חיפוש

dsdsdsd
ילדה עוברת בדיקת ראייה

בדיקות עיניים וראייה בתינוקות ובילדים

ליקויי ראייה שהוזנחו בגיל קטן עלולים לפגום בהתפתחותה התקינה של מערכת הראייה, ולא תמיד ניתן לתקן אותם בגיל מאוחר יותר. אילו בדיקות מומלץ לעשות בכל גיל, מה המטרה שלהן ואיך הן מתבצעות?

ד"ר מרים ארנברג, פרופ' דן געתון

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה מיועדות לגלות בשלב מוקדם ככל האפשר מחלות והפרעות בהתפתחות של העיניים ושל מערכת הראייה. ליקויי ראייה שהוזנחו בגיל הינקות עלולים לפגום בהתפתחותה התקינה של מערכת הראייה, ולא תמיד ניתן לתקן אותם בגיל מאוחר יותר - לכן חשוב להקפיד על ההמלצות.

חשוב לדעת: ההמלצות הבאות מתייחסות לתינוקות ולילדים בריאים, ללא היסטוריה משפחתית משמעותית של בעיות עיניים וללא ממצא חריג בולט בעיניים (כמו עין קטנה/עין עצומה/פזילה או הפרשות משמעותיות מהעיניים).

בכל מקרה כזה, מומלץ לגשת בהקדם לבדיקה של רופא ילדים או של רופא עיניים.

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה מהלידה עד גיל שנתיים

בחודשים הראשונים מתפתחת היכולת למקד את המבט, ובמקביל מתפתחים אזורי המוח האחראים לתיאום פעולות העיניים, להעברת המידע, לעיבודו ולפירושו לכדי תמונה ברורה. חוש הראייה ממשיך להתפתח במהלך כל העשור הראשון לחיי הילד.

מה כוללות הבדיקות בגילים אלו? 
את בדיקת העיניים הראשונה עובר כל יילוד במדינת ישראל כבר בתינוקייה או בפגייה בבית החולים בו נולד. זוהי בדיקת עיניים ראשונית בלבד, במהלכה בודקים את רפלקס האור המתקבל מהעין ומוודאים שאין בעיה משמעותית במבנה העין שעלול לשבש את ההתפתחות התקינה של הראייה.

לאחר מכן, מומלץ לבצע בדיקת עיניים ראשונה בגיל 12-6 חודשים. את הבדיקה יכול לעשות רופא עיניים רגיל או רופא עיניים לילדים.

בבדיקה מתמקד הרופא במנח של גלגלי העיניים ובתנועתיות שלהם, ביכולתו של התינוק ליצור קשר עין ולעקוב אחר חפצים ואחר תנועה. בנוסף הוא בודק את מצב האישונים של התינוק, ולאחר מתן טיפות מתאימות להרחבת האישונים נבדקים קרקעית העיניים והרפרקציה, בעזרת פנס ועדשות שונות (רפרקציה - כוח התשבורת של קרני האור בעין, או במילים פשוטות: האם הילד זקוק למשקפיים).

במהלך תקופות הינקות והילדות נעשות בטיפת חלב הבדיקות הראשוניות שמיועדות לבחון את התגובות לגירויים חזותיים שונים.

מהן המטרות של הבדיקות בגילים אלו?

בחינת המנח של גלגלי העיניים ושל התנועתיות שלהם מאפשרת לאבחן, בין היתר, פזילה, מגבלה בהנעת גלגלי העיניים וצניחת עפעף.

אבחון הליקויים האלה חשוב בגיל הרך שכן הם עלולים לגרום לעין עצלה (amblyopia). עין עצלה שלא מטופלת בשלב מוקדם עלולה להפוך לעין שיכולת הראייה שלה מוגבלת מאוד. בגיל מבוגר יותר כבר לא ניתן להחזיר את העין לתפקוד רגיל.

בדיקת פזילה
פזילה היא מצב שבו שתי העיניים לא מקבילות זו לזו ולכן לא ממוקדות על אותו העצם. כתוצאה מכך מתקבלות במוח תמונות שונות מאוד מכל עין.

בגיל צעיר מתעלם המוח מהתמונה שקולטת אחת העיניים (כדי למנוע את הראייה הכפולה) - הדבר  עלול לגרום להתפתחות עין עצלה, מצב שבו מערכת הראייה בעין אחת לא מתפתחת כנדרש. בדיקת פזילה בגיל צעיר חשובה כאמור כדי למנוע התפתחות של עין עצלה.

שימו לב: בשנה הראשונה עלולות עיני התינוק להיראות מרוחקות זו מזו או קרובות זו לזו, בגלל מבנה הפנים ובגלל גשר אף רחב. לכן נדמה לעיתים שהתינוקות פוזלים, למרות שעיניהם תקינות לחלוטין.

בכל מקרה, אם ההורים חוששים שתינוקם פוזל, עליהם לשתף את הרופא בחששם. הרופאים יבדקו ויאשרו או ישללו את החשש. המצב הזה, שנראה כמו פזילה, חולף על פי רוב עם הגדילה.

מצב שכיח נוסף הוא פזילה רגעית שיכולה להופיע לסירוגין בחודשים הראשונים לחיי התינוק, כיוון שיכולתו למקד את המבט שלו עדיין אינה מפותחת במידה מספקת. הפזילה הזאת אינה נחשבת לבעיה בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוק. אם הפזילה נמשכת מעבר לכך, יש לפנות לרופא העיניים. אם הפזילה היא קבועה (רוב הזמן או כל הזמן) - יש לגשת לבדיקת רופא עיניים לילדים.

בדיקת פזילה נעשית בכמה דרכים, בהתאם לגיל הנבדק.

בתינוקות קטנים, בדיקת הפזילה מבוצעת בדרך־כלל באמצעות בדיקת רפלקס האור: הבודק מאיר באמצעות פנס על אישוני התינוק. אם האור מוחזר מהמרכז של שני האישונים, מעיד הדבר שהתינוק אינו פוזל. אם האור מוחזר באופן שונה משתי העיניים - למשל ממרכז האישון בעין אחת ומצדו של האישון בעין האחרת, מעיד הדבר על פזילה. גם אם מדובר בפזילה, אין להיכנס ללחץ. ישנם טיפולים לפזילה, וככל שהאבחון והטיפול ייעשו מוקדם יותר, כך התוצאות יהיו טובות יותר.

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה מגיל 3 ועד גיל 6

לאחר בדיקת העיניים בגיל שנה, מומלץ לבדוק את ראיית הילד ותפקודי הראייה שוב סביב גיל 3 שנים ולאחר מכן לפני הכניסה לכיתה א. בדיקת העיניים צריכה להתבצע על ידי רופא עיניים כללי או רופא עיניים מומחה בילדים. מגיל 3 ואילך, מרבית הילדים כבר יודעים לדבר ומשתפים פעולה עם הבדיקה.

מה כוללות הבדיקות בגילים אלו?
הרופא יבדוק את חדות הראייה, יבחן את מנח העיניים, ואת תפקודי הראייה של שתי העיניים יחד. ייבדקו שוב יכולת התנועה של העיניים ומצב האישונים.

גם בבדיקה הפעם יורחבו האישונים על־ידי טיפות מיוחדות. לאחר מכן תידרש המתנה של כ־40 דקות לצורך השפעה מיטבית של הטיפות, ואז ייבדקו קרקעית העין והרפרקציה.

מגיל 3 שנים ומעלה מקובל לבדוק את חדות הראייה באמצעות לוח שעליו מצוירים ציורים. במהלך הבדיקה יושב הילד במרחק קבוע מראש מהלוח ומתבקש לזהות ציורים בגדלים שונים. ככל שהציור שמזהה הילד קטן יותר, כך ראייתו חדה יותר.

בדיקת ראייה באמצעות הלוח נעשית פעם נוספת בגיל 6 שנים, הפעם, בדרך־כלל, במקום ציורים מראים לילד מספרים.

מהן המטרות של הבדיקות בגילים אלו?
בדיקה של מנח העיניים ושל יכולת התנועה של גלגלי העיניים מאפשרת לאבחן, בין היתר, פזילה, מגבלה בהנעת גלגלי העיניים וצניחת עפעף.

האבחון של המצבים האלה חשוב מאוד, כיוון שהם עלולים לגרום לעין עצלה (Amblyopia) - עין שיכולתה לראות מוגבלת מאוד. זהו ליקוי בלתי־הפיך, שאם אינו מטופל בזמן הוא מלווה את האדם עד סוף ימיו.

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה מגיל 7 עד 12

בגילים אלו המטרה היא בעיקר לעקוב אחר שינויים בחדות הראייה. אם מאובחנת ירידה שכזאת, הטיפול הוא בדרך־כלל באמצעות משקפיים או באמצעות עדשות מגע.

מה כוללות הבדיקות בגילים אלו?
לילדים בגיל בית הספר מומלץ לעבור בדיקת עיניים ובדיקת ראייה פעם בשנה או פעם בשנתיים. את הבדיקות יכולים לעשות רופא עיניים כללי או רופא עיניים מומחה לילדים.

הרופא יבצע בדיקה של חדות הראייה, של מנח העיניים ושל כושר התנועה של גלגלי העיניים במטרה לאבחן, בין היתר, פזילה, צניחת עפעף ומגבלה בהנעה של גלגלי העיניים.

מהן המטרות של הבדיקות בגילים אלו?

בדיקה של חדות הראייה בגילים אלו חשובה לאיתור הפרעות בתשבורת (Refraction) - הנפוצה שבהן בגילים אלו היא קוצר ראייה (Myopia). הפתרון לבעיה הזאת הוא תיקון אופטי בעזרת משקפיים.

אם רופא העיניים מתרשם מעלייה תכופה או משמעותית במספרים במשקפיים, הוא יכול להמליץ על שימוש בטיפות עיניים (אטרופין 0.01%) אשר הוכח שבמקרים מתאימים מאטים את קצב עליית המיופיה.
תקינות של מערכת הראייה היא בסיס חשוב ליכולת הלמידה של הילד. הפרעות במערכת הראייה הן לעיתים חלק מהסיבות להפרעות בלמידה, וזיהוי מוקדם שלהן יכול לשפר את היכולות של הילד.

בדיקות עיניים בגיל ההתבגרות

מגיל 13 שנים והלאה, אנחנו ממליצים לעבור בדיקת עיניים לפי הצורך. אם הנער או הנערה מרגישים ירידה בראייה, הפרעות בראייה, או כל בעיית עיניים אחרת, יש לפנות לרופא העיניים. הבדיקה תותאם לבעיה שהנער או הנערה מתארים.

פרופ' דן געתון הוא רופא בכיר בבית החולים בילינסון במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית. הוא מומחה לרפואת עיניים, למחלת הגלאוקומה וללחץ תוך־עיני

ד"ר מרים ארנברג היא רופאה בכירה ביחידת העיניים של בית החולים שניידר לילדים במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש