חיפוש

dsdsdsd
הרפס בעיניים

הרפס בעיניים

סובלים מדלקת בעין אחת בלבד? העין כואבת ואדומה? ייתכן שהגורם לכך הוא נגיף ההרפס הפשוט שמתנחל אצל רבים מאוד מאיתנו כבר בתקופת הילדות

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

דלקת בעין בגלל נגיף ההרפס הפשוט יכולה לגרום להפרעות ראייה קשות עקב הפגיעה בקרנית - בעיקר בהתקפים החוזרים.

02

כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים יש חשיבות רבה לאבחנה מהירה ולטיפול מיידי בדלקת בעין. הטיפול יכול להיעשות בטיפות, במשחה ובכדורים

03

כאשר ההרפס גורם לכאב חזק מאוד, ניתן לשלב בטיפול טיפות המשתקות את השריר הציליארי בעין ועל ידי כך מפחיתות את הכאב.

ההרפס הפשוט (Herpes Simplex Virus) הוא הנגיף השכיח ביותר בקרב בני האדם. שמו נגזר ממילה יוונית שפירושה "לזחול". נגיף ההרפס זכה לשמו הודות ליכולתו לזחול לאורך שלוחות תאי העצב שלנו.

להרפס הפשוט יש שני זנים עיקריים:

זן 1 - הפוגע לרוב באזור הפנים.

זן 2 - פוגע לרוב בריריות אחרות בגוף, בעיקר באיברי המין.

הנגיף מועבר מאדם לאדם דרך נוזלי הגוף והוא יכול לפגוע בעור, בריריות בשפתיים ובעיניים. קל מאוד להידבק בנגיף, והחשיפה הראשונית לנגיף ההרפס הפשוט היא בדרך־כלל בילדות, בין גילי חצי שנה ל־6. רובנו נחשפים לנגיף, אך בדרך־כלל החשיפה הזאת לא מורגשת.

הדלקת הראשונית מתבטאת לרוב בשלפוחיות קטנות בעור, בעפעפיים או בשפתיים, והיא יכולה לחלוף גם ללא כל טיפול. הגוף מפתח נוגדנים לנגיף, אך למרות זאת, עם חלוף הדלקת, נשאר הנגיף במצב רדום בתאי העצב של מערכת העצבים הפריפרית באזור הפנים. בהמשך החיים יתעורר הנגיף ויתקוף שנית.

הסיבה לכך לא ידועה. עם זאת, יודעים כי ניתן לצפות לקבל תזכורת מכאיבה על קיומו במקרים הבאים:

1. חום גבוה.

2. מתח נפשי.

3. שינויים הורמונליים.

4. פעילות ירודה של המערכת החיסונית.

5. טראומה וחשיפה לקרינת אולטרה־סגולה (שמקורה לרוב בשמש).

תחילה פוגע הנגיף בעפעפיים, בלחמית ובקרנית, וגורם להופעת דלקת בקרנית. הדלקת, ששמה קרטיטיס, מופיעה לרוב בעין אחת ובדרך־כלל מתבטאת בכאב, בתחושת גוף זר בעין, באודם מקומי, ברגישות לאור, ובדמעת עם טשטוש ראייה (שיכול לנוע בין קל לקשה). ההפרעה בראייה תלויה במיקום הדלקת בקרנית.

הדלקת נוטה להופיע בהתקפים חוזרים, ומי שעבר פעם אחת דלקת בעין בגלל נגיף ההרפס הפשוט, יהיה חשוף לדלקות בגלל הנגיף במשך כל ימי חייו.

בהתקף הראשון נראה לרוב שלפוחיות על עור העפעפיים ובלחמית, אך בהתקפים שלאחר מכן תתרכז הדלקת בחלקים אחרים של העין - בקרנית ובתוך העין. דלקת בעין בגלל נגיף ההרפס הפשוט יכולה לגרום להפרעות ראייה קשות עקב הפגיעה בקרנית - בעיקר בהתקפים החוזרים.

נגיף ההרפס נכנס לתאי האפיתל של הקרנית והורס אותם. כתוצאה מכך נוצר כיב אופייני להרפס בקרנית עם בצקת סביבו. הכיב האופייני להרפס נקרא "כיב דנדריטי" בגלל צורתו דמוית הענף. במקרים הקשים יותר תיווצר צלקת באזור הכיב. הצלקת הזאת עלולה לגרום לפגיעה קבועה בראייה.

הנגיף פוגע גם ברגישות הקרנית למגע ומפחית אותה באופן משמעותי. ההרפס יכול לתקף גם את חלקי העין הפנימיים ולגרום לדלקת פנימית הנקראת אובאיטיס. סיבוכים נוספים שעלולים להיגרם כתוצאה מהדלקת: צמיחת כלי דם לתוך רקמת הקרנית, עליית הלחץ התוך־עיני ואיבוד ראייה בגלל קרנית עכורה.

הנגיף נוטה לתקוף את העין יותר מפעם אחת ובכל פעם יגרום נזק נוסף לרקמת הקרנית בפרט ולעין בכלל, אבל סיבוכים כתוצאה מהדלקת יטופלו בהתאם לסיבוך. השתלת קרנית מתורם תידרש במקרים שבהם הקרנית עכורה, מצולקת ואינה מאפשרת ראייה דרכה.

האבחנה מתבססת לרוב על הסימנים הקליניים האופייניים הנ"ל ורק במיעוט המקרים על בדיקות מעבדה.

הנגיף עלול להיכנס לחלקי העין הפנימיים. חדירה כזאת תגרום נזקים קשים יותר ותביא לחזרה תכופה יותר של הדלקת. לכן כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים יש חשיבות רבה לאבחנה מהירה ולטיפול מיידי בדלקת בעין. הטיפול יכול להיעשות בטיפות, במשחה ואם צריך - גם בכדורים:

1. טיפות - ניתן לטפל בטיפות עיניים נגד הנגיף שנקראות וירופטיק. הטיפות האלה ניתנות מדי שעה במשך שבוע - ואחר כך בתכיפות נמוכה יותר במשך שבועיים נוספים. התרופה אינה רשומה בארץ, ובמקומה ניתן לטפל בעין במשחה או בכדורים - על פי הצורך.

2. משחה - אפשר לטפל בדלקת גם במשחת אציקלוויר (Zovirax). המשחה ניתנת לעין חמש פעמים ביום במשך כעשרה ימים.

3. כדורים - השימוש בכדורי אציקלוויר בדרך כלל אינו נדרש במקרים של דלקת בקרנית שנגרם מנגיף ההרפס הפשוט מזן מסוג 1, אך הוא מומלץ במקרים שבהם חדר הנגיף לרקמות העין הפנימיות. טיפול בכדורים הוכיח את יעילותו בקרב חולים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה. אותם החולים, הודות לטיפול בכדורים, סבלו פחות מהופעות חוזרות ונשנות של הדלקת. הטיפול בכדורים גם מומלץ נגד דלקות הנגרמות מזנים אחרים של נגיפי הרפס. המינון המומלץ למבוגר לטיפול  בדלקת באמצעות הכדורים האלה הוא 400 מ"ג, חמש פעמים ביום. המינון המומלץ לטיפול מונע הוא כדור אחד או שניים ביום. ככל הידוע, ניתן לקחת את התרופות גם בזמן ההריון.

כן. המעקב הזה אצל רופא העיניים הוא חיוני, כיוון שניתן להפסיק את הטיפול רק לאחר היעלמות מלאה של סימני הדלקת. כאשר הכאב חזק מאוד, ניתן לשלב בטיפול טיפות המשתקות את השריר הציליארי בעין ועל ידי כך מפחיתות את הכאב. 

יש להימנע בעת הדלקת מטיפות המכילות סטרואידים, שכן אלה עלולות להחמיר את מצב הדלקת בגלל התרבות מהירה יותר של הנגיף בנוכחות סטרואידים.

לאנשים שסבלו מדלקת בעין בגלל נגיף ההרפס הפשוט לא מומלץ להרכיב עדשות מגע.

מידע נוסף על הרפס:

הרפס: הנגיף שנאמן לך יותר מכלב

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה, מנתחת ומנהלת מרפאות העיניים במרכז הרפואי רבין, מקבוצת הכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש