חיפוש

dsdsdsd
עקיצות חרקים

עקיצות חרקים

מהם התסמינים של עקיצות חרקים? מהו ההבדל בין תגובה מקומית לעקיצות לבין תגובה אלרגית כללית? איך מטפלים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך

ד"ר אסי סיקורל, ד"ר ביביאנה חזן

שם האבחנה בעברית: עקיצות חרקים
שם האבחנה באנגלית: Insect Bites
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Insect Bites

מה זה?

חרקים יכולים לפגוע בבני אדם באמצעות שני מנגנונים: נשיכה ועקיצה. עכבישים, פרעושים, קרציות וחרקים רבים אחרים נושכים. הנשיכה כשלעצמה עלולה להכאיב או לגרום לגרד, אך זוהי רק "חצי צרה", שכן לעיתים מחדירים החרקים אל מקום הנשיכה גם ארס או חיידקים או מחוללי מחלה אחרים.

דבורים, צרעות וחרקים נוספים משתמשים במנגנון עוקץ מיוחד שבאמצעותו הם מחדירים ארס אל המקום העקוץ.

המדריך הזה מתמקד בהתמודדות עם חרקים עוקצים שהנפוצים שבהם בישראל הם דבורים, צרעות ויתושים.

מהם התסמינים?

יש להבדיל בין תגובה רגילה לעקיצה, שנצפית אצל כמעט כל הנעקצים, לבין תגובה אלרגית מקומית או כוללת. עקיצה יכולה לעיתים נדירות לגרום גם לזיהום משני של מקום העקיצה. בעיה רצינית נוספת עלולה להיווצר כתוצאה מעקיצות מרובות.

רופא עור און־ליין 

כיצד מגיב הגוף לעקיצות?

עקיצה של חרק ארסי גורמת לרוב לכאב מיידי שנובע הן מהחדרת מנגנון העקיצה (שהוא דמוי מחט) והן מהחדרת הארס בעקבות העקיצה. לכאב מתלווים בדרך כלל אודם, נפיחות מקומית וגרד. כל אלה מטרידים, אך לרוב לא מסוכנים.

אולם לעיתים, כאשר העקיצה היא במקומות רגישים - למשל בחיך או בלשון - יכולה אפילו תגובה נורמלית של נפיחות, ללא רגישות, לגרום להיצרות של מעבר האוויר לריאות. לכן כל עקיצה בתוך הפה היא מצב חירום רפואי ודורשת קבלת סיוע רפואי דחוף.

תגובה אלרגית לעקיצה
יש אנשים שרגישים לחומרים מסוימים שמצויים בארס שמוחדר לגוף בעקבות העקיצה. אצל אותם האנשים עלולה להיגרם בעקבות החשיפה לארס לא רק תגובה מקומית אלא תגובה כללית.

תגובה אלרגית כללית יכולה להיות קלה או קשה. תגובה אלרגית קלה כוללת פריחה וגרד מקומי או מפושט בכמה אזורים בגוף. תגובה אלרגית קשה (שנקראת גם תגובה אנפילקטית), יכולה לכלול פריחה, גרד, נפיחות של הגוף, הרחבה של כלי הדם, היצרות של דרכי הנשימה ונפילה בלחץ הדם. תגובה אנפילקטית היא מצב חירום רפואי.

זיהום משני לאחר עקיצה
כמו בכל פגיעה בשלמות העור - ובמיוחד אם הפגיעה הייתה מלוּוה בגרד - עלול להיגרם זיהום של העור בחיידקים. הזיהום בא לרוב לידי ביטוי בנפיחות, באודם ובכאב. אלה עלולים להימשך כמה ימים לאחר העקיצה.

עקיצות מרובות
אם נחשפים בבת אחת לעקיצות רבות של חרקים ארסיים - למשל של נחיל צרעות - עלול להיווצר מצב חירום רפואי בגלל הארס הרב שסופג הגוף בתוך זמן קצר. כמויות הארס הגדולות עלולות לפגוע במערכות שונות בגוף, ולכן בכל מקרה של עקיצות מרובות רצוי לגשת לקבלת טיפול רפואי. זה חיוני במיוחד כשמדובר בילדים, שכן לעיתים די בכמות קטנה של ארס כדי לגרום להם נזקים משמעותיים.

איך אני לעומת האחרים?

עקיצות של חרקים נפוצות מאוד - במיוחד בעונה החמה - ורק מעטים מצליחים לחמוק מהן. מחקרים העלו שחרקים מציקים במיוחד למי שיש להם ריח גוף מסוים, ולעומת זאת הם נמנעים מלעקוץ את מי שיש להם ריח גוף שאינו נעים להם.

עקיצות החרקים גורמות להרבה יותר תחלואה ותמותה מאשר הכשות של נחשים או עקיצות של עקרבים.

בעת עקיצה של חרק ארסי חשים בדרך כלל כאב עז ולאחר מכן סובלים לרוב מתגובה מקומית מוגבלת כמו אודם ונפיחות. כ־10% מהנעקצים מפתחים תגובה אלרגית מקומית שכוללת נפיחות מוגברת באזור העקיצה. זו הולכת וגוברת ביום־יומיים הראשונים לאחר העקיצה ומחלימה בהדרגה בתוך כשבוע. 1% מהנעקצים סובל מתגובת רגישות כוללת.

כמה זמן זה נמשך?

עקיצת דבורים או צרעות גורמת לכאב מיד לאחר העקיצה, יתושות מחדירות חומרים המסייעים להן למצוץ דם (חומרים נוגדי קרישה), ואלה גורמים לגרד מיד לאחר העקיצה. הן הכאב והן הגרד נמשכים כמה שעות. התגובה המקומית יכולה להימשך כמה ימים. תגובה אלרגית יכולה להתפתח ולהחמיר ביומיים הראשונים לאחר העקיצה ולחלוף בתוך חמישה עד עשרה ימים.

איך נמנעים מעקיצות חרקים?

החרקים העוקצים הם לרוב אינם תוקפניים. העוקץ והארס של הדבורים מיועדים לסייע להן להגן על הנחיל, ואילו לצרעות מסייעים כלי הנשק האלה להשיג מזון. בני אדם אינם מקור מזון לחרקים ולרוב גם אינם איום עליהם.
● יש להימנע מלהתקרב לנחיל או לאזור שבו יש פעילות רבה של חרקים עוקצים.

● מומלץ ללבוש בגדים ארוכים ולנעול נעליים גבוהות כאשר נמצאים במקומות שבהם יש פעילות רבה של חרקים.

● כדאי להימנע מלבישת בגדים צבעוניים מאוד ולהימנע משימוש בבשמים ובחומרים ריחניים אחרים שיכולים למשוך אליהם חרקים עוקצים.

● ניתן למרוח על הגוף תכשירים דוחי חרקים.

● יש לזכור שאכילה ובישול בשטח מושכים חרקים עוקצים, ובמיוחד צרעות. לכן בעת שאוכלים או מכינים ארוחה בטבע יש לנהוג בזהירות רבה יותר מאשר בדרך כלל.

● בעת לינה בשטח יש לבדוק את הנעליים, את שקיות האשפה ואת שק השינה לפני שמשתמשים בהם שכן חרקים עוקצים נוטים להתנחל בהם.

איך מטפלים?

● במקרה של עקיצת דבורה כדאי להוציא את העוקץ מהעור מהר ככל האפשר. יש לזכור שיחד עם העוקץ יוצאת מגוף הדבורה גם שקית הארס, וזו ממשיכה להזרים ארס לאזור העקיצה. לכן הסרת העוקץ יכולה לסייע בהפחתת החשיפה לארס. ההמלצה היא לגרד את העוקץ החוצה ולא ללחוץ עליו ישירות בפינצטה (כדי לא ללחוץ על שקית הארס). אך לאחר זמן קצר - לאחר שכל הארס שהיה בשקית הארס כבר יצא החוצה - אין זה משנה כיצד מוציאים את העוקץ. העיקר שהוא ייצא החוצה כדי למנוע זיהום משני.

● כדי להפחית את הכאב ואת התגובה המקומית כדאי להניח על אזור העקיצה רטייה קרה (קומפרס). לחלופין אפשר לעטוף קרח במגבת ולהניח אותה בעדינות על אזור העקיצה.

● אם מרגישים תגובה אלרגית מקומית משמעותית - למשל נפיחות רבה של האזור העקוץ - ניתן להשתמש במשחה אנטיהיסטמינית כמו ג'ל פניסטיל שמכילה חומרים נוגדי תגובה אלרגית. ג'ל פניסטיל נמכר בבתי המרקחת ללא מרשם.

● בכל מקרה של תגובה אלרגית כללית כדאי לפנות לקבלת סיוע רפואי.

● במקרים של תגובה אנאפילקטית יש להזעיק סיוע רפואי דחוף.

עלולים להיות סיבוכים?

עקיצה בפה (למשל בלשון) עלולה לגרום - גם ללא תגובה אלרגית משמעותית - לנפיחות שתסכן את מעבר האוויר לריאות. תגובה אלרגית כוללת עלולה להיות במקרה כזה מצב מסכן חיים.

זיהום משני עלול להתפתח בתוך כמה ימים. הטיפול בו הוא באמצעות אנטיביוטיקה.

יתוש האנופלס - שנושא את הטפיל מחולל המלריה - כבר אינו מצוי בארץ, אך נפוץ מאוד במקומות רבים בעולם השלישי. לארץ, לעומת זאת, פלש יתוש שזכה לכינוי "הנמר האסיאתי" ואשר עלול להפיץ את קדחת הנילוס המערבי ומחלות נוספות.

עקיצה של זבוב החול עלולה להעביר טפיל בשם לישמניה שגורם לנגע קשה בעור שנקרא "שושנת יריחו".

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי אם לאחר עקיצה מופיעים הסימנים הבאים:

● התעלפות או סחרחורת קיצונית.

● קוצר נשימה, צרידות או צפצופים בזמן הנשימה.

● נפיחות משמעותית - במיוחד נפיחות באזור הפנים, השפתיים והלשון.

● כאבי בטן, התכווצויות מעיים, שלשולים או הקאות.

● בכל מקרה של עקיצה בתוך הפה - ובמיוחד במקרה של עקיצה בלשון.

כדאי לפנות לסיוע רפואי - אך לא בדחיפות מיוחדת - אם מתפתח זיהום באזור העקיצה. אם התפתחה תגובה אלרגית משמעותית - מקומית או כללית - יש להתייעץ עם רופא בנוגע למקרי העקיצה הבאים. במקרים מסוימים ימליץ הרופא לשאת כל הזמן מזרק אדרנלין שיכול למנוע תגובה אלרגית מסכנת חיים.

לאנשים שאלרגיים לעקיצות וחשופים לפעילות חרקים עשוי הרופא להמליץ על טיפול להפחתת הרגישות. הטיפול ניתן במרפאות אלרגיה מתמחות. טכניקת הפעולה שלהן היא לחשוף את האדם האלרגי למינונים קטנים של גורמי האלרגיה.

ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת המשפחה, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן־גוריון, בעל תואר שני בניהול מערכות בריאות ובוגר התוכנית לרפואה אינטגרטיבית באוניברסיטת טוסון, אריזונה

ד"ר ביביאנה חזן היא מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש