חיפוש

dsdsdsd
אלרגיה

אלרגיה

מהי אלרגיה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם זה? מדריך

ד"ר רות גופן, פרופ' מנחם רתם

שם האבחנה בעברית: אלרגיה
שם האבחנה באנגלית: Allergy
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Allergy

תוכן העניינים:
מה זה?
ממה נגרמת אלרגיה?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם אלרגיה?

​צריכים תור לרופא אלרגיה? הזמינו באתר​

כבר לא צריך להגיע למרפאה או להרים טלפונים כדי לקבוע תור לבדיקת אלרגיה. פשוט מזמינים תור באתר כללית און־ליין מתי שרוצים בכל זמן ובכל שעה.

איך מזמינים תור?

פשוט מאוד!

1. נכנסים לכללית און־ליין
2. בוחרים בזימון תורים ל"רופאים יועצים"
3. בשדה תחום ייעוץ בוחרים ב"אלרגיה"
4. בוחרים מועד וקובעים תור

שימו לב: צריך לקבל הפניה לבדיקה לפני שקובעים את התור, אחרת לא ניתן לקבוע תור.

לזימון תור לרופא אלרגיה


מה זה?

אלרגיה היא תגובת־יתר של המערכת החיסונית נגד חומרים שונים. באופן תקין יודעת המערכת החיסונית שלנו לזהות גורמים שעלולים להזיק לגוף - למשל חיידקים או נגיפים - להגיב נגדם ולחסלם. אולם לעיתים היא "מתבלבלת" ומגיבה נגד חומר שאין בו איום פוטנציאלי כמו אבקני פרחים, עובש ומזונות שונים. חומר כזה מכונה אלרגן.
בחזרה למעלה

ממה נגרמת אלרגיה?

אלרגיה נגרמת משילוב של גורם גנטי־תורשתי עם חשיפה לאלרגנים (גורמי האלרגיה). בעת החשיפה הראשונה לאלרגן תהיה תגובה ראשונית של מערכת החיסון. התגובה הראשונית הזאת תהיה בדרך כלל מתונה, ולעיתים לא תורגש כלל. במהלך החשיפה הראשונה הזאת ייווצר "הזיכרון החיסוני", כך שבחשיפה שלאחר מכן כבר תתרחש תגובה אלרגית שתורגש ביתר שאת. קיימים סוגים רבים ושונים של אלרגנים, ובהם:

1. אלרגנים נשאפים כמו אבקני פרחים, אבק הבית (הכולל גם הפרשות של קרדית האבק), עובש ופרוות חתולים.

2. מזונות שונים כמו בוטנים, פירות שונים וחלב.

3. תרופות כמו פניצילין.

4. עקיצות חרקים כמו עקיצת דבורים.

5. כימיקלים שונים כמו תמרוקים ואבקות כביסה.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים?

אנשים שונים מפתחים תגובות אלרגיות שונות. התגובות שונות באופיין (למשל, גודש באף ופריחה בעור) ובעוצמתן (פריחה קלה ומינימלית לעומת פריחה קשה ומפושטת, גודש באף לעומת תגובה סוערת ביותר המכונה אנפילקסיס שעלולה לסכן חיים). אלה הן הקבוצות העיקריות של התגובות האלרגיות:

1.  קדחת השחת היא תגובה אלרגית, עונתית בדרך כלל, שבאה לידי ביטוי בגודש באף, בצריבה בעיניים ובעיטושים חוזרים.

2. אטופיק דרמטיטיס (דרמטיטיס אטופית, דלקת עור אטופית) היא אלרגיה שבאה לידי ביטוי בעור. ביטוייה הם פריחה, אודם, גרד וקילוף עור (אטופיה היא מילה יוונית שמשמעותה "לא במקום". הכוונה היא שהתגובה האלרגית מתרחשת הרחק ממקום המפגש של הגוף עם האלרגן. למשל, אכילת מזון מסוים גורמת לפריחה בעור או לנזלת).

3. אלרגיה למזון יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים כמו גרד בחלל הפה, התנפחות השפתיים, הלשון והלוע ופריחה אדומה. לעיתים הביטוי שלה הוא תגובה סוערת של אנפילקסיס שעלולה לסכן חיים.

4. עקיצות חרקים עלולות לגרום לתגובות שונות - החל מתגובה מקומית נרחבת באזור העקיצה (אודם ונפיחות שמוגבלים לאזור העקיצה), עבור דרך גרד מפושט, פריחה מפושטת, נפיחות של הפנים וקוצר נשימה וכלה בתגובה קשה וסוערת - אנפילקסיס ("הלם אלרגי").

5. אנפילקסיס היא תגובה אלרגית קשה ביותר ומסכנת חיים. היא שכיחה בתגובה לעקיצת דבורה, למזון (למשל בוטנים) ולתרופות (פניצילין). לאחר החשיפה לאלרגן עלולים לחוש סחרחורת וזמן קצר לאחר מכן מופיעים ירידה חדה בלחץ הדם, קוצר נשימה, פריחה בעור ונפיחות של דרכי הנשימה שעלולה לגרום לחנק ולאובדן הכרה. התגובה מתפתחת במהירות ובגלל חומרתה היא מחייבת התערבות רפואית מהירה.

יש להדגיש שאנשים יכולים לסבול מביטויי אלרגיה שונים ומגוונים באיברים רבים בגוף בעת ובעונה אחת. כך, למשל, הצירוף של נזלת ושל אסתמה הוא שכיח מאוד: 80% מחולי האסתמה, ובעיקר ילדים, סובלים גם מנזלת אלרגית. לעומת זאת שכיחות הנזלת האלרגית רבה יותר, ורק 30% מהסובלים מנזלת אלרגית יסבלו גם מאסתמה.

שילוב דומה קיים גם בין אסתמה ונזלת אלרגית לבין דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס, או בשפת היומיום: אסתמה של העור), האופיינית בעיקר בילדים, אך גם מבוגרים יכולים לעיתים לחלות בה.

שילוב השכיחות בין תופעות אלרגיות

  איור אלרגיה.jpg

לעיתים קרובות מופיעים המצבים האלה ברצף המוגדר "המצעד האלרגי", שבו סימפטום רודף סימפטום: התינוק שסובל מדרמטיטיס אטופית הוא בסיכון לפתח נזלת אלרגית, והנזלת היא סיכון להתפתחות האסתמה.

 "המצעד האלרגי"

דרמטיטס.jpg 

האלרגית גורמת - בהתאם לחומרתה - לאי־נוחות רבה, להפרעה בנשימה ובשינה, לעייפות במהלך היום, להפרעה ביכולת הריכוז בבית הספר ולהפרעה משמעותית בתפקוד היום־יומי - עד כדי מצבים מסכני חיים. נזלת אלרגית, למשל, היא גורם סיכון להתפתחות אסתמה ולהחמרת התקפים של אסתמה. ללא טיפול בנזלת לא ניתן יהיה להגיע לשליטה מיטבית באסתמה.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

אחד מכל חמישה אנשים סובל כיום מאלרגיה - כך עולה ממחקרים רבים שנעשו בעולם ובישראל. שכיחותה של האלרגיה בקרב הציבור גבוהה יותר משכיחותה של כל בעיה בריאותית או רפואית אחרת.

אחת הבעיות העיקריות בהתמודדות עם האלרגיה היא הקושי לאבחן אותה. הקושי הזה נובע, בין היתר מכך שלאלרגיה יש סימפטומים רבים שהרופאים לא תמיד מצליחים לקשר ביניהם. קישור כזה מחייב לראות את החולה באופן הוליסטי, כוללני, ולא להתייחס בנפרד לכל סימפטום וסימפטום שעליו הוא מדווח.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

תגובות אלרגיות שונות נמשכות פרקי זמן שונים. יש תגובות שיכולות להימשך בין כמה שעות לכמה ימים (למשל, גודש באף). אולם תגובות אחרות יכולות להימשך זמן רב יותר: שבועות ואף חודשים. למשל תגובות אטופיות, כמו דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס), עלולות להיות ממושכות למדי.

תגובה אנפילקטית מתפתחת לרוב במהירות (בתוך כמה דקות ועד כמה שעות) ועלולה להיות מסכנת חיים. לכן היא מחייבת התערבות רפואית מיידית.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

איתור גורמי האלרגיה מאפשר להדריך את החולה כיצד להימנע באופן יעיל מהגורמים האלה ולהציע לו במקרים מסוימים טיפול חיסוני כדי להפחית את הרגישות שלו לאותם הגורמים. ההנחיות הבינלאומיות כוללות המלצה להפנות לייעוץ אלרגי כל חולה שסובל מבעיה מתמשכת של אסתמה או של נזלת ושנדרש לטיפול תרופתי מתמשך.

אבחון אלרגיה הוא פשוט ומהיר ונעשה במרפאה לאלרגיה באמצעות תבחינים בעור שבהם מטפטפים על פני אמת היד טיפות של חומרים אלרגניים שונים ומחדירים בעדינות את הטיפות לעור באמצעות נגיעה עדינה בדוקרן בכל אחת מהטיפות. התגובה שמתפתחת בתוך כ־15 דקות מראה אם קיימת רגישות אצל הנבדק ולאיזה מהגורמים.

לעיתים יש לעשות בדיקת דם כדי לגלות את הרמה של נוגדני IgE סגוליים (ספציפיים) לאלרגנים השונים. הרופא המומחה לאלרגיה יוכל לקבוע איזו בדיקה רצויה ומהי המשמעות של תוצאות הבדיקה כדי להנחות באופן נכון את המטופל.

במקרה של חשד לתגובות מקומיות בעור ניתן לבצע תבחיני עור לבדיקת רגישות למגע באמצעות הדבקת מדבקות המכילות את החומרים החשודים ובדיקה חוזרת לאחר כמה ימים.
בחזרה למעלה

תבחין עור למציאת הגורם לאלרגיה

תבחין עור למציאת הגורם לאלרגיה 

איך מטפלים?

1. מניעה. אם הגורם לאלרגיה ידוע, ניתן למנוע או להקטין את החשיפה אליו. למשל, אם הגורם הוא פרוות חתולים, יש להימנע מלאמץ חתול. אם הגורם הוא סוג מסוים של מזון, יש להימנע מלצרוך אותו.

2. השלב השני הוא טיפול תרופתי. קיים כיום מגוון של תרופות יעילות ובטוחות. להפחתה מהירה של הנזלת האלרגית ולהקלה על העקצוץ ועל העיטוש נותנים טיפול אנטי־היסטמיני דרך הפה. קיים מגוון של תכשירים מתקדמים שיתרונם הוא שהם פועלים במשך כל היממה ואינם מלוּוים בתחושת נמנום, כמו אריוס, טלפסט וזילרג'י. לעיתים ניתן להיעזר בטיפול אנטי־היסטמיני מקומי כמו רינולסט לאף או אופטילסט לעיניים. במקרה של נזלת מתמשכת יש צורך בטיפול נוגד דלקת בריריות האף באמצעות תרסיס מקומי כדי למנוע או לפחות להקטין את תפיחת הריריות ואת הגודש באף (תכשירים כמו אוומיס, סטרונז, נזוקורט, פליקסונז או נזונקס).

במצב של אסתמה קלה נותנים טיפול מיידי במרחיבי סימפונות להרפיית כיווץ השריר החלק (תכשירים כמו ונטולין או בריקלין). במקרה של אסתמה מתמשכת נותנים טיפול מונע ממושך בתרסיס סטרואידי בהשאפה לדרכי הנשימה כדי למנוע או לפחות להקטין את התהליך הדלקתי בדרכי הנשימה (תכשירים כמו בודיקורט או פליקסוטייד).

יש להדגיש שהטיפול הזה, שמכיל מינון נמוך של סטרואידים, בטוח יחסית וכמעט אינו מלוּוה בתופעות לוואי. במצבים קשים יותר ניתן לטפל במשאפים, שבהם משולבים הסטרואידים עם מרחיבי סימפונות ארוכי טווח הפועלים כ־12 שעות (תכשירים כמו סימביקורט או סרטייד).

טיפול אחר שאינו סטרואידי למצבי הדלקת הוא בתכשיר סינגוליר הניתן בטבליות לבליעה או ללעיסה או בגרגירי אבקה דרך הפה. במקרים של אסתמה מתמשכת ניתן לשלב בין טיפול במשאפים מורכבים הכוללים סטרואידים ומרחיבי סימפונות ארוכי טווח לבין טיפול בסינגוליר דרך הפה.

במצב של אסתמה אלרגית קשה קיים טיפול חדשני יחסית שניתן בזריקות תת־עוריות בתכשיר זולאייר (Xolair) כדי להפחית את כמות הנוגדנים מסוג IgE ולמנוע בכך את התהליך האלרגי, את התקפי האסתמה ואת הצורך באשפוזים חוזרים.

3. אימונותרפיה. השלב השלישי בטיפול במצבי אלרגיה הוא מתן חיסון להפחתת הרגישויות שמהן סובל החולה. הטיפול הזה ניתן במצבים שבהם ברור הקשר בין הגורם האלרגני לתופעות האלרגיות, ואין הטבה משמעותית ומשביעת רצון עם הפחתת החשיפה והטיפול התרופתי.

הטיפול מבוסס על הזרקה תת־עורית של האלרגנים הטבעיים המטוהרים כדי ליצור סבילות של הגוף כלפי אותם הגורמים ולהפחית בכך את רגישות החולה. הטיפול הזה הוא בעל שיעורי הצלחה גבוהים מאוד של 90%-80%, ובעצם זהו הטיפול היחיד שתוקף את המחלה עצמה ומפחית את הצורך בטיפולים תרופתיים ממושכים. טיפול חיסוני אחר, נוח יותר, הוא באמצעות מתן האלרגן דרך הפה, אך הוא עדיין אינו בסל הבריאות ולכן עולה כסף.

4. אדרנלין בהזרקה (אפיפן). מומלץ לכל מי שסובל מאלרגיה קשה ומסכנת חיים לשאת עימו לכל מקום מזרק אפיפן (Epipen). כמו כן מומלץ ליידע אנשים הנמצאים בסביבה בנוגע לאלרגיה ולצורך לתת את הזריקה בעת הצורך. את האדם שקיבל זריקת אפיפן בעקבות התקף קשה של אלרגיה יש לפנות לחדר מיון מיד לאחר שקיבל את הזריקה.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

מכיוון שמדובר בתגובה של המערכת החיסונית, המצב עלול בדרך כלל לחזור. המהלך האופייני הוא של החמרות שמשכן משתנה מאדם לאדם. בין ההחמרות יש תקופות שקטות.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

1. אנפילקסיס. זהו סיבוך מסכן חיים, שבו מתפתחת תגובה אלרגית מהירה וקשה. התגובה הזאת מחייבת התערבות רפואית מיידית. אנפילקסיס שכיחה במיוחד באלרגיה לעקיצות, למזון ולתרופות.

2. תגובה אלרגית נוספת. אדם שיש לו אלרגיה לאלרגן מסוים נמצא בסיכון־יתר לפתח אלרגיה גם לאלרגנים נוספים.

3. אסתמה. אדם שסובל מאלרגיה נמצא בסיכון יתר לפתח אסתמה.

4. זיהומים של דרכי הנשימה. אם האלרגיה גורמת לגודש בדרכי הנשימה, ישנו סיכון שיתפתח זיהום כמו דלקת בסינוסים ודלקת ריאות.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

תסמינים שמעוררים חשד שנוצרה תגובה אנפילקטית מחייבים פנייה מיידית לקבלת עזרה רפואית. אם ידוע שלאדם יש נטייה לפתח תגובות אנפילקטיות, ויש ברשותו אפיפן, מומלץ להזריק את האפיפן ולהזעיק מיד עזרה רפואית.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

תלוי בסוג האלרגיה. ישנן אלרגיות שנמשכות שעות עד ימים, ואחרות נמשכות שבועות ואף חודשים. טיפול יעיל באלרגיה בעזרת רופא המשפחה או מומחה לאלרגיה יכול להפחית מאוד את עוצמת התסמינים. בדרך כלל, לאחר שהתגובה האלרגית חולפת, צפויה תקופה שקטה ללא תסמינים, אולם בעתיד תהיה בדרך כלל חזרה של התסמינים.
בחזרה למעלה

הידעת? רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם אלרגיות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים וללא תופעות לוואי. לקריאה נוספת

איך לומדים לחיות עם אלרגיה?

חשוב מאוד להימנע ככל האפשר מלבוא במגע עם חומרים מעוררי אלרגיה (אלרגנים). למשל, אם ידוע על רגישות למזון מסוים או לתרופה מסוימת, ההמלצה היא להימנע כליל מצריכתם. דוגמה נוספת: אם ידוע על רגישות לאבקנים של צמח ספציפי - מומלץ להימנע לחלוטין מלהיות בקרבת הצמחים שמפזרים את האבקנים האלה.

אם האלרגיה היא לאבק הבית או לפרווה של בעל חיים, ניתן להפחית את החשיפה באמצעות הרחקת בעל החיים או הקפדה על ניקוי הבית לעיתים קרובות, כולל שאיבת אבק, הסרת האבק מהרהיטים ושטיפת הרצפה. מומלץ גם להחליף בתדירות גבוהה מצעים וכן לשאוב אבק מספות, מרהיטים וממזרנים.

מומלץ למי שסובל מאנפילקסיס לשאת כל הזמן מזרק אפיפן ולהזריק אותו מיד עם החשיפה לאלרגן. למשל, אם מישהו סובל מאלרגיה לעקיצת דבורה, יש להזריק לו את האפיפן מיד לאחר שנעקץ. לאחר ההזרקה יש להזעיק מיד עזרה רפואית (רצוי ניידת טיפול נמרץ).

כמו כן מומלץ לשאת דיסקית על שרשרת או על צמיד שבה מצוינים סוג האלרגיה והגורמים לה. מטרת הדיסקית היא לאפשר לצוות הרפואי לקבל מידע חיוני במקרה שמאבדים את ההכרה.
בחזרה למעלה


ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

פרופ' מנחם רתם הוא מומחה לאימונולוגיה קלינית ולאלרגיה, מנהל השירות לאלרגיה, לאסתמה ולאימונולוגיה במרכז הרפואי העמק ובמחוז הצפון של שירותי בריאות כללית. כמו כן הוא פרופ' משנה קליני בפקולטה לרפואה בטכניון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש