חיפוש

dsdsdsd
בחור עם פריחה אדומה על הפנים

פריחה

מהן הסיבות לפריחה? כמה זמן היא נמשכת? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים?מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך

ד"ר מאשה קרופניקוב, ד"ר מרים קרנר

שם האבחנה בעברית: פריחה
שם האבחנה באנגלית: Rash Eruption
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
 Rash

 

מה זה?

"פריחה" היא ביטוי עממי להופעת נגעים על העור. לרופאי העור יש מונחים מקצועיים שונים לתיאור התופעה הזאת - בהתאם לצבע של הנגעים, המראה שלהם ואופי פיזורם על פני הגוף (למשל, האם הפריחה מוגבלת רק לאזורים שחשופים לשמש או שהיא מופיעה גם באזורים שמכוסים כל הזמן בבגדים).

ממה נגרמת פריחה?

לפריחה יכולות להיות סיבות שונות כמו מחלות זיהומיות, מחלות תורשתיות, מחלות אוטואימוניות, ממאירויות שונות, אלרגיות ומחלות אידיופטיות (מחלות שהסיבה להופעתן אינה ברורה).

מהם התסמינים?

התסמין המרכזי הוא השינוי בצבע ובמרקם של העור (למשל, הוא נהיה אדמומי וגבשושי).

כשמבקשים סיוע מרופא, אין די בהצגת הפריחה שעל העור אלא יש למסור מידע רב ככל האפשר על הפריחה: האם היא מגרדת או כואבת? מתי היא הופיעה לראשונה, והאם המראה שלה השתנה במשך הזמן? באילו אזורים בגוף היא הופיעה? האם ישנם בני משפחה נוספים שסובלים מפריחה דומה? האם הפריחה היא "שידור חוזר" של פריחה שכבר הייתה פעם? אם התשובה לשאלה הזאת היא חיובית, יש לומר לרופא המטפל אם ניתן בעבר טיפול נגד הפריחה הזאת ומה הייתה מידת התועלת שלו.

נוסף על כך יש לומר לרופא אם להופעת הפריחה קדמו נסיעה לחו"ל או חשיפה לבעלי חיים, לכימיקלים, למזהמים או לתרופות.

אם התיק הרפואי אינו מעודכן, יש למסור לרופא מידע בנוגע למחלות רקע ולתרופות שניטלות באופן קבוע.

איך אני לעומת האחרים?

יותר מ־32 אלף לקוחות של כללית מתוך כ־4 מיליון (0.8%) ביקשו ב־2013 סיוע רפואי בגלל פריחה. עם זאת ברור שמדובר בתופעה נרחבת הרבה יותר, אך מאחר שרבים מתמודדים איתה בכוחות עצמם, לא מבטאת הסטטיסטיקה את היקפה המלא.

כמה זמן זה נמשך?

משך הפריחה תלוי בגורם שחולל אותה. למשל פריחה אלרגית צפויה לחלוף כמה ימים לאחר החשיפה לחומר שגרם לה. לעומת זאת, אם מדובר במחלת עור כרונית כמו פסוריאזיס, עלולים הנגעים להישאר במשך שנים רבות.

איך מאבחנים?

האבחנה מתחילה באיסוף מידע ובבדיקה גופנית אצל הרופא המטפל. בהתאם להתרשמות הרופא הוא עשוי להפנות את הנבדק לבדיקות נוספות:

ביופסיה של העור - ניתוח זעיר שבו מוציאים חתיכת עור קטנה לצורך בדיקה במעבדה. את הדגימה ניתן לבדוק במיקרוסקופ וגם לעשות לה בדיקות נוספות בהתאם לחשד הקליני, למשל, בדיקות אימונוהיסטוכימיות שמשמשות לגילוי חלבונים שעלולים לעורר תגובות אלרגיות.

• בדיקות מיוחדות לזיהוי מחלות זיהומיות - גידול תרביות (על מצע מיוחד במעבדה לגילוי חיידקים מחוללי זיהומים) או נטילת משטחים (לבדיקה מיידית במיקרוסקופ).

בדיקות דם

• לפעמים, כאשר חושדים שהפריחה אינה מחלת עור אלא תופעת לוואי של מחלה אחרת, נעזרים בבדיקות הדמיה כמו CT או אולטרסאונד כדי לברר מהי אותה המחלה.

איך מטפלים?

הטיפול ניתן בהתאם למחלה שחושדים שהיא מקור הפריחה. הטיפול עשוי להיות מקומי, באמצעות משחות, או סיסטמי - באמצעות מתן תרופות דרך הפה או דרך הווריד. נוסף על כך קיימים ברפואת העור טיפולים ייחודיים כמו הרטבות, חסימות ושימוש בקרינה אולטרה־סגולה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

תלוי מהי האבחנה. מחלות זיהומיות הן לרוב חד־פעמיות, ואילו מחלות עור אוטואימוניות או אידיופטיות נוטות להימשך זמן רב יותר.

עלולים להיות סיבוכים?

לרוב, הפריחות אינן מסכנות חיים, אך קיימים מצבים שבהם פריחה מפושטת מעידה על מצב מסכן חיים - למשל, כאשר היא מתלווה להתפשטות של זיהום חיידקי בזרם הדם.

הפריחות ה"שפירות" יותר עלולות לפגוע באיכות החיים. סוגים מסוימים של פריחות עלולים לשנות את צבע העור ולגרום לצלקות בעור.

אם יש פגיעה בשלמות העור, ייתכן סיבוך של זיהום משני - מצב שבו חיידק חודר לרקמה דרך העור הפגוע.

אם הפריחה פוגעת בשטחי גוף גדולים, ומתלווה אליה פגיעה בשלמות העור, עלולה להיגרם הפרעה במאזן הנוזלים והמלחים. זהו מצב שעלול במקרים מסוימים להיות מסכן חיים.

אם הפריחה היא תופעת לוואי של מחלה כלשהי, יש לזכור שלאותה המחלה עלולים להיות סיבוכים ייחודיים משלה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

יש לפנות לרופא כאשר הפריחה היא על שטחי גוף משמעותיים או מלוּוה באחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום וצמרמורת, קוצר נשימה ונפיחות של הרקמות הרכות. במיוחד יש למהר לקבלת טיפול רפואי אם הנפיחות היא בשפתיים או בלשון.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

מהירות ההחלמה מפריחה תלויה בגורם שחולל אותה. כך, למשל, פריחה שנובעת ממחלה כרונית כלשהי עלולה להימשך שנים, ואילו פריחה שמתלווה למחלה חולפת - כמו חצבת - נעלמת מיד לאחר ההחלמה מאותה המחלה. יש גם מחלות שבאות והולכות לסירוגין - וכך גם הפריחה שמתלווה אליהן.

 

ד"ר מאשה קרופניקוב היא מומחית לרפואת משפחה

ד"ר מרים קרנר היא מנהלת המרפאה הדרמטואונקולוגית בבית החולים העמק

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש