חיפוש

dsdsdsd
ילד עם אוזניות עושה פרצוף

כל מה שרציתם לדעת על דלקת אוזניים

לא כל כאב באוזן מעיד על דלקת חריפה באוזן, ולא כל דלקת אוזניים חריפה מצריכה שימוש בתרופה אנטיביוטית. למה דלקות אוזניים חוזרות על עצמן, איך מאבחנים וכיצד מטפלים? מדריך מיוחד

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

דלקות אוזניים הן מאוד נפוצות: 75% מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מדלקת אוזניים לפני גיל 3. וכאשר אומרים ילדים, מתכוונים בעיקר לבנים, שדלקות אוזניים מופיעות אצלם בשכיחות גבוהה יותר מאשר אצל בנות.

02

כאב האוזניים מתגבר לרוב בשעות הלילה. דלקת אוזניים יכולה לבוא לידי ביטוי רק בכאב אוזניים, אבל יכולה גם לבוא לידי ביטוי בסימנים של מחלה חיידקית קשה: חום גבוה, תיאבון ירוד, והילד ייראה זרוק ואדיש.

03

80%-60% מהילדים הסובלים מדלקת אוזן תיכונה מבריאים לבד. חישוב שנעשה באחד מהמחקרים הראה שרק ילד אחד מתוך שבעה מקצר במעט את משך מחלתו בעקבות קבלת טיפול אנטיביוטי.

דלקות אוזניים מופיעות בעיקר בחורף, בעונת ההצטננות. הן מאוד נפוצות: 75% מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מדלקת אוזניים לפני גיל 3. וכאשר אומרים ילדים, מתכוונים בעיקר לבנים, שדלקות אוזניים מופיעות אצלם בשכיחות גבוהה יותר מאשר אצל בנות.

רוב הדלקות יופיעו בין גיל חצי שנה לשנתיים. בילדים מעל גיל שנתיים שכיחות המחלה יורדת והיא מופיעה בצורה פחות קשה ועם פחות סיבוכים.

מעל גיל שלוש שנים, ובעיקר לאחר גיל ההתבגרות, שכיחותן של דלקות האוזניים פוחתת בצורה ניכרת. אם דלקת האוזניים הראשונה הייתה לפני גיל חצי שנה, ייתכן שתהיה נטייה לדלקות אוזניים חוזרות.

האוזן מחולקת לשלושה חללים:

• אוזן חיצונית - שכוללת את האפרכסת ואת תעלת השמע.
• אוזן תיכונה - החלל שמאחורי קרום התוף. בתוך חלל האוזן התיכונה נמצאות עצמות השמע.
• אוזן פנימית - שבה ישנם חיישנים המתרגמים גלי קול למסרים עצביים ונמצאים בתוך איבר המכונה שבלול ותעלות המשתתפות במערכת שיווי המשקל.

האוזן גם מצוידת בצינור ניקוז (המכונה חצוצרה) שמנקז נוזלים ומשווה לחצים בין חלל האוזן התיכונה ללוע.

מהם סוגי דלקת האוזניים?

דלקת אוזניים יכולה להיות חריפה או כרונית. דלקת אוזניים חריפה נמשכת כמה ימים עד שבועיים. דלקת אוזניים כרונית נמשכת יותר משבועיים.

הדלקת מתרחשת בחלל האוזן התיכונה. יש הבדל בין דלקת של תעלת השמע לבין דלקת אוזניים תיכונה. זו הראשונה נקראת גם דלקת אוזניים חיצונית. בדרך כלל היא לא מלווה בחום, יש כאבים באוזן, ולעיתים יש גם הפרשות, והיא נפוצה בעיקר לאחר שחייה ממושכת בבריכה. הטיפול בדלקת אוזן חיצונית הוא בדרך כלל בטיפות אנטיביוטיות. לעומת זאת, אם מטפלים בדלקת אוזן תיכונה עושים זאת באנטיביוטיקה שנלקחת דרך הפה.

מה גורם לדלקת אוזניים תיכונה?

לדלקת אוזניים גורמים נגיפים או חיידקים, והיא מופיעה בדרך כלל לאחר הצטננות. בדרך כלל התהליך הוא כזה: הצטננות גורמת לכאב גרון, כאב גרון גורם לדלקת בדרכי הנשימה העליונות (בגלל נגיף או חיידק), הדלקת בדרכי הנשימה העליונות גורמת להגדלה של בלוטות הלימפה בצוואר, הבלוטות המוגדלות לוחצות על החצוצרה וגורמות להיצרותה עד לסגירת החלל. כתוצאה מכך אין ניקוז מחלל האוזן התיכונה אל הלוע, ומצטברים נוזלים. הנוזלים הם מצע גידול מצוין לנגיפים או לחיידקים - וכך נוצרת הדלקת.

מהם המאפיינים של דלקת אוזניים?

המאפיין העיקרי של דלקת אוזניים הוא, כמובן, כאב אוזניים. ילדים קטנים שעדיין אינם מדברים בדרך כלל מושכים את האוזן או משפשפים אותה תוך כדי בכי (חשוב להבדיל בין התנועות האלה לתנועות עייפות רגילות של פעוטות המתבטאות בשפשוף אוזניים ועיניים).

כאב האוזניים מתגבר לרוב בשעות הלילה. דלקת אוזניים יכולה לבוא לידי ביטוי רק בכאב אוזניים, אבל יכולה גם לבוא לידי ביטוי בסימנים של מחלה חיידקית קשה, ובמקרים כאלה הילד יהיה עם חום גבוה, תיאבון ירוד, ייראה זרוק ואדיש. יכולים להופיע גם שלשולים או הקאות, ולפעמים מתנקזת מוגלה מהאוזן החוצה.

מהם גורמי הסיכון לדלקת אוזניים?

1. ילדים אסתמטיים או עם בעיה אטופית אחרת (כמו נזלת אלרגית, דרמטיטיס אטופית) נמצאים בסיכון יתר לדלקות אוזניים בגלל תפקוד פחות טוב של החצוצרות.

2. ילדים ששותים מבקבוק במצב של שכיבה מגבירים את הסיכון לכניסת חיידקים לחלל האוזן התיכונה דרך החצוצרות.

3. סיפור משפחתי של דלקות אוזניים חוזרות אצל ההורים יכול להעיד על נטייה גנטית.

איך מאבחנים דלקת אוזניים?

הרופא מסתכל על עור התוף באוטוסקופ ומחפש סימנים המעידים על דלקת: בלט של עור התוף והיעלמות הזיז של הפטיש הקצר כפי שהוא נראה בעור התוף. לפעמים, לצורך האבחון, משתמשים גם באוטוסקופ פנוימטי. למכשיר הזה מחוברת בלונית, ובמהלך הבדיקה הרופא מנפח את הבלונית, המזרימה לחץ וגורמת לעור התוף להתנועע. כאשר יש דלקת באוזן התיכונה, התנועתיות של עור התוף פוחתת.

מתי נזקקים לדיקור בעור התוף?

הדיקור נועד לנקז מוגלה, הנמצאת בלחץ מאחורי עור התוף כדי לזרז את ההחלמה. מבצעים דיקור גם כשצריך לקחת דגימה מהנוזל הדלקתי מאחורי עור התוף לצורך אבחון ולתרבית במעבדה. כך רואים איזה חיידקים נמצאים בנוזל ולפי סוג החיידקים והרגישות שלהם לאנטיביוטיקה, מתאימים את הטיפול.

מתי נזקקים לדיקור בחלל האוזן התיכונה?

• כאשר מופיעה דלקת באוזן תוך כדי טיפול באנטיביוטיקה אחרת ויש חשד לצמיחת חיידקים עמידים.

• כאשר הילד לא מגיב לטיפול האנטיביוטי ויש חשד לצמיחת חיידקים עמידים.

• הילד חולה מאוד.

• בתינוק שגילו חודשיים ומטה.

• בילד הסובל מחסר חיסוני.

•  כאשר מתפתח סיבוך של דלקת אוזניים כמו מסטואידיטיס.

האם דלקת אוזניים עלולה להיות מסוכנת?

בדרך כלל דלקת אוזניים אינה מסוכנת, ובמרבית במקרים היא יכולה לחלוף מעצמה ללא טיפול אנטיביוטי. במקרים נדירים קיים סיכון של התפשטות הזיהום לעצמות הגולגולת (מסטואידיטיס) ולמוח (ואז עלולה להיגרם דלקת קרום המוח, וסיבוך נוסף - היווצרות קריש דם בוורידי המוח כתוצאה מהתפשטות הזיהום).

במקרים כאלה הילדים נראים מאוד חולים, וטיפול אנטיביוטי בדלקת אוזניים קשה לרוב מונע את הסיבוכים. בתינוקות הקטנים מגיל חודשיים כל זיהום עלול להיות מסוכן, וכל הופעת חום בתינוק שגילו חודשיים ומטה דורשת בדיקת רופא מיידית, לרוב תינוק כזה יופנה לבירור בחדר המיון.

איך מטפלים בדלקת אוזניים?

80%-60% מהילדים הסובלים מדלקת אוזן תיכונה מבריאים לבד. חישוב שנעשה באחד מהמחקרים הראה שרק ילד אחד מתוך שבעה מקצר במעט את משך מחלתו בעקבות קבלת טיפול אנטיביוטי.

הבעיה העיקרית המתעוררת בשנים האחרונות היא של התפתחות עמידות של חיידקים פתוגניים (מחוללי מחלות) לתכשירים אנטיביוטיים - ובעיקר התפתחות עמידות של הפנוימוקוק שהוא החיידק השכיח שמחולל את דלקת האוזן התיכונה.

שיעור העמידות של פנוימוקוק לפניצילין בארץ מגיע במקומות מסוימים  ל־70%. נוסף על פניצילין פיתחו חיידקים עמידות גם לסוגים נוספים של אנטיביוטיקה. הסיבה העיקרית לעמידות החיידקים לאנטיביוטיקה היא טיפול אנטיביוטי קודם. לכן אין ספק שהפחתה בשימוש באנטיביוטיקה תביא להפחתה בהתפתחות העמידות של החיידקים.

האם להשהות טיפול אנטיביוטי בילדים בני חצי שנה עד שנתיים, שבהם המחלה היא השכיחה ביותר ובילדים גדולים יותר?

השיטה הנהוגה בהולנד בקרב בני חצי שנה עד שנתיים ללא גורמי סיכון היא להשהות את הטיפול האנטיביוטי למשך 24 עד 48 שעות (אך להשאירם המעקב צמוד) ובילדים מעל גיל שנתיים - למשך 72 שעות. רק אם במהלך תקופת ההמתנה חלה החמרה במצבו של הילד, ניתן לו טיפול אנטיביוטי. אם הילד הבריא, נחסך מתן האנטיביוטיקה.
הגישה הזאת הביאה להורדת שיעור מתן אנטיביוטיקה ל־31% מהילדים - לעומת 90% ויותר בארצות אחרות.

כמה מחקרים בדקו את שיעור הופעת הסיבוכים המקומיים והמערכתיים בעקבות הימנעות ממתן טיפול אנטיביוטי. מחקר שפורסם ב־2001 הראה שיעור היארעות של מסטואידיטיס בשיעור של של 4 ל־100 אלף ילדים, וזאת בהשוואה ל־2 ל־100 אלף ילדים בארצות־הברית - שם שיעור מתן האנטיביוטיקה לילדים שחולים בדלקת האוזן התיכונה הוא 96% (מסטואידיטיס היא דלקת של עצם המסטואיד בגולגולת, הנמצאת מאחורי האוזן. מסטואידטיס נגרמת בדרך כלל מסיבוך של דלקת האוזן התיכונה).

מה קורה בישראל?

רוב רופאי הילדים בישראל מאמצים את הגישה הנהוגה בהולנד, אולם במקרים הבאים לא מומלץ להשהות את הטיפול האנטיביוטי:

1.  מחלה קשה (חום גבוה, אי־שקט רב, בלט ניכר של עור התוף כפי שנראה בבדיקה באמצעות אוטוסקופ).

2.  זיהומים חוזרים אצל הילד או אצל האחים שלו.

3.  מומים באזור הפנים.

4. חסר חיסוני.

איזה טיפול אנטיביוטי ניתן לילדים?

מעל גיל שנתיים ניתן בדרך כלל מוקסיפן במשך חמישה ימים. מתחת לגיל שנתיים ניתן הטיפול הזה בדרך כלל לתקופה של שבעה עד עשרה ימים. המיון המומלץ הוא 60 עד 90 מ"ג תרופה לק"ג משקל גוף.

מי שאלרגי לפניצילין מקבל טיפול חלופי באריתרומיצין (Erythromycin), בקלאסיד (Clarithromycin) או באזניל (Azithromycin). הטיפול באזניל ניתן במשך שלושה ימים.

ומה בנוגע לטיפות אוזניים אנטיביוטיות?

טיפות אוזניים אנטיביוטיות ניתנות לדלקת חיצונית באוזן (שהיא דלקת בתעלה החיצונית ולא בחלל האוזן התיכונה). כאשר הדלקת היא באוזן התיכונה, הטיפות מבחוץ אינן יכולות להגיע לחלל הזה, כיוון שהוא חסום על ידי עור התוף. לכן בדלקת אוזניים אין בדרך כלל אין מקום לטיפול בטיפות אנטיביוטיות.

הילד משתגע מכאבים. איך אפשר להקל עליו?

אם הכאב מציק, ניתן להיעזר בטיפות משככות כאבים כמו אוטידין. לחום ולכאבים ניתן לתת אקמול או משככי כאבים אחרים כמו נורופן לילדים.

למה דלקות האוזניים חוזרות שוב ושוב?

הדלקות באוזן נגרמות מסוגים רבים של נגיפים ושל חיידקים, ולמרות החיסוניות הנרכשת נגד מחולל מסוים, האפשרויות להידבקות חוזרת הן רבות ומגוונות. מעבר לכך יש ילדים עם נטייה לדלקות חוזרות באוזן.

אם מזהים שלושה מקרים או יותר שבהם מאבחנים היטב דלקת באוזן תיכונה בתוך פרק זמן של חצי שנה או פחות או יותר מארבע דלקות אוזניים בשנה - מדובר בדלקות חוזרות. במקרים כאלה ייתכן שהרופא יחליט על טיפול אנטיביוטי מונע למשך שלושה שבועות. בטיפול מונע המינון של התרופה הוא חצי מהמינון הרגיל.

שיטה נוספת היא טיפול מונע לסירוגין. בסוג הטיפול הזה ההורים מודרכים להתחיל את הטיפול המונע במשך שבוע בכל פעם שמופיעים תסמינים המעידים על התחלת המחלה הנגיפית המקדימה את דלקת האוזן התיכונה: הצטננות הכוללת חום, נזלת, שיעול וכו'.

לילד יש הפרשה מהאוזן בזמן הדלקת - מה זה אומר?

הפרשה מוגלתית מהאוזן בזמן דלקת אוזן תיכונה מעידה על ניקוז המוגלה שהיה בחלל האוזן התיכונה דרך עור התוף. הניקוז הוא בלחץ דרך נקב שנוצר בעור התוף. גם בדלקת אוזן חיצונית (דלקת בתעלת השמע באוזן) נוצרת לפעמים הפרשה, אבל אז מדובר בתהליך שונה שהטיפול בו שונה.

אם יש הפרשת מוגלה מהאוזן בזמן דלקת באוזן התיכונה, אפשר לתת טיפול מקומי לדילול המוגלה במי חמצן בריכוז של 3%-1% שלוש פעמים ביום. נוסף על כך צריך לנקות ולייבש לעיתים קרובות את פתח התעלה. הנקב בעור התוף בדרך כלל נסגר מעצמו לאחר שהדלקת חולפת.

מידע נוסף על דלקת האוזן החיצונית

יש גם טיפול אלטרנטיבי

ניתן למנוע דלקות אוזניים חוזרות בעזרת הומאופתיה או דיקור סיני. במידה וישנה דלקת, ניקוז הנוזלים שהצטברו באוזן יכול להיעשות על ידי רפלקסולוגיה או אוסטאופתיה. לפרטים נוספים

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש