חיפוש

dsdsdsd
שיעול בילדים

שיעול בילדים

ממה נגרם שיעול? כמה זמן זה נמשך? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

שם האבחנה בעברית: שיעול
שם האבחנה באנגלית: cough
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופאים (קליקס): cough


תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרם שיעול?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם שיעול?  

השיעול הוא ביטוי לרפלקס טבעי שמטרתו לסלק ליחה, גופים זרים וזיהומים מקנה הנשימה ומהריאות. הסיבה השכיחה ביותר לשיעול בילדים היא הצטננות. לילדים יש נטייה להצטנן יותר מאשר מבוגרים מכיוון שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה מפותחת במידה מספקת. נוסף על כך הם חשופים יותר להידבקות במחלות משום שהם נמצאים בגן עם ילדים רבים נוספים.

הסיבה השכיחה ביותר היא צינון ושפעת: ברוב המקרים מדובר בזיהום שנגרם מנגיפים (וירוסים) ושבא לידי ביטוי בתסמינים שאנו נוהגים לכנות בשם "הצטננות": גודש באף, הפרשת יתר של ריריות דרכי הנשימה (למשל נזלת וליחה), עיטוש וכאב גרון. השיעול יכול להיות יבש או מלוּוה בליחה.

ייתכנו סיבות נוספות לשיעול:
דלקת בדרכי הנשימה העליונות - מחלה ויראלית מתאפיינת לעיתים קרובות בשיעול יבש ונבחני או בסטרידור. הדלקת גורמת להתנפחות קנה הנשימה ומצרה אותו.

דלקת ריאות מתאפיינת בשיעול רטוב ועשיר בליחה בגוני ירוק־צהוב. דלקת הריאות עשויה להיגרם מווירוס או מחיידק ויכולה להתפתח מהצטננות. תינוק הסובל מדלקת ריאות ייראה חולה מאוד: הוא יהיה עייף, ייתכן גם שיתקשה לנשום, יהיה אפתי, והחום, על פי רוב, יהיה גבוה.

אסתמה - תגובה דלקתית בדרכי הנשימה לאלרגנים (גורמי אלרגיה), לרוב לכימיקלים באוויר שאותם שואף הילד. אסתמה באה לידי ביטוי בשיעול ממושך - עם או בלי ליחה, עם או בלי צפצופים - ואפילו בהתקפים של קוצר נשימה.

שעלת מתאפיינת בהתקפים של שיעול קולני ומהיר עד כדי כך שהפנים עלולות להאדים. בסוף כל התקף מופיעה שריקה בעת שאיפת האוויר בגלל המאמץ של הילד לנשום לאחר התקף השיעול. מאפיינים נוספים של המחלה הם עיניים בולטות, שינוי בצבע הפנים ולשון משורבבת. חיסון נגד המחלה (שניתן בטיפת חלב באופן שגרתי) הוא אמצעי חיוני למניעתה שכן מדובר במחלה מדבקת ביותר שבמקרים מסוימים אף עלולה להיות מסכנת חיים.
בחזרה למעלה

שיעול יכול להציק גם לילד ולתינוק וגם להורה - במיוחד בשעות הלילה. לרוב מלווה השיעול בנזלת, בכאבי גרון, בצרידות ובחום.
בחזרה למעלה

אין כמעט ילד שאינו סובל משיעול לפחות פעם אחת בשנה - לרוב בעונה הקרה.
בחזרה למעלה

ניתן לחלק את השיעול באופן גס לשני סוגים עיקריים: הסוג הראשון הוא שיעול חריף הנגרם עקב מחלה חריפה וקצרה יחסית. שיעול כזה עלול להטריד אותנו עד שלושה שבועות. שיעול הנמשך זמן ממושך יותר נקרא שיעול כרוני.

במקרה של שיעול שמתלווה להצטננות: אמרה עממית ידועה קובעת שללא טיפול נמשכת המחלה שבוע שלם ועם טיפול - שבעה ימים בלבד. במקרה הזה האמת היא עם האמרה העממית. מסלול ההתפתחות של המחלה הוא קבוע למדי עם טיפול או בלעדיו: המחלה מחריפה במשך יומיים־שלושה ולאחר מכן חולפת בהדרגה. בתום שבוע מושגת בדרך כלל החלמה מלאה.
בחזרה למעלה

האבחנה לרוב פשוטה ונקבעת על פי התסמינים. במקרים שבהם החום הוא מעל 38 מעלות, השיעול חמור מאוד או שהמחלה נראית חמורה יותר (למשל, בגלל קושי לאכול ולשתות או בגלל קוצר נשימה משמעותי), כדאי להתייעץ עם הרופא כדי לשלול בעיות אחרות שמתבטאות בתסמינים דומים - כמו דלקת ריאות. הרופא ישמע את סיפור המחלה, יעשה בדיקה גופנית בסיסית, ואם יחשוד שמדובר בדלקת ריאות או במחלה חיידקית אחרת, ייתן הפניה לצילום חזה, או לבדיקות דם או לשתי הבדיקות גם יחד.
בחזרה למעלה

• מנוחה - כשילד משתעל ומצונן, מומלץ שינוח כדי לעזור לגוף להתגבר על המחלה.

• שתייה מרובה - במהלך ההצטננות מאבד הגוף הרבה נוזלים בגלל הליחה, הנזלת והחום, ולכן חשוב לשתות הרבה כדי למנוע התייבשות.

אין צורך להכריח את הילד לאכול. כשילד חולה, בדרך כלל אין לו תיאבון. אין טעם להתעקש על האוכל, הוא ישלים את הקלוריות כשירגיש יותר טוב. אבל חשוב, כאמור, שיקפיד על שתייה מרובה.

• סירופ נגד שיעול - אין הוכחות שטיפול נגד שיעול יעיל, ועל פי רוב הסירופים למיניהם אינם מומלצים לילדים, מאחר שיעילותם לא הוכחה, ויש להם תופעות לוואי שיכולות להיות משמעותיות בילדים: אלרגיה, הפרעות קצב (אם הסירופ ניתן יחד עם תרופות להפחתת גודש) ואף הזיות (בעקבות מתן הסירופ יחד עם אנטיהיסטמינים). כמה מחקרים הראו שדבש (שאותו לא מומלץ לתת לתינוקות בני פחות משנה!) יכול להקל על הסימפטומים של שיעול לילי יותר טוב מאשר טיפול תרופתי נגד שיעול.

• מכשיר אדים - אין הוכחות שמכשיר אדים עוזר, ובאחרונה אף תוארו סיבוכים בעקבות השימוש במכשיר אדים ביתי: כמה תינוקות חלו בדלקת ריאות בעקבות זיהום בחיידקי ליגיונלה שהתפתחו במכשיר אדים, ותינוק אחד אושפז בגלל דלקת ריאות שנגרמה מזיהום בחיידקי פסאודומונס. גם במקרה הזה התפתחו החיידקים במכשיר האדים. לכן נכון להיום לא ממליץ איגוד רופאי הילדים להשתמש במכשיר אדים. אבל אם בכל זאת יש לכם תחושה שהמכשיר עוזר לילד שלכם, ניתן להשתמש בו בתנאים הבאים: אחת ליום יש לרוקן אותו ממים ולייבש אותו באמצעות ניגוב קפדני. לאחר מכן יש למלא בו מים רתוחים שצוננו. אחת לשבוע יש לעשות ניקוי יסודי של פנים המכשיר בחומר מתאים ולאחר מכן יש לייבש אותו. אחת לעונה יש לנקות את המכשיר ביסודיות ולייבש אותו לפני שמאחסנים אותו ולאחר שמוציאים אותו מאחסון.

טיפולים משלימים לשיעול

• צמחי מרפא - מאחר שאין טיפול יעיל נגד מחולל המחלה, נעשים כל הזמן מחקרים על צמחי מרפא (כמו אכיניצאה וגרניום), על ויטמינים (כמו ויטמין C) ועל מינרלים (כמו אבץ וסלניום) שנטען כי הם יכולים להחיש החלמה משיעול כתוצאה מדלקת בדרכי הנשימה העליונות. נכון להיום התוצאות אינן חד־משמעיות, ולעת עתה אי־אפשר להמליץ על איזשהו תוסף - צמח, ויטמין, מינרל או שילוב שלהם.

• אנטיביוטיקה - אין עדות לכך שאנטיביוטיקה עוזרת לרפא שיעול הנובע מזיהומים נפוצים בדרכי הנשימה העליונות. אנטיביוטיקה מיועדת לטיפול במחלות חיידקיות ולא במחלות נגיפיות. דלקת בדרכי הנשימה העליונות היא לרוב מחלה נגיפית. ארגון המזון והתרופות האמריקני, ה־FDA, קבע כי הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה נגד צינון במקרים של הצטננות קלה אינו יעיל - בייחוד אצל ילדים מתחת לגיל 6 - אלא אם כן המחלה נמשכת יותר משבוע ימים ומלוּוה בזיהומים חיידקיים משניים.

• אינהלציות - כאשר השיעול נובע מאסתמה או מברונכיטיס (צפצופים ריאתיים), מומלץ טיפול באינהלציות המכילות מי מלח וטרבולין או ונטולין. טיפול כזה עוזר להקל על השיעול ועל הצפצופים באמצעות הרחבת דרכי הנשימה. החומר הפעיל מרפה את השריר שנמצא בדופן דרכי הנשימה, וכך דרכי הנשימה מפסיקות להתכווץ, והאוויר יכול לזרום ביתר קלות. הטיפול הזה מקל על הסימפטומים, אך אינו מרפא את הדלקת, ולכן השיפור הוא זמני בלבד, לשעות ספורות. לעומת זאת, טיפול באינהלציות של סטרואידים מפסיק את התגובה הדלקתית, ולכן אם מתמידים בו - על פי הוראות הרופא - התופעה חולפת. אם התקפי האסתמה חוזרים על עצמם לעיתים קרובות, עשוי הרופא להמליץ על טיפול מונע: שימוש רצוף במשאף סטרואידים במשך כמה חודשים. אפשרות נוספת היא מתן יום־יומי דרך הפה של תרופות נוגדות דלקת הפועלות במנגנון אחר (כמו מונטלוקאסט).
בחזרה למעלה

סביר להניח שזה יחזור מאחר שילד ממוצע בישראל משתעל ומצטנן שש עד עשר פעמים בשנה.
בחזרה למעלה

ברוב המקרים דלקות בדרכי הנשימה העליונות חולפות מאליהן בלי התערבות רפואית. למרות זאת יש כמה סיבוכים שאינם נפוצים ואשר מחייבים פנייה לרופא:

• זיהום בדרכי הנשימה התחתונות - זיהום נגיפי של דרכי הנשימה העליונות עלול להסתבך לזיהום של רקמת הריאות עצמה ולהתבטא בדלקת של צינוריות הנשימה (ברונכיטיס) ואפילו בדלקת ריאות. הסימן לכך שהמחלה התפשטה מדרכי הנשימה העליונות לדרכי הנשימה התחתונות היא לרוב החמרה מתמשכת במצב: עלייה ברמת החום והחמרה בשיעול במקום שיפור הדרגתי.

• אצל ילדים שסובלים מאסתמה עלול להתפתח התקף אסתמה המלוּוה בקוצר נשימה ודורש טיפול מיידי.

• שאיפת גוף זר למערכת הנשימה יכולה להתבטא בשיעול ומחייבת התייחסות מיוחדת. לרוב מדובר באירוע בילדים מתחת לגיל 4 שנים. התסמינים של הימצאות גוף זר בדרכי הנשימה יכולים להופיע באופן פתאומי וחריף ולהתבטא בשיעול, בקשיי נשימה, בחנק ועד כדי חסימה מוחלטת של נתיב האוויר. ביטוי מאוחר של הימצאות גוף זר יכול להיות כל אחד מהסימפטומים החריפים שתוארו לעיל וכן סימפטומים נוספים ובהם יריקת דם ודלקת ריאות. גם תסמינים חוזרים ונשנים בדרכי הנשימה או כאלה שאינם מגיבים לטיפול תרופתי צריכים להעלות חשד לשאיפת גוף זר.
בחזרה למעלה

במקרים הבאים מומלץ להתייעץ עם רופא:

• חום מעל ל־38 מעלות במשך יותר מ־24 שעות.

• קוצר נשימה.

• שיעול שהולך ומחמיר.

• שינוי במצב ההכרה, במיוחד אצל תינוקות: ישנוניות יתר או אי־שקט (שיכולים לנבוע מקוצר נשימה ומירידה בחמצון של הדם).

• דלקת בדרכי הנשימה העליונות שאינה מחלימה בתוך שבוע עד עשרה ימים.

• כאשר מדובר בתינוקות עד גיל של שלושה חודשים.
בחזרה למעלה

בתוך שבוע עד עשרה ימים צפויה החלמה מלאה.
בחזרה למעלה

שיעול נובע בדרך כלל מהצטננות. ברוב המקרים מאפשרת ההרגשה הכללית תפקוד מלא או כמעט מלא. אולם בימים הראשונים של המחלה רמת ההדבקה של החולים היא בשיאה, ולכן מומלץ לא לשלוח את הילד לגן או לבית הספר כדי שלא ידביק ילדים אחרים.

כשהשיעול ממושך, קשה מהרגיל ואינו מגיב לטיפול הסטנדרטי - יש צורך בבירור רפואי הולם שיכלול האזנה לריאות וצילום חזה ובמידת הצורך גם בדיקות נוספות (כמו תפקודי ריאות).
בחזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה 

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש