חיפוש

dsdsdsd
ילד בבדיקת ראייה

לקראת כיתה א': האם הילד סובל מקושי בראייה?

לפני המעבר לכיתה א' מומלץ שכל ילד יעבור בדיקת עיניים. אילו התנהגויות - במהלך התקופה בגן ולאחר תחילת הלימודים - מעלות חשד לקושי בראייה, וגם תשובות לשאלות נפוצות אצל הורים

פרופ' חנה לייבה, ד"ר ענת רובינסון

בקיצור

01

על פי הוראה של מנכ"ל משרד החינוך, לפני תחילת הלימודים בכיתה א' חייב כל ילד לעבור בדיקת עיניים​. יש ילדים שאינם נבדקים, וייתכן שלחלקם יש בעיות עיניים.

02

סימנים המעלים חשד שקיים קושי בראייה (לפני תחילת הלימודים בכיתה א'): חוסר ריכוז, התקרבות לטלוויזיה, התחמקות ממטלות שמצריכות ראייה חדה.

03

סימנים המעלים חשד שקיים קושי בראייה (לאחר תחילת הלימודים): ריבוי טעויות בהעתקה מהלוח, התעייפות מהירה בזמן הכנת השיעורים, כאב ראש לאחר מאמץ קריאה.

​הילד שלי עולה לכיתה א'. קנינו לו תיק, ספרים, מחברות ואת כל הציוד הנדרש. האם גם בדקנו שהוא רואה היטב ושעיניו מוכנות ללימודים בבית הספר?

עם המעבר מהגן לבית הספר משתנים הצרכים ומשתנות המטלות. ראייה לא טובה תהיה מכשול בדרך להצלחה, ואילו ראייה טובה מבטיחה השתלבות טובה בבית הספר. הקושי בראייה יכול לנבוע מבעיות בתשבורת (קוצר ראייה או רוחק ראייה), מבעיות בקשר בין העיניים (פזילה) או מבעיות בפענוח הראייה (הקשר בין העין למוח).

לקראת כיתה א' והמעבר לחברת ילדים חדשה, ביקורתית יותר ולפעמים אף מציקה יותר, זה הזמן המתאים גם להתייעץ שוב עם רופא העיניים בנוגע לתיקון בעיות קוסמטיות שדחינו עד כה כמו עפעף צנוח ופזילה.

מתי כדאי לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים?

על פי הוראה של מנכ"ל משרד החינוך, לפני תחילת הלימודים בכיתה א' חייב כל ילד לעבור בדיקת עיניים​. עם זאת, יש ילדים שאינם נבדקים, וייתכן שלחלקם יש בעיות עיניים.

נוסף על כך, יש ילדים שמפתחים קשיים בהמשך, בעיקר בגיל ההתבגרות.

כדאי לפנות לרופא עיניים אם מבחינים באחד מהסימנים הבאים:

• חוסר ריכוז - ילד שאינו רואה היטב מתקשה לשבת ולהקשיב בגן, הוא לא רואה את הגננת ומשעמם לו. אומנם ברוב המקרים חוסר ריכוז לא נגרם בשל בעיות ראייה, אך כדאי לברר שראייה לקויה אינה הגורם לחוסר הריכוז. 

• התקרבות לטלוויזיה - ברוב המקרים ילדים קטנים מתקרבים לטלוויזיה בגלל הצורך שלהם להיות חלק מהעלילה, אבל גם ילד שאינו רואה טוב יתקרב לטלוויזיה.

• התחמקות ממטלות כמו השחלת חרוזים, השלמת פאזלים וכו'.

• רקע משפחתי - יש לבדוק את ראיית הילד אם יש במשפחתו מי שסובלים מהפרעות בראייה בגלל בעיות כמו לבקנות או אם למישהו מבני המשפחה יש משקפיים בעלי מספר גבוה.

• כמו כן יש לבדוק את ראיית הילד אם ההורים או הגננת או השכנים מעלים חשד שהילד פוזל.

סימנים המחשידים לקושי בראייה לאחר תחילת הלימודים

• ריבוי טעויות בהעתקה מהלוח.

• קושי בקריאה מהלוח לאחר שהילד עבר מקום בכיתה ועתה הוא יושב רחוק יותר מהלוח.

• קושי בלימוד הקריאה.

• חוסר רצון להתמיד בעבודות קריאה או כתיבה (מחייב הבחנה בין קושי בריכוז לבין קושי בראייה).

• התעייפות מהירה בזמן הכנת השיעורים.

• תלונות על כאבי ראש לאחר מאמץ קריאה מרוכז.

• חוסר רצון ללכת לבית הספר.

שאלות שנשאלות לעיתים תכופות:

האם הילד יצטרך משקפיים כיוון שהוא יושב רחוק מהלוח?

לא. עצם הישיבה מרחוק אינה גורמת נזק לעין, אך ניתן לגלות בעיות ראייה שלא נתגלו קודם כי מקרוב הילד ראה היטב, והבעיה התעוררה רק כשהתרחק.

האם רצוי שהמורה תכתוב על הלוח בצבע מסוים?

רצוי שיהיה ניגוד בין צבע הלוח לצבע האותיות והספרות שנכתבות על הלוח. לכן עדיף שהלוח יהיה בצבע שחור או כחול כהה, והמורה תכתוב בגיר בהיר.

האם תאורת הפלורסנט בכיתות מעייפת את העיניים?

לא יותר מאור אחר.

האם יש חשיבות לזווית שבה הילד יושב מול הלוח?

רק אם יש בעיות מיוחדות כמו חסר בשדה הראייה, הפרעה בתנועות העיניים או ריצוד של העיניים.

האם כדאי לבדוק אם הילד שלי עיוור צבעים?

לכ־10% מהבנים ול־1% מהבנות יש ליקוי במידה זו או אחרת בראיית צבעים. עיוורון צבעים​ מלא הוא נדיר מאוד ומלוּוה בראייה ירודה. המצבים האלה מזוהים כבר בינקות. רופא הילדים יכול - באמצעות בדיקה פשוטה - לדעת אם הילד עיוור צבעים או לא. בדרך כלל אין צורך לטפל בבעיה, וגם אין תרופה מוכרת. עם זאת יש לדעת שעיוורון צבעים אינו גורם לבעיות בלימודים.

פרופ' חנה לייבה היא מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ייעוץ מקצועי: ד"ר ענת רובינסון - רופאת עיניים בכירה במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש