חיפוש

dsdsdsd
ילדה משתעלת

שיעול אצל תינוקות: מתי לפנות לרופא?

רוב מחלות הצינון, ובהן שיעול, נעלמות בלא התערבות. אבל אצל פעוטות ותינוקות קטנים עלולים הסימפטומים להיות מטעים, והצטננויות עלולות להתפתח למחלות קשות יותר

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בשנתיים הראשונות לחייהם יחלו רוב הילדים 8 עד 10. אם הילד נמצא בפעוטון או שיש לו אחים גדולים, סביר להניח שיחלה פעמים רבות יותר. הסיבה לכך היא שצינון הוא מחלה מידבקת המתפשטת בקלות בקרב ילדים הנמצאים ביחד.

למרבה המזל, רוב מחלות הצינון נעלמות בלא התערבות ואינן מידרדרות למחלה קשה יותר. גם בקרב תינוקות, כמו בילדים ובמבוגרים, נגיפים הם הגורם העיקרי להצטננות, וזו באה לידי ביטוי, בין היתר, בשיעול ובליחה. שיעול אצל תינוקות יכול להיות גם יבש.

אף שלרוב אין צורך בביקור אצל הרופא כשהילד מצטנן, הכללים שונים כשמדובר בשיעול אצל תינוקות בני פחות משלושה חודשים. במקרה כזה יש להיוועץ ברופא מייד לאחר שמתגלים סימני המחלה.

אצל תינוקות קטנים עלולים סימני המחלה להיות מטעים, והצטננויות עלולות להתפתח למחלות קשות יותר כמו ברונכיוליטיס, דלקת ריאות או שעלת.

המקרים שבהם מומלץ לפנות לרופא

• התפתחות שיעול טורדני היכול להצביע על אסתמה חבויה, אובדן תיאבון, עד כדי סירוב לאכול כמה ארוחות וחשש להתייבשות.

• כשהתינוק בן פחות משלושה חודשים, וחומו עולה מעבר ל־38 מעלות, יש לפנות מייד לרופא, כיוון שבגיל כזה עלולים לפספס בקלות מחלות חיידקיות קשות, שאצל תינוקות קטנים מתאפיינות בסימנים של מחלות נגיפיות פשוטות.

• עצבנות חריגה או אי־שקט חריג היכולים לרמז על מצוקה נשימתית, ישנוניות או אדישות, העלולות לרמז על התפתחות של מחלה חיידקית חריפה.

• קוצר נשימה, הופעה של כיחלון על השפתיים, רתיעות בין־צלעיות (כאשר התינוק מתקשה לנשום,העור שבין הצלעות נכנס פנימה).

על פי איגוד רופאי הילדים, שימוש במכשיר אדים קרים אינו מומלץ. לא הוכחה שום יעילות טיפולית במכשיר אדים בכל מצבי התחלואה השכיחים בדרכי הנשימה העליונות, ומצד שני קיים סיכון נדיר להידבקות במחלת הליגיונרים.

מכשירי אדים חמים אינם מומלצים לטיפול בליחה אצל תינוקות, מאחר שהמים החמים בהם עלולים לגרום לכוויות. לא מומלץ להשתמש בסירופים נגד שיעול בתינוקות, מאחר שהחומרים הפעילים שהם מכילים עלולים להיספג אצלם בכמויות גדולות.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש