חיפוש

dsdsdsd
הרפס בשפתיים

הרפס: הווירוס שנאמן לך יותר מכלב

מעקצץ? בהחלט. מגרד? באבו אבוה. כואב ומטריף את השכל באופן כללי? או יה! מביך? זה כבר עניין של גישה. כי לא מתים מקצת הרפס, ולא צריך ישר להיות "דרמה קווין". זה אפילו יכול לעבור לבד. אבל למה לסבול?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

הרפס הוא נגיף מאוד שכיח, מאוד מדבק, אבל בסך הכול ההתפרצויות שלו יכולות לעבור גם לבד.

02

עם זאת, אין סיבה לסבול. יש תרופות שמקלות מאוד ומקצרות את משך ההתפרצות.

03

אחרי ההתפרצות הראשונה, ההתפרצויות הבאות, אם יבואו, יהיו קלות יותר ויושפעו ממערכת חיסונית חלשה, ומצבי לחץ.

​​​האם זה שכיח?

מאוד. אין נתונים סטטיסטיים מדויקים לגבי השכיחות של נגיף ההרפס בישראל, אולם ממחקרים שנעשו במדינות אחרות עולה, כי כרבע מאוכלוסיית כדור הארץ נושא נגיף זה או אחר ממשפחת ההרפס. כלומר משהו כמו מיליארד וחצי בני אדם. כלומר, בסך הכל אתם בחברה טובה.

איך זה נראה?

בדרך כלל מדובר בשלפוחיות קטנות וכואבות שמופיעות על השפתיים או על איברי המין. הן יכולות להופיע גם באיזור פי הטבעת, בעיקר אם משתמשים בו לסקס.

מה מרגישים?

לפני הופעת השלפוחיות תרגיש/י סימנים מוקדמים ("פרודרום") שכוללים תחושות של גירוד, עקצוץ, צריבה או אי-נעימות באיזור שבו יופיעו השלפוחיות. יכולים להופיע גם חום, כאבי ראש ותחושה כללית רעה.

מספר שעות או ימים לאחר הופעת העקצוץ המעצבן מתפתח כאב חד באיזור שבו מופיעות השלפוחיות הקטנות. השלפוחיות מלאות בנוזל שקוף או עכור.

איך יודעים שזה הרפס?

לפי הסימנים האופייניים וצורת השלפוחיות ניתן לדעת בדרך כלל שמדובר בהרפס. אם לא בטוחים ניתן לקחת מעט נוזל מהשלפוחיות ולהצמיח את הנגיף בתרבית תאים. בדיקות דם לא ממש יעילות באבחון התפרצות של הרפס, אולם עשויות להצביע על כך שהוא שוכן בגופכם.

מה זה אומר שנגיף ההרפס שוכן בגופי?

שזהו, הוא איתכם לכל החיים. זה לא כל-כך נורא, כפי שתראו מייד.

איך זה מתפרץ פתאום?

לאחר שנדבקים בנגיף, תקופת הדגירה בין הדבקה להופעת הסימנים הראשונים היא בין יומיים לשבעה ימים. אם מדובר בהתפרצות הראשונה, היא עלולה להיות דרמטית יותר (שלפוחיות גדולות יותר, על פני שטח נרחב יותר של הגוף).

ההתקף הראשון יעבור בתוך שלושה שבועות, אך במהלכו תדביקו את מי שתשכבו איתו, או תתנשקו איתו (אם הפצעים מופיעים על השפה). התפרצויות חוזרות הן בדרך כלל קצרות יותר וגם קטנות יותר, בייחוד אם מטפלים בהן. עם זאת, גם התפרצויות חוזרות מדבקות מאוד.

יש טיפול?

לא רק שיש, טיפול בהרפס הוא גם ממש יעיל, וככל שתקבלו טיפול מהר יותר, כך תחלוף ההתפרצות מהר יותר, או תימנע לחלוטין.

אילו סוגי הרפס קיימים?

הרפס באיזור הפה והשפתיים נקרא "הרפס מספר 1" והפצעים שהוא גורם נקראים גם "פצעי חום". למה? מכיוון שהרבה פעמים היחלשות המערכת החיסונית במהלך מחלה, שפעת למשל, תורמת להתפרצות של הנגיף שהוא אופורטוניסט ידוע. הרפס של איברי המין נקרא "הרפס מספר 2".

בארבעים השנים האחרונות, מאז שנות השישים העליזות והמהפכה המינית, שני המינים ("הרפס 1" ו"הרפס 2") החלו להופיע "זה באזורו של זה". והרבה מזה קשור גם לפופולריות הגוברת של מין אוראלי. כך אפשר למצוא את "מספר 1" גם על אברי מין ואת "מספר 2" גם על השפתיים.

ישנו גם הרפס זוסטר (הגורם ל"שלבקת חוגרת"). נגיף זה גורם למחלה שונה לגמרי (שלפוחיות שמתפתחות על פני החזה או הבטן בצורת חגורה). הנגיף שגורם להרפס זוסטר נקרא "וריצלה" והתפרצות של זוסטר עלולה להתבטא גם בכאבים חזקים המוקרנים מאיזור האגן לגפיים.

ה"וריצלה" הוא אותו נגיף שגורם לאבעבועות רוח, כלומר – אם חליתם במחלה בילדותכם, אתם נושאים אותו ועלולים לחטוף גם זוסטר בשלב זה או אחר.

באופן כללי, יש המון תת-זנים ממשפחת ההרפס שגורמים למחלות, חלקן שכיחות וחלקן נדירות עד מאוד, כמו דלקת המוח (Encephelytis). כאן אנחנו מדברים על המחלות הפחות נדירות שעלולות להיגרם מנגיף ההרפס.

כמה זמן זה נמשך החולרע הזה?

בהתפרצות ראשונית, כעבור שלושה שבועות הפצעים מגלידים ונעלמים. גם אם הפצעים בדרגה מאוד חמורה וקשה, תמיד הם נעלמים בסוף! ובלי צלקות. התקפים נוספים עשויים לחזור לעתים רחוקות או קרובות, אך התסמינים יהיו הרבה יותר קלים, ומשך ההתפרצות יהיה קצר יותר מההתקף הראשוני.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

נניח שמחליטים להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד... (אחרי הכל, הייתי קילר בגולני או לוחמת בצנחנים, קטן עלי)

אפשר. הגוף באמת יסדר הכל לבד. אבל, אף כי התרופות לא מכחידות את הנגיף, הן מקלות (מאוד!) את הסבל, ומקצרות (מאוד!) את משך ההתפרצות.

אבל ואם אתם אוהבים לסבול, בבקשה. כדאי לקחת בחשבון שככל שאתם מתמהמהים, התרופות היעילות שקיימות בשוק ישפיעו פחות. ההשפעה של התרופה גדולה יותר ככל שלוקחים אותה מוקדם יותר.

הרפס והחבר או החברה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותם?

אם קיימתם מגע מיני בזמן הופעת השלפוחיות אז הסיכוי להדבקה גבוה (ולא משנה אם מדובר בהתפרצות הראשונית או בהתפרצות חוזרת). אם לאחד מכם יש הרפס רדום, הסכנה להדבקה היא חמישה עד 10 אחוזים בשנה. אומנם בדרך כלל ההתפרצות הראשונית היא גדולה יותר, אבל לפעמים היא גם כל-כך קטנה, שלא שמים לב אליה, ואז אתם למעשה נשאים של הנגיף ולא יודעים את זה.

איך זה עובר?

הנגיף נמצא בתוך הנוזל שבשלפוחיות ועובר במגע ישיר לבן הזוג.

יכול להיות שיש לי הרפס אבל הוא לא התפרץ אף פעם?

כן! ממש ככה. יש אנשים שאצלם הנגיף ישן שנת ישרים ולא מתפרץ.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד זה בבית מרקחת ולסגור עניין?

אפשר לקנות משחות אנטי-נגיפיות להרפס בבית מרקחת ללא צורך במרשם. לכדורים, לעומת זאת, דרוש בדרך כלל מרשם רופא. מה שכן, אם תרכשו את התרופות דרך מרשם של קופת חולים, זה יהיה זול יותר. בנוסף כדאי גם לדעת, שהכדורים יעילים הרבה יותר מהמשחות.

ונניח שאני צריך ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק, אבל אם רוצים - אפשר ללכת ישר לרופא עור.

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום?

תופסים יוזמה ומנסים להשיג את התרופות... יש בתי מרקחת במדינות העולם השלישי שבהם אפשר לקנות הכל בלי מרשם, ואפשר לפנות גם לרופא מקומי.

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

 יש שלוש תרופות:

אציקלוביר (שם מסחרי: זובירקס).
ואלאציקלוביר (שם מסחרי וולטרקס).
פאמציקלוביר (שם מסחרי: פמביר, לא משווקת כרגע בישראל).

התרופות קיימות בצורה של משחות וכדורים. בכדורים משתמשים בדרך כלל בהתפרצויות גדולות יותר והם יעילים יותר ממשחות. כדאי להתחיל את הטיפול מיד עם הופעת התסמינים הראשונים וליטול את הכדורים או למרוח את המשחה במשך חמישה עד שבעה ימים. טיפול מונע – כלומר, נטילה יומיומית של התרופה – ניתן רק למי שסובלים מהתפרצויות מרובות.

קונדום עוזר?

כן. השימוש בקונדום בזמן התפרצות מוריד במידה ניכרת את הסיכון שתדביקו או תידבקו. אבל מה כבר קרה? אי אפשר להתאפק יומיים שלושה? תזכרו, הקונדום עשוי שלא לכסות דווקא את הנקודה שעליה הפצעים... הגנה מלאה זה לא.

זה יחזור?

יכול להיות. קרוב לוודאי שכן. לפעמים זה לא יחזור בכלל. כל התשובות נכונות וזה גם תלוי בכם במידה מסוימת. לאחר ההתפרצות הראשונית הנגיף נודד לעצבים הסמוכים לעמוד השדרה ונשאר שם במצב רדום. מדי פעם הוא מתעורר ותוקף שוב, בעיקר כאשר המערכת החיסונית נחלשת, למשל בזמן מחלה, כמו שפעת למשל, או עקב מתח נפשי.

וואלה?

כן וואלה. מתח נפשי עשוי להביא להתפרצות של הרפס. עוד סיבה לעשות יוגה ולהירגע.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש