חיפוש

dsdsdsd
פזילה

על הפזילה ועל הניתוח לתיקונה

מהן הסיבות לפזילה, ומה עושים בניתוח לתיקון פזילה? מהו שיעור ההצלחה בניתוחים, מהם הסיכונים, וכמה זמן נמשכת ההחלמה? מדריך מיוחד לקראת ניתוח לתיקון פזילה

פרופ

פרופ' חנה לייבה

מהם סוגי הפזילות?

אפשר לחלק את את סוגי הפזילות לפי כיוון הסטייה של העין שאינה מסתכלת אל המטרה:

1.jpg 

פרט לכיוון הפזילה, חשוב לאפיין את הסיבה להופעתה ובהתאם לכך לקבוע את הטיפול. חלק מהפזילות ניתן לתקו רק באמצעות משקפיים, חלק ניתן לתקן רק בניתוח, ויש פזילות שהתיקון שלהן נעשה בניתוח ובמשקפיים גם יחד. לאחר בדיקה ואפיון של הפזילה - הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים - מחליט רופא העיניים אם להפנות את המטופל לניתוח.

מה עושים בניתוח פזילה?

בניתוח לתיקון הפזילה מחזקים או מחלישים את שרירי העין בהתאם לפזילה. לפני ההסבר על הניתוח, כמה מילים על מבנה העין, שבמבט מבחוץ נראית כמו כאליפסה: העין תחומה בין העפעפיים והיא למעשה כדור הממוקם בתוך חלל בגולגולת שנקרא ארובת העין. העין מוחזקת במקומה על ידי שישה שרירים - ארבעה שרירים ישרים המניעים את גלגל העיניים ימינה, שמאלה, למטה ולמעלה ושני שרירים אלכסוניים המאפשרים תנועות סיבוביות של העיניים. כל שריר מקובע בשתי נקודות: נקודת המוצא שלו היא מאחורי גלגל העין, ונקודת הקישור שלו לעין היא בחלק הקדמי של גלגל העין.

2.jpg 

בדרך כלל יש לנתח לפחות שני שרירים כדי להתגבר על הפזילה. לעיתים מנתחים את השרירים בעין הפוזלת בלבד ולפעמים מנתחים את שתי העיניים. במהלך הניתוח לתיקון פזילה ניתן לחזק שריר חלש או להחליש שריר חזק.

איך מחזקים שריר?

פעולת השריר דומה לפעולת קפיץ. כדי לחזק קפיץ ניתן למתוח אותו ועל ידי כך לחזק את כוחו. 

3.jpg את שרירי העין נהוג לקצר ואז לתפור את השריר המקוצר למקומו.

4.jpg 

ואיך מחלישים שריר?

כאמור, פעולת השריר דומה לפעולת קפיץ. כדי להחליש קפיץ, ניתן לכווץ אותו ובכך להקטין  את כוחו. כדי להחליש שריר, מנתקים אותו ממקום חיבורו לעין ותופרים מחדש לגלגל העין כך שכעת נקודות האחיזה שלו קרובות יותר זו לזו.

5.jpg 

איך יודעים בכמה לקצר כדי לחזק או להסיט לאחור כדי להחליש את השריר?

לפני הניתוח בודק רופא העיניים את המנותח ומודד את זווית הפזילה בעזרת פריזמות. לאחר מכן הוא מחליט האם להחליש או לקצר את השריר ואיזו עין לנתח. בהתאם לכך הוא בודק בטבלה כמה מילימטרים צריך לקצר או להעתיק את השריר.

במקרים מיוחדים ניתן לעשות את הניתוח בשני שלבים: השלב הראשון נעשה בחדר הניתוח בדיוק בשיטה שתוארה כאן, אבל התפרים אינם נקשרים באופן קבוע אלא כמו שקושרים את שרוכי הנעליים. לאחר הניתוח, כשהמנותח ערני ומשתף פעולה, בודקים את זווית הפזילה.

אם התוצאה משביעת רצון, סוגרים את הקשר באופן קבוע. אם התוצאה אינה משביעת רצון, מותחים או מרפים לפי הצורך ורק אז קושרים בקשר קבוע. הפעולה הזאת נקראת התאמה (Adjustment) והיא נעשית בחדר הניתוח או במרפאה.

7.jpg 

האם ניתוח לתיקון פזילה כואב?

בניתוחי פזילה חותכים שרירים, וזה כואב. לכן נהוג לנתח בהרדמה כללית הן ילדים והן מבוגרים. ניתן לנתח גם בהרדמה מקומית, אבל צריך טשטוש והרדמה מקומית חזקה מאוד.

אם עושים תפרים זמניים והתאמה, צריך לחכות עד שהמנותח יהיה ערני כדי לשתף פעולה, ובמקרה כזה עדיפה הרדמה מקומית.

גם לאחר הניתוח עלולים להיות כאבים במשך כמה ימים, ולכן כדאי להצטייד מראש בתרופות משככות כאבים. בדרך כלל די בתרופות שרגילים להשתמש בבית בזמן מחלת חום או כאבי ראש כמו אקמול ודומיו.

מה קורה לאחר הניתוח?

• ברוב המקרים לא חובשים את העין לאחר הניתוח. העיניים אדומות ומעט נפוחות באזור השריר או השרירים שנותחו, והנפיחות הזאת נמשכת כמה שבועות לאחר הניתוח.

• מיד לאחר הניתוח זולגות דמעות עם דם.

• חשוב מאוד לשמור על ניקיון, וחשוב לא לקבל מכה בעין. מותר ורצוי להתרחץ, אך יש להימנע משחייה בבריכה או בים.

• אין מגבלה בפעולות כמו קריאה, שימוש במחשב או צפייה בטלוויזיה, וניתן לחזור לפעילות רגילה כמו לימודים ועבודה בתוך כמה ימים.

• יש צורך בטיפול מונע בטיפות ובמשחה על פי הוראות המנתח.

• לפעמים יש ראייה כפולה לאחר הניתוח, כיוון שהמוח אינו רגיל למנח החדש של העיניים. ברוב המקרים תחושת הכפילות חולפת מעצמה ואינה מחייבת כל טיפול. 

• התפרים נספגים או נופלים מעצמם, ואין צורך להוציאם.

מתי יודעים אם הניתוח הצליח?

בדרך כלל התוצאה נראית לעין כבר בימים הראשונים שלאחר הניתוח, אך נהוג לחכות כשישה שבועות עד להחלמה מלאה של העין לפני שמצהירים על הצלחה או על כישלון.

כישלון הניתוח יכול להיות בשל שארית פזילה או תיקון עודף, כלומר פזילה לכיוון ההפוך. אם עדיין יש פזילה, ניתן לעשות ניתוח נוסף לתיקון.

מידת ההצלחה תלויה בדרך כלל בפזילה הראשונית - מידת חומרתה וסיבתה. המנתח יודע להזהיר מראש בנוגע לסיכויי ההצלחה ולאפשרות שיהיה צורך בניתוח נוסף לתיקון.

מהם הסיכונים בניתוח?

ניתוח לתיקון פזילה הוא בטוח יחסית. כיוון שהניתוח נעשה על החלק החיצוני של העין, הסיכון לראייה הוא אפסי, אולם כמו בכל התערבות ניתוחית עלול להתפתח זיהום באזור הניתוח. ברוב המקרים מטפלים בזיהום באנטיביוטיקה. סיבוכים קשים כתוצאה מזיהומים מאוד נדירים. לכן אם העין אדומה או כואבת מאוד,עם הפרשה מוגלתית ונפיחות של העפעפיים, או אם מופיע שינוי ניכר  בחדות הראייה, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

ד"ר חנה לייבה הייתה מנהלת היחידה לרפואת עיניים בילדים ונוירואופטלמולוגיה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש