חיפוש

dsdsdsd
טיפות עיניים

למה טיפות העיניים צורבות?

בטיפות עיניים יש חומרים משמרים שעלולים לגרום לתופעות לוואי לא נעימות. הפתרון: טיפות עיניים ללא חומרי שימור או עם חומרים חדשים שיפחיתו את האי־נעימות בטיפול

ד"ר ענת רובינסון

ד"ר ענת רובינסון

הטיפול התרופתי במחלות עיניים מתבסס רובו ככולו על טיפות עיניים. התרופה, שניתנת בטיפות ישירות לעין, נספגת ומשפיעה באופן מקומי טוב יותר מתרופה הניתנת בכדורים או בזריקות. יתרון נוסף לטיפות טמון בכך שהטיפול משפיע לרוב רק על העין ולא גורם לתופעות לוואי באיברים אחרים.

מה בדיוק מכילות טיפות העיניים?

רוב טיפות העיניים מכילות חומרי שימור נוסף על התרופה הפעילה. לחומרים המשמרים הנמצאים בנוזל הטיפות כמה מטרות:

1. מניעת צמיחה של חיידקים בתוך בקבוק התרופה, היות שנוזלים הם קרקע פורייה לצמיחת חיידקים.

2. הארכת חיי המדף של התרופה עד השימוש באמצעות שימור החומר הפעיל שבה.

3. שיפור חדירות התרופה אל תוך העין באמצעות חיבור כימי בין חומר השימור לתאי משטח העין החיצוני.

אם כך, נראה שלחומרים המשמרים יש תפקיד חשוב

כן. חומרי השימור חיוניים, אך הם גורמים אצל חלק לא קטן מהמטופלים לתופעות לוואי לא רצויות. מחקרים שונים הראו כי גיל המטופל, מינו, סוג חומר השימור והריכוז שלו בתמיסה משפיעים על חומרתן של תופעות הלוואי האלה.

קיימים סוגים שונים של חומרי שימור לטיפות עיניים. חומר השימור השכיח ביותר, המצוי ברוב סוגי הטיפות, הוא הבנזלקוניום־כלוריד (ובקיצור: BAK). זהו חומר שימור יעיל שאותו מוסיפים זה שנים רבות לטיפות העיניים, אך גורם לתופעות לוואי רבות.

באילו תופעות לוואי מדובר?

תופעות הלוואי השכיחות של הבנזלקוניום כלוריד הן:

1. תגובת רגישות יתר לחומר השימור (אלרגיה).

2. יובש עקב השפעה על ייצור הדמעות ועל הרכבן.

3. נזק ישיר לתאי משטח העין - תאי הגובלט ותאי האפיתל.

תופעות הלוואי האלה גורמות לאי־נוחות רבה בקרב המטופלים: הם סובלים מאודם בעיניים, מגירוי מתמיד, מכאבים, מגרד, מדמעות, מנפיחות של העפעפיים, מרגישות לאור, מטשטוש ראייה ומתופעות לוואי נוספות.

יש מי שסובלים יותר מתופעות הלוואי?

התופעות האלה מופיעות בשכיחות גבוהה יותר בקרב מטופלים שמקבלים טיפות עיניים לתקופות ממושכות ובמינון הדורש טפטוף כמה פעמים ביום. במחלות כמו גלאוקומה הטיפול בטיפות עיניים נמשך שנים רבות. הטיפול מחייב לרוב טפטוף כמה פעמים ביום ולעיתים גם שילוב של כמה סוגי טיפות. עקב כך חולים במחלה הזאת סובלים במיוחד מתופעות הלוואי של חומרי השימור.

מהי המשמעות של כך?

האי־הנוחות והסבל שנובעים מהתגובה של העין לחומרי השימור גורמים למטופלים רבים להפסיק את הטיפול בטיפות. הפסקת הטיפול יכולה לגרום להחמרת המחלה ולפגיעה בלתי הפיכה בראייה.

אז מה עושים?

בניסיון למצוא פתרון לבעיה נכנסו לשימוש בשנים האחרונות טיפות עיניים ללא חומרי שימור או עם חומרי שימור חדשים, בעלי פחות תופעות לוואי, כמו הפוליקוויד.

הפוליקוויד הוא חומר שימור הרבה פחות מזיק למשטח העין החיצוני ולכן גורם להרבה פחות סבל למטופלים. מחקרים שהשוו טיפול בטיפות עיניים עם BAK לטיפול בטיפות עיניים עם פוליקווד אצל חולי גלאוקומה הראו הרבה פחות תופעות לוואי בעיני החולים שטופלו באמצעות הפוליקווד.

חומרים משמרים הם הסיבה היחידה לתופעות לוואי?

לא תמיד. מחקרים רבים הראו שגם החומר הפעיל בטיפות, כלומר התרופה עצמה, יכול לגרום לתופעות לוואי שדומות לאלה שגורמים חומרי השימור, בעיקר כאשר ריכוז התרופה בטיפות גבוה או כאשר הטיפות ניתנות פעמים רבות ביום.

אילו חולים סובלים מכך?

גם במקרה הזה הסובלים העיקריים הם חולי גלאוקומה המטופלים באופן קבוע בטיפות עיניים להורדת הלחץ התוך־עיני וחייבים לשמור על רצף טיפולי כדי למנוע נזק בלתי הפיך לעצבי הראייה. רוב החולים האלה סובלים מתופעות לוואי של התרופה או של חומרי השימור הנלווים לה.

מה הפתרון האפשרי בעבורם?

טיפול בתרופות הניתנות בריכוז נמוך ומספר פעמים קטן ככל האפשר ביום מפחית באופן משמעותי את הסבל הנגרם מתופעות הלוואי ומשפר את שיתוף הפעולה של המטופל.

כמו כן מומלץ לנסות לטפל בחולי גלאוקומה באמצעות טיפות עיניים המכילות חומרי שימור חדשים, כמו פוליקוויד, או שכלל אינן מכילות חומרי שימור.

ד"ר ענת רובינסון היא רופאת עיניים בכירה ומנתחת במרכז
הרפואי רבין
 מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש