חיפוש

dsdsdsd
פטריגיום: קרום אדמדם על הלבן של העין

פטריגיום: קרום אדמדם על הלבן של העין

פטריגיום הוא קרום לבנבן־אדמדם הצומח על הקרנית בהדרגה. הוא אינו ממאיר, אולם יוצר אודם בעין. את הפטריגיום מסירים בניתוח כדי למנוע הפרעה בראייה וגם משיקולי אסתטיקה

פרופ' אירית בכר, ד"ר נסים לויה, פרופ' ישראל קרמר

בקיצור

01

פטריגיום (תבלול בעברית) הוא שם של גידול לא סרטני שצומח על העין. הוא מביא איתו, בין היתר, אודם, גירוי ודמעות.

02

למה הוא מופיע? כנראה משום שנחשפתם לקרינת UV של השמש. לא רוצים פטריגיום? הרכיבו משקפי שמש

03

הטיפול הוא לרוב בטיפות עיניים ובמקרים חמורים יותר - בניתוח. שיעורי ההצלחה בניתוח גבוהים והחזרה לשגרה - בתוך שבוע.

הקרנית היא החלק המעוגל השקוף בקדמת גלגל העין, ותפקידה הוא לשבור לכיוון העדשה את האור הנכנס לעין. פטריגיום (בעברית: תבלול) הוא צמיחה של רקמה פיברווסקולרית (מעין קרום המכיל כלי דם) על פני הקרנית. זהו גידול לא סרטני.

מהם מאפייני הפטריגיום?

הסימפטומים כוללים לרוב אודם, גירוי, צריבה, יובש, תחושת גוף זר בעין ודמעת. הפטריגיום עשוי אף לגרום להפרעות בראייה בשל עיוות הקרנית או בשל צמיחתו עד לכיסוי ציר הראייה.

מה גורם ליצירת פטריגיום?

הופעת הפטריגיום קשורה לחשיפה לשמש ולקרינת UV וכן לגירוי כרוני של העיניים בסביבה מאובקת. לכן מומלץ מאוד להרכיב משקפי שמש שכוללים הגנה מפני קרינת UV כדי למנוע צמיחה של פטריגיום על הקרנית.

כיצד מטפלים בפטריגיום?

במקרים שבהם הפטריגיום קטן ואינו גורם לתסמינים, אין צורך בטיפול, חוץ מאשר הזלפת טיפות נגד יובש. כשהפטריגיום גורם לתסמינים, יש צורך להסיר אותו בניתוח. גם סיבות קוסמטיות עשויות להביא להחלטה להסיר את הפטריגיום.

האם מדובר בניתוח מסובך?

ניתוח להסרת פטריגיום הוא פשוט ונמשך כ־40 דקות. הניתוח נעשה על פני שטח העין (זה אינו ניתוח תוך־עיני), ובו כורתים את רקמת הפטריגיום. את המקום שממנו הוסרה הרקמה מכסים ברקמת לחמית שנלקחת מתחת לעפעף העליון. הכיסוי נועד למנוע את הישנות הפטריגיום. בשיטה הנוכחית שיעור ההישנות הוא 5% בלבד. נוסף על כך ניתן להסיר את הפטריגיום ללא שתל לחמית ובמקום זאת משתמשים בחומר הנקרא מיטומיצין שנועד למנוע את הישנות התהליך.

האם הניתוח נעשה בהרדמה כללית?

הניתוח נעשה בהרדמה מקומית. לאחר הניתוח חובשים את העין ליום אחד. יש צורך בבדיקת הרופא המנתח למחרת הניתוח, ואז גם מסירים את התחבושת. ביקורות נוספות יהיו כעבור שבוע וכעבור ארבעה עד שישה שבועות. בתקופה הזאת יש להזליף טיפות עיניים ולמרוח משחת עיניים כארבע פעמים ביום. העין על פי רוב אדומה, ותיתכן תחושת גוף זר בעין כמה שבועות לאחר הניתוח.

 

צילום של עין נגועה בפטריגיום

PETRYGIUM.jpg 

מתי אוכל לחזור לעבודה?

בדרך כלל ניתן לשוב לפעילות מלאה לאחר כשבוע.

מהם הסיבוכים האפשריים?

הניתוח בטוח מאוד, וסיבוכים מתרחשים רק לעיתים רחוקות. הסיבוכים האפשריים כוללים: דימום, זיהום, היוצרות גרנולומה (רקמה צלקתית) לאחר הניתוח והישנות הפטריגיום.

פרופ' אירית בכר, ד"ר נסים לויה ופרופ' ישראל קרמר הם רופאי עיינים בשירות הקרנית במרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש