בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 09.02.2015
עדכון אחרון: 09.07.2018
  • פרופ' ארנון כהן פרופ' ארנון כהן

ויטיליגו (בהקת)

לקריאה נוחה
המחלה שהופכת חלקים מהעור ללבן (בין היתר סבל ממנה מייקל ג'קסון) שכיחה בקרב 2%-1% מהאנשים בעולם, בדרגות חומרה שונות. מתי היא תוקפת? האם היא מסוכנת? אילו אזורים בגוף חשופים יותר לפגיעה? ומהן דרכי הטיפול? הכול על ויטיליגו
ויטיליגו

בקיצור

1.

ויטיליגו היא מחלת עור שגורמת לחלקים מהעור לאבד את צבעם ולהפוך לבהירים. היקף התופעה משתנה מחולה לחולה.

2.

לקרוב משפחה של חולה ויטיליגו יש סיכון של עד פי 10 לחלות במחלה. לכ־20% מהחולים יש קרוב משפחה שחולה במחלה

3.

הכתמים מופיעים באזורים שבהם קיימת מראש פיגמנטציה גבוהה, כולל הפנים, כפות הידיים, הפטמות ובתי השחי.

"לחלק מהאנשים יש עור כהה, לאחרים יש עור בהיר; לי יש את שניהם". וילי הארלו חלתה כבר בגיל 4 בוויטיליגו, וזו גרמה לאזורים לא מעטים בגוף שלה - כולל הפנים - להפוך לבהירים. זה לא מנע מהקנדית בת ה־19 להפוך לאחת הדוגמניות הבולטות בעולם ולנושאת הדגל של מחלת העור הנדירה.

ויטיליגו (Vitiligo) - בהקת בשמה העברי - היא מחלה שממנה סובלים 2%-1% מהאנשים בעולם. החולה המפורסם ביותר במחלה היה מייקל ג'קסון, שמת ב־2009. המחלה מאופיינת בכתמים לבנים על העור במקומות שונים בגוף, אך בעיקר בפנים, בידיים, ברגליים ובאיברי המין.

ויטיליגו היא מחלת עור שגורמת לאזורים שונים בעור לאבד את הצבע שלהם ולהפוך לבהירים. היקף התופעה משתנה מחולה לחולה: אצל חלק היא מופיעה באזור קטן בגוף, ואצל אחרים - מופיעים כתמים לבנים על העור בכמה אזורים בגוף. אין דרך לחזות מראש עד לאיזו רמה היא תתפשט בכל חולה וחולה.

ויטיליגו מתרחשת כאשר מערכת החיסון של החולה תוקפת את תאי העור (מחלה אוטו־אימונית), מה שגורם לפגיעה בייצור המלנוציטים - תאי העור שמייצרים את הפיגמנט מלנין שאחראי לצבע הכהה של העור.

כל מי שחולים במחלות הקשורות לפעילות חורגת של מערכת החיסון - למשל מי שסובלים מתת־פעילות של בלוטת התריס או מפעילות־יתר של בלוטת התריס, מזאבת וממחלת אדיסון. יש אפשרות שקיים קשר גם לסוכרת, אך הוא לא הוכח באופן חד־משמעי.

לכ־20% מהחולים יש קרוב משפחה אחד לפחות שסובל מוויטיליגו. לקרובי משפחה של חולי ויטיליגו יש סיכון של עד פי 10 לחלות במחלה.

כתמים לבנים בעור מופיעים באזורים שבהם קיימת מראש פיגמנטציה גבוהה (שהעור בהם כהה יותר מאשר באזורים אחרים בגוף): הפנים, כפות הידיים, הפטמות, בתי השחי, הטבור, קפלי המפשעות ואיברי המין. מקומות שכיחים להופעת המחלה הם: מסביב לפה, מסביב לעיניים, במרפקים ובברכיים.

ויטיליגו היא לא מחלה מסוכנת, אבל לעיתים היא נחשבת למחלה קשה בגלל הנראוּת שלה. הבעיה הקשה ביותר של חולי ויטיליגו קשורה למראה החיצוני שמעורר שאלות רבות ומבטים סקרניים, ולכן חשוב לשים דגש על מצבו הנפשי של החולה. בחלק מהאנשים עם ויטיליגו קיימות מחלות נלוות כמו תת־פעילות של בלוטת התריס.

לא, כי הגורם למחלה אינו חיידק או נגיף,  אלא פעילות־יתר של מערכת החיסון של הגוף נגד עצמו.

עם זאת, במקרים נדירים ביותר, מופיעה ויטיליגו בהקשר למחלות אחרות של מערכת החיסון. לכן יש צורך לעשות בירור באמצעות תשאול של החולים על ידי הרופא לקיומם של תסמינים למחלות האלה ולעשות בדיקות מעבדה פשוטות (ספירת דם, רמת סוכר בצום ותפקודי בלוטת התריס).

מחלת עור זו מתבטאת בהופעת כתמים לבנים על העור. לא מופיעים כאב, גרד או תסמינים אחרים.

ויטיליגו יכולה להופיע בכל גיל, החל מישר אחרי הלידה ועד לגיל הזקנה. הגיל הממוצע להופעת המחלה הוא 20.

מכיוון שבאזורים של העור שהושפעו מוויטיליגו אין פיגמנטציה של העור, הם חשופים יותר לנזקי שמש.

חולי ויטיליגו יכולים להיחשף לשמש, אבל עליהם להקפיד על שימוש בתכשיר הגנה כדי להימנע מכוויות או מנזקי שמש אחרים. חשוב להקפיד למרוח מסנן בעל מקדם הגנה של 30 לפחות רבע שעה לפני החשיפה לשמש וגם כמה פעמים במהלך החשיפה אם עוסקים בפעילות המצריכה שהייה במים, כמו שחייה, או בפעילויות הגורמות להזעה.

ויני הארלו  - חולה במחלת ויטליגוויני הארלו. כנגד כל הסיכויים (צילום: אינסטגרם) 

בישראל יש כיום בין 40 אלף ל־160 אלף חולי ויטיליגו. מכיוון שהמחלה מופיעה לרוב באזורים חשופים של הגוף, נדמה כי השכיחות שלה גבוהה הרבה יותר מכפי שהיא בפועל.

אצל חלק מהחולים ויטיליגו נרפאת באמצעות הטיפול הקיים. אצל אחרים היא לא נרפאת כלל.

הטיפול בחולי ויטיליגו יכול לעזור לרפא את המחלה, אך אצל חולים רבים, למרות ניסיונות טיפול חוזרים ונשנים, אין שום הטבה.

פוטותרפיה - טיפול רפואי באמצעות חשיפת העור לקרני האור - מסייע לחולי ויטיליגו רבים. האפקט של קרינת ה־UV נוגד את הפעילות הדלקתית הקיימת אצל חולי ויטיליגו.

טיפול בפוטותרפיה מסוג UVB צר טווח ניתן בדרך כלל פעמיים או שלוש פעמים בשבוע ולעיתים עד חמש פעמים בשבוע, עד שמושגת הפוגה במחלה. בטיפול בפוטותרפיה חשוב לשים לב לסיכון להופעת נזקי שמש ולסיכון מוגבר להופעת סרטן העור.

אפשרות נוספת היא PUVA - טיפול בפוטותרפיה בשילוב עם כדורי פסוראלן (תרופה הגורמת לרגישות לשמש).

שעתיים לאחר נטילת התרופה נחשפים החולים לקרני UVA. אלה חודרות עמוק יותר לתוך העור מאשר קרני ה־UVB ופחות גורמות לכוויות. הטיפול ניתן עד שלוש פעמים בשבוע במנות קרינה עולות - עד לחזרה של הפיגמנטציה לעור.

אפשר להשתמש בתכשירים מקומיים מסוגים שונים, לדוגמה סטרואידים מקומיים כמו Protopoic או Elidel, שלא נכללים בסל הבריאות.

בנוסף, קיימות תרופות שנמצאות בשלבי מחקר ועדיין לא מאושרות לשימוש לטיפול באנשים עם ויטיליגו.

ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטיים רגילים (מייק־אפ).

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל