בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 22.03.2008
עדכון אחרון: 25.09.2017

הכול על החצבת

לקריאה נוחה
חצבת היא מחלה נגיפית חריפה ומידבקת מאוד, שחזרה שוב לכותרות לאחר שהתפרצה במהלך 2017 ברחבי אירופה. מהם התסמינים של המחלה? האם היא מסוכנת? איך אפשר למנוע אותה? כל התשובות בפנים
חצבת

​חצבת (Measles או Rubeola) היא מחלה נגיפית חריפה ומדבקת מאוד שגורמת לחולים בה לפריחה אופיינית ולתחושה כללית רעה. את החצבת מחולל הנגיף פרמיקסווירוס (Paramyxovirus).

המחלה מועברת מאדם לאדם באמצעות הפרשות מדרכי הנשימה ובמגע עם אדם חולה. על אף שקיים חיסון נגד חצבת, המחלה שכיחה יחסית. בעשור האחרון אירעו כמה התפרצויות חצבת בישראל - הגדולה ביותר בשנים 2007 ו־2008 - בעיקר בקרב ילדים לא מחוסנים בעדה החרדית.

בשנים 2011 ו־2012 היו בארץ התפרצויות ממוקדות בקרב אוכלוסיות שלא חוסנו - בעיקר פליטים שהגיעו מאפריקה ועובדים ממדינות מסוימות באסיה.

איך נדבקים?

בקלות: 90% מהאנשים שאינם מחוסנים, הנמצאים באותו הבית עם אדם נגוע, יידבקו במחלה. החולים במחלה מדבקים החל מארבעה ימים לפני הופעת הפריחה האופיינית למחלה ועד ארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה. לכן קשה מאוד להימנע מהדבקה.

מי נמצא בסיכון?

כל מי שלא חוסנו.

מה מרגישים כשיש חצבת?

תקופת הדגירה נמשכת 10 עד 14 יום. תסמיני החצבת כוללים שיעול, נזלת, גירוי בלחמיות העיניים וחום. בקיצור: כל הריריות "בוכות". התסמין העיקרי המצביע על כך שמדובר בחצבת הוא פריחה מפושטת על כל הגוף, הדומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב (ומכאן גם שמה של המחלה). הפריחה מופיעה גם בריריות (בתוך הפה ובתוך העפעפיים).

כיצד נעשית האבחנה?

בבדיקה גופנית ניתן למשש קשרי (בלוטות) לימפה, ובחלק הפנימי של רירית הלחי (מול השיניים הטוחנות השניות) ניתן לראות נקודות על שם קופליק, שמאפיינות את החצבת. הן נראות כגרגירי מלח על רקע אדום. שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעת החום מופיעה פריחה אופיינית. לאחר כשלושה ימים הפריחה מתחילה לחלוף, ועם חלוף הפריחה מרגישים יותר טוב.

האבחנה היא  לפי התלונות האופייניות ולפי הבדיקה שהוסברה לעיל. כדי לאשר את האבחנה ניתן לבצע גם בדיקת נוגדנים בדם לחצבת.

זה מסוכן?

סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה יכולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרנית העיניים, לדלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים אך מסכני חיים הכוללים:

דלקת מוח. זהו סיבוך נדיר שמתרחש בכ־0.1% מהמקרים, אך הוא מסוכן ועלול להיות קטלני.

SSPE. זהו סיבוך נדיר המתרחש בחמישה עד עשרה מקרים למיליון חולים ותוקף את החולה עד 10 שנים לאחר חלוף החצבת. זוהי דלקת מוח שיכולה לגרום אט־אט לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית. התסמינים כוללים ירידה בהישגים בלימודים, שינויים בהתנהגות, הליכה לא יציבה, גמלוניות, פרכוסים ובהמשך הידרדרות הדרגתית עד למוות.

תמותה. חולה אחד עד שניים מתוך אלף עלולים למות בגלל המחלה. סיבת המוות המובילה בקרב ילדים היא דלקת ריאות. היא אחראית לכ־60% ממקרי המוות. בקרב מבוגרים סיבת המוות השכיחה היא דלקת של רקמת המוח.

ככלל, הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה גבוה יותר בקרב ילדים מתחת לגיל חמש ובקרב מבוגרים מעל גיל 20 וגבוה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מתת־תזונה, לרוב בארצות מתפתחות.

יש חיסון נגד חצבת?

לשמחתנו הרבה קיים חיסון כבר מאז שנות ה־60 של המאה הקודמת. החיסון מורכב מנגיף חי מוחלש. הוא ניתן באופן שגרתי במסגרת לוח החיסונים בטיפת חלב, אבל הבעיה היא שקיימות אוכלוסיות שאינן מתחסנות, ובגללן קיימות התפרצויות של מחלת החצבת.

​שוב הפחידו אותך מחיסונים?

קרא את האמת במקום להקשיב לסיפורים שפוגעים בבריאות שלך

0876545454532456.jpg

מתי מתחסנים נגד חצבת באופן שגרתי?

תינוקות מתחסנים נגד חצבת בגיל שנה, ובהמשך ניתנת מנת דחף גם בבית הספר בכיתה א'. לא ניתן לחסן תינוקות בגיל צעיר משנה, כיוון שעד גיל שנה קיימים עדיין נוגדנים מהאמא שהועברו לתינוק במהלך ההריון, ולכן עד גיל שנה החיסון הרבה פעמים לא ייקלט. הנוגדנים מועברים לתינוק מהאמא במשך ההריון, ללא קשר אם האמא מניקה או לא. אם בסביבת התינוק יש מספר רב של מקרי חצבת, ניתן לשקול לחסנו גם לפני גיל שנה.

ב־1957 החלו לחסן נגד חצבת במדינות שונות בעולם, אך לא בישראל. בארץ החלו לחסן נגד המחלה ב־1967 במנת חיסון אחת, והחל מ־1978 החלו לחסן בשתי מנות.

החיסון הוא לכל החיים?

שני חיסונים מקנים הגנה לכל החיים.

ואם קיבלתי רק מנת חיסון אחת או לא חוסנתי בכלל?

החיסון מומלץ לכל מי שלא חוסן או שקיבל זריקת חיסון אחת בלבד. הסיבה: זריקה אחת אינה מקנה חיסון מלא.

איפה מתחסנים?

למבוגרים מומלץ להתחסן במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים. לילדים מומלץ להתחסן בטיפת חלב.

אם קיבלתי שתי זריקות, אני יכול להיות בטוח לגמרי שלא אחלה?

רוב הסיכויים כי מי שקיבל שתי זריקות לא יידבק ולא יחלה. לאחר שתי מנות חיסון יהיו ל־99% מהנבדקים נוגדנים מגינים. אולם החיסון אינו מקנה הגנה של 100%, ולכן גם מי שחוסן בשתי זריקות עלול לחלות במחלה. אולם מקרים כאלה הם נדירים, ובכל מקרה המחלה תהיה קלה יחסית.

האם קיימות תופעות לוואי לחיסון?

מאחר שהחיסון כולל נגיף חי מוחלש, הוא עלול לגרום למחלה קלה. זו יכולה להופיע כשבוע לאחר החיסון ולהימשך כמה ימים.

לאנשים האלה אסור לקבל את החיסון:

• נשים בהריון.

• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לחיסון.

• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לג'לטין או לאנטיביוטיקה לא שכיחה בשם Neomycin, שבה נעשה שימוש בעיקר בבתי חולים ובהזרקה.

• ילדים או מתבגרים המטופלים באופן קבוע באספירין - בשל החשש מהתפתחות תסמונת ריי (Reye's Syndrome).

• אנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת בגלל מחלה או בגלל טיפול מדכא חיסון.

ואם לא התחסנתי ונדבקתי?

הטיפול בחצבת הוא תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה) וכולל לרוב מתן נוזלים ותרופות להורדת חום. במקרים קשים יש צורך באשפוז.

מה קורה אם הייתי במגע עם חולה חצבת ואינני מחוסן?

עד 72 שעות מהחשיפה לחולה החצבת ניתן לקבל את החיסון, והוא עשוי למנוע את המחלה.

בקיץ 2017 פורסמו הוראות חיסון מיוחדות ליוצאים לחו"ל. הן עדיין בתוקף?

לא. ההוראות האלה פורסמו בעקבות מגפת חצבת שפרצה באירופה. אולם בספטמבר 2017, לאחר שהמגפה שככה, הורה משרד הבריאות ליוצאים לחו"ל לחזור לשגרת החיסונים. משמעות הדבר: בני 18 שנים ויותר שקיבלו שתי מנות חיסון בהפרש של 4 שבועות לפחות בין מנה למנה נחשבים למחוסנים ואינם זקוקים למנת חיסון נוספת. יתר על כן, כל מי שנולד לפני 1957 וכל מי שחלה בעבר במחלה נחשב בכל מקרה למחוסן.

לעומת זאת, כל היוצאים לחו"ל מגיל 6 חודשים ועד גיל 17 שנים צריכים לקבל חיסון משולב נגד חצבת־חזרת־אדמת לפי הפירוט הבא: 

בני 6 חודשים עד 11 חודשים צריכים לקבל מנת חיסון אחת. המנה הזאת אינה נכללת במניין של מנות החיסון ויש לחזור על החיסון לאחר גיל 12 חודשים ושוב בגיל 6 שנים (בכיתה א').

בני 12 חודשים ועד 17 שנים צריכים לקבל שתי מנות חיסון בהפרש של 4 שבועות לפחות בין מנה למנה. המנה השנייה נכללת במניין של מנות החיסון גם אם ניתנה לפני גיל 6 שנים, ובתנאי ששתי המנות ניתנו בהפרש של 4 שבועות או יותר מגיל 12 חודשים ואילך.

במקרים הבאים יהיו בני 12 חודשים ועד 17 שנים פטורים מהצורך להתחסן נגד חצבת:

• אם יש להם תיעוד על קבלת שני מנות של חיסון לאחר גיל 12 חודשים ובהפרש של 4 שבועות לפחות בין מנה למנה.

• אם הם חלו בעבר בחצבת ויש להם תיעוד רפואי על כך.

הערה: לנוסע לחו"ל שקיבל בעבר מנת חיסון אחת מומלץ לקבל את המנה השנייה לפני הנסיעה.

האם חצבת מסוכנת להריון?

חצבת עלולה לגרום ללידות מוקדמות או להפלות. יש גם דיווחים על מקרים מעטים שבהם המחלה פגעה בעובר. עקרונית המחלה אינה נחשבת לפוגעת בהתפתחות העובר.

כמה זמן נמשכת המחלה?

המהלך הרגיל של המחלה הוא כשבוע (יותר אם המחלה מסתבכת). חולים המחלימים מחצבת נזקקים לתקופת החלמה קצרה בלבד.

זה יחזור?

לא. חלית? יש לך הגנה לכל החיים.

פנינה שטרית היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי מאיר בכפר־סבא מקבוצת כללית ואחראית למניעת זיהומים צולבים בבית החולים

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל