חיפוש

dsdsdsd
איש סובל מסחרחורת (ורטיגו)

סחרחורת (ורטיגו)

ממה נגרמת תחושת ורטיגו? כמה זמן נמשכות הסחרחורות? איך מטפלים בהן? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר סלים מזאוי

שם האבחנה בעברית: ורטיגו, סחרחורת
שם האבחנה באנגלית: Vertigo
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Vertigo

תוכן העניינים
מה זה סחרחורת?
ממה נגרמת סחרחורת?
מהם התסמינים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים ורטיגו?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים מסחרחורת?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
איך לומדים לחיות עם התקפי ורטיגו חוזרים?

סחרחורת (ורטיגו) היא תחושה מדומה של תנועה, לרוב תנועה סיבובית. ניתן לחוש תחושה מעין זאת אחרי שמסתובבים כמה פעמים במקום. לעיתים האדם מרגיש שהוא מסתובב, ואילו אחר עלול לחוש שהסביבה היא שמסתובבת, ואילו הוא נותר יציב במקומו. במקרים נדירים יותר תיתכן תחושה של משיכה הצידה ללא מרכיב סיבובי.
בחזרה למעלה

סחרחורת היא ביטוי להפרעה במערכת הווסטיבולרית - מערכת שיווי המשקל. תפקידה של מערכת שיווי המשקל הוא לדווח לנו על מיקומנו במרחב ועל היותנו בתנועה או במנוחה. הרגשה של תנועה במרחב נוצרת כאשר איבר שיווי המשקל שולח אות חשמלי למוח דרך העצב הווסטיבולרי. מחלה של איבר שיווי המשקל גורמת ליצירה של אות "מוטעה", והוא שגורם לנו להרגיש תנועה בלי שתהיה תנועה במציאות.

המערכת הווסטיבולרית כוללת את מנגנון שיווי המשקל שנמצא באוזן הפנימית, את העצב הווסטיבולרי ואת הגרעינים הווסטיבולריים בגזע המוח שמחוברים לחלקים נוספים של מערכת העצבים המרכזית.

מחלות שונות עלולות לפגוע בחלקים שונים של מערכת שיווי המשקל ולהוביל לוורטיגו - האוזן הפנימית, העצב הווסטיבולרי, אזורים במוח כמו גזע המוח והמוחון. התסמינים שמתלווים לסחרחורת יכולים לסייע לרופא לאתר את מקום הפגיעה ולקבוע את האבחנה. אלה הן הסיבות השכיחות ביותר לסחרחורת:

• BPPV - מצב שבו הגבישים בתוך איבר שיווי המשקל משנים את מקומם עם שינוי התנוחה. במצב כזה מדווחים הנבדקים על התקפים קצרים וחוזרים של סחרחורת שמתרחשים לאחר שינויי תנוחה.

• Vestibular Neuronitis - זהו מצב שנגרם ככל הנראה מדלקת של העצב הווסטיבולרי בעקבות זיהום וירלי. התסמונת גורמת לסחרחורת קשה שמלוּוה בחוסר יציבות, בקשיי הליכה, בבחילות ובהקאות. הסחרחורת נמשכת לרוב כמה ימים וחולפת ללא טיפול.

• מחלת מנייר - זוהי מחלה שהסיבה לפריצתה אינה ידועה. היא באה לידי ביטוי בעליית הלחץ באוזן הפנימית עד כדי יצירת בקעים. המטופלים סובלים מהתקפים חזקים של סחרחורת סיבובית שמלוּוים בירידה בשמיעה, בכבדות באוזן, ברעש באוזן, בבחילות ובהקאות. בדרך כלל השמיעה חוזרת אחרי שההתקף חולף, אולם היא עלולה גם להידרדר בעקבות התקפים נוספים.

• פגיעה במערכת העצבים המרכזית - כמו אירוע מוחי, מפרצת בכלי הדם במוח, גידול שפיר או ממאיר או טרשת נפוצה - גורמת בדרך כלל לסחרחורת ממושכת למדי שעלולה להיות מלוּוה בתופעות נוירולוגיות נוספות כמו חולשת שרירים או ירידה בתחושה באזורים שונים בגוף.

• סחרחורת עלולה להיות תופעת לוואי של שימוש בתרופות מסוימות - למשל אספירין, דוקסילין, טטרציקלין ותרופות כימותרפיות. גם צריכת אלכוהול יכולה לגרום לסחרחורת.

• סחרחורת עלולה להיות חלק מהתופעות המקדימות המבשרות על התפרצות קרובה של מיגרנה ("אאורה"). לעיתים מלוּוה הסחרחורת בכאבי ראש, אך היא יכולה להופיע גם בלעדיהם.

• סחרחורות עלולות להופיע בעקבות פגיעות ישירות או עקיפות בראש ובצוואר.
בחזרה למעלה

מעבר לתחושה המדומה של תנועה סיבובית עלולה סחרחורת מכל סוג שהוא להיות מלוּוה בבחילות ובהקאות. כאשר הפגיעה היא באוזן הפנימית, עלולים התסמינים המלווים לכלול ירידה בשמיעה, תחושת מלאות באוזן וטנטון - רעש שאין לו מקור חיצוני שהנבדק "שומע" באותה האוזן.

פגיעה באיבר שיווי המשקל עלולה לגרום גם לחוסר יציבות בהליכה ולנפילות. אם הסיבה לסחרחורת היא פגיעה במערכת העצבים, עלולות להתלוות אליה פגיעות נוירולוגיות נוספות כמו אסימטריה בפנים, קשיי דיבור וחולשת שרירים חד־צדדית בגפיים.
בחזרה למעלה

תחושת ורטיגו היא אחת הסיבות המרכזיות שבגללן בני אדם הולכים לרופא. ממחקר שנערך במשך 10 שנים עלה כי 2.5% מכלל הביקורים בחדרי מיון בארצות־הברית הם בגלל ורטיגו. בסך הכול כ־40% מבני ה־40 ויותר יסבלו מוורטיגו לפחות פעם אחת בחייהם.
בחזרה למעלה

משך ההופעה של תסמיני הוורטיגו תלוי בסיבות שגורמות להם. ייתכנו התקפי סחרחורת קצרים שחוזרים על עצמם ושנמשכים בין כמה שניות לכמה דקות - למשל כאשר הגורם לה הוא פגיעה בגבישים באוזן הפנימית.

כאשר מדובר במחלת מנייר, התקפי הסחרחורת נמשכים זמן רב יותר - שעות עד יום־יומיים - ומלוּוים בירידה בשמיעה. לעיתים יש גם תחושת מלאוּת באוזן - עם טנטון או בלעדיו.

לעומת זאת, אם מדובר בפגיעה קבועה במערכת העצבים, כמו אירוע מוחי, עלולה הסחרחורת להימשך בין כמה ימים לכמה שבועות. אולם גם אם הפגיעה במערכת העצבים היא קבועה, מתרחש תהליך של הסתגלות, והסחרחורת חולפת לאחר תקופה מסוימת.
בחזרה למעלה

האבחנה היא לרוב קלינית ומבוססת על ההיסטוריה הרפואית של הנבדק ועל בדיקה גופנית. לצורך המשך בירור ניתן להיעזר בבדיקות נוספות כמו בדיקת שמיעה, הדמיה של המוח באמצעות CT או MRI ואף בדיקות מיוחדות שבוחנות את תפקודה של מערכת שיווי המשקל כמו ENG (אלקטרוניסטגמוגרפיה) או מבחני יציבה יותר מתקדמים.
בחזרה למעלה

קיימים שני סוגים של טיפולים בסחרחורת: טיפול סימפטומטי כללי שמתאים לסחרחורת מכל סיבה שהיא וטיפול ספציפי בהתאם לבעיה שממנה סובל הנבדק.

כדי להקל על סבלו של הנבדק באופן מיידי ניתן להיעזר בתרופות כמו סטונרון, אגיסרק, פרמין או תרופות הרגעה מסוימות. קיימת השערה שלפיה השימוש בתרופות האלה עלול לדכא את הריפוי היות שהן לא מאפשרות למוח להסתגל למצב החדש. לכן מומלץ להפחית את השימוש בהן ולהגבילו בזמן.

נוסף על כך יש טיפולים ייחודיים שמותאמים לסיבה הספציפית שגורמת לתחושת הסחרחורת:

• מי שסובלים מהפרעה בתפקוד הגבישים באוזן הפנימית - BPPV - יכולים להיעזר בפיזיותרפיה וסטיבולרית. מדובר בטיפול ייחודי שמטרתו לשנות את מיקום הגבישים באוזן כך שהם לא יגרמו לסחרחורת. הטיפול כולל סדרה של תנוחות שבהן על המטופל להישאר במשך פרקי זמן קצרים.

• הטיפול במחלת מנייר כולל דיאטה מיוחדת שמיועדת לשמור על יציבותו של מאזן הנוזלים וכן מתן תרופות משתנות (שמעודדות ייצור שתן).

• כאשר מדובר בווסטיבולר נויריטיס (דלקת בעצב השמיעה ובמנגנון שיווי המשקל), נהוג בדרך כלל לתת טיפול תומך בלבד. הסחרחורת חולפת לרוב בתוך כמה ימים עד שבועיים. יש כמה עבודות מחקר שמהן עולה כי ניתן להחיש את קצב ההחלמה באמצעות מתן סטרואידים. לכן ניתן לשקול מתן טיפול כזה במקרים קשים של וסטיבולר נויריטיס.

• כאשר הסחרחורת קשורה למחלה במערכת העצבים המרכזית, תלוי הטיפול בסוג הבעיה. למשל, כאשר הסחרחורת מופיעה אצל מי שעבר אירוע מוחי, נהוג להתחיל בטיפול במדללי דם כדי למנוע אירועים חוזרים.
בחזרה למעלה

ישנן תסמונות כגון תסמונת מנייר ו־BPPV שגורמות להתקפים חוזרים של סחרחורת, ואילו סחרחורות הנובעות ממצבים אחרים, כמו וסטיבולר נויריטיס ואירוע מוחי, הם לרוב חד־פעמיים.
בחזרה למעלה

כאשר נבדק סובל מסחרחורת, חשוב לשלול את המצבים המסוכנים - בעיקר אירוע מוחי וגידול. לכן במקרים שבהם האבחנה אינה ברורה או שלנבדק יש גורמי סיכון ללקות באירוע מוחי - יש לשקול את האפשרות להפנות אותו לבדיקות הדמיה של מערכת העצבים המרכזית כמו CT או MRI.

נבדק שסובל מסחרחורת חמורה וממושכת עלול ליפול ולסבול מחבלה כתוצאה מכך. אם הסחרחורת מלוּוה הקאות חמורות, עלולות להיגרם מכת חום או הפרעה במאזן הנוזלים והמלחים.
בחזרה למעלה

מומלץ לפנות לרופא בכל מקרה של סחרחורת. הפנייה לרופא צריכה להיעשות באופן דחוף ומיידי במצבים הבאים:

• במקרה של מחלות רקע משמעותיות כמו סוכרת, מחלת לב איסכמית, הפרעות קצב, לחץ דם גבוה, מחלה של כלי הדם הפריפריים (PVD), אי־ספיקת כליות משמעותית.

• אם מדובר בקשישים.

• במקרה שהסחרחורות מלוּות בהקאות קשות.

• אם נוסף על הסחרחורות יש בעיות נוירולוגיות חדשות כמו קושי בדיבור, חולשה של היד או של הרגל, אסימטריה בפנים, ראייה כפולה.
בחזרה למעלה

תלוי בתסמונת שגרמה לסחרחורת. למשל, ב־BPPV ההתקף עצמו נמשך כדקה, אבל אם לא מטפלים בתסמונת, אז יש בדרך כלל תקופות שבהן יש הרבה התקפים לצד תקופות בלי התקפים בכלל שנמשכות חודשים. במחלת מנייר יש התקפי סחרחורת חוזרים ונשנים שנמשכים שעות עד יום־יומיים.
בחזרה למעלה

אם סובלים מבעיה רפואית שגורמת להתקפים חוזרים של סחרחורות - מחלת מנייר או BPPV - כדאי להצטייד בתרופות שמקילות על התופעה.

מי שסובלים מ־BPPV שמגיב לפיזיותרפיה​ אך חוזר לאחר מכן יכולים ללמוד בעזרת הפיזיותרפיסט תרגילים מיוחדים שיאפשרו להם לטפל בעצמם בבית.

מי שסובלים מתסמונת מנייר לרוב לומדים לשלוט על מחלתם בעזרת שינוי אורחות החיים ובעזרת התרופות. במקרים קשים, שבהם איכות החיים נפגעת באופן משמעותי, ניתן לשקול טיפולים פולשניים כמו הזרקה של תרופות לאוזן הפנימית או ניתוח.
בחזרה למעלה

הידעת? במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים יש ללחוץ כאן


ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה.

ד"ר סלים מזאוי הוא מנהל תחום אוזניים במחלקת אף־אוזן־גרון במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש