חיפוש

dsdsdsd
חיסול קרדית אבק הבית

12 טיפים לחיסול קרדית האבק

קרדית הבית, יצור מיקרוסקופי זעיר, משגשגת בכלי המיטה, ברהיטים מרופדים, בשטיחים ובווילונות כבדים. היא אוהבת במיוחד את חדר השינה וההפרשות שלה הן אלה שגורמות לתגובת אלרגיות שונות

ד"ר יוסף פנסוף

ד"ר יוסף פנסוף

​היא יצור מיקרוסקפי זעיר שאורכה 420 מיקרומטרים בלבד. היא חיה רק בבית - בכל מקום ובמשך כל השנה - ואם את או אתה רגישים אליה, היא זאת שתגרום לכם להתעטש בלי הפסקה, להזיל דמעות ולדלוף מהאף. קבלו את קרדית אבק הבית.

יש חיים באבק?

בהחלט כן.

אבק הוא שם כללי לחלקיקים מוצקים קטנטנים ומפוררים עד דק, בקוטר של פחות מ־500 מיקרומטר. מקורותיו של האבק המצוי באוויר שונים ומגונים, ובהם אבק מאדמה שהורם על ידי הרוח, התפרצויות געשיות, וזיהום תעשייתי.

מקורותיו של של האבק המתאסף בבתים עשויים להיות דומים, אך יש בו מרכיבים ייחודים המופקים על־ידי תושבי הבית, בעיקר תאי עור שנשרו וסיבים מבגדים ומכיסויים. 

הקרדית, שהיא יצור חי לכל דבר, נמנית עם מחלקת העכבישניים. יש לה גם העדפות משלה: היא משגשגת בתנאי חום ולחות וניזונה משאריות של עור ושערות שנושרים באופן טבעי מכולנו.

תוחלת החיים של נקבת הקרדית היא כעשרה שבועות ובמהלך חמשת השבועות האחרונים לחייה היא תטיל 60 עד 100 ביצים. בנוסף, לאורך מחזור החיים שלה היא היא תייצר כ־2,000 חלקיקי צואה, שהם אלה שמחוללים את האלרגיה.

איפה היא מסתובבת בבית?

כמעט בכל מקום: בכלי המיטה, ברהיטים מרופדים, בשטיחים בווילונות כבדים. מכל חדרי הבית, היא אוהבת במיוחד את חדר השינה, שם שם אפשר למצוא 200 עד 300 קרדיות בכל גרם של אבק.

היא נמצאת בכל העולם, פרט למקומות שהגובה שלהם יותר מ־2,000 מטר מעל פני הים ובמקומות קרים מאוד, או במקומות יבשים שבהם שיעור הלחות נמוך מ־50%.

למה היא מפריעה לנו?

הקרדית היא אחד הגורמים השכיחים ביותר למחלות אלרגיות כמו נזלת, אסתמה, דלקת לחמיות ודרמטיטיס אטופית.

איך נלחמים בקרדית?

הקפדה על כללים בסיסיים יכולה להקטין באופן משמעותי את כמות הקרדיות ולהקטין את צורך בשימוש בתרופות. הכללים הללו טובים לכל הבית, אך חשוב במיוחד ליישם אותם בחדר השינה:

1. לשאוב את האבק בחדר שינה מדי יום, כולל ממזרנים, מכריות ומבסיסי המיטות. רצוי שהשואב יהיה עם  מסנן מסוג H.E.P.A, אשר מסוגל לסנן חלקיקי הקרדית ולמנוע את פליטתם החוזרת לחדר.

2. רצוי לוותר על ארגז המצעים שמתחת למיטה. הוא צובר אבק ומקשה מאוד על הניקיון.

 3. קרדיות מסוגלות לחדור, להתיישב ולשגשג בתוך מזרנים, כריות ושמיכות עם מילוי נוצות או אפילו מילוי סינתטי. לכן יש לעטוף אותם עם כיסוי מיוחד, המונע כמעט לחלוטין את חדירת הקרדיות.

4. להחליף כלי מיטה לעתים קרובות מאוד.

5. להוציא מהחדר כל סוג של שטיח, ללא יוצא מן הכלל.

6. להוציא וילונות או להשאיר רק וילונות כותנה, שקל לנקות אותם במכונת כביסה.

7. להפחית את כמות הרהיטים בחדר ובמיוחד מרופדים.

8. לנגב את הרהיטים במטלית לחה לעתים קרובות.

9. להוציא צעצועים עשויים פרווה או בד. ניתן להשאיר צעצוע פרוותי אחד בתנאי שמדי פעם מכבסים אותו במכונה בטמפרטורה של יותר מ־55 מעלות. ניתן גם להכניס אותו למקפיא במשך הלילה. חום וקור הם האויבים הקטלנים של קרדית האבק

10. להקפיד שהחדר לא יהיה עמוס בחפצים ואביזרים, כדי שיהיה קל לנקות אותו. מלאכת הנקיון היא לא משימה שמיועדת למי שרגיש או רגישה לקרדית הבית, אלא אם אין ברירה אחרת..

11. קרינה ישירה של השמש קוטלת את הקרדיות. תלו את כלי המיטה בחוץ, מול קרני השמש, במשך שש שעות.

12. להקפיד על שמירת הניקין במערכת המיזוג ולנקות מסננים לעתים קרובות.

ד"ר יוסף פנסוף הוא מומחה לאלרגיה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש