חיפוש

dsdsdsd
אב צעיר מאכיל תינוק בחלב אם מבקבוק

שאיבת חלב אם: גם אבא יכול להיניק

בוודאי תרצי מדי פעם לצאת ולהתאוורר עם חברות, אבל יש סיבות חשובות הרבה יותר מדוע כדאי לך לשאוב. מה חשוב לדעת כשבאים לבחור משאבה? מתי לשאוב וכמה? וגם: טיפים לשאיבה מוצלחת

אריקה רוזנשטוק, טל צים בן־ארי

בקיצור

01

שאיבה אחרי או בין ההנקות תגרה את השדיים להכין עוד חלב ותגדיל את הכמויות המיוצרות.

02

יש מבחר גדול של משאבות הנקה. הן לא זולות. חשוב להתאים את המשאבה לצרכים של האם והתינוק.

03

אין כמו תינוק יונק כדי לעודד שחרור חלב. אפשר לשאוב מצד אחד כאשר התינוק מחובר לצד השני.

הרבה נשים מגלות כי שאיבה של חלב אם היא פיתרון מצוין להארכה של חוויית ההנקה הבריאה והמהנה. בנוסף, היא נותנת להן אפשרות להיות רחוקות מדי פעם מהתינוק - בין אם מבחירה או שמתוך אילוצים - ועדיין לספק לו את המזון שחשוב לו כל־כך. 

1. הגדלת כמות החלב - ייצור החלב נקבע על־פי היצע וביקוש. ככל שהשד מתרוקן יותר, כך ייווצר יותר חלב. שאיבה אחרי או בין ההנקות תגרה את השדיים להכין עוד חלב ותגדיל את הכמויות המיוצרות.

2. הקלה על מלאות יתרבשבועות הראשונים שלאחר הלידה השדיים לומדים עדיין מהי כמות החלב שצריך להכין לתינוק. לפעמים הם מכינים יותר מדי, מה שיכול לגרום לתחושת לחץ ואי־נוחות. ניתן להקל על הלחץ על־ידי שאיבת כמויות קטנות, רק עד להקלה על הכאב. אם הפטמה קשה וכואבת אפשר לרכך על־ידי סחיטה ידנית. חשוב לא לשאוב עד לריקון השד כדי לא להגדיל את הכמויות שנוצרות. שאיבה לצורך ריקון חלב תיעשה אם האישה לא מיניקה, אלא רק שואבת.

3. כאשר התינוק לא יכול לינוק - פגים ותינוקות קטנים המתקשים לינוק בתחילת חייהם, וכן תינוקות הנולדים עם בעיות בריאות שונות - שלהם חלב אם חשוב במיוחד כמזון - לא תמיד יכולים לינוק בתחילת חייהם. כדי לשמור על ייצור תקין של חלב אם חשוב לשאוב באופן סדיר.

4. כשאמא לא בסביבה - ההמלצה של ארגוני בריאות עולמיים היא הנקה מלאה ובלעדית עד גיל 6 חודשים, אבל חופשת הלידה בדרך־כלל מסתיימת קודם לכן ולפעמים בא לך לצאת לערב זוגי בלי התינוק. הכנה מראש של ארוחה שאובה היא פיתרון יעיל.

5. חלב לא בטיחותי - רוב התרופות מאושרות לשימוש בהנקה, אבל תמיד חשוב להתייעץ עם מומחה לפני שאתן נוטלות ומיניקות. במקרים נדירים צריכה האם ליטול לתקופה קצרה תרופה שלא בטוחה לתינוק, אבל היא לא מוכנה לוותר לגמרי על ההנקה. ניתן לשמור על ההנקה על־ידי שאיבת חלב והשלכתו לפח בתקופה הלא בטוחה ולחזור להנקה בסיום הטיפול. במקרים כאלו חשוב לקבל ליווי רפואי מיועצת הנקה.

קיים מבחר גדול של משאבות הנקה למכירה, והן לא זולות. חשוב להתאים את המשאבה לצרכים של האישה ושל התינוק.

לקנות או לשכור - חשבי מהי תקופת השאיבה המתוכננת ושקלי את מחיר הרכישה לעומת דמי ההשכרה. עוד שאלות שכדאי לענות עליהן: האם מתוכננים ילדים נוספים שיצטרכו חלב שאוב? האם בכלל קיים צורך למשאבה מקצועית או שאפשר להסתפק בפשוטה יותר?

תוכלי לשכור משאבה מעמותות שניתן לאתר באינטרנט (יד שרה למשל). במקרה כזה, חשוב מאוד לוודא שכל החלקים הבאים במגע עם החלב מגיעים בערכה חד־פעמית ולא עוברים בין שוכרות שונות.

חד־צדדית או דו־צדדית - אפשר לנצל את ההשפעות של האוקסיטוצין שגורם לשחרור חלב בו־זמנית בשני השדיים, מה שמקצר מאוד את הזמן הדרוש לשאיבה. בשביל כך צריך משאבות דו־צדדיות, שהן יקרות יותר ולא נמכרות בכל מקום. משאבות חד־צדדיות ודו־צדדיות ניתנות לרכישה בכל בית מרקחת וחנות לציוד תינוקות.

מחזור אחד או שניים: במשאבות היקרות קיימות שתי מהירויות שאיבה: מהירה ועדינה יותר שמחקה את היניקות הראשונות של התינוק בתחילת ההנקה המסייע לשחרור החלב; ומהירות ארוכה ועוצמתית יותר שמדמה את הוואקום בעת היניקה לשם הוצאת חלב.

ONE SIZE: רוב המשאבות מותאמות לפטמה הממוצעת. לנשים עם פטמות גדולות או קטנות יותר מהממוצע יהיה קושי ביצירת ואקום מתאים, דבר שעלול להכאיב לרקמות העדינות. חלק מהחברות מייצרות משאבות עם מגוון גדלי "חצוצרה" (החלק שמתחבר לחזה), שניתן להתאים לכל אישה.

ציוד נלווה: חלק מהמשאבות מגיעות עם כלים שונים לאיסוף חלב, התאמתם לבקבוק, תיק נשיאה, ואפילו תיק עם תא לקרחום שומר קור. כדאי לשקול לאיזה ציוד נלווה תזדקקי ומה העלויות שלו.

זה מאוד תלוי. לדוגמה, אישה שממשיכה להיניק באופן מלא תינוק בן 4 חודשים ועובדת במשרה מלאה, תזדקק להדרכה שונה מאישה שמעוניינת בבילוי חד־פעמי או מאישה עם מלאות־יתר שמחפשת הקלה. התייעצי עם יועצת הנקה לגבי תוכנית השאיבה המתאימה לך.

1. כדי שהחלב ישתחרר מהשד, אנחנו זקוקות להורמון אוקסיטוצין שמשתחרר בעקבות גירוי בפטמות. אפשר לסייע לשחרור ההורמון באמצעות קירבה לתינוק, הרחת בגד שלו, או לפעמים מספיק לחשוב עליו או על ההנקה. גם קומפרסים חמימים יכולים לסייע.

2. לשאוב כשהכי מלא: לרוב הנשים יש הכי הרבה חלב בבוקר. כדאי לשאוב אחרי הנקת בוקר.

3. תוך כדי הנקה: אין כמו תינוק יונק לעודד שחרור חלב. אפשר לשאוב מצד אחד כאשר התינוק מחובר לצד השני. אמנם יש צורך בקצת קואורדינציה, אבל זו משימה אפשרית בהחלט.

4. מילקשייק: חלק מהנשים מצליחות לשאוב יותר חלב אחרי ניעור קל של השדיים, עיסוי, או לחיצות לתוך השד תוך כדי השאיבה.

הקפאה משנה קצת את ההרכב של החלב, כך שהחלב השאוב הכי בריא הוא זה שלא עבר הקפאה. עם זאת, חשוב לדעת כי פרק הזמן שבו החלב השאוב נחשב לטוב לשימוש תלוי בדרך האחסון.

קראי כאן את המדריך השלם לאחסון חלב אם.

אל תשכחי להתכונן מראש עם שקיות או כלים מעוקרים לאחסון החלב, ולרשום על כל כלי אחסון את תאריך השאיבה. ניקוי הכלים שבאים במגע עם חלב אם דומה לניקוי הציוד המשמש להאכלת תמ"ל.

עבור הרבה נשים, שאיבת חלב מאפשרת להם להאריך את חוויית ההנקה המהנה והבריאה, בשילוב עם אופציה של הפרדה מהתינוק לפרקי זמן שונים. 

מומלץ תמיד לשוחח עם יועצת הנקה לקבלת תוכנית המלצות אישית. והכי חשוב, לא לשכוח רחצת ידיים לפני השאיבה ותמיד לשמור את החלב לפי המלצות הקירור.

אריקה רוזנשטוק היא יועצת הנקה מוסמכת ומנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

טל צים בן־ארי (RN ,MSN) היא יועצת הנקה מורשית ומוסמכת IBCLC, מרכזת תחום הנקה בסגל אחות ראשית, ואחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש