חיפוש

dsdsdsd
בחור צעיר עם סקביאס מגרד את הפנים

סקביאס (גרדת): איך נפטרים מהצרה הזאת?

גרדת היא מחלת עור שגורמת לפריחה ולגרד עז. ממה נגרמת המחלה? האם היא מידבקת? האם היא מסוכנת? עד כמה היא נפוצה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

גרדת היא מחלת עור מידבקת ביותר שהגורם לה הוא קרציון. רוב האנשים נדבקים במגע של עור לעור.

02

התסמינים השכיחים ביותר של גרדת כוללים פריחה וגרד עז שמחמיר בעיקר בשעות הלילה.

03

הטיפול בגרדת מבוסס על קרם שמכיל פרמתרין שמורחים על כל הגוף במשך שבוע או יותר.

מהי גרדת?

גרדת (סקביאס, Scabies) היא מחלת עור מגרדת ומידבקת ביותר שהגורם לה הוא קרציון בשם סרקופטס סקביי. אותם קרציונים, שגודלם כרבע מילימטר, משתמשים בפיות שלהם וברגליים הקדמיות כדי לחפור מנהרות בתוך העור, ושם הם מטילים את הביצים שלהם ומתרבים.

ההערכה היא שיש כיום בעולם כ־100 מיליון בני אדם שסובלים מגרדת.

הקרציון שגורם לסקביאס

משמאל: קרציון סרקופטס סקביי. גודלו: 0.25 מילימטר

מהם התסמינים של גרדת?

התסמינים השכיחים ביותר של גרדת כוללים פריחה וגירודים עזים בגוף שמחמירים בעיקר בלילה.

גרדת מתבטאת בהופעה של קשריות אדומות קטנות ומגרדות, ולעיתים ניתן לראות בזכוכית מגדלת את המחילות שבהן מתחפר הקרציון בתוך עור הגוף. אצל אנשים שלא חלו בסקביאס בעבר עלולים הסימפטומים הראשונים להופיע רק כמה שבועות לאחר ההדבקה הראשונית.

האזורים השכיחים לפריחה בגרדת אצל מבוגרים:

• בין אצבעות הידיים.

• הקפל שבין אצבעות הידיים.

• הצד הפנימי של האמות.

• בתי השחי.

• העור הסמוך לפטמות בנשים.

• מסביב לטבור באגן.

• ברכיים.

• עכוז. 

• הירכיים האחוריות. 

• צידי השוקיים. 

• הגב, הבטן והחזה מעורבים פחות.

האזורים השכיחים לפריחה בגרדת אצל ילדים:
גרדת עלולה להופיע גם בילדים קטנים ובתינוקות, ואז מתבטאת המחלה בפריחה ובגירודים - בעיקר בכפות הידיים, בכפות הרגליים ובראש.

מהם גורמי הסיכון לגרדת?

• מערכת חיסון חלשה - למשל אצל קשישים, חולים בלוקמיה או באיידס.

• מגורים צפופים - כמו בבתי אבות, בבתי חולים, במתקנים צבאיים ובבתי כלא. 

כיצד נדבקים בגרדת?

רוב האנשים נדבקים כתוצאה ממגע ישיר של עור לעור עם אדם שיש לו סקביאס בתנאים של צפיפות במגורים, למשל אצל חיילים בצבא.

העברה יכולה לקרות גם כתוצאה משימוש משותף בחפצים - למשל בגדים, מצעים, שמיכות, מגבות - שבהם השתמש אדם שנגוע בסקביאס. קרציון הגרדת יכול לחיות מחוץ לגוף 24 עד 36 שעות ואף ויותר - אם הטמפרטורה בחוץ נמוכה, והלחות גבוהה. הדבקה יכולה להיגרם גם במהלך יחסי מין.

האם גרדת יכולה לעבור מבעלי חיים?

גם בעלי חיים עלולים להידבק בגרדת, אך סוגי הקרציונים הגורמים לגרדת בכלבים ובחתולים שונים מאשר בבני אדם. גרדת שנגרמת אצל בני אדם מקרציונים של בעלי חיים היא לרוב קלה יותר.

הקרציונים האלה אינם מתרבים על בני אדם, אינם חיים על העור של בני האדם יותר מכמה ימים ואינם עוברים מאדם לאדם. אפשר להידבק מגרדת גם מארנבים בגידול ביתי.

הופיעו לכם פריחה? פצעים בעור? פצעי בגרות?

תוכלו להתייעץ כבר הערב עם רופא עור בשיחת וידאו בלי לצאת מהבית. לפרטים​

shutterstock_1119331019.jpg

איך מאבחנים גרדת?

לרוב יוכל הרופא לאבחן גרדת על פי בדיקה פיזית והסתכלות בלבד על האזור הנגוע, ללא צורך בבדיקות מעבדה. ניתן לקחת משטח מהעור כדי לאשר את האבחנה. כדי לצפות בקרציון צריך להיעזר בזכוכית מגדלת או במיקרוסקופ. 

הסבירות שמדובר בגרדת עולה במצבים הבאים:

• גרד מפושט שמחמיר בלילה. התחושה של מי שלוקים בגרדת היא שאין פרופורציה בין גודל הפריחה לעוצמת הגירוד: בעוד שהפריחה נראית מתונה, תחושת הגירוד היא עזה. 

• הופעת פריחה באזורים האופייניים שצוינו למעלה.

• גרד אצל בן משפחה או אדם הנמצא בקשר קרוב עם החולה.

במקרים רבים האבחנה הקלינית של גרדת ברורה. עם זאת, קיימות כמה מחלות עור העשויות לדמות גרדת: אקזמה, פטרת, אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור), אך גם מחלות נדירות. לכן, כשיש חשד לגרדת מומלץ להגיע לבדיקה אצל רופא. 

האם זה מסוכן?

גרדת היא לרוב לא מסוכנת, אבל עקב הגרד העז - שמקשה גם על השינה - נפגעת בצורה משמעותית איכות החיים של החולים.

באנשים שסובלים מדיכוי חיסוני - למשל בחולי איידס או בחולי לימפומה - עלולה להופיע צורה מפושטת של גרדת הנקראת גרדת נורבגית. מדובר בגרדת מידבקת מאוד, וזו עלולה להיות מסוכנת.

סרטן העור: 14 מיתוסים מסוכנים

סיפרו לכם שלא צריך קרם הגנה אם אתם מתחבאים בצל או כשמעונן? שחלונות הרכב חוסמים קרינה? שכהי עור וילדים לא צריכים לדאוג ממלנומה? נו, והאמנתם? גלו את האמת
מיתוסים על סרטן העור

איך מטפלים בגרדת?

מטרת הטיפול בגרדת היא לחסל את הקרציונים כדי להעלים את הפריחה ואת הגרד וגם כדי למנוע העברה לאנשים אחרים.

טיפול בגרדת במבוגרים

הטיפול מבוסס על קרם שמכיל פרמתרין (השם המסחרי: לייקליר) בריכוז של 5% וקוטל את הקרציונים.

צריך למרוח את הקרם על כל הגוף - כולל על הצוואר, על כפות הידיים ועל כפות הרגליים. ניתן לוותר על הראש ועל הפנים, אלא אם כן יש במקומות האלה נגעי גרדת.

יש להקפיד על מריחה באזורים הבאים: בין אצבעות הידיים והרגליים, מתחת לציפורניים של כפות הידיים, מתחת לציפורניים של כפות הרגליים, במפרקים של שורש כף היד, במרפקים, בבתי השחי, באיברי המין החיצוניים ועל הישבן. נשים צריכות למרוח את הקרם גם על החזה.

יש למרוח את התכשיר בלילה, לפני שהולכים לישון, ולהשאיר אותו על העור למשך 8 עד 14 שעות. בפרק הזמן הזה יש להימנע מרחצה, ממקלחת או משטיפה של הגוף.

אם בכל זאת צריך לשטוף את הידיים או אזורים אחרים של העור - למשל הישבן ואיברי המין החיצוניים - יש למרוח מחדש את הקרם על אותם האזורים. לאחר 8 שעות לפחות שבהם היה התכשיר על העור, יש להתקלח או לשטוף את העור בסבון ובמים.

אם מקפידים על הוראות השימוש האלה, מספיקה בדרך כלל מריחה אחת לטיפול מוצלח. למרות זאת, מומלץ לחזור על הטיפול לאחר 7 עד 14 ימים, אחרת עלולה הגרדת לחזור. מי שמתגוררים בצפיפות רבה - למשל חיילים - מצויים בסיכון גבוה יותר להדבקה חוזרת.

טיפול בגרדת בילדים

ילדים צריכים למרוח את הקרם באופן אחיד על כל הגוף, כולל כפות הידיים, כפות הרגליים, צוואר, פנים, אוזניים וקרקפת. בילדים אסור למרוח את הקרם מסביב לפה, מכיוון שהם עלולים ללקק את הקרם או להכניס אותו לעיניים. חשוב להקפיד שהילד לא ילקק את הקרם מהידיים. 

טיפול בגרדת בקשישים

בני 65 ומעלה צריכים להשתמש בקרם כמו מבוגרים, אבל נוסף על כך עליהם לטפל גם בפנים, באוזניים ובקרקפת. עליהם להקפיד שלא למרוח את הקרם על האזורים שמסביב לעיניים.

טיפול בבני משפחה או באנשים הנמצאים במגע קרוב עם החולה

מאחר שגרדת היא מחלה מידבקת מאוד, לרוב מומלץ מאוד לטפל גם בבני משפחה או באנשים שהיו במגע קרוב עם החולה בחודש שלפני גילוי ההדבקה. טיפול כזה מפחית את הסיכון להידבקות וגם את הסיכון להישנות הגרדת אצל החולה המטופל.

טיפול בבגדים ובמצעים

יש לשטוף את הבגדים ואת המצעים שעימם בא החולה במגע במכונת כביסה ולאחר מכן במייבש כביסה. ניתן גם לאכסן את הבגדים או את המצעים בשקית ניילון למשך כמה ימים. כיוון שקרציוני הגרדת אינם מסוגלים לחיות מחוץ לגוף האדם יותר מ־3-2 ימים - הם ימותו.

הבית נקי, אבל מה איתך?

כמה פעמים בשבוע כדאי להתקלח במדינתנו המיוזעת, ואיך עושים זאת נכון? כל התשובות כאן
האם אתם מתקלחים נכון?

מה בנוגע לטיפולים טבעיים?

טיפול טבעי בגרדת אינו יעיל ואינו ממית את הקרציונים. טיפול שלא הוכח מדעית שאינו רעיל ושמסוגל להרוג את הקרציונים לא יעזור לרפא את המחלה ואף עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות.

לכן מומלץ לטפל בגרדת באמצעות הטיפול הרפואי המקובל. 

בתוך כמה זמן מרגישים שיפור בפריחה ובגרד?

טיפול מתאים בגרדת "מחסל" את הקרציונים מיד לאחר הטיפול. עם זאת, הגרד עלול להימשך ימים, שבועות ואפילו חודשים עקב התגובה של מערכת החיסון לקרציונים. לכן לעיתים יש צורך בטיפול נוסף של תרופות אנטי־היסטמיניות (נוגדות תסמיני אלרגיה). 

בין התרופות האנטי־היסטמיניות המחייבות מרשם רופא: טלפסט, בילקסטן, אריוס, פרומתזין, פניסטיל. ניתן להשתמש גם בתרופות הניתנות ללא מרשם רופא, ובהן: זילרגי, לורסטין ולורטדין.

לאחר חיסול הקרציון ניתן להשתמש בסטרואידים במתן מקומי או אפילו בסטרואידים הניתנים בכדורים. התרופות האלה מחייבות מרשם רופא.

הרופאים אומרים שאין לי גרדת, אבל אין לי ספק שהם טועים. זה אפשרי?

במקרים שבהם הוכח בבדיקות חוזרות שלא מדובר במחלת הגרדת אבל המטופל עדיין חווה את כל התופעות, יכול להתעורר החשש למחלת נפש נדירה בשם delusional parasitosis. המחלה מתבטאת בכך שהאדם בטוח שיש לו גרדת, אבל כל הבדיקות אינן מזהות הימצאות של פרזיטים.

אנשים כאלה יופנו על ידי רופא העור או רופא המשפחה לבדיקה ולטיפול פסיכיאטריים. 

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש