חיפוש

dsdsdsd
דלקת עפעפיים

כשהדלקת מגיעה לעפעפיים

מגרד לכם? אדום לכם? אתם מרגישים שגוף זר מטייל בעיניים? יש לכם קשקשת בריסים? ייתכן שאתם סובלים מדלקת בעפעפיים

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

מה מרגישים כשיש דלקת בעפעפיים? אי־נוחות בעיניים - בעיקר בבוקר, תחושת צריבה ותחושה שיש גוף זר בעיניים, גרד ורגישות לאור. העיניים עצמן נראות אדמומיות, ולעיתים יש ירידה בכושר הראייה.

02

איזה נזק עלול להיגרם כתוצאה מהדלקת? אובדן ריסים והגברת השבירות שלהן, צמיחת הריסים בכיוון הקרנית, שעורה, כיבים בעור העפעפיים והצטלקויות בגבול העפעפיים.

03

איך מטפלים בדלקת העפעפיים? בשלב החריף של הדלקת יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי במשחה או בכדורים. לעיתים משתמשים במשחות אנטיביוטיות שמשולבות עם תרופה אנטי־דלקתית (סטרואידים).

מגרד לך בעיניים? תחושת אי־נוחות בעיניים מלווה אותך בבוקר וגורמת לך להרגיש עייפות בערב? ייתכן שהסיבה לכך היא דלקת בעפעפיים.

דלקת בעפעפיים - מה זה בכלל?

העפעפיים הרבה יותר רגישים מכפי שאנחנו נוטים לחשוב, והם עלולים ליפול קורבן למשפחה של מחלות דלקתיות כרוניות. המחלות פוגעות בשתי העיניים והן מתאפיינות בהתפרצויות חוזרות ונשנות, וביניהן יש תקופות שקטות.

מה מרגישים כשיש דלקת בעפעפיים?

אי־נוחות בעיניים - בעיקר בבוקר, תחושת צריבה ותחושה שיש גוף זר בעיניים, גרד ורגישות לאור. העיניים עצמן נראות אדמומיות, ולעיתים יש ירידה בכושר הראייה.

תסמינים כאלה מחייבים פנייה לרופא עיניים. בבדיקה הוא עשוי למצוא אודם של גבול העפעפיים, קשקשת על הריסים, הפרשות דביקות בקצות העפעפיים, גירוי של לחמית העין, גודש בכלי הדם, בלוטות מלאות וגדושות בעפעפיים. הממצאים האלה מעידים שאכן מדובר בדלקת בעפעפיים.

איזה נזק עלול להיגרם כתוצאה מהדלקת?

סיבוכי המחלה כוללים אובדן ריסים והגברת השבירות שלהן, צמיחת הריסים בכיוון הקרנית (טריכיאזיס), שעורה (דלקת בתוך הבלוטה - תהליך שגורם לאבצס), כלזיון (נגע עגול כרוני בעפעפיים המכיל רקמת שומן וצלקת), כיבים בעור העפעפיים והצטלקויות בגבול העפעפיים. במקרים קשים יופיעו שינויים בקרנית כתוצאה מיובש.

קיימים שלושה סוגים של דלקת עפעפיים כרונית:

1. זיהום בחיידק הנקרא סטפילוקוקוס.

2. הידבקות העפעפיים במחלות עור שונות של הפנים כמו קשקשת העור (סבוריאה), רוזציאה, וירוס הרפס.

3. תגובה אלרגית של העור או תגובה לחשיפה כרונית לעשן או לחומרים כימיים.

דלקת של העפעפיים תיתכן גם בגלל חוסר פעילות של בלוטות העפעפיים (בלוטות המייבומיאן): הבלוטות אינן מפרישות כהלכה את  תכולתן, והן גדושות ומלאות.

הסוג הראשון  שכיח יותר בצעירים והוא נובע מהתרבות של חיידקים סביב שורשי הריסים בעפעפיים. לרוב יופיעו הפרשות יבשות על הריסים, קשקשים, גירוי של גבול העפעפיים ותחושת גרד. השכיחות בגברים ובנשים היא זהה. הסוג השני והשלישי שכיחים יותר בקרב מבוגרים.  

איך מטפלים בדלקת העפעפיים?

מדובר במחלה הדורשת טיפול ממושך. בשלב החריף של הדלקת יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי במשחה או בכדורים. לטיפול מקומי משתמשים לרוב במשחות אנטיביוטיות. לעיתים משתמשים במשחות אנטיביוטיות שמשולבות עם תרופה אנטי־דלקתית (סטרואידים). כדורי אנטיביוטיקה כמו טטרציקלינים (דוקסילין, מינוציקלין) יהיו יעילים במקרים קשים של חוסר פעילות של בלוטות המייבומיאן ויינתנו לעיתים לזמן ממושך - עד שלושה חודשים. עם הטיפול האנטיביוטי משלבים קומפרסים חמים על פני העפעפיים וניקוי מקומי יומי.

בשלב הכרוני של הדלקת חשוב לשמור על ההיגיינה של העפעפיים: להסיר את ההפרשות ואת הקשקשים מהריסים באופן שוטף, לעסות את העפעפיים כדי לרוקן את הבלוטות המלאות ולהזליף לעין תחליפי דמעות באופן קבוע למניעת יובש.

אפשר לנתח?

התערבות כירורגית נעשית בדרך כלל לשם טיפול בסיבוכי המחלה: לפתיחת אבצס בעפעף, להוצאת כלזיון או להסרת סתימה של פתחי ניקוז הדמעות להקלת היובש.

ובשורה התחתונה?

על אף שדלקת העפעפיים היא מחלה כרונית, ניתן להקל את תסמיניה ולמנוע את סיבוכיה באמצעות טיפול נכון ובאמצעות מעקב מסודר אצל רופא העיניים.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש