חיפוש

dsdsdsd
רופאה מטפלת בתינוק מנוזל

נזלת אצל תינוקות ואף סתום

לתינוק יש אף סתום, והנזלת מציקה לו ולך? ד"ר מוטי חיימי מסביר אילו טיפות כדאי לתת, מה ההבדל בינן לבין תרסיס, איך הופכים את השימוש בתכשירים האלה ליעיל וגם איך בכלל אפשר לקנח לתינוק את האף

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

אילו טיפות ניתן לתת? עד גיל שנתיים - רק טיפות על בסיס מי מלח וללא נוגדי גודש. וטיפות שתייה להקלה על הגודש? רק מעל גיל שנה, במרשם רופא ולפי הנחיותיו.

02

ומעל לגיל שנתיים? ניתן לתת טיפות או סירופים המכילים חומרים נוספים.

03

מה ההבדל בין טיפות לתרסיס? המינון. בתכשיר טיפות המינון הוא עד שתי טיפות לכל נחיר. בתרסיס מסתפקים בלחיצה אחת.

​בניגוד למבוגרים, תינוקות נושמים בעיקר דרך האף ולא דרך הפה. לכן ההתמודדות של תינוקות עם נזלת קשה להם הרבה יותר מאשר למבוגרים.

המראה של תינוק "פקוק" שמתקשה לינוק, לשתות מבקבוק או לישון גורם לנו לרצות לעשות כל מה שאפשר כדי לפתוח את ה"סתימה". ויש מה לעשות.

אפשר לתת לתינוק טיפות אף?

עד גיל שנתיים רצוי לתת לתינוק טיפות אף על בסיס מי מלח בלבד. כשרוכשים טיפות אף בבית המרקחת, יש לוודא שאין בהן חומרים נוספים הקיימים בחלק מהתכשירים.

אילו חומרים?

חומרים נוגדי גודש, שיכולים גם להרדים ואסורים לשימוש בתינוקות מתחת לגיל שנתיים. החומרים הפעילים עלולים לגרום לישנוניות מוגזמת אצל תינוקות קטנים עד כדי הפסקת נשימה.

אז איך אפשר לדעת?

כשאתם מבקשים מהרוקח טיפות אף, ציינו כי התכשיר מיועד לתינוקות ולפיכך רצוי שיכיל מי מלח בלבד. ניתן גם להשתמש בתכשירים על בסיס טבעי־הומאופתי.

בשוק קיימים תכשירי מי־ים שחלקם על בסיס תמיסה היפרטונית וחלקם על בסיס תמיסה איזוטונית. שניהם טובים לשימוש, אך אלה המבוססים על תמיסה היפרטונית יעילים וחזקים יותר משום שריכוז המלח בהם גבוה יותר.

מהי השפעתם של מי המלח?

מי המלח מייבשים את הנזלת אצל תינוקות (כמו גם את הנזלת אצל מבוגרים), אך לא מונעים את היווצרותה.

מהו אופן השימוש?

את תכשירי מי המלח ניתן לתת בין חמש לשבע פעמים ביום, בהתאם לצורך, כי אין בהם חומר פעיל והם, כאמור, רק מייבשים את רירית האף. רצוי להימנע מייבוש יתר של רירית האף - דבר שיכול להביא לדמם מהרירית.

מה בנוגע לתכשירים נוספים?

יש גם טיפות לשתייה להקלה על גודש באף שניתנות במרשם רופא בלבד (למשל טיפות "אפאלפי"). לא רצוי לתת אותן לתינוקות מתחת לגיל שנה. מעל לגיל הזה - יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע למינון ולאופן השימוש.

מהו אופן הטיפול?

את הטיפות הניתנות בשתייה ניתן לטפטף ישירות לפה או לתוך מיץ או לבקבוק חלב. אבל יש להיזהר במתן הטיפות האלה, וחשוב לתת אותן במינון מדויק לפי משקל התינוק.

התינוק שלך בגיל 18-9 חודשים? קבעי עכשיו תור לבדיקת דם להמוגלובין. כדאי לבדוק אם יש לכם המלצות רפואיות נוספות.

מהו הטיפול לבני שנתיים ומעלה?

מהגיל הזה ניתן לתת טיפות או סירופים המכילים חומרים נוספים. החומרים הנוספים בטיפות מכווצים את כלי הדם באף, מפחיתים את הגודש ומקילים יותר על הנזלת.

מהו ההבדל בין טיפות לתרסיס?

המינון. בתכשיר טיפות המינון הוא עד שתי טיפות לכל נחיר. בתרסיס מסתפקים בלחיצה אחת.

ואיך הכי טוב להשתמש בתכשיר?

להשגת אפקטיביות מקסימלית רצוי לנסות לקנח את אפו של התינוק ולהוציא החוצה כמה שיותר נזלת.

גם זה סיפור, לקנח לו את האף.

אפשר לעשות זאת בעזרת מים פושרים ובעזרת היד. ניתן גם להיעזר במכשירי שאיבה ידניים לשאיבת הנזלת באופן מכני מאפו של התינוק או לעשות אינהלציה במי מלח.

​​ומה עם טיפול אלטרנטיבי?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש