חיפוש

dsdsdsd
פטריות מאכל מונחות על כפות רגליים

פטרת ציפורניים

פטרת ציפורניים היא זיהום של הציפורניים (ברגליים ו/או בידיים) הנגרם מפטריות. מהם התסמינים? מתי זה יעבור? וגם: שיטות להקטנת הסיכון לפטרת

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

זיהומים פטרייתיים בציפורניים לרוב אינם מסוכנים. התלונה העיקרית של אנשים הסובלים מפטרת היא המראה החיצוני של הציפורניים.

02

כדי לוודא שאכן מדובר בפטרת נהוג לקחת במעבדה דגימה קטנה של הציפורן, לבחון אותה במיקרוסקופ ולעשות תרבית של הפטרייה. זה לא כואב.

03

הטיפול בפטרת הציפורניים ניתן למשך 3 ל־6 חודשים. הציפורן גדלה לאט מאוד, ולכן ניתן לראות את התגובה לטיפול רק לאחר כמה חודשים.

מהי פטרת ציפורניים?

פטרת ציפורניים (פטרייה בציפורן) היא זיהום של הציפורניים (ברגליים ו/או בידיים) הנגרם מפטריות. פטרת ציפורניים נפוצה מאוד ומופיעה בשיעור גבוה באוכלוסייה, בייחוד במבוגרים ובקשישים. שכיחות הזיהום עולה עם הגיל. 

מהם גורמי הסיכון לפטרת ציפורניים?

פטריות גדלות במקומות חמים ולחים, ולכן אנשים שנועלים נעליים סגורות במשך שעות רבות נמצאים בסיכון להידבק. מהסיבה הזאת פטרת נפוצה מאוד, למשל, בקרב חיילים הנועלים נעליים צבאיות במשך שעות ארוכות.

מהם התסמינים של פטרת ציפורניים בכפות הרגליים?

• עיבוי הציפורניים ושינוי הצורה שלהן.

• עכירות של הציפורניים.

• שינוי של גוון הציפורניים ללבן, לצהוב או לחום.

• ניתוק של הציפורן.

האם פטרת ציפורניים היא מחלה מסוכנת?

זיהומים פטרייתיים בציפורניים אינם מסוכנים בדרך כלל. למעשה, התלונה העיקרית של אנשים שיש להם פטרת של הציפורניים היא המראה הלא אסתטי של הציפורניים.

בטווח הארוך עלולה פטרייה בציפורן בכף הרגל - אצל חלק מהאנשים - להתפשט ולגרום לפטרת של כפות הרגליים. אם מופיע מסמוס של העור בין אצבעות הרגליים, ושלמות העור נפגעת, נוצר פצע פתוח, וכתוצאה מכך עלול להיגרם שם זיהום מחיידקי העור. 

במיוחד אצל מבוגרים או אצל אנשים שסובלים ממחלות רקע כמו סוכרת, עלול הזיהום להיות חמור ולהצריך אשפוז למתן אנטיביוטיקה בעירוי תוך־ורידי.

האם ניתן למנוע הופעה של פטריות בציפורניים בכפות הרגליים?

קשה מאוד למנוע פטריות בציפורניים בכפות הרגליים, מכיוון שמדובר בזיהום מאוד שכיח. ניתן להידבק בו בקלות במקלחות ציבוריות ואפילו במקלחת המשפחתית.

סוגים שונים של פטרת ציפורניים

מה לעשות כדי להקטין את הסיכון להידבק?

• יש להימנע מנעילת נעליים סגורות למשך שעות ארוכות.

• יש להקפיד שהרגליים כל הזמן נקיות ויבשות.

• יש להימנע משיתוף כלים לטיפול בציפורניים כמו קוצץ או מספריים.

במקלחות משותפות בחדרי כושר או בחדרי הלבשה יש להקפיד על נעילת כפכפים.

• "בנייה" של קישוטים קוסמטיים על ציפורני הידיים עלולה לגרום לפטרת. ההמלצה היא, כמובן, להימנע מ"בניית ציפורניים", אך ידוע לרופאים שזו גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. עם זאת יש להסיר את ה"בנייה" אם כבר הופיעה פטרת בציפורני הידיים.

יש בדיקה לאבחון פטרת ציפורניים?

כן. כדי לוודא את האבחנה של פטרת ציפורניים נהוג לקחת במעבדה דגימה קטנה של הציפורן, לבדוק אותה במיקרוסקופ ולעשות תרבית של הפטרייה. הבדיקה אינה כואבת.

ניתן לאבחן פטרת ציפורניים גם על סמך המראה של הציפורניים, אך רק הבדיקה יכולה לספק אבחנה חד־משמעית. אבחנה חד־משמעית חשובה במיוחד כשמדובר באנשים שסובלים גם ממחלות אחרות שבהן קיימת מעורבות של הציפורניים כמו פסוריאזיס.

הבדיקה נעשית במרפאות כללית, ויש לקבוע אליה תור מראש באמצעות המוקד הטלפוני 2700*.

האם דרושה הכנה מיוחדת לבדיקה?
כן. 10 ימים לפני הבדיקה אסור למרוח שום קרם או לק על הציפורניים.

איך עושים את הבדיקה?
קיימים שני סוגים של בדיקות:

• משטח ישיר. הבדיקה נעשית באמצעות צביעה של הדגימה ובדיקתה במיקרוסקופ. התוצאה מתקבלת כמה ימים לאחר הבדיקה.

• תרבית נעשית באמצעות זריעה של הדגימה מהציפורניים וגידולה במשך תקופה של עד חודש ימים ואפילו יותר. לכן התשובה לבדיקה מתקבלת בדרך כלל לאחר חודש עד חודש וחצי מלקיחת הבדיקה. ניתן לקבל את תוצאות הבדיקה באתר כללית.

האם ניתן לטפל בפטרת הציפורניים גם ללא בדיקת מעבדה?

רצוי לעשות משטח ותרבית לפני תחילת הטיפול בפטרת ציפורניים של הרגליים. במקרים מסוימים, אם המראה הקליני של הפטריות בציפורניים אופייני מאוד, עשויים רופאי עור לטפל בפטרת ציפורניים גם בלי לעשות לפני כן משטח ותרבית.

הבעיה היא שכאשר מטפלים בפטרת של ציפורני כפות הרגליים בלי שקדמו לכך משטח ותרבית, ייתכן שכלל לא מדובר בזיהום הזה, אלא במחלה אחרת של הציפורניים כמו פסוריאזיס.

האם אפשר לטפל בפטרת הציפורניים לבד?

ניתן לקנות מוצרים שונים לטיפול בפטרת הציפורניים ללא מרשם רופא, אך הם בדרך כלל פחות יעילים, כך שעדיף להגיע לבדיקת רופא לצורך אבחנה מדויקת וטיפול מתאים.

מהו הטיפול הרפואי בפטרת של ציפורני הרגליים?

הטיפול בפטרת ציפורניים הוא מקומי או בכדורים. אלה הם הטיפולים הנפוצים ביותר:

טיפול מקומי
אגיספור. זוהי תרופה נוגדת פטריות רחבת טווח שמשוּוקת בארבע צורות: ג'ל, קרם, תמיסה ושמפו. על ציפורני הרגליים הנגועות בפטרת יש למרוח תמיסת אגיספור פעם ביום במשך ארבעה חודשים לפחות

לוסריל. התרופה הזאת משוּוקת בצורת לק לציפורניים. יש למרוח אותו פעם בשבוע במשך ארבעה חודשים לפחות. הלק מגיע עם ערכה המכילה פצירה כדי לשייף את הציפורן לפני כל מריחה של הלק. התכשיר הזה אינו כלול בסל התרופות.

בטרפן. גם בטרפן נמכרת בצורת לק לציפורניים. בחודש הראשון יש למרוח לסירוגין - יום כן, יום לא - שכבה דקה של הלק על הציפורניים הנגועות. בחודש השני יש למרוח פעמיים בשבוע ומהחודש השלישי יש למרוח פעם בשבוע. יש למרוח את הלק במשך ארבעה חודשים לפחות.

אמטריקס. התרופה הזאת משוּוקת בצורת קרם שמכיל הן חומרים נוגדי פטרת והן חומרים הממיסים באופן הדרגתי את הציפורן. המריחה נעשית פעם ביום במשך כמה חודשים.

הבעיה בארבעת הטיפולים המקומיים שהוצגו היא ההיענות הנמוכה של המטופלים: יש למרוח את התרופות במשך תקופה ארוכה, ולא כולם מתמידים בכך.

טיפול בכדורים לפטרת ציפורניים
טרבינפין. הטיפול ניתן במשך 3 עד 4 חודשים. יש לקחת כדור טרבינפין של 250 מיליגרם פעם ביום. יש לעשות בדיקת תפקודי כבד לפני הטיפול ובמהלכו כדי לוודא שתפקודי הכבד תקינים. אפשר לקחת את התרופה הזאת לפטרת ציפורניים עם אוכל או בלעדיו.

איטרנול. הטיפול ניתן במשך 3 עד 4 חודשים. מדובר במחזורי טיפול של שבוע ימים הניתנים אחת לחודש. בכל מחזור טיפול יש לקחת שני כדורי איטרנול של 100 מיליגרם בבוקר ו־2 כדורים של 100 מיליגרם בערב.

יש לקחת את הכדורים אחרי האוכל כדי לשפר את ספיגת החומר הפעיל. יש לעשות בדיקת תפקודי כבד לפני הטיפול ובמהלכו ולוודא שהתוצאות תקינות לפני שממשיכים בטיפול.

כמה זמן צריך לטפל בפטרת של ציפורני הרגליים? מתי נראה תוצאות?

הטיפול בפטרת ציפורניים ניתן למשך תקופה ממושכת שבין שלושה חודשים לחצי שנה. הציפורן גדלה לאט מאוד, ולכן ניתן לראות את התגובה לטיפול רק לאחר כמה חודשים.

יש תופעות לוואי לטיפול בכדורים לפטרת ציפורניים?

ברוב המכריע של המקרים לא מופיעות תופעות לוואי כלשהן, והטיפול בטוח לחלוטין. במקרים נדירים מופיעות תופעות לוואי כמו פריחה, כאבי בטן, שלשולים או הפרעה זמנית בתפקודי הכבד.

אצל הרוב המוחלט של המטופלים חולפות התופעות האלה עם הפסקת הטיפול. השימוש בטרבינפין עלול - לעיתים נדירות - לפגוע בחוש הטעם, אך גם תופעת הלוואי הזאת היא הפיכה אצל הרוב המוחלט של המטופלים.

לעיתים רחוקות ביותר עלולות להופיע תופעות לוואי נדירות מאוד, אך הסיכון לסבול מהן זהה לסיכון להיפגע ממכת ברק.

מתי נתנשק? כשההרפס יעבור לך

הכירו את הרפס השפתיים: הוא סופר מדבק, לא אסתטי, מגרד ואפילו כואב מאוד. הבשורות הטובות: יש מה לעשות
הרפס השפתיים

השפעות בין־תרופתיות

אם לוקחים תרופות אחרות, יש לעדכן את הרופא המטפל כדי לוודא שאין השפעות בין־תרופתיות משמעותיות.

ההשפעות הבין־תרופתיות הנפוצות ביותר בטיפול בכדורים הן אינטראקציה בין תרופות להורדת שומני הדם מסוג סטטינים (כמו סימבסטטין או אטורבסטטין) לבין שימוש באיטרנול (השם הגנרי של התרופה: איטרקונזול). לכן אם מטופלים בסטטינים, אסור לקחת איטרנול.

קיימת אינטראקציה גם בין תרופות לדילול דם (כמו קומדין) לבין טרבינפין. לרוב יאשר הרופא לקחת טרבינפין עם תרופה לדילול דם, אך צפוי במקרים כאלה לדרוש מהמטופל לבדוק את תפקודי הקרישה שלו (בדיקות INR).

אילו בדיקות יש לעשות לפני הטיפול בכדורים?

יש לעשות ספירת דם ותפקודי כבד לפני תחילת הטיפול. במהלך הטיפול יש לעשות בדיקת תפקודי כבד אחת לחודש. יש לוודא שתפקודי הכבד תקינים לפני חידוש כל מרשם.

מהם סיכויי ההצלחה של הטיפול בפטרת ציפורני כפות הרגליים?

לא כל המטופלים מגיבים לטיפול התרופתי. אם מתמידים בטיפול התרופתי (טיפול מקומי או כדורים), שיעורי ההצלחה נעים בין 60% ל־70%. סיכויי ההצלחה גבוהים יותר כשמדובר במטופלים צעירים וללא מחלות רקע וכאשר מדובר במעורבות שטחית של הציפורניים.

האם לפעמים אין ברירה אלא לעבור ניתוח להסרת הציפורניים?

ברוב המכריע של המטופלים אין צורך בניתוח להסרת הציפורניים, מכיוון שמדובר במחלה זיהומית שאפשר לטפל בה באמצעות תרופות.

מה צריך לדעת לפני תחילת טיפול בפטרת של ציפורני הרגליים?

• יכול לחלוף זמן רב (4 עד 6 חודשים) לפני שהציפורן תיראה שוב נורמלית.

• קיים סיכון שהטיפול בפטרת הציפורניים לא יצליח או שהפטרת תחזור.

• אם לוקחים טיפול תרופתי, יש לבדוק את אנזימי הכבד במהלך הטיפול ולוודא שהם תקינים לפני שממשיכים בטיפול.

האם מותר להיכנס להריון במהלך הטיפול?

בתקופת ההריון וההנקה מומלץ לא לטפל בפטרת ציפורניים באמצעות כדורים אלא באמצעות טיפול מקומי. בכל מקרה מומלץ לאישה הרה להתייעץ עם רופא הנשים שלה או עם מרכז לייעוץ תרופות בהריון (מרכז טרטולוגי) אם היא בכל זאת רוצה ליטול כדורים לטיפול בפטרת הציפורניים.

פרופ' ארנון כהן
הוא מומחה ברפואת עור ומין בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש