חיפוש

dsdsdsd
ילד עם שפה שסועה

שפה שסועה וחך שסוע

שפה שסועה וחך שסוע הם מומים מולדים. בכ־70% מהמקרים מדובר במום מבודד בפנים, ואילו בכ־30% מהמקרים מדובר במום שהוא חלק מסדרה של מומים גנטיים. הטיפול הוא כירורגי, ותוצאותיו לרוב טובות

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

תינוק עלול לסבול משפה שסועה ללא חך שסוע ולהיפך. לחלופין הוא יכול לסבול משני המומים גם יחד.

02

הגורם המדויק למומים האלה אינו ברור. קרוב לוודאי שמדובר בשילוב של גנטיקה ושל גורמים סביבתיים.

03

שפה שסועה (עם או בלי חך שסוע) מופיעה בכאחת מכל 700 לידות. השכיחות משתנה בין קבוצות אתניות שונות.

מהי שפה שסועה?

שפה שסועה (Cleft Lip) היא פיצול פיזי של שני צידי השפה העליונה המופיע בדרגות חומרה שונות: במצבים הקלים מופיע שסע בשפה בלבד (שסע לא שלם), ובמקרים החמורים יותר עלול להיות שסע גדול המגיע עד לחלל האף (שסע שלם). את צורות המום השונות מחלקים לפי המיקום של השסע ולפי מידת המעורבות של האף. מרבית השסעים (כ־80%) הם חד־צדדיים (הפגיעה היא רק בצד אחד של השפה).

מהו חך שסוע?

חך שסוע (Cleft Palate) הוא פיצול או פתח בחלל הפה. הוא יכול לפגוע בחך הקשה (החלק הקדמי הקשה של גג הפה) ו/או בחך הרך (החלק האחורי הרך של חלל הפה). כאשר יש רק חך שסוע ללא שפה שסועה, קשה לאבחן את המום לפני הלידה, ולרוב התינוק אינו סובל מבעיה אסתטית משמעותית.

האם שני המומים מופיעים תמיד ביחד?

לא. תינוק עלול לסבול משפה שסועה ללא חך שסוע ולהיפך. לחלופין הוא יכול לסבול משני המומים גם יחד. ב־75%-60% מהמקרים יש פגיעה בשפה (במחצית מהם יש גם חך שסוע) ואילו ב־40%-25% מהמקרים הפגיעה היא בחך בלבד.

שפה שסועה וחך שסוע יכולים להופיע בצד אחד של הפה או בשני צדדיו. במרבית המקרים מדובר במום בודד, ללא מומים נוספים, אבל לעיתים מדובר בסימן לבעיות מורכבות יותר.

מהו הגורם לשפה שסועה ולחך שסוע?

שפה שסועה וחך שסוע הם מומים מולדים של הפנים המתרחשים בשלב מוקדם יחסית של ההריון (בין השבוע החמישי לשבוע התשיעי). הם תוצאה של פגם בתהליך האיחוי הנורמלי של שני צידי השפה והחך שנובע מכך שאין מספיק רקמה באזור הפה או השפתיים, ולכן הרקמה שנמצאת אינה מתחברת כראוי.

הגורם המדויק למומים האלה אינו ברור. קרוב לוודאי שמדובר בשילוב של גנטיקה ושל גורמים סביבתיים. בכ־70% מהמקרים מדובר במום מבודד בפנים, ואילו בכ־30% מהמקרים מדובר במום שהוא חלק מסינדרום גנטי יותר רחב. כיום ידועים כבר יותר מ־400 גנים שקשורים לשפה ולחך שסועים.

האם המומים האלה שכיחים?

שפה שסועה (עם או בלי חך שסוע) מופיעה בכאחת מכל 700 לידות. השכיחות משתנה בין קבוצות אתניות שונות. שפה וחך שסועים שכיחים פי שניים בבנים בהשוואה לבנות.

המום הקל יותר של שפה שסועה חד־צדדית מופיע בכשליש מהמקרים. בכ־40% נוספים יש גם שפה וגם חך שסועים חד־צדדית. שפה וחך שסועים דו־צדדיים מוצאים בכרבע מהמקרים. שפה שסועה דו־צדדית ללא פגיעה בחך היא מום נדיר.

כיצד מאבחנים שפה שסועה?

שפה שסועה מתגלה בדרך כלל בזמן סקירת המערכות. לרוב אפשר לזהות אותה כבר בסקירה המוקדמת, לאחר השבוע ה־14 להריון. כאשר יש ספק, ניתן להיעזר באולטרסאונד תלת־ממדי או בבדיקת MRI של העובר.

באולטרסאונד נצפתה שפה שסועה - מה הלאה?

יש לעשות מעקב אולטרסאונד, כולל סקירת מערכות מדוקדקת, כדי להעריך את חומרת המום ולשלול מומים נוספים.

מבין המומים הנלווים שכיחים מומי לב ולכן ההמלצה היא לעשות בדיקת אקו לב לכל עובר שהתגלתה אצלו שפה שסועה. כשמדובר בשפה שסועה בלבד, ללא מומים נוספים, קיים סיכון נמוך בלבד שמדובר בבעיה כרומוזומלית אצל העובר. הסיכון עולה כאשר מדובר גם בחך שסוע וכאשר המום הוא דו־צדדי. במקרים כאלה ההמלצה היא לפנות לייעוץ גנטי כדי לברר מהו המבנה הכרומוזומלי של העובר.
 
בהתאם לממצאים מומלץ לפנות לייעוץ עם רופא פלסטיקאי ועם רופא יילודים המתמחים בתחום הזה.

האם צפויות ליילוד בעיות נוספות לטווח הארוך?

כשמדובר בשפה שסועה בלבד, הסיבוך העיקרי קשור לבעיה האסתטית שנובעת מכך.

במקרה של חך שסוע עלולות להתלוות למום גם הפרעות בדיבור, הפרעות שמיעה (עקב דלקות אוזניים חוזרות), בעיות שיניים ובעיות אכילה.

לרשות התינוק והוריו יעמוד צוות רב־מקצועי כדי להעניק להם טיפול בהתאם לבעיות שיצוצו ובהתאם לצרכים. הצוות כולל רופא שיניים, רופא אף־אוזן־גרון, קלינאית תקשורת, אורתודנט, כירורג פה ולסת, פסיכולוגית ילדים ועובד סוציאלי.

איך מטפלים בבעיה האסתטית של שפה וחך שסועים?

הטיפול העיקרי הוא ניתוח. מועד הניתוח וסוג הניתוח תלויים בסוג המום ובמידת החומרה שלו.

בשפה שסועה ללא חך שסוע מדובר בניתוח קוסמטי לתיקון הפגם. הניתוח נעשה בדרך כלל במהלך החודשים הראשונים שלאחר הלידה. ברוב המקרים מושג תיקון קוסמטי משביע רצון.

הניתוח לתיקון חך שסוע מסובך יותר ונעשה בדרך כלל בשלב קצת יותר מאוחר, אך תמיד לפני גיל שנה.

האם לאבחנה שלעובר יש שפה שסועה יש השפעה על אופן הלידה?

המום הזה אינו מונע לידה רגילה.

מהו הסיכוי שזה יחזור גם בהריון הבא?

שני המומים האלו שכיחים יותר כשיש עוד בני משפחה שסובלים או שסבלו משפה או מחך שסועים. כאשר מדובר בילד ראשון במשפחה, הסיכון ללידת ילד נוסף שסובל מאותה הבעיה גדל בשיעור של כ־4%.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש