חיפוש

dsdsdsd
בחור צעיר עם קרטוזיס פילאריס בחלק העליון של הזרוע

קרטוזיס פילאריס

יש לך עור מחוספס עם גבשושיות? ייתכן שמדובר בקרטוזיס פילאריס. ממה נגרמת המחלה? האם היא מידבקת? האם היא מסוכנת? עד כמה היא נפוצה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

מה קרטוזיס פילאריס?

קרטוזיס פילאריס (באנגלית: keratosis pilaris) היא מחלת עור נפוצה מאוד המתאפיינת בעור מחוספס ובהופעת גבשושיות קטנות על פני העור, בעיקר בזרועות.

לא מדובר במחלה מסוכנת, והמטופלים מתלוננים בעיקר על המראה הלא אסתטי של העור. אצל אנשים רבים מתלווה קרטוזיס פילאריס לדלקת עור אטופית אך היא יכולה להופיע לבדה, ללא מחלות נלוות.

מהם התסמינים?

התסמין העיקרי של קרטוזיס פילאריס הוא גבשושיות אדומות על פני העור. הגבשושיות האלה אינן גורמות לנזק כלשהו והן בעיקר מפגע אסתטי. לעיתים מתלווה לגבשושיות האלה אליה גם גרד קל.

קרטוזיס פילאריס מופיעה בעיקר בחלק החיצוני של הזרועות, בירכיים ובלחיים. במקרים נדירים יותר יכולה המחלה להופיע גם בעכוז, בגב, בלחיים ובגבות.

מה גורם לקרטוזיס פילאריס?

קרטוזיס פילאריס נגרמת מסתימה של זקיקי השערות כתוצאה מהצטברות של חומר קרני שנוצר בדפנות של זקיקי השיער. בעקבות סתימת זקיקי השערות מופיעות הגבשושיות האופייניות לחולי קרטוזיס פילאריס.

האם קרטוזיס פילאריס מידבקת?

לא. קרטוזיס פילאריס היא תופעה גנטית ועוברת בתורשה. עם זאת, לא כל מי שאחד מהוריו סובל מהתופעה בהכרח יסבול אף הוא ממנה.

קרטוזיס פילאריס מופיעה גם בחולים במחלת דרייר (מחלת עור תורשתית שבאה לידי ביטוי בפריחה עקשנית) או אצל אנשים שסובלים ממחלת העור איכתיוזיס - אבל אז הביטוי הקליני של קרטוזיס פילאריס שונה לחלוטין מכיוון שאצל אנשים עם איכתיוזיס מופיעים יובש וקשקשת על פני כל שטח העור.

מאחר שקרטוזיס פילאריס היא מחלה תורשתית, יש משפחות שאצלן התופעה נפוצה מאוד, ואילו אצל משפחות אחרות היא לא קיימת כלל.

האם קרטוזיס פילאריס מסוכנת?

לא. מי שסובלים ממנה מתלוננים בעיקר על המראה הלא אסתטי של העור.

האם יש קבוצות שנמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מהתופעה?

קרטוזיס פילאריס מופיעה בעיקר אצל אנשים שסובלים מדלקת עור אטופית. דוּוח גם על שכיחות גבוהה של קרטוזיס פילאריס בקרב חולי סוכרת ובקרב אנשים שסובלים מהשמנת יתר. דוּוח גם על החמרת קרטוזיס פילאריס במהלך ההריון.

קרטוזיס פילאריס 

מהי שכיחות התופעה?

קרטוזיס פילאריס מופיעה בעיקר בילדים ובמתבגרים ולעיתים גם בתינוקות. מעריכים ששכיחותה עומדת על 12%-2% מכלל הילדים. בנים ובנות סובלים באותה המידה מהתופעה הזאת.

כמה זמן זה נמשך?

התסמינים של קרטוזיס פילאריס נהיים קלים יותר עם העלייה בגיל, אבל עלולים להישאר גם בגיל מבוגר.

איך מאבחנים?

רופא עור מיומן מאבחן את התופעה לפי תסמיניה (אבחנה קלינית). לרוב אין צורך בבדיקות מעבדה או בביופסיה כדי לאבחן אותה.

מחסור בוויטמין A בעקבות תת־תזונה עלול ליצור תמונה קלינית שדומה לזו שיוצרת קרטוזיס פילאריס, אך אז הנגעים מופיעים גם בכתפיים ובעכוז ומלוּוים בתסמינים נוספים.

איך מטפלים?

הטיפול בקרטוזיס פילאריס הוא בעיקר באמצעות קרם לחות או תכשירים המכילים חומצה סליצילית בריכוז נמוך או אוראה. ניתן להשתמש ברטינואידים (נגזרות של ויטמין A) מקומיים כמו טרטינואין או אדפרין (נדרש מרשם של רופא עור).

במקרים שבהם לקרטוזיס פילאריס מתלווה דלקת מקומית של העור, ניתן להשתמש לתקופה קצרה בתכשיר מקומי המכיל סטרואידים.

חלק מהטיפול הוא הימנעות מפעולות מסוימות שעלולות להחריף את התסמינים. כך, למשל, ידוע שעור יבש או חיכוך של העור בבד עבה עלולים להחריף את תסמיני הקרטוזיס פילאריס.

לכן מומלץ למי שסובלים מהתופעה להשתמש באופן קבוע בקרם לחות, במיוחד אם הקרטוזיס פילאריס היא משנית לדלקת עור אטופית. יש להשתמש בסבון עדין בלבד, להימנע מאמבטיות או ממקלחות ממושכות וללבוש בגדים שעשויים מבדים קלים.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש