חיפוש

dsdsdsd
הסרת שיער

הסרת שיער לא תמיד עוברת חלק

מכירים את הפצעונים האדומים והמגרדים שצצים על העור אחרי הסרת שיער או גילוח? יש לתופעה הזה גם שם מעצבן: פוליקוליטיס. קבלו טיפים מנצחים שיביסו את המטרד

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

פוליקוליטיס הוא זיהום חיידקי של זקיק השיער, שנוצר בדרך כלל בעקבות הסרת שיער ברחבי הגוף.

02

טיפ למניעה: לרחוץ את האזור לפני הסרת השיער ובאופן שוטף פעמיים ביום במים פושרים ובאל־סבון.

03

קיימות מספר משחות אנטיביוטיות יעילות וזולות למריחה הניתנות במרשם רופא. בדרך כלל הן יספיקו.

אם אתן מסירות שיער או אתם מסירים שיער, בטח עשיתם היכרות עם הפצעונים הקטנים שמופיעים אחרי. קוראים לתופעה פוליקוליטיס ולמעשה מדובר בזיהום חיידקי של זקיקי השיער.

פוליקוליטיס מופיע באזורים שונים של הגוף. אצל נשים ניתן לראות את הפצעונים לעתים קרובות בשוקיים ובירכיים לאחר הסרת שיער בכל שיטה שהיא - גילוח, שעווה, אפילציה, מכשיר קרן אור (IPL) או הסרת שיער בלייזר. גם גברים מכירים את התופעה, שמופיעה אצלם לאחר גילוח באזור הזקן, ובמקרה שלהם היא מכונה פסאודו־פוליקוליטיס.

איך זה נראה?

קבוצות קטנות של בליטות או פצעונים אדומים על פני העור. הפצעונים יכולים להיות רגישים וכואבים, לעתים הם גורמים לגרד וייתכן שיתמלאו במוגלה.

כיצד ניתן למנוע הופעה או החמרה של פוליקוליטיס?

1. הקפידו על הגיינה טובה של העור לפני הגילוח או הסרת השיער.

2. שטפו את העור במים עד פעמיים ביום (ולא יותר). מומלץ להשתמש במים פושרים, ולא חמים מאוד, ובאל־סבון עדין או סבון לתינוקות.

3. אל תגרדו ואל תפוצצו את הפצעונים. פעולות אלו עלולות לגרום להופעה של לצלקות (ממש כמו באקנה).

4. אל תגלחו את האזורים שיש בהם פצעונים.

האם אני יכול לטפל בפוליקוליטיס בעצמי?

אפשר להרטיב מגבת או בד נקי במים חמים (אך לא רותחים) ולהניח על הפצעונים. כאשר המגבת מתקררת, חממו אותה שוב והניחו על האזור הנגוע. יש לחזור על טיפול זה במשך 10־15 דקות, 3 פעמים ביום.

מהו הטיפול הרפואי בפוליקוליטיס?

הטיפול יכול להיות טיפול מקומי או טיפול בכדורים. במרבית החולים נדרש טיפול מקומי בלבד. משחות אנטיביוטיות מקובלות לטיפול בפוליקוליטיס הן: פוסידין משחה וקרםבקטרובן, מופירוצין, אקנה מיצין. תכשירים יעילים וזולים אלו, הניתנים במרשם רופא, פועלים נגד החיידקים הגורמים להופעת הפוליקוליטיס.

התגובה לטיפול באנטיביוטיקה מקומית מופיעה לאחר שבוע או שבועיים של טיפול. במקרים חריגים יש צורך בטיפול באנטיביוטיקה סיסטמית, בבליעה.

מקלחת: איך עושים את זה נכון?

שלא יסבנו אתכם - קראו את המדריך

מקלחת: איך עושים את זה נכון?

כיצד מטפלים בפסאודו־פוליקוליטיס?

זו תופעה נפוצה מאוד, בעיקר בגברים צעירים ובייחוד בחיילים, והיא נגרמת על ידי חדירה של השערה לתוך העור. טיפול הבחירה הינו הפסקת הגילוח. מומלץ לקצץ את השערות לאורך של לא פחות מחצי סנטימטר. חיילים, שוטרים ובעלי מקצועות אחרים נדרשים לקבל פטור מגילוח מסיבות רפואיות עקב הפסאודו־פוליקוליטיס.

עוד משהו שחשוב לדעת?

סוג נוסף של פוליקוליטיס נדיר באופן יחסי פורץ לאחר רחצה בג'קוזי, בבריכה או במרחצאות שבהם לא בוצעה הכלרה ראויה של המים. במקרה זה נגרם הפוליקוליטיס על ידי החיידק פסאודומונס ארגינוזה. הפריחה מופיעה 8־48 שעות לאחר המגע עם המים המזוהמים ולעתים מלווה בחום נמוך.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש