חיפוש

dsdsdsd
כפל ראייה

ראייה כפולה (דיפלופיה)

מה ההבדל בין כפל ראייה שמקורו בעין אחת לבין כפל ראייה שמקורו בשתי העיניים? מהן הסיבות לתופעה, איך מטפלים בה ומה הקשר בין ראייה כפולה לבין פזילה? כל השאלות וכל התשובות

פרופ

פרופ' חנה לייבה

בקיצור

01

פגם בעדשה או הקרנית שלנו עלול לגרום למוח לפרש את קרני האור שהגיעו לעין שתמונה כפולה.

02

בבעיה כזאת מטפלים בדרך כלל בעזרת משקפיים או עדשות מגע, אך לפעמים צריך לעבור ניתוח.

03

אני צריך עזרה עכשיו! אני משתגע... הפתרון המיידי הוא פשוט לנסות ולסגור עין אחת. אחר־כך לקבוע תור לרופא עיניים.

- אני רואה אותך פעמיים! מה קרה לי?

- תכסה בבקשה את עין ימין.

- אני רואה אותך רק פעם אחת. כנראה עין שמאל שלי חולה.

- עכשיו תכסה בבקשה את עין שמאל.

- שמע, אתה קוסם, גם עכשיו אני רואה אותך רק פעם אחת.

- ועכשיו תסתכל עליי בשתי העיניים ואל תכסה אף אחת מהן.

- אוי, הכול חזר, שוב אני רואה אותך כפול!

- אתה סובל מראייה כפולה שהמקור שלה בשתי העיניים.

יש גם כפל ראייה שמקורו בעין אחת?

כן, זו הפרעה בעין אחת בלבד. הראייה הכפולה נמשכת גם כאשר העין השנייה מכוסה.

למה זה קורה?

העין שלנו היא מצלמה, ובדומה למצלמה, קרני האור החוזרות אל העין מכל דבר שאנו מסתכלים עליו צריכות להתרכז על פני הרשתית. ריכוז הקרניים נעשה על ידי הקרנית והעדשה.

אם מסיבה כלשהי הקרנית או העדשה מעוותות את קרני האור, התמונה הנופלת על פני הרשתית אינה ברורה, והמוח מפענח אותה כתמונה כפולה.

מהם הגורמים לראייה כפולה בעין אחת?

• אסטיגמטיזם - עקמימות לא תקינה של הקרנית. זה יכול להיות המבנה הראשוני של הקרנית או מבנה משני - כתוצאה מלחץ או ממשיכה של הקרנית.

קרטוקונוס - מחלה שפוגעת במבנה הקרנית.

פטריגיום - קרום הנמשך מהלחמית ומכסה את הקרנית או מעוות את קמירותה.

קטרקט - עכירות בעדשה.

• עכירות בקרנית.

יובש בעין.

• בעיה ברשתית העין יכולה גם כן לעוות את התמונה, גם אם הקרנית והעדשה תקינות.

איך מטפלים בראייה כפולה?

בדיקה מדוקדקת של העיניים, כולל בדיקת הרשתית, תעזור בזיהוי הבעיה שגורמת לכפל ראייה חד־עיני. ברוב המקרים ניתן לפתור את הבעיה באמצעות מתן משקפיים או עדשת מגע. לפעמים יש צורך בניתוח, למשל ניתוח קטרקט.

מהי ראייה כפולה ממקור דו־עיני?

העין שלנו היא מצלמה. כל עין מצלמת את מה שלפניה ומעבירה את התמונה למוח. המוח מקבל תמונות כמעט חופפות משתי העיניים ויוצר מהן תמונה אחת. אולם כדי שתיווצר תמונה אחת חייב להיות תיאום מלא בין שתי העיניים. 

כל עין מונעת באמצעות שישה שרירים.

השרירים האלה אחראים להזזת העין למעלה, למטה, לצדדים ובאלכסון.

ששת השרירים מופעלים באמצעות שלושה מתוך 12 עצבי הגולגולת. מקורם של העצבים האלה בגרעינים בגזע המוח (בבסיס המוח). משם הם נמשכים עד לארובת העין ושם הם נפגשים עם השריר שאותו הם מעצבבים. העצבוב יוצא מגזע המוח בבת אחת לשתי העיניים, מה שגורם לעיניים לזוז יחד.

אם מסיבה כלשהי אין תיאום בתנועות של שתי העיניים והן לא זזות ביחד, לא תהיה חפיפה בין התמונות הנשלחות למוח מכל עין, ותופיע ראייה כפולה.

למה זה קורה?

יש סיבות רבות להפרעה בתיאום בתנועות העיניים, והמשותף לכל הפגיעות האלה הוא שכולן בעצם גורמות לפזילה:

• תיתכן פגיעה בשרירים עצמם: דלקת, גידול, שבר בארובת העין וכליאה של השריר בעצם השבורה, או הסננה על ידי תאי לימפה - כמו שקורה במחלה של בלוטת התריס.

• תיתכן הפרעה בתפקוד העצבים המעצבבים את השרירים. כיוון שהעצבים האלה יוצאים מהמוח, הם עלולים להיפגע מפציעה, מזיהום, מאירוע מוחי, מגידול או מחבלת ראש שגרמו נזק למוח. העצבים האלה יכולים להיפגע גם מגידול או מדלקת בארובת העין לפני שהם מגיעים אל השרירים.

• ייתכנו  גם מצבים שבהם העצבים והשרירים תקינים, אבל הקשר ביניהם אינו תקין (המחלה הזאת נקראת מיאסטניה גרביס).

כמו כל איברי הגוף, גם העצבים של שרירי העיניים זקוקים לאספקת דם כדי לתפקד. אספקת הדם לעצבים האלה מגיעה מכלי דם קטנים בתוך המוח.

אחת הסיבות השכיחות ביותר להופעת פזילה אצל מבוגרים היא הפרעה בהספקת הדם לעצבים המפעילים את שרירי העיניים. התופעה שכיחה אצל אנשים הסובלים מסוכרת ומלחץ דם גבוה.

בחלק מהמקרים, נוסף על השרירים שמניעים את העין נפגע גם השריר המרים את העפעף, ומתקבל עפעף צנוח (ptosis).

איך מטפלים בראייה כפולה?

מבוגרים בדרך כלל מזהים את הבעיה בכוחות עצמם ופונים מיד לבדיקה בשל ראייה כפולה או מטושטשת - עם או בלי כאבי ראש או כאבים מסביב לעין. לא פעם בני משפחה או חברים מזהים אצלם פזילה חדשה.

לעומת זאת, ילדים בדרך כלל לא מתלוננים, אבל ההורים שמים לב שהילד מכסה עין אחת או שהם רואים את הפזילה.

אחרי האבחון צריך - בשלב הראשון - לברר את הסיבה לראייה הכפולה. אם מזהים דלקת, גידול או שבר בארובה - יש לטפל בסיבה הראשונית לפזילה.

אם הבעיה נובעת משיתוק של אחד מעצבי הגולגולת, יש לוודא שהשיתוק נובע מפגיעה בעצב אחד בלבד. בכל מקרה שיש שיתוק ביותר מעצב גולגולת אחד או ממצא נוירולוגי נוסף בבדיקה נוירולוגית, יש הכרח בבירור מקיף הכולל גם הדמיה של המוח.

כאשר יש פגיעה רק בעצב אחד, הרי אם ידוע על גורמי סיכון לחסימות של כלי דם כמו לחץ דם גבוה וסוכרת, אין צורך בבירור מקיף, אלא אם כן השיתוק אינו חולף בתוך שניים עד שלושה חודשים.

בהיעדר גורמי סיכון ידועים לחסימת כלי דם, יש לבדוק לחץ דם ורמת סוכר בדם כיוון שייתכן שיש אנשים שסובלים מהמחלות האלה, אך אינם יודעים עליהן.

האם מדובר בפגיעה בלתי הפיכה?

שיתוק עצבי גולגולת על רקע הפרעה בזרימת הדם אליהם חולף בדרך כלל מעצמו בתוך שניים עד שלושה חודשים. אם הפזילה נמשכת תקופה ארוכה, וכפל הראייה מקשה על התפקוד היומיומי, ניתן לנתח את הפזילה שנוצרה מהשיתוק.

חשוב ביותר לעדכן את הרופא בכל סימפטום חדש או על כפל ראייה שאינו נרפא. גם חולים שעברו בדיקות הדמיה כמו CT או MRI, והצילומים היו תקינים, צריכים לדווח על כל סימפטום חדש, שכן ייתכן שהם יזדקקו לבירור נוסף.

ומה בינתיים?

ניתן להקל על כפל הראייה באמצעות סגירה של אחת מהעיניים. הסגירה הזאת אינה פוגעת בעין המכוסה, אינה מאיטה את תהליך ההחלמה של העין ואינה מאמצת את העין שבשימוש. אין תרגילים שיאיצו את תהליך ההחלמה.

האם זה אומר שיהיה לי אירוע מוחי?

במחלה הזאת יש כנראה הפרעה בזרימת הדם בכלי דם קטנים בלבד, ואילו באירוע מוחי יש הפרעה בזרימת הדם בכלי הדם הגדולים יותר במוח.

ברוב המקרים, שיתוק עצב גולגולת אינו בהכרח גורם סיכון מוגבר לאירוע מוחי. אולם יש לזכור שכמה מהגורמים שמגבירים את הסיכון לשיתוק עצבי הגולגולת (כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ועישון) גם מגבירים את הסיכון לאירוע מוחי. לכן חשוב שהרופא שלך יוודא שמטפלים בכל הגורמים שעלולים לסכן אותך.

ד"ר חנה לייבה היא מנהלת לשעבר של היחידה לרפואת עיניים ילדים ונאורואופתלמולוגיה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

עריכה וייעוץ רפואי: ד"ר ענת רובינסון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש