חיפוש

dsdsdsd
בחורה חולה בחצבת מושיטה לפני הפנים כף יד ועליה פריחה

הכול על החצבת

חצבת נחשבת לאחת המחלות הזיהומיות הכי מידבקות בעולם. מהם התסמינים שלה? האם היא מסוכנת? איך אפשר למנוע אותה? כל התשובות בפנים

ד"ר בת־שבע גוטסמן, ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר פנינה שטרית

בקיצור

01

חצבת היא אחת המחלות הזיהומיות המידבקות ביותר בעולם: הסיכון להידבק בה (במגע בין לא מחוסן לחולה) גבוה מ־90%.

02

חצבת עלולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרניות העיניים, לדלקת ריאות ואפילו לדלקת מוח ולמוות.

03

החיסון נגד חצבת הוא יעיל מאוד: בין 97% ל־99% ממי שקיבלו את שתי מנות החיסון הנחוצות מחוסנים מפני המחלה.

​חצבת (באנגלית: Measles או Rubeola) היא מחלה נגיפית חריפה ומידבקת מאוד שגורמת לחולים בה לפריחה אופיינית ולתחושה כללית רעה.

חצבת נחשבת לאחת המחלות הזיהומיות המידבקות ביותר בעולם: לאדם לא מחוסן שבא במגע עם חולה במחלה יש סיכון של יותר מ־90% להידבק בה. את החצבת מחולל נגיף ממשפחת הפרמיקסווירוס (Paramyxovirus).

המחלה מועברת מאדם לאדם באמצעות הפרשות מדרכי הנשימה ובמגע עם אדם חולה. אף שקיים חיסון נגד חצבת, המחלה שכיחה יחסית שכן שיעור המתחסנים נגד המחלה הלך וירד עם השנים.

מהם התסמינים של חצבת?

תקופת הדגירה - פרק הזמן מרגע החשיפה לנגיף ועד להופעת התסמינים - נמשכת בממוצע כ־14 יום (בין 6 ימים ל־21 ימים).

התסמין העיקרי המצביע על כך שמדובר בחצבת הוא פריחה מפושטת בצבע אדום כהה על כל הגוף. הפריחה הזאת מתחילה בדרך כלל בצוואר ומתפשטת לכיוון הפנים, הגב והגפיים. הפריחה נראית כמו מקבץ צפוף של נקודות אדומות. הנקודות האלה נוטות להתחבר זו לזו וליצור על העור רצפים אדומים נרחבים.

שמה של המחלה נגזר מהדמיון של הפריחה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב. כמו כן יש לציין שהפריחה מופיעה גם בריריות: בתוך הפה ובתוך העפעפיים.

תסמינים נוספים של חצבת הם חום גבוה, שיעול, נזלת, גירוי בלחמיות העיניים (עיניים אדומות ואי־סבילות של העיניים לאור). בקיצור: כל הריריות "בוכות".

מצב החצבת בישראל

בישראל נרשמה בשנים האחרונות עלייה חדה בתחלואה בחצבת.

החל ממרס 2018 ועד 11 ביולי 2019 נדבקו מעל 4,250 אנשים בחצבת בישראל. לפי משרד הבריאות המחלה יובאה לארץ על ידי מספר מצומצם של תיירים ומבקרים ולאחר מכן הופצה בקרב אוכלוסייה לא מחוסנת.

ב־1 בנובמבר גם נרשם מקרה מוות אחד מחצבת - לראשונה זה 14 שנים - של פעוטה בת שנה וחצי מירושלים.

לשם השוואה: בכל 2017 חלו בישראל 33 בני אדם בחצבת וב־2016 - 9 חולים בלבד. 

איך נדבקים בחצבת?

בקלות: כאמור, כמעט כל מי שאינם מחוסנים (90% ואף יותר) הנמצאים באותו הבית עם אדם נגוע, יידבקו במחלה.

החולים במחלה מידבקים החל מארבעה ימים לפני הופעת הפריחה האופיינית למחלה ועד ארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה. המחלה היא כל כך מידבקת, עד כי ניתן להידבק בה מכניסה לחדר שבו שהה שעתיים קודם לכן אדם חולה.

מי נמצא בסיכון?

כל מי שלא חוסנו או לא חלו במחלה. אנשים שסובלים מדיכוי חמור של מערכת החיסון עלולים לחלות אף שחוסנו או שחלו בעבר.

כיצד מאבחנים חצבת?

בבדיקה גופנית ניתן למשש קשרי (בלוטות) לימפה, ובחלק הפנימי של רירית הלחי (מול השיניים הטוחנות השניות) ניתן לראות נקודות על שם קופליק שמאפיינות את החצבת. הן נראות כגרגירי מלח על רקע אדום.

שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעת החום מופיעה הפריחה האופיינית. לאחר כשלושה ימים הפריחה מתחילה לחלוף: היא הופכת לחיוורת יותר ויותר עד שהיא נעלמת לחלוטין. עם חלוף הפריחה מרגישים יותר טוב.

האבחנה היא לפי התלונות האופייניות ולפי הבדיקה שהוסברה למעלה. כדי לאשר את האבחנה ניתן לעשות גם בדיקת נוגדנים בדם לחצבת וכן בדיקה של חלקיקי הנגיף בשתן.

מהיום, הרופא בודק אתכם מהבית!

הילד חולה? הגרון כואב? הופיעה פריחה מוזרה? כבר לא צריך לצאת מהבית!
עם Tyto הרופא יכול לבדוק אתכם מרחוק, לאבחן ולתת הפניה או מרשם. לפרטים נוספים

A5.jpg

עלולים להיות סיבוכים?

סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה עלולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרניות העיניים, לדלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים אך מסכני חיים הכוללים:

דלקת מוח. זהו סיבוך נדיר שמתרחש בכ־0.1% מהמקרים, אך הוא מסוכן ועלול להיות קטלני.

SSPE. זהו סיבוך נדיר המתרחש בחמישה עד עשרה מקרים למיליון חולים ותוקף את החולה עד 10 שנים לאחר חלוף החצבת.

זוהי דלקת מוח שיכולה לגרום אט־אט לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית. התסמינים כוללים ירידה בהישגים בלימודים, שינויים בהתנהגות, הליכה לא יציבה, גמלוניות, פרכוסים ובהמשך הידרדרות הדרגתית עד למוות.

תמותה. חולה אחד עד שניים מתוך אלף עלולים למות בגלל המחלה. סיבת המוות המובילה בקרב ילדים היא דלקת ריאות, שאחראית לכ־60% ממקרי המוות. בקרב מבוגרים סיבת המוות השכיחה ביותר היא דלקת של רקמת המוח.

ככלל, הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה גבוה יותר בילדים שטרם מלאו להם 5 שנים ובמבוגרים בני 20 שנים ויותר. הסיכון גבוה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מתת־תזונה, לרוב בארצות מתפתחות, בקרב נשים הרות ובקרב מי שסובלים ממערכת חיסונית מדוכאת.

יש חיסון נגד חצבת?

למרבה השמחה קיים חיסון - המורכב מנגיף חי־מוחלש - כבר מאז שנות ה־60 של המאה הקודמת. מדובר בחיסון יעיל מאוד: בין 97% ל־99% ממי שקיבלו את שתי מנות החיסון הנחוצות מחוסנים מפני המחלה.

יתר על כן, מי שחוסנו ובכל זאת חלו במחלה סובלים לרוב ממחלה קלה בלבד. הבעיה היא שלמרות חומרת המחלה ויעילות החיסון קיימות אוכלוסיות שלא מתחסנות, ובגללן קיימות התפרצויות של מחלת החצבת.

מה קורה אם הייתי במגע עם חולה חצבת ואינני מחוסן?

עד 72 שעות לאחר החשיפה יינתן חיסון פעיל (זהו החיסון הרגיל הניתן בשגרת החיסונים). חיסון כזה עשוי למנוע את הופעת המחלה או להקל על חומרתה. ניתן לתת אותו גם לתינוקות בגיל חצי שנה עד שנה, אך במקרה כזה החיסון לא ייחשב להם במניין חיסוני השגרה.

למי שאינו יכול לקבל חיסון מומלץ לקבל בתוך 6 ימים ממועד החשיפה חיסון סביל שמבוסס על נוגדנים. חיסון כזה מיועד לאנשים הבאים:

• נשים הרות שלא קיבלו בעבר אף מנה של חיסון פעיל נגד חצבת.

• תינוקות שטרם מלאו להם 6 חודשים.

• תינוקות בני 6 עד 11 חודשים אחרי שחלפו 72 שעות מאז החשיפה.

• אנשים שסובלים מדיכוי במערכת החיסון כתוצאה ממחלה או מטיפול תרופתי (למשל מושתלי איברים).

האם חצבת מסוכנת להריון?

חצבת עלולה לגרום ללידות מוקדמות או להפלות. יש גם דיווחים על מקרים מעטים שבהם המחלה פגעה בעובר. עקרונית המחלה אינה נחשבת לפוגעת בהתפתחות העובר.

ואם למרות הכול חליתי?

הטיפול בחצבת הוא תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה) וכולל לרוב מתן נוזלים ותרופות להורדת חום. במקרים קשים יש צורך באשפוז.

כמה זמן נמשכת המחלה?

המהלך הרגיל של המחלה הוא כשבוע (יותר אם המחלה מסתבכת). חולים המחלימים מחצבת נזקקים לתקופת החלמה קצרה בלבד.

זה יחזור?

לא. חלית? יש לך הגנה לכל החיים.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

ד"ר פנינה שטרית היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר בכפר־סבא מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש