חיפוש

dsdsdsd
להתקלח נכון

הבית נקי, אבל מה איתך?

סקר שנערך בבריטניה גילה את האמת המרה על הרגלי ההיגיינה של הנשים בממלכה המאוחדת. האשמים העיקריים: עייפות ומחסור בזמן. אז כמה פעמים בשבוע כדאי להתקלח במדינתנו המיוזעת, איך עושים זאת נכון, והאם שימוש בקרם לחות באמת יוצר תלוּת של העור?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

בבריטניה רוב הנשים לא מתקלחות בכל יום. שליש מהן מתקלחות כל שלושה ימים, ויותר מחצי מהן לא מסירות איפור לפני השינה.

02

מומחים: באקלים שלנו כדאי להתקלח פעם ביום, אבל לא יותר! מקלחות רבות יותר פוגעות בעור - במיוחד אצל מבוגרים.

03

כדי לשמור על הלחות של העור כדאי להשתמש בשמן או בקרם לחות. הגוף לא יפתח שום תלות בהם. והמחיר? לא מבטיח איכות.

​האם כולם וכולן מתקלחים בכל יום? ובכן, התשובה היא: לא. בסקר שנערך באחרונה בבריטניה מטעם חברת פלינט+פלינט, שמייצרת מוצרים לטיפוח העור, נשאלו 2,021 נשים בנות 50-18 על הרגלי ההיגיינה שלהן.

תוצאות הסקר מדהימות - גם אם מביאים בחשבון שהאקלים בבריטניה קר יותר מאשר בישראל: ארבע מתוך חמש נשים לא מתקלחות בכל יום. יותר מחצי מהן - 57% - אמרו שהן פשוט מתרעננות בבוקר באמצעות ניגוב קל במגבת לחה.

מפרקים את המקלחות למספרים: 21% בלבד מתקלחות או עושות אמבטיה בכל יום. 33% מתקלחות רק אחת לשלושה ימים.

ומה בנוגע להיגיינת הפה? אחת משמונה לא מצחצחות שיניים לפני השינה, ו־60% אינן מסירות איפור לפני השינה.

הסיבות לתדירות הנמוכה יחסית: כ־89% אמרו שהעייפות מונעת מהן להקפיד על היגיינה כמו שהיו רוצות; 35% אמרו שהסיבה העיקרית להרגלי ההיגיינה הירודים שלהן היא מחסור בזמן.

במסדרונות מקום העבודה הגיבו אנשים על הידיעה ברמות שונות של זעזוע ושל תדהמה. "מילא לא לחפוף, אבל איך אפשר להסתובב שלושה ימים בלי להתקלח?" "איכס! זה נשמע נורא, זה בטח כי קר שם כל הזמן" - היו שתיים מהתגובות המתונות ביותר.

תושבי מישור החוף בישראל, הסובלים בחודשי הקיץ משילוב בלתי נסבל של חום ושל לחות (הביל, בלשון החזאים), אינם יכולים להעלות על דעתם לסיים יום ללא מקלחת מרעננת. ויש רבים מהם שמתקלחים יותר מפעם ביום. אבל האם כל המקלחות האלו בריאות לנו?

העור שלנו מפריש שומן שמסייע לו לשמור על שלמותו. שכבת השומן על פני העור חשובה לנו גם מבחינת התחושה וגם מבחינת הבריאות: כשהיא פוחתת, נוצרת תחושת יובש שגורמת לגרד וגם עלולה להקל על היווצרות של אקזמה ועל כניסת חיידקים ופטריות. מקלחות תכופות מדי ביום ושימוש מוגזם בסבון עלולים לפגוע בשכבה הזאת.

באופן דומה: שימוש מופרז בשטיפה וגינלית עלול לפגום ברירית של איבר המין הנשי. בניגוד לשמועות, אין מניעה להשתמש בשטיפה וגינלית, רק צריך לעשות זאת במידה.

מהי התדירות המומלצת למקלחות?

מומלץ להתקלח פעם אחת ביום, לא יותר. זו תדירות שמתאימה לאקלים שלנו ולזיעה שמגיעה יחד איתו. אם מתרחצים יותר מפעם ביום, עלולים לאבד את השכבה השומנית המגינה על העור.

חשוב שתקפידו על כך במיוחד אם עברתם את גיל 40, או אם אתם עובדים בשמש ונמצאים בחוץ הרבה שעות במשך היום. אל תתקלחו יותר מפעם אחת ביום! ותקפידו לשים קרם לחות בכל ערב, ואפשר אפילו פעמיים ביום. לחלופין אפשר להשתמש בשמן אמבטיה. בגיל מבוגר העור מתייבש בקלות רבה יותר, וגם חשיפה ממושכת לשמש תורמת להפחתת השומן העורי.

וכמה פעמים לשטוף את הפנים?

הפנים והחזה הם אזורים מעט יותר שומניים משאר איברי הגוף. למי שיש נטייה לעור שומני או לפצעים בפנים מומלץ לשטוף אותם אפילו פעמיים ביום בסבון עדין.

מה לעשות כדי להתקלח ולשמור על העור כמו שצריך?

עניין של זמן
אין משך מדויק למקלחת האידיאלית, אבל כדאי שהן לא יהיו ארוכות מדי - בין 5 ל־10 דקות. זה ממש מספיק. מקלחת שנמשכת מעבר לכך כבר עלולה לפגוע בשכבת העור.

בוחרים סבון וקרם
ככלל, לדעת רופאי עור אין הבדלים משמעותיים בין הקרמים השונים, והם ממליצים לבחור קרם לחות לפי ההעדפה האישית שלנו. אנחנו חיים בעולם ממותג, אבל סבון או קרם שעולים מאות שקלים לא יהיו בהכרח יותר טובים ממוצרים זולים יותר.

השוני בין הקרמים הוא בעיקר בחוויה שמוכרים לכם וגם במרקם, בריח ובתחושה שהמוצרים מעבירים, ופחות באיכות האמיתית. גם בסבון וגם בקרם יש עניין של התאמה אישית - יש מי שמעדיפים מרקם יותר שומני ויש מי שמעדיפים מרקם פחות שומני.

האם צריך סבון שונה לפנים ולגוף?
אני ממליץ בדרך כלל להשתמש בסבון תינוקות עדין שמתאים גם לגוף וגם לפנים. אין יתרון מיוחד בסבונים יקרים לפנים, כולם עושים אותה עבודה של ניקוי העור מהלכלוך ומהשומן שהצטברו עליו. רק אם עובדים בעבודה פיזית קשה, שכרוכה בהצטברות רבה יותר של לכלוך, צריך סבון גס יותר.

איך שוטפים: סבנו את כל הגוף, וכמובן תשקיעו יותר בסיבון קפלי הגוף ובאזורים כמו בתי השחי והפנים שבהם יש הצטברות של זיעה.

שימו לב לאדמומיות מגרדות
יש הרבה אנשים שמקלחת חמה מאוד גורמת להם להרגשת גרד. לתופעה הזאת קוראים אורטיקריה. אם אתם סובלים מתחושה כזאת או מאודם בעור אחרי מקלחת חמה, יכול להיות שהעור שלכם רגיש למים החמים מדי או למים עצמם.

ניתן לטפל באורטיקריה באמצעות אנטי־היסטמינים אם אין ברירה, אבל מומלץ להיות מודעים לכך ולשים לב לטמפרטורת המים. 

שימו שמן, שימו קרם
כדי לשמור על העור מפני יובש מומלץ להשתמש בשמן אמבט או למרוח קרם גוף. כדי לאפשר ספיגה טובה של קרם הלחות מומלץ למרוח את הקרם מיד אחרי המקלחת, אחרי שטופחים על העור באמצעות מגבת כך שהוא עדיין לח.

אם אתם מחובבי האמבטיות, מומלץ להשתמש בשמן אמבט כדי לא להתייבש. הוא יכול לשמש גם תחליף לסבון ועושה עבודה דומה.

לא מפתחים תלות בקרם אם מורחים הרבה ממנו?
לא. העור לא מפתח תלות בקרם, הוא רק מחזיר לו לחות. כמו כל מוצר, אין סיבה להשתמש בקרם הלחות בכמות מופרזת.

ומה בנוגע לשימוש בקרמים נטולי fragrance (בושם)?
אין המלצה גורפת להשתמש דווקא בקרמים נטולי החומרים האלה, אלא אם אתם סובלים מרגישות בעור. מדובר בחומרי בישום סינתטיים שמוסיפים לקרמים. לרוב האנשים אין בעיה להשתמש בקרמים שמכילים בשמים. עם זאת, אצל חלק קטן מהאנשים מתפתחת רגישות לחומרים האלה ולחומרים המשמרים. הרגישות הזאת מתבטאת בפריחה ובגרד.

הישמרו ממגבונים לחים
אם אתם שוקלים להחליף מקלחת או שתיים בהתרעננות באמצעות מגבון לח, כדאי שתדעו שאלה מכילים לרוב חומרי ריח וכימיקלים שנותנים את המרקם הייחודי של המגבון. הכימיקלים האלה יכולים לגרום לרגישות ובהחלט לא מומלץ להשתמש במגבון לח לרחצה "על יבש". כמו כן לא מומלץ להמיר באופן קבוע את נייר הטואלט במגבון לח (ובהזדמנות הזאת יש להזכיר שהמגבונים הלחים הם סותמי ביוב ידועים ומפגע סביבתי לא מבוטל).

לא לישון עם איפור!
זה ממש לא לעניין. באיפור בכלל ובמייק אפ בפרט יש חומרים שיכולים לעורר דלקת עור אלרגית, ולכן עדיף להפחית את המגע של האיפור עם העור לפחות בשעות שבהן ישנים.

אני בודק בקליניקה נשים רבות שסובלות מרגישות ומאקזמה בעור הפנים - בעיקר מסביב לעיניים ובלחיים - בגלל שימוש בתכשירים קוסמטיים שונים. שטפו היטב את הפנים והסירו את האיפור לפני השינה.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש