פורסם בראשונה: 31.12.2006
עדכון אחרון: 12.05.2015
  • ד"ר ענת רובינסון ד"ר ענת רובינסון

רואים את האדום בעיניים

לקריאה נוחה
אודם בעיניים הוא לא רק בעיה אסתטית, ולא תמיד הוא נובע מעייפות. לעיתים קרובות הכתמים האדומים בלחמית מעידים על מצוקה שמחייבת בדיקה אצל רופא עיניים. מדריך בריא לעיניים יפות
עיניים אדומות

בקיצור

1.

אודם בעיניים יכול להופיע סתם מעייפות ומחוסר שינה או לאחר קריאה ממושכת. עם זאת, לעיתים קרובות עלולות להיות סיבות אחרות שאתן יש לאבחן ושדורשות טיפול.

2.

טיפול חוזר בתכשירים המסתירים את האודם באופן זמני, כמו טיפות שמכווצות את כלי הדם בעיניים, לא יפתור את הבעיה וייתכן שאף יגרום להחמרתה בעתיד.

3.

אודם בעיניים יכול להופיע בגלל חשיפה לגורמים חיצוניים המגרים את רקמת העין כמו אבק ותרסיסים, גוף זר שחדר לעין, זיהום הגורם לדלקת, גירוי מעדשות מגע וחבלה.

עיניים אדומות מטרידות אותנו לא פעם. לעיתים מדובר בבעיה קצרת טווח וחולפת, ולעיתים היא מתמשכת ומרגיזה. עיניים אדומות מפריעות לנו גם בגלל התחושה הלא נוחה הנלווית לאודם וגם בגלל המראה הלא אסתטי.

מהי הסיבה לעיניים אדומות?

אודם בעיניים יכול להופיע סתם מעייפות ומחוסר שינה או לאחר קריאה ממושכת. עם זאת, לעיתים קרובות עלולות להיות סיבות אחרות הדורשות טיפול. כדי לטפל בבעיה יש לברר מהי הסיבה לאודם בעיניים - ולטפל בהתאם.

יש טיפות שהופכות מיד את האדום ללבן. האם הן מומלצות?

טיפול חוזר בתכשירים המסתירים את האודם באופן זמני, כמו טיפות שמכווצות את כלי הדם בעיניים, לא יפתור את הבעיה וייתכן שאף יגרום להחמרתה בעתיד.

כדי לבחון מהי הסיבה לעיניים האדומות חשוב לנסות לענות על כמה שאלות:

• האם התופעה חדשה או חוזרת?

• האם האדמומיות מופיעה בעין אחת או בשתיהן?

• האם היא מלוּוה בכאב או בגרד? האם קיימת הפרעה לראייה?

• האם נלוות לה תופעות באיברי גוף אחרים? (עור הפנים, למשל).

אודם בעיניים יכול להופיע כתוצאה מחשיפה לגורמים חיצוניים המגרים את רקמת העין כמו אבק, תרסיסים, חומרים כימיים שונים, גוף זר שחדר לעין, זיהום הגורם לדלקת וגירוי מקומי מעדשות מגע, אך הוא יכול להופיע גם כתוצאה מחבלה בעין או ממחלה תוך־עינית.

עיניים אדומות עם תחושת גוף זר

בכל מקרה של עין אדומה המלוּוה בתחושה שמצוי בה גוף זר, יש לברר אם העין נשרטה מגורם חיצוני כלשהו (ענף, ציפורן, דף נייר) או שמא חדר לעין גוף זר. זה יכול להיות גרגיר חול, שבב מתכת או עץ ואפילו חרק שהתנגש בעין בעת רכיבה על אופניים או על קטנוע או בחשיפה למשב רוח עז. כל אלה יכולים לגרום להופעת אודם בעין המלוּוה בגירוי עז. החרק שמתנגש בעין עלול לחדור למרווח שבין העפעפיים ללובן העין ולהטיל שם ביצים. הזחלים שבוקעים מהן גורמים לגירוי ולאודם בולטים בעין.

הטיפול: לשטוף את העיניים במים ולפנות לרופא עיניים בהקדם האפשרי. הוצאת הגורם הזר החודר לעין מוקדם ככל האפשר חיונית להחלמה מלאה וללא סיבוכים.

גם חומרים כימיים יכולים לחדור לעין ולגרום לאודם ולגירוי מקומי בולטים. אם מדובר בתופעה חדשה וחד־פעמית, יש לשטוף את העיניים היטב ולפנות לרופא עיניים.

בחשיפה כרונית לחומרים כימיים מגרים, כמו תרסיסים במעבדה או במספרה, יש לטפל באמצעות הרחקה מהגורם המגרה וטיפול בטיפות אנטי־אלרגיות ואנטי־דלקתיות.

פטריגיום

אודם מקומי בעין אחת או בשתי העיניים שחולף ובא לעיתים קרובות יכול להיגרם עקב תופעה הנקראת פטריגיום - רקמה עשירה בכלי דם הצומחת על לובן העין ובהמשך גם על הקרנית. הסיבה לצמיחה אינה ידועה, אך היא מושפעת מקרינת השמש, שמאיצה את קצב הצמיחה. במדינות כמו ישראל, שבהן יש שמש בשפע, הפטריגיום מאוד נפוץ.

הפטריגיום גורם לאודם מקומי בעיניים שמתחזק ונחלש בהתמדה ואינו מלוּוה בכאב או בגרד. לעיתים הוא מלוּוה בתחושת אי־נוחות או בתחושה של גוף זר בעין. הפטריגיום עלול להופיע בעין אחת או בשתיהן. מדובר בעיקר בבעיה קוסמטית, כל עוד אין צמיחה לעבר מרכז הקרנית. צמיחה כזאת יכולה לגרום להפרעה בראייה.

הטיפול: כל עוד הפטריגיום קטן ואינו מפריע לראייה, נשתמש בטיפות אנטי־דלקתיות ובמשקפי שמש, אך במקרים שבהם הפטריגיום גדול ומפריע לראייה, יש להסירו בניתוח. הניתוח הוא פשוט יחסית, אך דורש מיומנות כדי שיוסר ללא פגיעה ברקמת הקרנית וכדי להקטין את האפשרות להישנותו.

תופעה שכיחה נוספת שיכולה לגרום לעיניים אדומות באופן מתמשך ומטריד היא יובש בעיניים. הסיבות ליובש בעיניים שונות ורבות, אך הטיפול לרוב דומה: תחליפי דמעות נוזליים או צמיגיים.

ככל שהיובש בולט יותר, הסכנה לסיבוכים בעיניים בגלל היובש גדולה יותר, וכן גדול יותר הסבל. יובש בעיניים גורם לרוב לאודם ולתחושת אי־נוחות מתמשכים בשתי העיניים. לסובלים מיובש בעיניים מומלץ להקפיד על טיפול קבוע בתחליפי דמעות ומעקב תכוף אצל רופא העיניים.

דימום מקומי תת־לחמיתי

אודם בעיניים יכול להיות גם עקב דימום מקומי תת־לחמיתי. הדימום יכול להופיע באופן עצמוני או כתוצאה מחבלה בעין. תופעות כלליות כמו הקאות ומאמץ פיזי ניכר (הרמת משקולות) עלולות לגרום להופעת דימום תת־לחמיתי בעין ועקב כך לעין אדומה ללא כאבים או הפרשות. שימוש לא מווּסת בתרופות נוגדות קרישה יכול אף הוא לגרום לדימום דומה.

הטיפול: הדימום התת־לחמיתי חולף לרוב באופן עצמוני, ללא צורך בטיפול, בתוך שבוע עד שבועיים. בכל מקרה של הופעת דימום בעין יש לברר את האפשרות של חבלה שעלולה לכלול גם פגיעה בחלקי העין הפנימיים. במקרים כאלה מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים.

עיניים אדומות עם עפעפיים נפוחות

דלקות עיניים שונות על רקע אלרגי או זיהומי יכולות לפגוע גם בעפעפיים ולגרום לעיניים אדומות עם נפיחות של העפעפיים.

תופעה שכיחה שגורמת לאודם ולכאב מקומי בעין היא השעורה - כיס מוגלתי קטן בעפעף נפוח, אדום וכואב. התופעה היא לרוב קצרת טווח ובעין אחת. ניתן לטפל בה בהצלחה באמצעות קומפרסים חמים ובאמצעות משחה אנטיביוטית.

מנח עפעפיים לא תקין, ששכיח אצל אנשים מבוגרים (עפעף רפוי הנופל החוצה), יגרום אף הוא לעיניים אדומות. התופעה יכולה להיות מתמשכת בעין אחת או בשתיהן.

הטיפול: שילוב של תרופות אנטיביוטיות וניתוח לתיקון מנח העפעף.

דלקת כרונית של העפעפיים גורמת אף היא לעיניים אדומות ולתחושת אי־נוחות מטרידה. הטיפול במקרה כזה כולל ניקוי מקומי קבוע של העפעפיים, תחליפי דמעות ומשחה אנטיביוטית.

עיניים אדומות עם גירוי והפרשה

דלקות עיניים שונות - בגלל נגיפים, חיידקים או אלרגיה -  גורמות להופעת אודם בעיניים המלוּוה בתחושת גירוי, כאב, גוף זר בעין או גרד. לעיתים מלוּוה האודם בהפרשות מימיות בזוויות העיניים. דלקות באות לידי ביטוי לרוב בשתי העיניים והן נמשכות זמן קצר. במקרים כאלה יכלול הטיפול שילוב של טיפות אנטיביוטיות, אנטי־וירליות ואנטי־דלקתיות בהתאם לגורם הדלקת.

תופעה של אודם ממושך יותר או חוזר בשתי העיניים יכולה להיות על רקע אלרגי, והיא תלוּוה לרוב בגרד ובנפיחות סביב העיניים. דלקת עיניים אלרגית יכולה להיגרם מרגישות לתרופות, למזון, לתכשירים קוסמטיים, לחומרי איפור או לגירוי כלשהו באוויר (צמחים, אבק וכד'). גם שימוש ממושך בעדשות מגע עלול לגרום לרגישות יתר לעדשות המגע ועקב כך לאודם ולתחושת אי־נוחות חוזרים.

הטיפול: הפסקת המגע עם הגורם המגרה, הסרת עדשות המגע, טיפות אנטי־אלרגיות ואנטי־דלקתיות.

עיניים אדומות מלוות בכאב ובהפרעה לראייה

עיניים אדומות יחד עם כאבים והפרעה לראייה מחייבות בדיקה דחופה אצל רופא עיניים, כיוון שתופעות כאלה עלולות להעיד על מחלות שעלולות להשאיר נזקים בלתי הפיכים בעיניים אם לא מטפלים בהן בזמן.

אחת הסיבות השכיחות לאודם ולכאבים בעין אחת או בשתיהן אצל צעירים היא התפתחות כיב בקרנית. הכיב יכול להופיע על רקע זיהומי או אימונולוגי והוא שכיח בקרב מרכיבי עדשות מגע.

הטיפול: הסרת עדשות המגע וטיפול אנטיביוטי ואנטי־דלקתי בהתאם לגורם הכיב. 

גם נגיף ההרפס עלול לגרום להופעת אודם וכאבים. הנגיף הזה יכול לגרום נזקים קשים לעין אם לא מטפלים בו בהקדם האפשרי.

מחלות עיניים נוספות, כמו אובאיטיס או גלאוקומה חריפה, יכולות לבוא לידי ביטוי בעיניים אדומות עם כאבים והפרעה בראייה. המחלות האלה מחייבוות אבחון מוקדם של רופא עיניים וטיפול מתאים כדי למנוע סיבוכים ולהביא להחלמה מלאה.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים משקפיים חדשים?

​קבלו החזר משמעותי מכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל