חיפוש

dsdsdsd
בחור צעיר ובחור מבוגר עם הרפס בשפתיים עושים פרצופים מצחיקים

הרפס בשפתיים: מה עושים נגד זה?

הכירו את הרפס השפתיים: הוא סופר מדבק, לא אסתטי, מגרד ואפילו כואב מאוד. החדשות הרעות: לא נפטרים מהנגיף הזה לעולם, ואין כנגדו חיסון. החדשות הטובות: יש טיפול פשוט וזול להקלה ולזירוז ההחלמה

פרופ

פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

איך זה מרגיש? הפעם הראשונה תתבטא בהופעת שלפוחיות וכאב. בפעמים הבאות: דגדוג וגרד במקום בו יופיעו השלפוחיות.

02

זה מידבק? מאוד! אסור לנשק, להשתמש באותם כלי אכילה, במגבות, בשפתון או בסכין גילוח ביחד עם אנשים אחרים.

03

האם צריך לגשת לרופא? במקרים קלים אפשר לטפל לבד על ידי תמיסת יוד זולה ויעילה. במקרים קשים או חוזרים כדאי לגשת לרופא.

הרפס בשפתיים מתבטא בהופעה של שלפוחיות בשפתיים ומכונה גם "פצעי חום".

הרפס בשפתיים נגרם על ידי זיהום בנגיף הרפס סימלפקס מסוג I ולעיתים גם מסוג II.

באירוע הראשון, ההרפס מתבטא בהופעה פתאומית של שלפוחיות ובכאב. השלפוחיות יכולות להישאר במשך 14-10 ימים ואז הן חולפות. באירועים חוזרים של הרפס בשפתיים, הסימנים הרבה יותר קלים.

לאחר הופעה של זיהום ראשון, הנגיף נשאר "רדום" בקצות העצבים, וייתכן שיפעול של הנגיף במצבים כמו סטרס או דיכוי חיצוני עם הופעה חוזרת של השלפוחיות.

הרגשת דגדוג, כאב ו/או שריפה באזור שבו הופיעו השלפוחיות. התסמינים האלו יכולים להופיע מספר שעות ועד מספר ימים לפני אירוע חוזר של הרפס בשפתיים.

בוודאי, מרבית האנשים נדבקים ללא הופעת תסמינים כלשהם.

ישנם הרבה גורמי סיכון להופעה חוזרת של הרפס, והם כוללים בין היתר: דיכוי חיסוני, מתח נפשי, חום, חשיפה לאור שמש, טראומה מקומית, טיפול שיניים ומחזור הווסת. לעיתים ההרפס בשפתיים חוזר "סתם", ללא כל סיבה שניתן לזהות.

הופיעו לכם פריחה? פצעים בעור? פצעי בגרות?

תוכלו להתייעץ כבר הערב עם רופא עור בשיחת וידאו בלי לצאת מהבית. לפרטים​

shutterstock_1119331019.jpg

הרפס בשפתיים אינו מחלה מסוכנת לכשעצמה. במקרים נדירים עלולים להופיע סיבוכים מסוגים שונים, החל מזיהום חיידקי משני וכלה בזיהום בהרפס במוח או בהרפס בעיניים, שהם מצבים מסוכנים מאוד מבחינה בריאותית.

הרפס בשפתיים נגרם על ידי זיהום בנגיף הרפס סימלפקס מסוג I, במרבית המקרים. הרפס באיברי המין הוא מחלה המועברת במגע מיני והוא נגרם על ידי זיהום בנגיף הרפס סימלפקס מסוג II, במרבית המקרים. למה במרבית המקרים? כי לעיתים, בעקבות יחסי מין אוראליים, יש מעבר של הרפס סימלפקס מסוג I (הסוג של הנגיף המופיע בפנים) לאיברי המין, ומעבר של הרפס סימלפקס מסוג II (הסוג של הנגיף המופיע באיברי המין) לשפתיים.

כן. לכן, אם יש לך הרפס בשפתיים אסור לך לנשק אנשים אחרים, או לבצע כל פעילות שיכולה להעביר את הנגיף באופן בלתי ישיר: למשל, להשתמש באותם כלי אוכל, במגבות, בשפתון או בסכין גילוח ביחד עם אנשים אחרים.

האבחנה מבוצעת על ידי בדיקה קלינית של רופא.

בדרך־כלל לא. במקרים חריגים יש צורך באישור את האבחנה על ידי ביצוע של תרבית לווירוסים מהנגע, בדיקת דם לנוגדים להרפס (סרולוגיה) או משטח המבוצע בבית־חולים בלבד (Tzanck).

במקרים קלים ניתן לטפל בהרפס בשפתיים לבד על־ידי תרופות אנטי־ויראליות או על ידי מריחה של תמיסת יוד, פולידין או יודו ויט (Povidone Iodine), על־פני השלפוחיות. תמיסות יוד יעילות בריפוי השלפוחיות, וברוב הגדול של האנשים אין צורך לקנות תכשירים אנטי־ויראליים יקרים. פשוט חבל על הכסף.

במקרים חמורים יש להגיע לבדיקת רופא.

לוחצים פה ומגלים...
עור יבש

טיפול בהרפס יכול להיות טיפול מקומי או טיפול בכדורים.

טיפול מקומי: מרבית התכשירים מבוססים על תכשירי Acyclovir (אציקלוביר) או נגזרות שלו. עם זאת, במחקרים מבוקרים הוכח כי ההשפעה של תכשירים מקומיים לצורך טיפול בהרפס בשפתיים היא מעטה.

מניסיוני, שימוש בתמיסת יוד, פולידין, במריחה פעם ביום על פני השלפוחיות יעיל ביותר לטיפול במחלה ולייבוש של השלפוחיות.

טיפול בהרפס באמצעות כדורים: במקרים חמורים, נדרש טיפול בכדורים המצריך מרשם רופא: כדורי אציקלוביר במינון של 200 מיליגרם, 5 פעמים ביום למשך 5 ימים. יש להתחיל את הטיפול תוך 72 שעות מהופעת התסמינים. שימו לב: בחולים הנוטלים כדורי אציקלויבר נדרשת שתייה מרובה למניעת פגיעה בכליות ולעיתים נדרש גם מעקב של תפקודי כליות.

טיפול מניעתי בכדורים בחולים עם אירועים חוזרים: בחולים עם אירועים חוזרים של הרפס בשפתיים, נדרש לעיתים טיפול בכדורים במרשם רופא: בדרך כלל מדובר על כדורי אציקלוביר. כדורים אלו נרשמים כאשר קיימים התקפים חוזרים ושכיחים של הרפס בשפתיים.

טיפול מניעתי בכדורים בחולים לפני ניתוח: בחולים עם ניתוחים באזור הפנים לעיתים נדרש טיפול בכדורים לפני הניתוח במרשם רופא: בדרך כלל מדובר על כדורי אציקלוביר.

לא קיים כיום חיסון כזה. בהחלט לא מומלץ להתנשק עם מישהו או מישהי עם הרפס בשפתיים...

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה בכללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש