חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם סוכריות

חיסונים לתינוקות: 7 שיטות להפחתת כאב

הומור, הפרחת בועות סבון, מתוק בפה ועוד שיטות יעילות ומפתיעות שיעזרו לכם להפחית מהכאב של מתן הזריקה אצל הקטן או הקטנה

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

הנקה בעת מתן החיסון או מיד לאחריה הוכחה כיעילה. גם בזכות הטעם המתוק וגם בזכות המציצה, חוש המגע והריח ותחושת הביטחון שבחיק האם.

02

הפרחת בועות סבון - על ידי הילד או על ידי ההורה - יעילה מאוד כשיטה להסחת דעת. פעולת הנשיפה מרגיעה והמראה המרהיב מרתק ילדים בכל גיל.

03

מגיל שנתיים אפשר להתחיל בשיחות הכנה. יש להסביר לילד שהולכים למרפאה לקבל חיסון - פעולה לא נעימה אך קצרה וחשובה לבריאות.

לחיסונים יש חשיבות גדולה בהגנה על בריאות הילדים שלנו. מצד שני, חלק מההורים חוששים מהם, בין היתר בגלל הכאב כתוצאה מהזריקה.

אבל זה לא חייב להיות ככה: לכם, ההורים, יש את היכולת להפחית די בקלות, בעזרת שיטות פשוטות ויעילות, מהכאב של מתן הזריקה בתינוקות ובילדים.

וזה חשוב לא רק לאותן השניות של הזריקה, אלא גם לתקופה שלאחר מכן, כי תינוקות רגישים לכאב ומושפעים ממנו. ממחקרים מתברר כי תינוקות שעברו חוויות של כאב, מגיבים יותר בחשיפה חוזרת לכאב.

כל אחות מכירה את התופעה שתינוק או פעוט בוכים במיוחד אצלה, ואז מתברר שלאחרונה הם היו בבדיקת רופא או בבדיקת דם כואבת. יש להם מעין חוויה של זיכרון לכאב, ואז התגובה חריפה יותר.

לעומת זאת, מניעת כאב בעת פעולה רפואית יכולה לזרז את ההחלמה. 

​מהלידה עד לבית הספר: כל החיסונים

מתי עושים? נגד מה? איך עושים? לחצו למדריך המלא


הנה כמה דרכים בדוקות להפחתת כאב:

הנקה

הנקה בעת מתן החיסון או מיד לאחריה הוכחה כיעילה. אחת הסיבות לכך היא הטעם המתוק בפה של חלב האם שעוזר להרגעה ולהפגת כאב. בנוסף, המציצה, חוש המגע והריח ותחושת הביטחון שמקנה השהות בחיק האם, תורמים גם הם לרגיעה.

​​מתוק בפה

שיטה יעילה, זולה, קלה לשימוש ולא מרדימה.

ככה זה עובד: האחות מכינה מראש תמיסת סוכר, לפי הנחיות משרד הבריאות. מזליפים כמות קטנה של התמיסה המתוקה ישירות לפה או על מוצץ כשתי דקות לפני מתן החיסון. פעולה זו הוכחה כמועילה בהפחתת תגובות כאב בעת מתן חיסונים בתינוקות עד גיל שנה לפחות.

ילדים גדולים יותר יכולים לשתות מספר לגימות קטנות של שתייה ממותקת לפני ואחרי החיסון.  

הומור

דווקא ילדים שהוריהם מראים פחות מעורבות ישירה במתן החיסון מגלים פחות תגובות כאב. אחת הפעולות הפשוטות שכדאי להורים לעשות היא שימוש בהומור.

לעומת זאת, גישה מתנצלת או מגוננת יתר על המידה משפיעה לרעה על הילד. כאשר ההורה חרד מאוד מהחיסון, הלחץ משודר לילד גם באופן סמוי.​

הסחת דעת

שירה, דיבור, עיסוק עם חפץ או משחק שמתאים לאותו גיל, עשויים להפחית את תגובות הכאב בעת מתן הזריקה. אפשר להראות סרטון קצר בטלפון הסלולרי או בטאבלט, ועל בועות סבון חשבתם?

הפרחת בועות סבון - על ידי הילד או על ידי ההורה - יעילה מאוד כשיטה להסחת דעת. פעולת הנשיפה מרגיעה והמראה המרהיב מרתק ילדים בכל גיל.

שיחת הכנה

אף אחד לא אוהב הפתעות כואבות. אפשר לספר גם לתינוק קטן שעומד לקבל חיסון שהוא יחווה אירוע לא נעים, אבל קצר וחשוב לבריאות.

מגיל שנתיים אפשר להתחיל בשיחות הכנה. יש להסביר לילד שהולכים למרפאה לקבל חיסון , פעולה לא נעימה אך קצרה וחשובה לבריאות.

אפשר לדבר על מה שתעשו כדי שהחיסון יעבור בקלות: הבאת חפץ אהוב מהבית, צפייה בסרטון, הפרחת בועות סבון, ישיבה של הילד בחיק ההורה. הכנת הילד לפני מתן החיסון יעילה בילדים מעל גיל שנתיים.

עבור ילדים מתחת לגיל 4 שנים, רצוי שההכנה תיעשה בסמוך למועד החיסון.

החזקה

מגע של ההורה עם התינוק מרגיע את התינוק וגם את הילד המבוגר יותר. יש הורים שלא מעוניינים להחזיק את הילד על הידיים בעת מתן החיסון, אבל ההחזקה עשויה לעזור מאוד לתינוק.

בקשו מהאחות להדריך אתכם מה דרך ההחזקה הטובה ביותר עבורכם: כזו שתאפשר להורה וגם לילד להיות רגועים, ולאחות לתת את החיסון במהירות ובבטיחות.

משחת אלחוש

ניתן למרוח על האזור המיועד לקבלת החיסון כמות קטנה של משחה מאלחשת כגון אמלה. למשחה דרושות כ־30 דקות עד לקבלת האפקט המלא. ניתן לספר לילד שמורחים לו "משחת קסם" שמונעת כאב, מה שגם מרגיע.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון ויועצת הנקה מוסמכת

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש