חיפוש

dsdsdsd
בחורה חולה בחצבת מושיטה לפני הפנים כף יד ועליה פריחה

הכול על החצבת

חצבת, שנחשבת למחלה הזיהומית המידבקת ביותר בעולם, שוב חוזרת לכותרות. מהם התסמינים שלה? האם היא מסוכנת? איך אפשר למנוע אותה? כל התשובות בפנים

ד"ר בת־שבע גוטסמן, ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר פנינה שטרית

בקיצור

01

חצבת היא אחת המחלות הזיהומיות המידבקות ביותר בעולם: הסיכון להידבק בה (במגע בין לא מחוסן לחולה) גבוה מ־90%.

02

חצבת עלולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרניות העיניים, לדלקת ריאות ואפילו לדלקת מוח ולמוות.

03

החיסון נגד חצבת הוא יעיל מאוד: בין 97% ל־99% ממי שקיבלו את שתי מנות החיסון הנחוצות מחוסנים מפני המחלה.

​חצבת (Measles או Rubeola) היא מחלה נגיפית חריפה ומידבקת מאוד שגורמת לחולים בה לפריחה אופיינית ולתחושה כללית רעה. היא נחשבת לאחת המחלות הזיהומיות המידבקות ביותר בעולם: לאדם לא מחוסן שבא במגע עם חולה במחלה יש סיכון של יותר מ־90% להידבק בה. את החצבת מחולל נגיף ממשפחת הפרמיקסווירוס (Paramyxovirus).

המחלה מועברת מאדם לאדם באמצעות הפרשות מדרכי הנשימה ובמגע עם אדם חולה. אף שקיים חיסון נגד חצבת, המחלה שכיחה יחסית שכן שיעור המתחסנים נגד המחלה הלך וירד עם השנים.

גם בישראל נרשמה עלייה חדה בתחלואה בחצבת, ומשרד הבריאות פירסם כי מאז תחילת 2018 ועד 6 בנובמבר 2018 חלו במחלה יותר מ־1,400 תושבים בישראל. ב־1 בנובמבר גם נרשם מקרה מוות אחד מחצבת - לראשונה זה 14 שנים - של פעוטה בת שנה וחצי מירושלים. החל מחודש מרץ 2018 ועד סוף פברואר 2019 נדבקו מעל ל-3,600 אנשים בחצבת כתוצאה מיבוא של המחלה על ידי מספר מצומצם של תיירים ומבקרים ולאחר מכן התפשטה המחלה בקרב אוכלוסייה לא מחוסנת.

לשם השוואה: בכל 2017 חלו בישראל 33 בני אדם בחצבת וב־2016 - 9 חולים בלבד. במשרד הבריאות מייחסים את התפרצות החצבת בארץ - בין היתר - לחשיפת אוכלוסיות לא מחוסנות לאנשים שבאו מאירופה ונדבקו שם במחלה.

באוקטובר 2018 הודיע ה־ECDC (המרכז האירופי לבקרת מחלות ולמניעתן) כי בין ינואר 2018 לאמצע אוקטובר 2018 נדבקו במחלה ברחבי אירופה יותר מ־42 אלף בני אדם, ו־33 מהם מתו כתוצאה מסיבוכי המחלה.

צריכים רופאים או מרפאות? פשוט לחפש
רוצים לקבוע תור? עושים את זה בקליק

איך נדבקים?

בקלות: כאמור, כמעט כל מי שאינם מחוסנים (90% ואף יותר) הנמצאים באותו הבית עם אדם נגוע, יידבקו במחלה. החולים במחלה מידבקים החל מארבעה ימים לפני הופעת הפריחה האופיינית למחלה ועד ארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה. המחלה היא כל כך מידבקת, עד כי ניתן להידבק בה מכניסה לחדר שבו שהה שעתיים קודם לכן אדם חולה.

מי נמצא בסיכון?

כל מי שלא חוסנו או לא חלו במחלה. אנשים שסובלים מדיכוי חמור של מערכת החיסון עלולים לחלות אף שחוסנו או שחלו בעבר.

מה מרגישים כשיש חצבת?

תקופת הדגירה נמשכת בממוצע כ־14 יום (בין 6 ימים ל־21 ימים). תסמיני החצבת כוללים חום גבוה, שיעול, נזלת, גירוי בלחמיות העיניים (עיניים אדומות ואי־סבילות של העיניים לאור). בקיצור: כל הריריות "בוכות". התסמין העיקרי המצביע על כך שמדובר בחצבת הוא פריחה מפושטת בצבע אדום כהה על כל הגוף. הפריחה הזאת מתחילה בדרך כלל בצוואר ומתפשטת לכיוון הפנים, הגב והגפיים. הפריחה נראית כמו מקבץ צפוף של נקודות אדומות. הנקודות האלה נוטות להתחבר זו לזו וליצור על העור רצפים אדומים נרחבים.

יש לציין כי שמה של המחלה נגזר מהדמיון של הפריחה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב. כמו כן יש לציין שהפריחה מופיעה גם בריריות: בתוך הפה ובתוך העפעפיים.

כיצד נעשית האבחנה?

בבדיקה גופנית ניתן למשש קשרי (בלוטות) לימפה, ובחלק הפנימי של רירית הלחי (מול השיניים הטוחנות השניות) ניתן לראות נקודות על שם קופליק שמאפיינות את החצבת. הן נראות כגרגירי מלח על רקע אדום. שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעת החום מופיעה הפריחה האופיינית. לאחר כשלושה ימים הפריחה מתחילה לחלוף: היא הופכת לחיוורת יותר ויותר עד שהיא נעלמת לחלוטין. עם חלוף הפריחה מרגישים יותר טוב.

האבחנה היא לפי התלונות האופייניות ולפי הבדיקה שהוסברה למעלה. כדי לאשר את האבחנה ניתן לעשות גם בדיקת נוגדנים בדם לחצבת וכן בדיקה של חלקיקי הנגיף בשתן.

מהיום, הרופא בודק אתכם מהבית!​

הילד חולה? הגרון כואב? הופיעה פריחה מוזרה? כבר לא צריך לצאת מהבית!
עם Tyto הרופא יכול לבדוק אתכם מרחוק, לאבחן ולתת הפניה או מרשם. לפרטים נוספים

A5.jpg

זה מסוכן?

סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה עלולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרניות העיניים, לדלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים אך מסכני חיים הכוללים:

דלקת מוח. זהו סיבוך נדיר שמתרחש בכ־0.1% מהמקרים, אך הוא מסוכן ועלול להיות קטלני.

SSPE. זהו סיבוך נדיר המתרחש בחמישה עד עשרה מקרים למיליון חולים ותוקף את החולה עד 10 שנים לאחר חלוף החצבת. זוהי דלקת מוח שיכולה לגרום אט־אט לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית. התסמינים כוללים ירידה בהישגים בלימודים, שינויים בהתנהגות, הליכה לא יציבה, גמלוניות, פרכוסים ובהמשך הידרדרות הדרגתית עד למוות.

תמותה. חולה אחד עד שניים מתוך אלף עלולים למות בגלל המחלה. סיבת המוות המובילה בקרב ילדים היא דלקת ריאות, שאחראית לכ־60% ממקרי המוות. בקרב מבוגרים סיבת המוות השכיחה ביותר היא דלקת של רקמת המוח.

ככלל, הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה גבוה יותר בילדים שטרם מלאו להם 5 שנים ובמבוגרים בני 20 שנים ויותר. הסיכון גבוה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מתת־תזונה, לרוב בארצות מתפתחות, בקרב נשים הרות ובקרב מי שסובלים ממערכת חיסונית מדוכאת.

יש חיסון נגד חצבת?

למרבה השמחה קיים חיסון - המורכב מנגיף חי־מוחלש - כבר מאז שנות ה־60 של המאה הקודמת. מדובר בחיסון יעיל מאוד: בין 97% ל־99% ממי שקיבלו את שתי מנות החיסון הנחוצות מחוסנים מפני המחלה. יתר על כן, מי שחוסנו ובכל זאת חלו במחלה סובלים לרוב ממחלה קלה בלבד. הבעיה היא שלמרות חומרת המחלה ויעילות החיסון קיימות אוכלוסיות שלא מתחסנות, ובגללן קיימות התפרצויות של מחלת החצבת.

מתי מתחסנים נגד חצבת באופן שגרתי?

בארץ החלו לחסן נגד המחלה ב־1967 במנת חיסון אחת, והחל מ־1978 בשתי מנות: בגיל שנה ובבית הספר בכיתה א'. עד גיל שנה קיימים עדיין נוגדנים מהאמא שהועברו לתינוק במהלך ההריון, וללא קשר אם האמא מיניקה או לא. אם בסביבת התינוק יש מספר רב של מקרי חצבת, צריך לשקול את האפשרות לחסן אותו גם לפני גיל שנה (ראו בהמשך את ההנחיות ליוצאים לחו"ל).

החיסון הוא לכל החיים?

שני חיסונים מקנים הגנה לכל החיים.

מי נחשב למחוסן נגד חצבת?

1. מי שקיבל שתי מנות של חיסון נגד חצבת, ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות, שניתנו אחרי גיל 12 חודשים.

2. מי שחלה בחצבת בעבר.

ואם קיבלתי רק מנת חיסון אחת או לא חוסנתי בכלל?

החיסון מומלץ לכל מי שלא חוסן או שקיבל זריקת חיסון אחת בלבד. הסיבה: זריקה אחת אינה מקנה חיסון מלא.

ואם חסר לי חיסון - איפה אני יכול להשלים אותו?

• למבוגרים מומלץ להתחסן במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים.

• לילדים עד כיתה א ניתן להשלים את החיסון בטיפת חלב.

• מכיתה א עד כיתה ט ניתן להשלים חיסון באמצעות ספקים של שירותי בריאות התלמיד:

מחוז הצפון: 04-655-7805

מחוז הדרום: 08-626-3530/1

מחוז אשקלון: 08-674-5088

מחוזות חיפה וירושלים ואזור נתניה: חברת נטל"י, 1-700-504-121

מחוזות תל־אביב והמרכז: חברת פמ"י: 03-568-8599

• מכיתה י ועד גיל 18 ניתן להתחסן בלשכות הבריאות. החיסון עד גיל 17 ניתן ללא תשלום.

אם קיבלתי שתי זריקות, אני יכול להיות בטוח לגמרי שלא אחלה?

רוב הסיכויים כי מי שקיבל שתי זריקות לא יידבק ולא יחלה. כאמור, לאחר שתי מנות חיסון יהיו ל־97% עד 99% מהמחוסנים נוגדנים לנגיפי המחלה. משמעות הדבר: גם מי שחוסן בשתי זריקות עלול לחלות במחלה. עם זאת, מקרים כאלה הם נדירים, וכפי שכבר הודגש: מי שחוסן וחלה בחצבת סובל לרוב ממחלה קלה יחסית.

האם קיימות תופעות לוואי לחיסון?

מאחר שהחיסון הפעיל כולל נגיף חי־מוחלש, הוא עלול לגרום למחלה קלה. זו יכולה להופיע כשבוע לאחר החיסון ולהימשך כמה ימים.

לאנשים האלה אסור לקבל את החיסון:

• נשים בהריון.

• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לחיסון.

• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לג'לטין או לאנטיביוטיקה לא שכיחה בשם ניאומיצין, שבה נעשה שימוש בעיקר בבתי חולים ובהזרקה.

• ילדים או מתבגרים המטופלים באופן קבוע באספירין - בשל החשש מהתפתחות של תסמונת ריי.

• אנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת בגלל מחלה או בגלל טיפול מדכא חיסון.

מה בנוגע לילד שחוסן כנדרש בגיל שנה ועוד לא קיבל את החיסון השני?

אין המלצה לפעולה מיוחדת במצב כזה, אלא אם הילד נחשף לחצבת. אם נחשף - הוא יקבל את החיסון הפעיל הרגיל בעקבות החשיפה, ולא, כמקובל, בכיתה א.

מה קורה אם הייתי במגע עם חולה חצבת ואינני מחוסן?

עד 72 שעות לאחר החשיפה יינתן חיסון פעיל (זהו החיסון הרגיל הניתן בשגרת החיסונים). חיסון כזה עשוי למנוע את הופעת המחלה או להקל על חומרתה. ניתן לתת אותו גם לתינוקות בגיל חצי שנה עד שנה, אך במקרה כזה החיסון לא ייחשב להם במניין חיסוני השגרה.

למי שאינו יכול לקבל חיסון מומלץ לקבל בתוך 6 ימים ממועד החשיפה חיסון סביל שמבוסס על נוגדנים. חיסון כזה מיועד לאנשים הבאים:

• נשים הרות שלא קיבלו בעבר אף מנה של חיסון פעיל נגד חצבת.

• תינוקות שטרם מלאו להם 6 חודשים.

• תינוקות בני 6 עד 11 חודשים אחרי שחלפו 72 שעות מאז החשיפה.

• אנשים שסובלים מדיכוי במערכת החיסון כתוצאה ממחלה או מטיפול תרופתי (למשל מושתלי איברים).

בקיץ 2017 פורסמו הוראות חיסון מיוחדות ליוצאים לחו"ל. איך אני יודע אם אני מחוסן?

ההוראות המיוחדות פורסמו בעקבות מגפת חצבת שפרצה באירופה בקיץ 2017 וחודשו בקיץ 2018 בעקבות התפרצותה המחודשת של המגפה באירופה. אלה הן ההנחיות שבתוקף ליוצאים לחו"ל:

• בני 6 חודשים עד 11 חודשים צריכים לפני היציאה לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת. המנה הזאת אינה נכללת במניין של מנות החיסון, ויש לחזור על החיסון לאחר גיל 12 חודשים ושוב בגיל 6 שנים (בכיתה א).

• ילדים בישראל צריכים להתחסן בשתי מנות. מנה אחת ניתנת להם בגיל שנה, ואת המנה השנייה הם מקבלים בגיל 6 שנים. קבלת שתי מנות חיסון מקנה חסינות של 97% עד 99% מפני המחלה. לכן מי שטרם מלאו להם 6 שנים חוסנו רק פעם אחת, והם נהנים מהגנה חלקית בלבד. מהסיבה הזאת ילדים בגיל הזה שיוצאים לחו"ל צריכים לקבל לפני יציאתם מהארץ את מנת החיסון השנייה. יש להדגיש: המנה השנייה נכללת במניין של מנות החיסון גם אם ניתנה לפני גיל 6 שנים, ובתנאי ששתי המנות ניתנו בהפרש של 4 שבועות או יותר זו מזו.

• בני 6 שנים ויותר שקיבלו שתי מנות חיסון בהפרש של 4 שבועות לפחות בין מנה למנה נחשבים למחוסנים ואינם צריכים לקבל חיסון נוסף.

בנוגע לבני 6 שנים ויותר שלא חוסנו או שחוסנו באופן חלקי בלבד (קיבלו מנת חיסון אחת בלבד) חלות ההנחיות הבאות:

• כל מי שנולד לפני 1957 וכן כל מי שחלה בעבר במחלה נחשב בכל מקרה למחוסן ואינו חייב להתחסן לפני יציאה לחו"ל.

• מי שנולדו בישראל בין 1957 ל־1977 נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי בלבד נגד המחלה, ולכן לפני נסיעה לחו"ל עליהם להשלים את חיסוניהם: לקבל שני חיסונים (בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זה מזה) אם מעולם לא חוסנו או לקבל חיסון אחד אם קיבלו בעבר מנת חיסון אחת. הסיבה להנחיה המחמירה הזאת: בין 1957 ל־1967 לא נהגו לחסן בישראל נגד חצבת. ובין 1967 ל־1977 נהגו לתת מנת חיסון אחת בלבד, וזו אינה מקנה הגנה מלאה. מי שבכל זאת חוסנו בשתי מנות או שיש להם תיעוד רפואי שחלו בעבר בחצבת - פטורים מלהתחסן.

• מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילך נחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות במרווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. אם מסיבה כלשהי הם לא התחסנו או התחסנו באופן חלקי בלבד, עליהם להשלים את חיסוניהם לפני היציאה לחו"ל.

האם חצבת מסוכנת להריון?

חצבת עלולה לגרום ללידות מוקדמות או להפלות. יש גם דיווחים על מקרים מעטים שבהם המחלה פגעה בעובר. עקרונית המחלה אינה נחשבת לפוגעת בהתפתחות העובר.

ואם למרות הכול חליתי?

הטיפול בחצבת הוא תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה) וכולל לרוב מתן נוזלים ותרופות להורדת חום. במקרים קשים יש צורך באשפוז.

כמה זמן נמשכת המחלה?

המהלך הרגיל של המחלה הוא כשבוע (יותר אם המחלה מסתבכת). חולים המחלימים מחצבת נזקקים לתקופת החלמה קצרה בלבד.

זה יחזור?

לא. חלית? יש לך הגנה לכל החיים.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

ד"ר פנינה שטרית היא רופאה בכירה במרפאה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר בכפר־סבא מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש