השיעול הופך לסימן ההיכר של דלקת הריאות המלווה לרוב בחום ולעתים בסימנים נוספים כגון אנחות, נשימה מהירה, חוסר רצון לאכול ולעתים שקיעה במצבו הכללי של הילד.  

איך מזהים דלקת ריאות אצל פעוטות וילדים?

בילדים בגיל מתקדם יותר, מגיל שנה ועד גיל שש, דלקת ריאות מתפתחת לעיתים קרובות אחרי מחלה נגיפית קלה של דרכי הנשימה העליונות.

התפתחות דלקת הריאות תלווה לרוב בחום, שיעול ונשימה מהירה. לעיתים הילדים יתלוננו על כאבים בחזה באחד הצדדים בזמן נשימה, שנגרמים עקב מעורבות של קרומי בית החזה באזור הדלקת. בריאה עצמה אין סיבי כאב והיא אינה כואבת. גם כאבי בטן עלולים להתפתח עקב מעורבות של אזור הריאה הסמוך לסרעפת. דלקות ריאה הממוקמות בפסגת הריאות עלולות לגרום לגירוי מקומי שעשוי להתפרש כדלקת קרום המוח, עקב קישיון העורף המתלווה לדלקת באזורים האלה. 

אמנם יש מספר ממצאים בבדיקתו הגופנית של הילד המרמזים לקיומה של דלקת ריאות, אך כל הסימנים הללו אינם ייחודיים דווקא למחלה הזאת ויכולים להופיע במגוון גדול של בעיות ריאתיות. לכן, לעתים קשה לזהות את קיומה של דלקת הריאות או להבדיל בין מספר מצבים אפשריים שונים.

הסימן הרגיש ביותר לקיומה של דלקת ריאות הינו קצב הנשימה, אותו יש למדוד במהלך דקה שלמה. קצב נשימה מוגבר מוגדר על ידי  ארגון הבריאות העולמי כקצב של יותר מ־50 נשימות בדקה בגיל חודשיים עד שנה, מעל 40 נשימות לדקה בגיל שנה עד חמש ומעל 30 בילדים מעל גיל חמש.

הסיכוי לדלקת ריאות אצל ילדים ללא חום וללא סימני מצוקה נשימתית כלשהי קטן מאוד. עם זאת, מצבים כגון חום ואי שקט עקב בעיה אחרת יכולים לגרום להגברת קצב הנשימה אף הם, ואם מעורב גם מצב של אסתמה, האבחנה המבדלת בין דלקת ריאות ובעיה אחרת יכולה להיות קשה מאוד.

האם ניתן לזהות דלקת ריאות בבדיקת דם?

גם בדיקות דם שעשויות להצביע על מצב דלקתי בגוף, אינן מספקות עדות ישירה לקיומה של דלקת ריאות, כיוון שעל סמך התוצאות ניתן רק להתרשם מחומרת הזיהום אך לא ממיקומו.

האם ניתן לזהות דלקת ריאות בצילום חזה?

צילומי חזה לא מספקים תמיד את המידע הדרוש לאבחון דלקת ריאות אצל ילדים. הממצאים בצילום החזה הם תולדה של התגובה של הגוף לשלב הדלקתי בריאות. צילום חזה בשלב מוקדם מאוד של הדלקת, עשוי להיות תקין עדיין וממצאים חריגים מופיעים רק בשלבים המאוחרים יותר.

לעתים זיהוי דלקת הריאות הוא בעייתי ולמרות חשד לדלקת לא ניתן להוכיחה בבדיקה גופנית ואז יש מקום לבצוע צילום חזה. 

האם הרופא יכול לזהות דלקת ריאות בבדיקה רגילה?

האזנה לריאות התינוק בעזרת סטטוסקופ היא אחד האמצעים היעילים ביותר לזיהוי דלקת ריאות או כל בעיה נשימתית אחרת.

למעשה מה ששומע הרופא בדרך כלל  הינו מעבר של אויר דרך רקמה מודלקת המכילה הפרשות. ניקוש על בית החזה יכול לספק אף הוא נתונים לגבי קיומה של דלקת ריאות. הדהוד הריאה משתנה באזור שמעל הדלקת ולכן ניתן לשמוע עמימות בניקוש מעל אזור הריאה החולה. מדובר בסימן שלא תמיד מאפשר זיהוי יעיל של הבעיה, אך יכול לתרום בחלק מהמקרים.

רמז נוסף יכול להתקבל מבדיקת ריטוט בית החזה בזמן דיבור. בדרך כלל הרופא מניח את כפות ידיו  על בית החזה מאחור תוך כדי שהחולה אומר את מילות הקסם "44" או "עלי-בבא וארבעים השודדים". אם יש דלקת ריאות, ניתן לחוש בהבדלי הריטוט בין שתי הריאות.

בגילאים בוגרים יותר, שכיחות דלקות ריאה לא רגילות, בהן הסימנים דומים לאילו שפורטו לעיל אך יכולים להיות פחות סוערים מבחינת חום הגוף והרגשתו הכללית של הילד. לעיתים מתלווים כאבי ראש, דלקות גרון או כאבי אוזניים, בהתאם לגורם המחולל.  

כל הסימנים שפורטו יכולים להתקיים גם במצבים אחרים שאינם דלקת ריאות ולא כל שיעול המלווה בחום הינו דלקת ריאות מצד אחד, ומצד שני שיעול קל ללא חום יכול לעתים למוז על קיומה של דלקת ריאות.

איך מטפלים בדלקת ריאות?

ישנם אינספור חיידקים ונגיפים, המסוגלים לגרום לדלקות ריאה, אך בילדים שהם בריאים ברך כלל, טיפול אנטיביוטי פשוט פותר לרוב את הבעיה ואין צורך בבידוד הגורם המזהם.

במקרים בהם מהלך המחלה חריג בעוצמתו, במשך הזמן או בסיבוכים, או שיש חשד שמדובר בהתפרצות של מגיפה, ניתן לבצע בדיקות מיוחדות לזיהוי הגורם המזהם.

חלק מהחולים לא נזקק לטיפול אנטיביוטי בכלל, ורצוי להימנע מטיפול מיותר כי הוא גורם ליצירת זני חיידקים עמידים לתרופות.

האם הילד זקוק לבדיקות מעבדה?

אם מדובר בילד בריא שחלה בקהילה ואין לו מחלה חריגה, ואם דלקת הריאות זוהתה במהלך ביקור אצל הרופא, ברוב המקרים אין צורך בבדיקות מעבדה או בבדיקות הדמיה כלשהן.

במקרים נדירים, כאשר הילד סובל מחום גבוה הנמשך מספר ימים וללא מקור ברור לחום וללא שיעול משמעותי, יבוצע בירור הכולל גם בדיקות דם, כולל ספירת דם ומדדי דלקת. בבדיקות הדם ניתן להתרשם מקיומו ומעוצמתו היחסית של המצב הדלקתי, אך הבדיקה אינה מצביעה על האזור בו מתרחשת הדלקת.

במקרים בהם הרופא מתרשם שמדובר במחלה חריגה בעוצמתה, הילד יופנה לצילום חזה כחלק מהבירור המקיף לזיהוי מוקד הדלקת, שיכלול ברוב המקרים גם תרביות דם ושתן.

האם דלקת ריאות עלולה להתפשט לאיברים נוספים?

ברוב המקרים דלקת ריאות אינה גורמת לסיבוכים מיוחדים וחולפת לאחר טיפול אנטיביוטי בן מספר ימים. בחלק מהמקרים הזיהום החיידקי גורם דלקות גם באזורים אחרים בגוף. לדוגמה, אלח דם (ספסיס) הוא מצב שבו חיידק חודר למחזור הדם. ייתכן גןם זיהום בדרכי השתן שמתפתח במקביל לדלקת הריאות.

עוד סיבוכים של דלקת ריאות: היווצרות נוזל במרווח שבין הריאה לבית החזה ולעתים במקרים נדירים אף היקוות של מוגלה במרווח זה. גם במקרים אילו הטיפול הוא לרוב אנטיביוטיקה ומעקב אך לעתים קרובות המצבים האלה מחייבים אשפוז והשגחה צמודה בבית החולים.

האם דלקת ריאות עלולה לגרום לקושי משמעותי בנשימה?

אחד הסיבוכים של דלקת ריאות אצל ילדים עלול להתבטא בכשל נשימתי. עקב ההיקף הנרחב של הדלקת, הילד מתקשה לשמור על חמצון תקין. מצבים אילו שכיחים יותר בילדים קטנים מאוד ואינם קשורים דווקא למחולל זיהומי מיוחד.

מצבים שכיחים כאלה הם ברונכיוליטיס או שילוב של דלקת ריאות עם התקף אסמתי קשה. במקרים אלה אין מנוס מאשפוזו של הילד ולפי הצורך תמיכה לנשימה בעזרת חמצן או אפילו הנשמה במקרים קשים במיוחד.

סיבוך נוסף, שכיח יחסית, שמתלווה לדלקות ריאה בילדים, הוא שינויי בריכוזי הנתרן  בדם. מדובר למעשה באגירת מים שמקורה בשיבוש בהפרשת ההורמון ADH, שתפקידו לבלום השתנה בכמויות חריגות. התופעה נגרמת כתוצאה מהתהליך הדלקתי וחולפת מעצמה עם שוך הדלקת. ברוב המקרים אין צורך בטיפול. מכיוון שברוב המקרים לא נלקחות בדיקות דם, הרי שגם אם המצב הזה קיים, הוא חולף לעתים קרובות מבלי שאיש ידע על קיומו.

מה הסיבה לדלקות ריאה שחוזרות ונשנות אצל ילדים?

קיימים מספר מצבים בהם יש נטייה מוגברת לדלקות ריאה. לפיכך, כשילד סובל מזיהומים חוזרים בריאה, יש לחשוד בקיומו של אחד המצבים האלה ולשקול בירור בכיוון.

המצב השכיח ביותר המעלה את הסבירות לדלקת ריאות חוזרות הוא אסתמה. ילדים אסמתיים נוטים יותר לדלקות ריאה, אך כמובן  שלא כל ילד הסובל מאסתמה יסבול מדלקת ריאות. קיימים עוד מגוון מצבים שעלולים לגרום לדלקות ריאות חוזרות: פגיעה במערכת החיסון, מומים במבנה הריאה, חזרה של מזון מהקיבה ושאיפתו לריאות (אספירציה), מחלות כגון לייפת כיסייתית (ציסטיק פיברוזיס) וגופים זרים שנשאפו לריאה.

עם זאת, יש לציין ש"מותר" לילד בריא לחלות יותר מפעם אחת בדלקת ריאות וברוב המקרים הבירורים שנערכים לילדים עם דלקות ריאה חוזרות אינם מעלים ממצאים חריגים.  

האם עשן של סיגריות עלול לגרום ליצירת דלקת ריאות?

מגורים בתנאי מחייה צפופים וחשיפה לעשן סיגריות מהווים גורם סיכון להתפשטות של חיידקים הגורמים לדלקת ריאות, וילדים החשופים לעישון יכולים להיפגע מכך.

איך אפשר למנוע הופעה של דלקת ריאות אצל הילד שלי?

אין דרך יעילה למנוע לחלוטין הופעה של דלקת ריאות, אלא אם מבודדים את הילד בחדר סטרילי. כדאי להימנע מעישון ליד הילד, להימנע מחשיפה לילדים חולים, אבל זה כמעט בלתי אפשרי  וקרוב לוודאי שאפילו לא רצוי.  חשוב שילדים יחלו בזיהומים שכיחים במהלך שנת החיים הראשונה שלהם, כיוון שהוכח שזה מפחית משמעותית את הסיכוי שלהם לפתח אסתמה ואלרגיה בהמשך חייהם, ואפילו לויקמיה חריפה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש