חיפוש

dsdsdsd
בחור צעיר ובחור מבוגר עם הרפס בשפתיים עושים פרצופים מצחיקים

הרפס בשפתיים (פצעי חום): מה עושים נגד זה?

הכירו את הרפס השפתיים: הוא סופר מדבק, לא אסתטי, מגרד ואפילו כואב מאוד. החדשות הרעות: לא נפטרים מהנגיף הזה לעולם, ואין כנגדו חיסון. החדשות הטובות: יש טיפול פשוט וזול להקלה ולזירוז ההחלמה

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

הפעם הראשונה תתבטא בהופעת שלפוחיות וכאב. בפעמים הבאות: דגדוג וגרד במקום בו יופיעו השלפוחיות.

02

זה מידבק מאוד! אסור לנשק, להשתמש באותם כלי אכילה, במגבות, בשפתון או בסכין גילוח ביחד עם אנשים אחרים.

03

ברוב המכריע של החולים אין צורך בטיפול והמחלה עוברת מעצמה, ולכן אין צורך לקנות תכשירים אנטי־ויראליים יקרים.

הרפס בשפתיים (באנגלית: Herpes labialis) מתבטא בהופעה של שלפוחיות בשפתיים ומכונה גם "פצעי חום".

הרפס בשפתיים נגרם בעקבות זיהום בנגיף הרפס סימפלקס מסוג I ולעיתים גם מסוג II.

באירוע הראשון, פצעי החום בשפתיים מתבטאים בהופעה פתאומית של שלפוחיות בשפתיים ובכאב. השלפוחיות יכולות להישאר במשך 14-10 ימים ואז הן חולפות. באירועים חוזרים של הרפס בשפתיים הסימנים הרבה יותר קלים.

לאחר הופעה של זיהום ראשון, הנגיף נשאר "רדום" בקצות העצבים במקום בו הופיע לראשונה, וייתכן שיפעול של הנגיף במצבים כמו סטרס או דיכוי חיצוני עם הופעה חוזרת של השלפוחיות.

הרגשת דגדוג, כאב ו/או שריפה באזור שבו הופיעו השלפוחיות. התופעות שמבשרות על חזרת ההרפס עשויות להופיע בין מספר שעות לבין מספר ימים לפני אירוע חוזר של הרפס בשפתיים.

בוודאי, מרבית האנשים נדבקים ללא הופעת תסמינים כלשהם.

ישנם הרבה גורמי סיכון להופעה חוזרת של הרפס, והם כוללים בין היתר: דיכוי חיסוני, מתח נפשי, חום, חשיפה לאור שמש, טראומה מקומית, טיפול שיניים ומחזור הווסת. לעיתים ההרפס בשפתיים חוזר "סתם", ללא כל סיבה שניתן לזהות.

איך מבדילים בין אפטה לסרטן הפה?

הכנו לכם מדריך שמסביר

הרפס בשפתיים אינו מחלה מסוכנת לכשעצמה. במקרים נדירים עלולים להופיע סיבוכים מסוגים שונים, החל מזיהום חיידקי משני וכלה בזיהום בהרפס במוח או בהרפס בעיניים, שהם מצבים מסוכנים מאוד מבחינה בריאותית.

הרפס בשפתיים נגרם בעקבות זיהום בנגיף הרפס סימלפקס מסוג I, במרבית המקרים. הרפס באיברי המין הוא מחלה המועברת במגע מיני והוא נגרם על ידי זיהום בנגיף הרפס סימלפקס מסוג II, במרבית המקרים.

למה במרבית המקרים? כי לעיתים, בעקבות יחסי מין אוראליים, יש מעבר של הרפס סימלפקס מסוג I (הסוג של הנגיף המופיע בפנים) לאיברי המין, ומעבר של הרפס סימלפקס מסוג II (הסוג של הנגיף המופיע באיברי המין) לשפתיים.

כן. הנגיף עובר במגע ישיר כאשר ישנן שלפוחיות פעילות. לכן, אם יש לך הרפס בשפתיים אסור לך לנשק אנשים אחרים, או לבצע כל פעילות שיכולה להעביר את הנגיף באופן בלתי ישיר: למשל, להשתמש באותם כלי אוכל, במגבות, בשפתון או בסכין גילוח ביחד עם אנשים אחרים.

האבחנה מבוצעת על ידי בדיקה קלינית של רופא.

בדרך־כלל לא. במקרים חריגים יש צורך באישור את האבחנה על ידי ביצוע של תרבית לווירוסים מהנגע, בדיקת דם לנוגדים להרפס (סרולוגיה) או משטח המבוצע בבית־חולים בלבד (Tzanck).

במקרים קלים ניתן לטפל בהרפס בשפתיים לבד על־ידי תרופות אנטי־ויראליות.

ברוב המכריע של החולים אין צורך בטיפול והמחלה עוברת מעצמה, ולכן אין צורך לקנות תכשירים אנטי־ויראליים יקרים. אם מדובר במחלה קלה, פשוט חבל על הכסף.

ברור שאם ישנו ספק או אם מדובר במצב חמור, יש להגיע לבדיקת רופא.

העור שלי יבש! מה עושים?

לוחצים פה ומגלים...
עור יבש

טיפול בהרפס יכול להיות מקומי או בכדורים.

טיפול מקומי: מרבית התכשירים מבוססים על תכשירי Acyclovir (אציקלוביר) או נגזרות שלו.

טיפול בהרפס בכדורים: במקרים חמורים, נדרש טיפול בכדורים המצריך מרשם רופא: כדורי אציקלוביר במינון של 200 מיליגרם, 5 פעמים ביום למשך 5 ימים. יש להתחיל את הטיפול תוך 72 שעות מהופעת התסמינים.

שימו לב: בחולים המטופלים בכדורי אציקלויבר נדרשת שתייה מרובה למניעת פגיעה בכליות ולעיתים נדרש גם מעקב של תפקודי כליות.

אפשרות נוספת היא טיפול בכדורי פאמציקלוביר (Famciclovir).

טיפול מניעתי בכדורים בחולים עם אירועים חוזרים: בחולים עם אירועים חוזרים של הרפס בשפתיים, נדרש לעיתים טיפול בכדורים במרשם רופא: בדרך כלל מדובר בכדורי אציקלוביר או פאמציקלוביר. כדורים אלו נרשמים כאשר קיימים התקפים חוזרים ושכיחים של הרפס בשפתיים.

טיפול מניעתי בכדורים בחולים לפני ניתוח: בחולים עם ניתוחים באזור הפנים לעיתים נדרש טיפול בכדורים לפני הניתוח במרשם רופא: בדרך כלל מדובר על כדורי אציקלוביר.

לא קיים כיום חיסון כזה. בהחלט לא מומלץ להתנשק עם מישהו או מישהי שיש להם שלפוחיות או הרפס בשפתיים...

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש