חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם סבוריאה יושב בחיק אמא שלו ומחייך

סבוריאה בתינוקות

מהי סבוריאה בתינוקות? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? עד כמה היא נפוצה בקרב תינוקות? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

שם המחלה בעברית: סבוריאה בתינוקות
שם המחלה באנגלית: Cradle cap, Infantile Seborrheic Dermatitis
שם המחלה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Seborrheic Dermatitis


מהי סבוריאה בתינוקות?

סבוריאה בתינוקות באה לידי ביטוי בהופעת אודם וקשקשת בעיקר באזורים שבהם יש בלוטות שמפרישות חֵלֶב: מרכז הפנים והקרקפת, קיפולי הגוף (מפשעות, בתי שחי), האוזן החיצונית. המחלה חולפת מעצמה אצל רוב הילדים, ובדרך כלל אין לה משמעות להמשך החיים של התינוק.

מהו גורם למחלה?

הסיבות לסבוריאה אינן ברורות לחלוטין. לפחות בחלק מהמקרים נגרמת המחלה ממעבר של הורמונים מהאם לתינוק לפני הלידה. כמו כן ייתכן שסבוריאה מבטאת תגובה דלקתית של העור עקב נוכחות פטרייה מסוג מלסזיה פורפור (Malassezia Furfur). עם זאת יש להדגיש שהסבוריאה עצמה אינה זיהום פטרייתי.

מהם התסמינים?

המחלה מתבטאת בהופעת אודם וקשקשת - בעיקר על עור הפנים ועל הקרקפת, אך גם באוזן החיצונית ובקיפולי הגוף. אצל רוב הילדים מדובר בקשקשת עדינה, אך בחלק מהילדים הקשקשת גסה. לעיתים הקשקשים ממש דבוקים לעור הקרקפת. בדרך כלל התינוק אינו נראה מוטרד מהמחלה: הוא אוכל וישן היטב. גם אם אם הוא חש לעיתים גרד, מדובר בגרד קל בלבד.

המחלה אינה מידבקת, מכיוון שמדובר במצב דלקתי של העור שלא נגרם ממחוללי מחלות שעוברים מאדם לאדם כמו חיידקים, נגיפים ופטריות. המחלה גם אינה גנטית, והיא בוודאי שלא מסוכנת. אף על פי כן נדרשת בדיקת רופא כדי לוודא שלא מדובר במחלת עור אחרות בעלות תסמינים דומים, אך קשות יותר כמו פסוריאזיס וגזזת.

איך אני לעומת האחרים?

סבוריאה היא מחלה מאוד נפוצה בתינוקות בני 3 שבועות עד 12 חודשים. בגיל חודש יש סבוריאה לכ־10% מהתינוקות. שכיחות המחלה היא בשיאה בגיל 3 חודשים (70%). לאחר מכן השכיחות יורדת, ורק כ־7% מהילדים בגיל שנה עד שנתיים סובלים מסבוריאה.

כמה זמן זה נמשך?

המחלה נמשכת כמה חודשים, ואצל רוב התינוקות היא חולפת בין גיל 8 חודשים לגיל שנה. המחלה מתאפיינית בגלים: יש תקופות שבהן יש יותר קשקשת ויש תקופות שבהן יש פחות קשקשת.

איך מאבחנים?

את האבחנה עושים רופא עור או רופא ילדים על סמך תסמיני המחלה. רק לעיתים רחוקות צריך הרופא להיעזר בביופסיה כדי לוודא באיזו מחלת עור מדובר.

ישנו דמיון רב בין התסמינים של סבוריאה לתסמינים של מחלות עור אחרות בתינוקות כמו דלקת עור אטופית (אסתמה של העור). עם זאת, רופא עור מיומן מצליח להבדיל ביניהן. למשל, דלקת עור אטופית מתאפיינת בגרד משמעותי שמפריע לשינה, ואילו סבוריאה אינה גורמת בדרך כלל לגרד. גם אם תינוק חולה סבוריאה חש גרד, מדובר בגרד קל שאינו פוגע בשינה שלו.

עוד הבדל: הפריחה בדלקת עור אטופית יכולה להופיע במקומות שבהם לרוב אין סבוריאה, כמו הצד הפנימי של האמות או מאחורי הברכיים. כמו כן, לילדים שסובלים מדלקת עור אטופית יש בדרך כלל קרובי משפחה שאובחנה אצלם דלקת עור אטופית או אסתמה או נזלת אלרגית.

דוגמה נוספת להבדל שמקל על האבחון: בסבוריאה יש מעורבות של אזור החיתול, של הטבור ושל קפלי העור, ואילו בדלקת עור אטופית אין בדרך כלל מעורבות של קפלי העור.

וכיצד מבדילים בין סבוריאה לדלקת החיתולים? זו האחרונה קשורה במקרים רבים לזיהום משני בפטרייה (קנדידה).

גם התסמינים של פסוריאזיס, של גזזת (וכן של כמה מחלות עור נדירות) לעיתים דומים מאוד לתסמיני סבוריאה בתינוקות. כאמור, במקרים נדירים שבהם קיים קושי לאבחן את מחלת העור של התינוק, על הרופא לשקול את האפשרות להיעזר בביופסיה או במשטח לפטרת.

איך מטפלים?

ניתן לטפל בסבוריאה באמצעות מריחת חומר משמן (כמו וזלין, שמן תינוקות ושמן זית). יש למרוח את התכשיר על הקרקפת של התינוק במשך הלילה כדי לרכך את הקשקשים. לאחר כמה ימי טיפול ניתן להוריד את הקשקשים בעזרת מברשת עדינה (למשל, מברשת שיניים רכה) או בעזרת מסרק.

במקרים קשים יותר של סבוריאה בתינוקות יש צורך לטפל באמצעות תכשיר סטרואידלי עדין או באמצעות תכשירים אנטי־פטרייתיים כמו קרם ניזורל (מכיל קטוקונזול), קרם ביפונזול או קרם אגיספור (מכילים ביפונזול).

עלולים להיות סיבוכים?

סבוריאה בתינוקות היא מחלה שחולפת מעצמה, ואין לה משמעות מעבר לעובדה שיש קשקשת על פני העור. סיבוכים כמו זיהום חיידקי משני של העור הם נדירים ביותר.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש