בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 22.03.2008
עדכון אחרון: 28.08.2018

הכול על החצבת

לקריאה נוחה
חצבת, אחת מהמחלות הכי מידבקות בעולם, שוב חוזרת לכותרת. מהם התסמינים של המחלה? האם היא מסוכנת? איך אפשר למנוע אותה? כל התשובות בפנים
חצבת

​חצבת (Measles או Rubeola) היא מחלה נגיפית חריפה ומידבקת מאוד שגורמת לחולים בה לפריחה אופיינית ולתחושה כללית רעה. את החצבת מחולל הנגיף פרמיקסווירוס (Paramyxovirus).

המחלה מועברת מאדם לאדם באמצעות הפרשות מדרכי הנשימה ובמגע עם אדם חולה. אף שקיים חיסון נגד חצבת, המחלה שכיחה יחסית.

בעשור האחרון אירעו כמה התפרצויות חצבת בישראל - הגדולה ביותר בשנים 2007 ו־2008 - בעיקר בקרב ילדים לא מחוסנים בעדה החרדית. בשנים 2011 ו־2012 היו בארץ התפרצויות ממוקדות בקרב אוכלוסיות שלא חוסנו - בעיקר פליטים שהגיעו מאפריקה ועובדים ממדינות מסוימות באסיה.

באוגוסט 2018 הודיע ה־ECDC (המרכז האירופי לבקרת מחלות ולמניעתן) כי בין ינואר 2018 לאוגוסט 2018 נדבקו במחלה ברחבי אירופה יותר מ־42 אלף ילדים, ו־14 מהם מתו כתוצאה מסיבוכי המחלה. גם בישראל נרשמה עלייה חדה בתחלואה בחצבת, ומשרד הבריאות פירסם כי מאז תחילת 2018 ועד תחילת השבוע האחרון של אוגוסט 2018 חלו במחלה 262 ישראלים. זאת לעומת 33 חולים בכל 2017 ותשעה חולים בלבד בכל 2016. במשרד הבריאות מייחסים את התפרצות החצבת בארץ - בין היתר - לחשיפת אוכלוסייה לא מחוסנת לאנשים שבאו מאירופה ונדבקו שם במחלה.

איך נדבקים?

בקלות: 90% מהאנשים שאינם מחוסנים, הנמצאים באותו הבית עם אדם נגוע, יידבקו במחלה. החולים במחלה מדבקים החל מארבעה ימים לפני הופעת הפריחה האופיינית למחלה ועד ארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה. לכן קשה מאוד להימנע מהדבקה.

מי נמצא בסיכון?

כל מי שלא חוסנו או חלו במחלה. אנשים שסובלים מדיכוי חמור של מערכת החיסון עלולים לחלות אף שחוסנו או שחלו בעבר.

מה מרגישים כשיש חצבת?

תקופת הדגירה נמשכת 10 עד 14 יום. תסמיני החצבת כוללים שיעול, נזלת, גירוי בלחמיות העיניים וחום. בקיצור: כל הריריות "בוכות". התסמין העיקרי המצביע על כך שמדובר בחצבת הוא פריחה מפושטת על כל הגוף. הפריחה הזאת מתחילה בפנים ומתפשטת לכיוון הגב והגפיים. שמה של המחלה נגזר מהדמיון של הפריחה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב. יש לציין שהפריחה מופיעה גם בריריות: בתוך הפה ובתוך העפעפיים.

כיצד נעשית האבחנה?

בבדיקה גופנית ניתן למשש קשרי (בלוטות) לימפה, ובחלק הפנימי של רירית הלחי (מול השיניים הטוחנות השניות) ניתן לראות נקודות על שם קופליק שמאפיינות את החצבת. הן נראות כגרגירי מלח על רקע אדום. שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעת החום מופיעה הפריחה האופיינית. לאחר כשלושה ימים הפריחה מתחילה לחלוף, ועם חלוף הפריחה מרגישים יותר טוב.

האבחנה היא לפי התלונות האופייניות ולפי הבדיקה שהוסברה למעלה. כדי לאשר את האבחנה ניתן לעשות גם בדיקת נוגדנים בדם לחצבת.

זה מסוכן?

סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה עלולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרניות העיניים, לדלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים אך מסכני חיים הכוללים:

דלקת מוח. זהו סיבוך נדיר שמתרחש בכ־0.1% מהמקרים, אך הוא מסוכן ועלול להיות קטלני.

SSPE. זהו סיבוך נדיר המתרחש בחמישה עד עשרה מקרים למיליון חולים ותוקף את החולה עד 10 שנים לאחר חלוף החצבת. זוהי דלקת מוח שיכולה לגרום אט־אט לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית. התסמינים כוללים ירידה בהישגים בלימודים, שינויים בהתנהגות, הליכה לא יציבה, גמלוניות, פרכוסים ובהמשך הידרדרות הדרגתית עד למוות.

תמותה. חולה אחד עד שניים מתוך אלף עלולים למות בגלל המחלה. סיבת המוות המובילה בקרב ילדים היא דלקת ריאות, שאחראית לכ־60% ממקרי המוות. בקרב מבוגרים סיבת המוות השכיחה ביותר היא דלקת של רקמת המוח.

ככלל, הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה גבוה יותר בילדים שטרם מלאו להם 5 שנים ובמבוגרים בני 20 שנים ויותר. הסיכון גבוה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מתת־תזונה, לרוב בארצות מתפתחות, בקרב נשים הרות ובקרב מי שסובלים ממערכת חיסונית מדוכאת.

יש חיסון נגד חצבת?

למרבה השמחה קיים חיסון, המורכב מנגיף חי־מוחלש כבר מאז שנות ה־60 של המאה הקודמת. הבעיה היא שקיימות אוכלוסיות שלא מתחסנות, ובגללן קיימות התפרצויות של מחלת החצבת.

מתי מתחסנים נגד חצבת באופן שגרתי?

בארץ החלו לחסן נגד המחלה ב־1967 במנת חיסון אחת, והחל מ־1978 בשתי מנות: בגיל שנה ובבית הספר בכיתה א'. עד גיל שנה קיימים עדיין נוגדנים מהאמא שהועברו לתינוק במהלך ההריון, וללא קשר אם האמא מיניקה או לא. אם בסביבת התינוק יש מספר רב של מקרי חצבת, צריך לשקול את האפשרות לחסן אותו גם לפני גיל שנה (ראו בהמשך את ההנחיות ליוצאים לחו"ל).

החיסון הוא לכל החיים?

שני חיסונים מקנים הגנה לכל החיים.

ואם קיבלתי רק מנת חיסון אחת או לא חוסנתי בכלל?

החיסון מומלץ לכל מי שלא חוסן או שקיבל זריקת חיסון אחת בלבד. הסיבה: זריקה אחת לא מקנה חיסון מלא.

איפה מתחסנים?

למבוגרים מומלץ להתחסן במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים. לילדים מומלץ להתחסן בטיפת חלב.

אם קיבלתי שתי זריקות, אני יכול להיות בטוח לגמרי שלא אחלה?

רוב הסיכויים כי מי שקיבל שתי זריקות לא יידבק ולא יחלה. לאחר שתי מנות חיסון יהיו ל־99% מהנבדקים נוגדנים מגינים. אולם החיסון אינו מקנה הגנה של 100%, ולכן גם מי שחוסן בשתי זריקות עלול לחלות במחלה. עם זאת, מקרים כאלה הם נדירים, ובכל מקרה המחלה תהיה קלה יחסית.

האם קיימות תופעות לוואי לחיסון?

מאחר שהחיסון כולל נגיף חי־מוחלש, הוא עלול לגרום למחלה קלה. זו יכולה להופיע כשבוע לאחר החיסון ולהימשך כמה ימים.

לאנשים האלה אסור לקבל את החיסון:

• נשים בהריון.

• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לחיסון.

• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לג'לטין או לאנטיביוטיקה לא שכיחה בשם ניאומיצין, שבה נעשה שימוש בעיקר בבתי חולים ובהזרקה.

• ילדים או מתבגרים המטופלים באופן קבוע באספירין - בשל החשש מהתפתחות של תסמונת ריי (סוג נדיר של פגיעה מוחית המתפתחת במהירות רבה לאחר החלמה ממחלה נגיפית חריפה).

• אנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת בגלל מחלה או בגלל טיפול מדכא חיסון.

ואם לא התחסנתי ונדבקתי?

הטיפול בחצבת הוא תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה) וכולל לרוב מתן נוזלים ותרופות להורדת חום. במקרים קשים יש צורך באשפוז.

מה קורה אם הייתי במגע עם חולה חצבת ואינני מחוסן?

במקרה כזה יש לשקול מתן חיסון סביל לאנשים הבאים בתוך 6 ימים מהחשיפה למחלה:

• נשים הרות.

• תינוקות שטרם מלאו להם 6 חודשים.

• תינוקות בני 6 עד 11 חודשים שלא חוסנו בחיסון פעיל בתוך 72 שעות מהחשיפה למחלה.

• אנשים שסובלים מדיכוי חמור של מערכת החיסון (למשל מושתלי איברים).

בקיץ 2017 פורסמו הוראות חיסון מיוחדות ליוצאים לחו"ל. הן עדיין בתוקף?

כן. ההוראות האלה פורסמו בעקבות מגפת חצבת שפרצה באירופה בקיץ 2017, בוטלו בספטמבר 2017, לאחר שהמגפה שככה, וחודשו בקיץ 2018 בעקבות התפרצותה המחודשת של המגפה באירופה. אלה הן ההנחיות שבתוקף ליוצאים לחו"ל:

• בני 6 חודשים עד 11 חודשים צריכים לפני היציאה לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת. המנה הזאת אינה נכללת במניין של מנות החיסון, ויש לחזור על החיסון לאחר גיל 12 חודשים ושוב בגיל 6 שנים (בכיתה א').

• ילדים בישראל צריכים להתחסן בשתי מנות. מנה אחת ניתנת להם בגיל שנה, ואת המנה השנייה הם מקבלים בגיל 6. קבלת שתי מנות חיסון מקנה חסינות של 99% מפני המחלה. מהדברים האלה משתמע שמי שטרם מלאו להם 6 שנים חוסנו רק פעם אחת, והם נהנים מהגנה חלקית בלבד. לכן ילדים בגיל הזה שיוצאים לחו"ל צריכים לקבל לפני יציאתם מהארץ את מנת החיסון השנייה. יש להדגיש: המנה השנייה נכללת במניין של מנות החיסון גם אם ניתנה לפני גיל 6 שנים, ובתנאי ששתי המנות ניתנו בהפרש של 4 שבועות או יותר זו מזו.

• בני 6 שנים ויותר שקיבלו שתי מנות חיסון בהפרש של 4 שבועות לפחות בין מנה למנה נחשבים למחוסנים ואינם צריכים לקבל חיסון נוסף.

בנוגע לבני 6 שנים ויותר שלא חוסנו או שחוסנו באופן חלקי בלבד (קיבלו מנת חיסון אחת בלבד) חלות ההנחיות הבאות:

• כל מי שנולד לפני 1957 וכן כל מי שחלה בעבר במחלה נחשב בכל מקרה למחוסן ואינו חייב להתחסן לפני יציאה לחו"ל.

• מי שנולדו בישראל בין 1957 ל־1977 נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי בלבד נגד המחלה, ולכן לפני נסיעה לחו"ל עליהם להשלים את חיסוניהם: לקבל שני חיסונים (בהפרש של ארבעה שבועות לפחות זה מזה) אם מעולם לא חוסנו או לקבל חיסון אחד אם קיבלו בעבר מנת חיסון אחת. הסיבה להנחיה המחמירה הזאת: בין 1957 ל־1967 לא נהגו לחסן בישראל נגד חצבת. ובין 1967 ל־1977 נהגו לתת מנת חיסון אחת בלבד, וזו אינה מקנה הגנה מלאה. מי שבכל זאת חוסנו בשתי מנות או שיש להם תיעוד רפואי שחלו בעבר בחצבת - פטורים מלהתחסן.

• מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילך נחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות במרווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. אם מסיבה כלשהי הם לא התחסנו או התחסנו באופן חלקי בלבד, עליהם להשלים את חיסוניהם לפני היציאה לחו"ל

הידעת? במקרים רבים טיפולים בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י כאן

האם חצבת מסוכנת להריון?

חצבת עלולה לגרום ללידות מוקדמות או להפלות. יש גם דיווחים על מקרים מעטים שבהם המחלה פגעה בעובר. עקרונית המחלה אינה נחשבת לפוגעת בהתפתחות העובר.

כמה זמן נמשכת המחלה?

המהלך הרגיל של המחלה הוא כשבוע (יותר אם המחלה מסתבכת). חולים המחלימים מחצבת נזקקים לתקופת החלמה קצרה בלבד.

זה יחזור?

לא. חלית? יש לך הגנה לכל החיים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

ד"ר פנינה שטרית היא רופאה בכירה במרפאת מחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר בכפר־סבא מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל